Announcement

Collapse
No announcement yet.

Hearthstone

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Hearthstone

    To ανοίγω μπας και ασχολείται κανείς ακόμα. Με βάλαν κάτι φίλοι στο τριπάκι και το ξεκίνησα πριν κανα μήνα. Χθες μπόρεσα να φτιάξω και το πρώτο μου αξιοπρεπές deck, ένα λειψό cthun druid:p

  • #2
    Originally posted by sub_zero View Post
    Ούτε καν Το να δώσεις 5 ευρώ στο hearthstone είναι σαν να μην έχεις δώσει τίποτα. Για να μπορείς να παίξεις αξιοπρεπώς πρέπει να σκάσεις πολύ χρήμα. Αν είσαι πολύ καλός και λιώσεις και στην αρένα μπορείς να το περιορίσεις βέβαια αλλά και πάλι χρειάζεται να ξοδέψεις αρκετά.
    Εχω να παιξω κανα χρονο hs τουλαχιστον γιατι το βαρεθηκα αλλα οσο ασχολουμουν( 3 φορες πηγα legend btw και σε δυσκολο meta, με handlock και control paladin decks) δεν χρειαζοταν να σκασεις πολυ χρημα για να ανεβεις, ενα zoo deck η ενας aggro hunter θελει ελαχιστα μπορει και καθολου legendary και γενικα ακριβες καρτες και σε παει legend αερα(παιζει να κολλησεις μονο στα 5-2 ranks που ειναι το πολυ anti-aggro αλλα με spam games συνεχεια θα το περασεις). Αν θες την full εμπειρια να παιξεις και control decks κτλπ τοτε αλλαζει το πραγμα, εγω εδωσα αρκετα παντως(~500ε γιατι ηθελα και gold cards ) οσο καιρο επαιξα και ακλαυτα πηγαν αφου δεν παιζω καθολου πλεον, μακαρι να μπορουσες να κανεις trade cards να τις πουλας η κατι τελος παντων. :p

    Comment


    • #3
      Να προσθέσω πως υπάρχουν και campaigns επί πληρωμή για single player και μετράνε αρκετά. Βασικά ήταν λίγο λάθος μου να αναφέρω ένα game που επί της ουσίας είναι living card/ collectible card game και competitive φύσης μάλιστα. Βέβαια κάτι παρόμοιο μπορεί να ειπωθεί για τους MtG players και τα ποσά που σπαταλούνε, του Summoner Wars etc Το Hearthstone πάντως κοντά στο launch του που είχα ασχοληθεί, παραμένει ένα εξαιρετικό game ασχέτως αν είναι free to play, κάτι που δεν μπορεί να ειπωθεί για τίτλους όπως τα χαζά πειράματα της Namco... Eπιπρόσθετα είναι τίτλος που λόγω της επιτυχίας του και της συνεχούς ενασχόλησης της Blizzard, είναι futureproof. Τέλος πάντων εγώ το ευγνωμονώ γιατί εν τέλει με έβαλε στη διαδικασία ενασχόλησης με το σύγχρονο board gaming( με αποτέλεσμα να εκτιμήσω ακόμη περισσότερο τον Matsuno )

