Announcement

Collapse
No announcement yet.

Nintendo Switch - Η νέα κονσόλα της Nintendo

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nintendo Switch - Η νέα κονσόλα της Nintendo



    Επιτελους μαθαμε περι τινος προκειται...







    Do a barrel roll!

  • #2
    Αυτό τώρα είναι διάδοχος του U ή του 3DS; Πραγματικά αδυνατώ να καταλάβω το λόγο ύπαρξής του. Κυκλοφορεί σε 5 μήνες και στο trailer ανακοίνωσης αυτό που μας έδειξε ουσιαστικά είναι να παίζει παιχνίδια του wiiu...

    Comment


    • #3
      Και το Skyrim έπαιζε.Αν συνοδευτεί με το κατάλληλο launch software κι έχει και μια καλή τιμή,μπορεί να πάει και Day 1.
      Carpe diem

      Comment


      • #4
        Δεν ξέρω αν είναι πολύ μπροστά ή πολύ πίσω η Nintendo.
        Καταφέρνει και να ξεπερνάει τα όρια για βολικό Handheld και να είναι πολύ μικρό για multiplayer εμπειρία. Σαν hardcore θα γούσταρα να παίζω FFT σε 9 ίντσες, αλλά Skyrim δύσκολο. Το casual κοινό λογικά δεν το πιάνει με τίποτα, τα κινητά/tablets έχουν πολύ μεγαλύτερη ποικιλία/φορητότητα/χρήσεις.

        Comment


        • #5
          Ειναι σαν απο αυτα τα tablet που εχουν και κουμπια αλλα στο switch ειναι αποσπωμενα και εχει και βαση αντι να το βαζεις κατευθειαν με καλωδιο Ενταξει ειναι καλη υλοποίηση αλλα δεν ειναι αρκετα φορητο. Αμα εχει καλα παιχνιδια θα πιασει γιατι θα τραβηξει κοινο απο 3DS, vita οσους ειχαν wii u και λοιπους που θελουν παιχνιδια της nintendo αλλα τρομερη επυτιχια δεν πιστευω πως υπαρχει περιπτωση να γινει. Πρεπει να δουμε τιμη, επιδοσεις, μπαταρια, παιχνιδια και τι αλλες media δυνατοτητες θα εχει για να δουμε αν πραγματικα αξιζει.
          Πιστευω δυσκολα θα τσιμπήσει ο casual που εχει ηδη tablet και smartphone, οποιος εχει σταθερη κονσολα και δεν τον ενδιαφερει η portable παλι δεν θα ενδιαφερθει.
          Το κοινο των portable consoles (3DS+vita) ειναι περιπου 60-80m, αντε να βαλουμε και 10 απο το κοινο του wii u, απο αυτα πιστευω 50m μπορει να τα φτασει αλλα και παλι φοβαμαι πως ο κοσμος δεν θα τσιμπισει ευκολα γιατι σαν φορητη ειναι και ψιλο ασχημη. Το 3DS ηταν ωραιο gadgetακι που και παλι πριν πεσει η τιμη δεν πουλησε, αυτο δυσκολα θα κανει κατω απο 300$
          Last edited by Roronoa; 20-10-2016, 07:54 PM.

          Comment


          • #6
            Μ' αρέσει! Προσφέρει πολλές ευέλικτες επιλογές· φαίνεται πως είναι ό,τι θα ήθελε να είναι το U. Βέβαια, είδαμε εταιρείες αλλά όχι τίτλους - και επίσης competitive gaming σε στάδιο με... Splatoon; Όπως επισημαίνει το Eurogamer μάλλον θέλει να προσπαθήσει σε αυτόν τον τομέα, αλλά η συγκεκριμένη σκηνή ήταν λίγο τρολ. Ως γνωστός λουδίτης, χαίρομαι λίγο που λείπει οθόνη αφής και VR - αν υπήρχαν θα το έδειχνε.

            Μόνο από τη Ninty εγώ περιμένω πια κάποιο σύστημα της προκοπής. Θα μπορούσε να είναι και αυτό.

            Comment


            • #7
              Πάρτε Wii U 2.0 στην μάπα

              Θα δείξει πώς θα πάει το πράμα. Μπορεί να πατώσει, μπορεί και να απογειωθεί. Εγώ αυτό που θέλω για να την αγοράσω κάααποια στιγμή στο μέλλον, είναι ένα κανονικό χειριστήριο που θα παίζει κανονικά στην τηλεόραση. Και δεν θα κουνιέται από το σαλόνι. Δόξα τω Kami-sama, έδειξαν πως υποστηρίζει το απλό, φυσιολογικό, συμβατικό pro controller. Αν υποστηρίζεται σε όλα τα παιχνίδια (ή τέλος πάντων στα περισσότερα) και δεν ξεχάσουν το 3rd party support όπως κάνουν εδώ και μία 20ετία, εμένα παίζει και να με τσιμπήσουν. Και ας κάνουν με τα υπόλοιπα φορητά κομμάτια ό,τι άλλο γουστάρουν.

