Announcement

Collapse
No announcement yet.

Shenmue 3

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Δεν νομίζεις να είπε κανείς εδώ μέσα ότι τα Yakuza δεν θα έπρεπε να παικτούν ή τλχ. να παραμερίζονται για χάρη του Shenmue 3. Δεν ξέρω γιατί το ένα θα έπρεπε να αναιρεί το άλλο σε περίπτωση που το σκέφτεται κάποιος έτσι. Παίξτε και Yakuza 3, 0, Kiwami κτλ. κτλ. και παίξτε και το Shenmue 3 όταν με το καλό βγει. Τι σίγουρο είναι ότι θα δείτε μπόλικες διαφορές σε βασικά στοιχεία- θεμέλια της κάθε σειράς. Αναμενόμενα γίνεται τόσος ντόρος γιατί Shenmue έχει να βγει χρόοοοοοοοοοονια τώρα ενώ τα Yakuza έχουν συχνότερη παρουσία ως installments στο gaming (άσχετα αν εδώ καθυστερούν να έρθουν ή δεν έρχονται καθόλου).

    Comment


    • #32
      Αλήθεια, παίζονται τώρα τα Shenmue ή έχουν παλιώσει άσχημα;

       
      Προσπάθησα πριν πολλά χρόνια να παίξω το 1 και βαρέθηκα τη ζωή μου .

      Comment


      • #33
        Τι να πεις; Και εγώ έβαλα FF7 και νόμιζα ότι έπαιζα Lego.

        Comment


        • #34
          Το OoT το 2003 μου φαινόταν ήδη unplayable.

          Comment


          • #35
            Ειχα προσπαθησει να παιξω το πρωτο και παρολο που δεν εχω μεγαλο προβλημα με παλια games αυτο μου φανηκε unplayable λογο χειρισμου. Εχω σκοπο να το ξαναδοκιμασω αλλα δεν με βλεπω να το αντεχω. Χρειαζονται ενα HD Remaster με βελτιωσεις εδω και εκει.

            Comment


            • #36
              Originally posted by Raf View Post
              Αν γνωρίζει κάποιος κάτι για το Shenmue είναι πως πρόκειται για μοναδικό τίτλο. Μας απασχολεί που οι φαν αγνοούν "επιδεικτικά" (σε πείσμα ποιου ακριβώς;) έναν "παρόμοιο" τίτλο επειδή περιμένουν το real deal; Ήμαρτον!

              Μην πεις τίποτα και για το Raf, μια χαρά nick είναι!

              Περιμένουν 15 χρόνια σαν πρόβατα το real deal το οποίο μπορεί να μην έρθει και ποτέ.

              Όσο γι'αυτό που γράφει ο Ρεν,ότι τα Yakuza έχουν συνεχή παρουσία,είναι ένας ακόμα λόγος να τα τιμήσεις,σε αντίθεση με κάτι που ενώ το ζητάς οι δημιουργοί του σε έχουν κυριολεκτικά γραμμένο κι εσύ κάθεσαι και ζητιανεύεις και υπεραναλύεις το κάθε dev diary που δείχνει πως έγινε το motion capture ή δεν ξέρω κι εγώ τι.

              Κι εγώ,χάρηκα με την ανακοίνωση του Bloodstained του IGA αλλά ως εκεί.Άμα βγουν άλλα καλά/παρόμοια παιχνίδια στο είδος,θα τα τιμήσω δε θα τα αγνοώ.Άσε που στη συγκεκριμένη περίπτωση δε φταίει καν ο δημιουργός,αλλά η ΚΟΝΑΜΙ που τα έχει κάνει γενικά σκατά.

              BTW to Raf σακάρει σαν nickaname.

              Αλλά οκ τι να λέμε τώρα,εδώ υπάρχουν άνθρωποι που ακόμα ζητιανεύουν το HL3.
              Carpe diem

              Comment


              • #37
                Originally posted by altair
                BTW to Raf σακάρει σαν nickaname.
                Ρε μη κοντράρεις μη σου σπάσω τα μούτρα!

                ...το ξέρω αλλά φοβάμαι πως δεν έχω φαντασία σε τέτοια

                Comment


                • #38
                  οι δημιουργοί του σε έχουν κυριολεκτικά γραμμένο
                  Το ξέρεις ότι η χρηματοδότηση για ένα τέτοιο παιχνίδι αγγίζει τα εκατομμύρια, έτσι; Νομίζεις ότι αυτά τα λεφτά τα βρίσκουν στο δρόμο; Χρηματοδότηση δεν έχουν, όχι ενδιαφέρον και μεράκι...

                  Τώρα κάθεσαι και κριτικάρεις τον κόσμο για ένα πάθος που έχουν (δικαιολογημένο κι όλας, θα ήθελα να γνωρίσω έναν gamer που να μην έχει ένα τυφλό πάθος για ένα παιχνίδι).

                  Comment


                  • #39
                    Ραφ μπορείς να αλλάξεις το όνομά σου σε Ραφαελ... Ξέρεις, αυτόν από τα χελωνονιντζάκια. Οκ, αποτυχημένο αστείο, το ξέρω.