      Phantom συμφωνώ σε αυτό που λες( και περισσότερο αστειευόμενος το είπα) αλλά δυστυχώς κάτι τέτοιο ισχύει σε όλα τα free to play ή τα games που έχουν ανάγκη από online. Τα fighting games αναπνέουν και ζούνε από τους casuals αλλά επί της ουσίας η dedicated community τα κρατάει ζωντανά πλέον, οπότε αν υπήρχαν οι ανισσοροπίες που αναφέρεις και το μειωμένο ενδιαφέρον του κόσμου ήταν δεδομένο πως θα συνέβαινε κάτι τέτοιο. Στον αντίποδα θα μπορείς κάποια στιγμή( ήδη νομίζω μπορείς να φορτώσεις homebrew και να τρέξεις iso στο PS3 από HDD αν δεν κάνω λάθος)να το παίζεις χωρίς επιπλέον κοστος με πιθανώς custom servers. Τέλος πάντων, κάτι ανάλογο μπορεί πάντως να ειπωθεί για τίτλους όπως τα MMOs ή και τίτλους που δεν είναι καθαρά multiplayer αλλά ευνοούνται από αυτό όπως τα Souls. Αν παίξεις πχ Demon's Souls σήμερα κατά πάσα πιθανότητα η εμπειρία σου θα απέχει παρασάγγας από αυτή που είχαμε όσοι το παίξαμε κοντά στο launch. Αν δε κλείσουν οι servers τότε το game εχει χάσει πολύ μεγάλο μέρος του χαρακτήρα του. Γι'αυτό όμως δεν ευθύνεται το digital, always online content είναι περισσότερο αποτέλεσμα του online multiplayer στοιχείου. Ακόμη και στο WoW υπάρχουν παικτες που νοσταλγούν τις πρώτες ημέρες του, οι οποίες ρεαλιστικά δε θα επιστρέψουν ποτέ. Μιλάμε για ένα δυναμικό περιβάλλον που εξελίσσεται συνεχώς, έτσι είναι τα MMOs, ή τα games που βασίζονται σε online connectivity για το multiplayer.
      Last edited by Sinclair; 11-01-2017, 04:33 PM.
      «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

      Comment


      • #4
        Legend αέρα δεν πηγαίνεις με κανένα deck. Μέχρι το 5 μπορείς να ανέβεις σχετικά εύκολα με aggro όντως αλλά από εκεί και πέρα θέλει λιώσιμο που αν συνυπολογίσεις και το τι παραπάνω παίρνεις μάλλον δεν αξίζει κιόλας (το value ουσιαστικά είναι να φτάσεις στο 5). Από εκεί και πέρα μέσες άκρες θα χρειάζεσαι τουλάχιστον τα adventures. Αν έχεις αυτά μπορείς να κινείσαι κουτσά στραβά και κάθε φορά που αλλάζει το meta να ζορίζεσαι για να δεις τι σε παίρνει να κραφτάρεις. Βιώσιμο ίσως είναι αλλά fun to play σε καμία περίπτωση. Είμαι της άποψης ότι για να μπορείς να χαίρεσαι το παιχνίδι πρέπει να έχεις συμπληρωμένο σε μεγάλο βαθμό το classic set το οποίο όμως είναι πράγμα πολύ δύσκολο, εγώ παίζω χαλαρά από το καλοκαίρι, έχω σκάσει και ένα 40αρι και προφανώς ακόμα μου λείπουν άπειρες κάρτες.


        Να προσθέσω πως υπάρχουν και campaigns επί πληρωμή για single player και μετράνε αρκετά
        Δεν είναι single ουσιαστικά, απλά είναι ο εύκολος τρόπος να σου πουλήσουν κάρτες. Βέβαια αυτό είναι το καλό σενάριο γιατί θα δώσεις περίπου ένα 20αρικο αλλά ξέρεις ότι θα πάρεις όλες τις διαθέσιμες νέες κάρτες. Αντιθέτως όταν βγάζουν expansion, για να πάρεις τις epic kai legendary κάρτες θα πρέπει να αγοράσεις ένα σκασμό πακέτα.

        Comment


        • #5
          Αν δεν ξερεις να παιζεις καλα δεν πας με κανενα deck οντως, αν ξερεις πας και με f2p decks και εχουν γινει αυτα σε διαφορα streams. Δεν ξερω αν εχει αλλαξει δραματικα οσο καιρο δεν ασχολούμαι παντως αν εχει περισσοτερους παιχτες μαλλον ευκολοτερο θα ειναι πλεον. Λιωσιμο δεν το λες παντως αν πας 5 ειναι 2-3 μερες grinding στην χειροτερη.