              Επίσης Super Mario 64 2 confirmed ?????
              Last edited by Phantom Duck; 20-10-2016, 09:40 PM.

              PK World - Τα πάντα για Disney comics!

              Comment


              • #8
                Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει η φορητότητα οπότε θα είναι μόνιμα στο dock και θα παίζω με το pro (αν έχω ποτέ λεφτά να το πάρω βέβαια).
                Το μόνο που δεν γούσταρα είναι τα ασύμμετρα sticks και η αλλαγή του d-pad σε κουμπιά μόνο και μόνο για είναι συμμετρικά τα joy-cons.
                Λες και θα παίζει κανένας έτσι

                Comment


                • #9
                  Βασικά, για να απαντήσουμε στην ερώτηση ποιας κονσόλας θα είναι συνέχεια το switch, πρέπει να έχουμε στο νου ότι πριν κάποιους μήνες ενοποιήθηκαν τα τμήματα της νιντεντο που ήταν υπεύθυνα για τον σχεδιασμό των επιτραπέζιων και φορητών κόνσολών. Επομένως, αυτό που εκλαμβάνω εγώ, είναι ότι η καινούρια κονσόλα θα είναι και φορητή αλλά και επιτραπέζιο σύστημα, ένα μηχάνημα που θα καλύπτει και τις δύο κατηγορίες παικτών ή, για να το πω αλλιώς, ένα gaming console που συνδέεται στην τηλεόραση αλλά θα μπορεί κάποιος και να το πάρει μαζί του για on the go gaming εφόσον το επιθυμεί. Για να το πω αλλιώς, φαίνεται να είναι διάδοχος και του wiiu και του 3ds. Προσωπικά μου αρέσει πάρα πολύ η ιδέα αλλά έχω μερικές αμφιβολίες οι οποίες θα καθορίσουν το αν και πότε θα το αγοράσω.

                  Αρχικά με απασχολεί η τιμή. Αν είναι ισχυρό μηχάνημα σε συνδυασμό με την διττή φύση της κονσόλας φαντάζομαι ότι η τιμή θα είναι αρκετά υψηλή. Τώρα αν από ιπποδύναμη δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο τότε υπάρχει ο φόβος να μείνει πίσω από τον ανταγωνισμό ΠΑΛΙ και να την σνομπαρουν οι εταιρείες σε βάθος χρόνου όπως συνέβη με τα wii, wiiu.

                  Τι γίνεται με την βιβλιοθήκη ψηφιακών τίτλων που έχει φτιάξει κάποιος από τα παλαιότερα μηχανήματά της;

                  Αποθηκευτικός χώρος; Στο wiiu τελείωνε για την πλάκα.

                  Μπαταρία. Πόσο γρήγορα εξαντλείται όταν κάποιος παίζει σε mobile; Αν κρατάει κανένα πεντάωρο τότε θα είναι μια χαρά.

                  Τι γίνεται με τα motion.touch controls; Θα τα υποστηρίζει η μπα;


                  Tidy!

                  Do not blame me.Blame yourself or God.
                  In Matsuno we trust.

                  Comment


                  • #10
                    Φαίνεται πολύ ωραίο, αλλά όλα θα κριθούν στην τιμή του. Σήμερα φαίνεται ώς κάτι ακριβό (για κονσόλα), της τάξεως των 300-400 ευρώ. Το θέμα είναι πόσο καλή φορητότητα θα έχει, αυτονομία, οθόνη, κ.λ.π. Γιατί για επιτραπέζιο μηχάνημα δεν εκτοπίζει PS4/Xbox One εύκολα, λόγω επιδόσεων. Εκτός και αν μιλάμε για θαύμα.
                    Insert Coin

                    Comment


                    • #11
                      Εμένα μου αρέσει η φορητότητα οικιακής κονσόλα αν και δεν έχω Wii U. Προτιμώ να παίζω στο κρεβάτι παρά στον καναπέ. WiiU δεν έχω βέβαια γιατί καίγομαι για κάποιο παιχνίδι του προς το παρόν.
                      Νομίζω όσο περνάει ο καιρός οι αμιγώς φορητές κονσόλες δεν έχουν νόημα πλέον όσο κι αν μου αρέσουν. Το καθαρά casual κοινό θα πάει σε κινητό (που μεταξύ άλλων μπορεί να είναι και πολύ φθηνότερα εδώ που τα λέμε). Ο χειρισμός φυσικά θα είναι πάντα χάλια ελέω έλλειψης φυσικών κουμπιών αλλά από ότι φαίνεται δεν ενοχλεί και πολύ κόσμο.
                      Originally posted by Squall Leonhart
                      I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                      Originally posted by 丹野
                      Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                      Originally posted by Ryu_gr
                      υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                      Comment


                      • #12
                        Συμφωνα με τη Nintendo είναι κυρίως μια home κονσόλα.