                    Το ότι δεν κυκλοφόρησε Shenmue 3 αλλά 7 (αν δεν κάνω λάθος) yakuza έχει να κάνει με την εμπορική πορεία των παιχνιδιών αυτών, τα πρώτα 2 Shenmue θεωρούνται εμπορικά αποτυχημένα παιχνίδια, τουτέστιν δεν κέρδισε αρκετά η σεγκα για να καλύψει τα έξοδα ΚΑΙ να έχει και κέρδος- γιατί μην το ξεχνάμε ότι είναι πρωτίστως κερδοσκοπική εταιρεία- ενώ τα yakuza πουλάνε πάρα πολύ καλά, ακόμα και στην δύση. Δεν έχει να κάνει με την καλή διάθεση των δημιουργών, η παραγωγή ενός videogame με τα standards του Shenmue απαιτεί πολλά εκατομμύρια, άρα υπάρχει μεγάλο επιχειρηματικό ρίσκο. Μην ξεχνάμε επίσης ότι η σέγκα βρισκόταν σε δεινή οικονομική κατάσταση εκείνη την εποχή.

                    Επίσης είμαι ο μόνος που του φαίνεται αδιάφορο το bloodstained; Έχω παίξει 10 metroidvania και νιώθω ότι έχω μπουχτίσει και ότι το έχω βαρεθεί το είδος.

                    Τα Shenmue είναι όντως μοναδικά παιχνίδια και πιστευώ ότι παίζονται άνετα σήμερα αν είσαι διατεθειμένος να προσπεράσεις κάποια θέματα που έχουν όπως η αργή κλιμάκωση της ιστορίας και ο κάπως δύστροπος χειρισμός- ο οποίος συνηθίζεται όμως εύκολα. Στα θετικά εγώ θα βάλω το ότι δένεσαι πραγματικά με τους χαρακτήρες και με την ιστορία, το immersion είναι πραγματικά πολύ καλό, συν το ότι έχει πολύ καλό σενάριο και πολλά πράγματα να κάνεις. Είχα φάει κόλλημα με την προπόνηση, ξόδεψα πολλές ώρες κάνοντας εξάσκηση κινήσεων σε μια αλάνα.


                    Tidy!

                    Do not blame me.Blame yourself or God.
                    In Matsuno we trust.

                    Comment


                    • #40
                      Eγώ θυμάμαι το Shenmue 2 το ειχα τερματήσει μέσα σε τρεις συνεχόμενες μέρες στις διακοπές του Πάσχα το 2004, τοσο πολύ μου άρεσε. Είχα παίξει την έκδοση του xbox την οποία έχω μέχρι και σήμερα. Το πρώτο δυστηχώς δεν το έπαιξα. Σε περιπτωση που τα επανακυκλοφορησουν σε υψηλή ανάλυση και με άλλες ενδεχομένως βελτίωσεις θα τα αγοράσω σίγουρα.
                      Star Citizen videos Star Citizen gallery

                      Comment


                      • #41
                        Τα πρώτα 2 Shenmue θεωρούνται εμπορικά αποτυχημένα γιατί η Sega τα έβγαλε σε 2 κονσόλες που δεν είχαν απήχηση.Αν τα είχε κυκλοφορήσει στο PS2 μετά την αρχική τους κυκλοφορία θα είχε βγάλει περισσότερα.

                        Evans,σοβαρά;Δηλαδή στα υπόλοιπα παιχνίδια δεν αγγίζει τα εκατομμύρια;Τα βγάζουν με 1000 ευρώ πχ;

                        Αν το γεγονός ότι ένα παιχνίδι που ανακοινώθηκε το 2015,έχει ένα από τα πιο επιτυχημένα kickstarters όλων των εποχών και ακόμα μας δείχνει dev diaries δεν σας ανησυχεί,εντάξει τι να πω εγώ;

                        Σουσαμάκια.
                        Carpe diem

                        Comment


                        • #42
                          Η αλήθεια είναι πως αν δεν είχε τον Yu Suzuki από πίσω, θα συμφωνούσα πιστεύω σε αρκετά από αυτά. Αλλά ο Suzuki, τρώγοντας απανωτά άκυρα από παντού, πάντα το κυνηγούσε το θέμα. Είχε πει αν θυμάμαι καλά πως μπορούσε να δείξει την ιστορία των επόμενων παιχνιδιών σε κάποια άλλη μορφή (βιβλία, visual novel, κλπ) όμως ήθελε το όραμά του να το υλοποιήσει όπως το είχε φανταστεί, σε βιντεοπαιχνίδι. Η Sega από την μία τον είχε γραμμένο, όμως από την άλλη δεν του είπε και όχι αν βρει δική του χρηματοδότηση, εξ ου και το Kickstarter. Η Sony πάλι δεν το ανέλαβε, προφανώς επειδή δεν ήθελε να μπει στο ρίσκο να βγάλει ένα παιχνίδι που δεν ήξερε αν θα της αποφέρει κέρδος, όμως από την άλλη ήθελε την δόξα του Shenmue, γι' αυτό και αποφάσισε να του δώσει χρόνο στην Ε3.