          Comment


          • #6
            εγώ παίζω χαλαρά από το καλοκαίρι, έχω σκάσει και ένα 40αρι και προφανώς ακόμα μου λείπουν άπειρες κάρτες.
            Αν το σκεφτείς σαν MtG τότε αντιλαμβάνεται κανείς γιατί συμβαίνει αυτό. Αυτός είναι και ο λόγος που προσωπικά σταμάτησα να ασχολούμαι, όταν είχαν ανακοινωθεί οι πρώτες νέες κάρτες παρά το ότι ήταν ό,τι έπρεπε τότε για χαλαρά sessions κτλ Υπάρχουν βέβαια άτομα που ασχολούνται σχεδόν αποκλειστικά με το Hearthstone. Βέβαια αντιλαμβάνομαι πως αν είχες το πλήρες card set με πιο εύκολο τρόπο θα είχες και περισσότερη ευχέρεια στη διαχείριση αυτών και την κατανόηση των μηχανισμών. Αλλά είναι η φύση των collectible card games αυτή και η πανάρχαια τακτική με τον γάιδαρο και το καρότο... :S
            «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

            Comment


            • #7
              Originally posted by i Have no Equal View Post
              Αν δεν ξερεις να παιζεις καλα δεν πας με κανενα deck οντως, αν ξερεις πας και με f2p decks και εχουν γινει αυτα σε διαφορα streams. Δεν ξερω αν εχει αλλαξει δραματικα οσο καιρο δεν ασχολούμαι παντως αν εχει περισσοτερους παιχτες μαλλον ευκολοτερο θα ειναι πλεον. Λιωσιμο δεν το λες παντως αν πας 5 ειναι 2-3 μερες grinding στην χειροτερη.
              Λιώσιμο έλεγα για legend, όχι για 5

              Αν το σκεφτείς σαν MtG τότε αντιλαμβάνεται κανείς γιατί συμβαίνει αυτό. Αυτός είναι και ο λόγος που προσωπικά σταμάτησα να ασχολούμαι, όταν είχαν ανακοινωθεί οι πρώτες νέες κάρτες παρά το ότι ήταν ό,τι έπρεπε τότε για χαλαρά session
              Καταλαβαίνω γιατί γίνεται αλλά επειδή ακριβώς γίνεται ότι γίνεται δεν μπορώ να το θεωρήσω και καλό παράδειγμα freemium παιχνιδιού.

              Comment


              • #8
                Originally posted by sub_zero View Post
                Λιώσιμο έλεγα για legend, όχι για 5
                Και εγω για 5-legend ελεγα, "αν πας 5" ειπα..

                Comment


                • #9
                  Eγώ πάλι το θεωρώ σωστό παράδειγμα freemium γιατί θεωρητικά μπορείς να αποκτήσεις τα πάντα με επιμονή και υπομονή χωρίς τα κατάπτυστα χρονόμετρα. Εδώ μπορείς απλώς να παίζεις και να ξεκλειδωνεις και αν πληρώσεις πληρώνεις για πράγματα που έχουν αντίκτυπο στο gameplay. Δεν είναι όπως το Ιnjustice f2p για iphone/ ipad που έπρεπε για να ξεκλειδώσεις καλύτερες εκδόσεις των χαρακτήρων να ξηλωθείς( και εκεί λόγω DC είχα δώσει και 10€ που τα σκυλομετάνιωσα πλέον) και να περιμένεις πίσω από χρονόμετρα και τεχνητές paywall τεχνικές. Εντάξει το f2p ήρθε για να μείνει, κακώς κατ'εμέ αλλά η Blizzard τόσο στο Overwatch( με DLC τακτικές βέβαια και χωρίς να είναι free to play)όσο και στο Hearthstone παρέχει ένα σωστό μοντέλο( βασισμένο βέβαια στις τατικές MtG, Panini αλλά τι να κάνουμε που πέτυχαν, αν τα καταναλωτικά αντανκλαστικά ήταν διαφορετικά όπως είχε γίνει με το auction house, δε θα το κάνανε)

                  Παραθέτω και το ακόλουθο, αν και σίγουρα δεν κάνει για το συγκεκριμένο θέμα
                  "We Own You" - Confessions of an Anonymous Free to Play Producer
                  Long read αλλά αξίζει.
                  «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                  Comment