                          Γενικά, εμπιστεύομαι τον Suzuki, και γνωρίζοντας το παρελθόν του, είμαι σίγουρος πως δεν θα ήθελε να προδώσει τον κόσμο που τον στήριξε και επανέφερε στην επιφάνεια ένα έργο ζωής του, που χωρίς αυτούς θα θεωρούνταν νεκρό. Θέληση δηλαδή από πλευράς του υπάρχει. Τώρα αν δεν τα καταφέρει, οκ, είναι ρίσκο όπως πάντα με το crowdfunding.
                          Last edited by Phantom Duck; 04-06-2017, 02:56 AM.

                          PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                          Comment


                          • #43
                            Originally posted by Altair
                            Τα πρώτα 2 Shenmue θεωρούνται εμπορικά αποτυχημένα γιατί η Sega τα έβγαλε σε 2 κονσόλες που δεν είχαν απήχηση.Αν τα είχε κυκλοφορήσει στο PS2 μετά την αρχική τους κυκλοφορία θα είχε βγάλει περισσότερα.

                            Evans,σοβαρά;Δηλαδή στα υπόλοιπα παιχνίδια δεν αγγίζει τα εκατομμύρια;Τα βγάζουν με 1000 ευρώ πχ;

                            Αν το γεγονός ότι ένα παιχνίδι που ανακοινώθηκε το 2015,έχει ένα από τα πιο επιτυχημένα kickstarters όλων των εποχών και ακόμα μας δείχνει dev diaries δεν σας ανησυχεί,εντάξει τι να πω εγώ;

                            Σουσαμάκια.
                            Σταμάτα το flame ρε τρόλιακα, άσε τον κόσμο ήσυχο!

                            Comment


                            • #44
                              Evans,σοβαρά;Δηλαδή στα υπόλοιπα παιχνίδια δεν αγγίζει τα εκατομμύρια;Τα βγάζουν με 1000 ευρώ πχ;

                              Αν το γεγονός ότι ένα παιχνίδι που ανακοινώθηκε το 2015,έχει ένα από τα πιο επιτυχημένα kickstarters όλων των εποχών και ακόμα μας δείχνει dev diaries δεν σας ανησυχεί,εντάξει τι να πω εγώ;
                              Προφανώς και υπάρχουν παιχνίδια που κοστίζουν 1000 ευρώ. Επίσης άλλο "εκατομμύρια" κι άλλο "δεκάδες εκατομμύρια." Καλά τα λέμε εμείς αυτά για τον Suzuki, αλλά ο βασικός director ενός παιχνιδιού δεν είναι αυτός που ρίχνει την περισσότερη δουλειά. Για ένα παιχνίδι σαν το Shenmue χρειάζονται δεκάδες (αν όχι εκατοντάδες) προγραμματιστές, graphic designers, art directors, animators, beta testers και project managers, για να μην αναφερθώ στο απίστευτο scheduling που πρέπει να γίνεται, στα ενδιάμεσα deadlines, deliverables, στα άπειρα meetings με stakeholders και σε μία γενικότερη προσπάθεια εξασφάλισης ότι το funding που τους δόθηκε από την Sony κι άλλες εταιρείες θα τους φτάσει, ή οι τελευταίοι δε θα το αποσύρουν επειδή χάνουν την πίστη τους στο project (όπως κι έχει συμβεί δεκάδες φορές σε όλες τις creative industries).

                              Tώρα σκέψου ότι όλοι αυτοί μιλάνε διαφορετική "γλώσσα" μεταξύ τους. Αν βάλεις έναν expert από τον κάθε τομέα να εξηγήσει τη δουλειά του και την πρόοδό του στους υπόλοιπους ώστε να βγει άκρη για το που βρίσκεται το project, δε θα καταλάβει κανένας τίποτα. Το coordination μεταξύ ανθρώποων με διαφορετικούς ρόλους σε όλα τα ενδιάμεσα στάδια ενός τεράστιου project είναι ίσως η δυσκολότερη δουλειά.

                              Καλώς ή κακώς το game development είναι από τους πιο απαιτητικούς τομείς αυτή τη στιγμή και σίγουρα δεν επαφίεται μόνο στην καλή θέληση και στη μαεστρία του director (Suzuki στην προκειμένη περίπτωση). Για αυτούς τους λόγους αποτυγχάνουν τα περισσότερα kickstarters, όχι επειδή οι δημιουργοί δεν είναι καλοί ή δεν έχουν μεράκι.
                              Last edited by Evans; 04-06-2017, 04:55 PM.

                              Comment


                              • #45
                                Προφανώς και υπάρχουν παιχνίδια που κοστίζουν 1000 ευρώ.
                                Έ; Όχι... 1000€ θα κοστίσει μόνο ΕΝΑΣ tester αν τον κρατήσεις για 2 μήνες... Και αυτό χαριστικά υπολογίζοντας τον μισθό του με βάση τον ελληνικό βασικό
                                Originally posted by Raf
                                Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                                Comment

                                Working...
                                X