                  • #10
                    To χρονόμετρο υπάρχει και εδώ έστω και έμμεσα. Ειδικά στην αρχή που δεν έχεις καθόλου κάρτες οπότε είναι ουσιαστικά ανούσιο να παίξεις constructed, η arena είναι μονόδρομος αλλά θέλει gold το οποίο δεν μαζεύεται εύκολα. Αν είσαι καλός παίκτης βέβαια με το ανάλογο λιώσιμο αυτό το mode γίνεται χρυσωρυχείο αλλά για κάποιον νέο ή όχι τόσο καλό παίκτη μιλάμε για έναν μ.ο μία αρένα κάθε 2-3 μέρες.

                    Originally posted by i Have no Equal View Post
                    Και εγω για 5-legend ελεγα, "αν πας 5" ειπα..
                    Με έναν καλό rate θες περίπου 100 παιχνίδια τα οποία μεταφράζονται περίπου 12-13 ώρες που οκ δεν το λες και λίγο. Και μιλάμε τώρα βέβαια για την περίπτωση που πηγαίνεις τρένο με πάνω από 65%, στην πράξη δεν είναι τόσο απλό πάντα.

                    Comment


                    • #11
                      Αυτό έχει να κάνει με το dedication που λες και τον χρόνο που μπορεί να διαθέσει κανείς. Προφανώς και είναι πολύ challenging πλέον( εγώ που έπαιζα προ 2μιση ετών πιθανώς ήταν πιο βατά τα πράγματα)αλλά αυτό ισχύει για έναν απλούστατο λόγο, δεν υπάρχει free game στον πλανήτη εκτός κι αν το κατεβάσεις "τζάμπα". Αυτός είναι και ο λόγος που παρέθεσα το παραπάνω άρθρο που δείχνει επί της ουσίας τις σκοτεινές πρακτικές στο free to play/ pay to win μοντέλο, το οποίο σιγά σιγά πάει να μπει και στα κανονικά games( δες Deus Ex Mankind Divided πχ) Απλώς θεωρώ πως στο Hearthstone υπάρχει μια ορθή εφαρμογή του συγκεκριμένου μοντέλου. Φυσικά εγώ στα f2p games ξεκινάω de facto τον συλλογισμό μου από το ότι τπτ δεν είναι δωρεάν.( είναι αυτό που λέμε the lesser of two evils) Μου θυμίζει που ήμασταν πιτσιρικάδες έπαιρνες τα αυτοκόλλητα από το mundial 94 και σου δίνανε δωρεάν το άλμπουμ( άλλο που για να κερδίσεις το BMX και να συμπληρώσει το album 4,5 αυτοκόλλητα ήταν αδύνατο να βρεθούν )
                      «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                      Comment


                      • #12
                        Στο OW ειναι cosmetic μονο δεν εχει καμια σχεση με το hs, στο δευτερο εχει αντίκτυπο στο gameplay, ελαχιστοι μπορουν να μαζεψουν τα παντα free και μονο με λιωσιμο στην αρενα..

                        Η blizzard εχει γινει μια casual money grab εταιρεια δεν εχει καμια σχεση με το παρελθον, πλεον το μονο που τη νοιαζει ειναι το νεο skin, το νεο expansion για να πληρωσει ο κοσμος και λιγοτερο να φτιαξει το balance στα games της. Ακομα και στο diablo κανουν copy paste τα seasons και ο νεος χαρακτηρας θα ειναι επι πληρωμη χωρις καν expansion, σε ενα full priced game..

                        Ενας απο τους λογους που σταματησα το hs, εβγαζαν συνεχομενα expansions χωρις να φτιαχνουν βασικα πραγματα πρωτα και να αφησουν να "κατσει" ενα balanced meta..

                        Comment


                        • #13
                          Sorry που μπαινω λιγο ακυρος αλλα ποιος ο λογος να παιξει κανεις hearthstone το 2017 οταν υπαρχουν τοσα καλυτερα card games, ειδικα οταν το hearthstone εχει γινει σαν μπαρμπουτι με το RNG? Και να ηταν και κανα "φτηνο" card game? Πολυ δυσκολο να παιξει κανεις σαν νεος παιχτης, αν δεν σκασει λεφτα ουτε quests δεν θα μπορει να κανει σαν ανθρωπος να μαζεψει τα gold. Πολυ τσιγκουνα η blizzard δυστηχως, και απο οτι καταλαβαινω πολλοι πια παιζουν hearthstone γιατι εχουν επενδυσει χρημα και οχι γιατι τους αρεσει το παιχνιδι οπως ειναι.

                          Comment


                          • #14
                            Είπα κάπου εγώ ότι στο Overwatch έχει αντίκτυπο στο gameplay? Απλώς σχολίασα το μοντέλο που ακολουθεί οικονομικά επιτυχημένο και βασισμένο σε γνωστές τακτικές( όπως ακριβώς παλιά με τις τύχες που λέγαμε) Ούτε εμένα μου αρέσει η όλη κατεύθυνση, αυτός είναι και ο λόγος που σταμάτησα νωρίς να ασχολούμαι με το hearthstone( άλλο που σαν game αν κάποιος επενδύσει ώρες και χρήματα μπορεί να διασκεδάσζει, εμένα δεν με κάλυπτε)και αποφάσισα να ασχοληθώ με physical card games που και περισσότερο το διασκεδάζω με παρέα και κάνω ό,τι deck θέλω( πχ Blue Moon Legends) Επίσης o Jim Sterling είχε κάνει ένα video για τις money grabbing τακτικές της Blizzard στο Overwatch με το οποίο συμφωνώ. Ωστόσο άλλο αν το game είναι καλό, άλλο αν συμφωνώ με τις τακτικές που ακολουθεί( βασικά δεν πληρώνω τπτ παραπάνω από την τιμή του game και τελειώνει εκεί)

                            Στο Hearthstone ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ για να κατεβάσεις και να παίξεις το game, πληρώνεις- αν θες που θα θες γιατί έχουμε δουλειές δεν είμαστε 10 χρονων πλέον που και τότε αμφιβάλλω πόσο κάψιμο έριχνε κανείς χωρίς επίβλεψη- για το deckbuilding το οποίο όπως κάθε collectible card game που σέβεται τον εαυτό του βασίζεται στα booster packs( αυτό επαναλαμβάνω έχει αλλάξει πλέον με τα living card games και μάλλον θα ακολουθήσει σιγά σιγά και η Wizards of the Coast και πιστεύω πως το ίδιο θα κάνει σιγά σιγά και η Blizzard). Τπτ δεν είναι free αυτό είναι δεδομένο. Δεν μπορώ να πιστέψω πώς κάποιος πιστεύει πως ένα game μπορεί όντως να είναι free. Εγώ απλώς σχολίασα, για να το κλείνουμε κιόλας, το ότι το Hearthstone έχει ένα κατά την άποψή μου viable free to play μοντέλο, καθώς μπορείς, όπως είπες κι εσύ, να γίνεις καλός με κάποιες βασικές κάρτες ή να ανεβείς με αρκετή στρατηγική και χρόνο( δεν υπήρχαν και κάποια streams από γνωστούς players που κάνανε φοβερά πράγματα με το βασικό deck? η κάτι τέτοιο πάει πολύς καιρός που ασχολήθηκα οπότε...) Δεν είναι Smurf Village or w/e, that's my point.

                            Τέλος πάντων σας κούρασα, κουράστηκα κι εγώ. Πάω για 15.
                            «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by Sinclair View Post
                              Αυτό έχει να κάνει με το dedication που λες και τον χρόνο που μπορεί να διαθέσει κανείς. Προφανώς και είναι πολύ challenging πλέον( εγώ που έπαιζα προ 2μιση ετών πιθανώς ήταν πιο βατά τα πράγματα)αλλά αυτό ισχύει για έναν απλούστατο λόγο, δεν υπάρχει free game στον πλανήτη εκτός κι αν το κατεβάσεις "τζάμπα".
                              Δεν ξερω δυσκολευομαι να καταλαβω τι εννοεις πραγματικα, συνήθως οταν υπαρχουν λιγοτεροι παιχτες το να ανεβεις elo ειναι δυσκολότερο, θυμαμαι πρωτη φορα που πηγα legend δεν εβλεπα ευκολα πανω απο 1k στο ladder και παιζει να ημουν απο τους τελευταίους σαν elo, επίσης το cardback σημαινε κατι γιατι δεν το έβλεπες τοσο συχνά. Σύμφωνα με κατι info-graphic της blizz το 0.5% του playerpool ηταν, πλεον καπου πηρε το ματι μου legend #3k++ δεν ξερω αν εχουν αυξηθει και οι active παίχτες παντως βλεπω και πολλα παράπονα οτι πλεον ειναι αρκετοι και εχει χασει το νοημα του. Επισης λες: "αυτό ισχύει για έναν απλούστατο λόγο, δεν υπάρχει free game στον πλανήτη εκτός κι αν το κατεβάσεις "τζάμπα"" αυτο γιατι το λες για τη δυσκολια να κανεις climb χωρις να πληρωσεις αρκετα για packs??

                              Αν επενδυσει καποιος χρονο και χρημα διασκεδαζει ναι, το εκανα και εγω αλλα στην περιπτωση μου το βαρεθηκα, δηλαδη οκ πας legend τον ενα μηνα, πας τον δευτερο, πας τον τριτο και τι αυτη τη δουλεια θα κανουμε συνεχεια? Αν δεν εκανε reset, ηταν αρκετα δυσκολοτερο να ανεβεις αλλα δεν εχανες ποτε το legend status η εστω ανα 6μηνο υπηρχε καποιο reset με hidden elo τοτε ναι μπορει να με ειχε κρατησει μεχρι και τωρα. Θεωρω οτι οτι ηταν να μου δωσει μου το εδωσε, να κανω tryhard για top10 legend κτλπ να με γραψει το site της blizzard απλα δεν επαιζε..

                              Eιπες και τα 2 μοντελα σωστα, για εμενα του OW ειναι αρκετα καλυτερο απο του hs και δεν μπορω να το συγκρινω για αυτο σου ειπα οτι δεν εχει να κανει με το gameplay(το ειδα οτι το ειπες και εσυ απλα το τονισα) οποτε και δεν υπαρχει καποιος λογος να πληρωσεις τιποτα εκτος αν θες τα skins τα οποια btw φαρμαρεις ευκολα, εγω εχω οτι skin θελω παιζοντας ow εντελως casual. Το προβλημα μου ειναι οτι το ιδιο σαν game δεν ειναι τοσο καλο, θεωρω οτι εχει τεραστια προβλήματα. Στο hs απο την αλλη αν θες την full εμπειρια, δηλαδη να μπορεις να παιξεις τα περισσότερα meta decks και να ασχοληθείς και με deckbuilding ο ιδιος κακα τα ψέμματα πρεπει να πληρωσεις αρκετα. Καταλαβαινω οτι ειναι card game και πρεπει να υπαρχουν booster packs οπως και στα physical αλλα καπου νομιζω το παρακαναν, ειδικα για κατι που μολις το βαρεθεις χανει εντελως την αξια του.

                              Ο Jim Sterling και οι διαφοροι "journalists" του gaming ειναι μεγιστοι νουμπαδες, δεν εχουν ιδεα απλα ενα story θελουν να βγαλουν για views και βρισκουν πατηματα, εχει κανει το video και ειναι ..level 10 δηλαδη οκ ελεος.. Ενας casual παιχτης ειναι περιπου 150-200lv atm αυτο σημαινει 150+ lootboxes+extras απο events+ extra απο το arcade, νομιζω παραπάνω απο αρκετα για να εχει τα skins που θελει για αρκετους χαρακτηρες. Το ow επισης εχει πολυ καλα drop rates στα legendary skins και ευκολο leveling system δεν χρειαζεται καν να παιξεις competitive για να ανεβεις.

                              Comment

                              Working...
                              X