                        Και για μενα αυτη τη στιγμη το σημαντικοτερο ειναι η τιμη και φυσικα τα games κι απο κει και περα ότι ειπε ο Deus:
                        Αν είναι ισχυρό μηχάνημα σε συνδυασμό με την διττή φύση της κονσόλας φαντάζομαι ότι η τιμή θα είναι αρκετά υψηλή. Τώρα αν από ιπποδύναμη δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο τότε υπάρχει ο φόβος να μείνει πίσω από τον ανταγωνισμό ΠΑΛΙ και να την σνομπαρουν οι εταιρείες σε βάθος χρόνου όπως συνέβη με τα wii, wiiu.

                        Τι γίνεται με την βιβλιοθήκη ψηφιακών τίτλων που έχει φτιάξει κάποιος από τα παλαιότερα μηχανήματά της;

                        Αποθηκευτικός χώρος; Στο wiiu τελείωνε για την πλάκα.

                        Μπαταρία. Πόσο γρήγορα εξαντλείται όταν κάποιος παίζει σε mobile; Αν κρατάει κανένα πεντάωρο τότε θα είναι μια χαρά.
                        Ελπιζω σε βαθος χρονου να αντικαταστησει και το 3DS, ειναι σαφες πια οτι η παραγωγη τιτλων για δυο μηχανηματα βλαπτει και τα δυο και συνηθως τη πληρωνει αυτο που δε τα παει τοσο καλα.

                        Το μόνο που δεν γούσταρα είναι τα ασύμμετρα sticks και η αλλαγή του d-pad σε κουμπιά μόνο και μόνο για είναι συμμετρικά τα joy-cons.
                        Λες και θα παίζει κανένας έτσι
                        Συμφωνω απολυτα. Αυτη ηταν η πρωτη γκιμικια που με ξενερωσε. Βεβαια σε καποιες περιπτωσεις μπορει να βολεψει αλλα και παλι πολυ περιστασιακα και για συγκεκριμενους τιτλους μια και φαινεται τρελα αβολο.


                        Επίσης Super Mario 64 2 confirmed ?????
                        Αυτο που προκυπτει ρε συ γιατι το δα κι αλλου. Εγω στο βιντεο ειδα ενα 3d world. Μπορει να χε μια ψιλο ανοικτη σκηνη αλλα δε μου λεει κατι.
                        Do a barrel roll!

                        Comment


                        • #13
                          Προσωπικά μου άρεσε, το design και η παρουσίαση ήταν πολύ καλή. Αν η τιμή είναι πάνω από 300$ θα πάει άκλαφτο. Επίσης το κόβω να παίζει τα παιχνίδια του shield μιας και που μέσα είναι το ίδιο πράμα. Από ιπποδύναμη πιστεύω θα είναι αρκετά αδύναμο σε σχέση με τα άλλα μηχανήματα. Φορητότητα και hardware για τούμπανο γραφικά δεν πάνε μαζί. Λένε ότι το docking station θα προσφέρει extra δυνατότητες αλλά δεν νομίζω ότι θα είναι τίποτα παραπάνω από τα hdmi και εξόδους για ήχο, άντε και τίποτα παραπάνω gigabyte δίσκο. 720P ανάλυση με smooth frame rate και creative γραφικά δεν νομίζω ότι θα μπορεί να κάνει τίποτα παραπάνω. Το πολύ να έχει κάποιον encoder μέσα το docking station να σου κάνει upscale στα 1080p ώστε να γλυτώσεις να στο κάνει η τηλεόραση. Η σκηνή που παίζουν τετραπλό με τα μικρά χειριστήρια είναι τουλάχιστον αστεία αλλά καλό gimmick. Τέλος λόγο διαφορετικής hardware αρχιτεκτονικής μάλλον το backwards compatibility θα είναι δύσκολο, βέβαια έδειξαν το splatoon.

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by Ramparter View Post
                            Αυτο που προκυπτει ρε συ γιατι το δα κι αλλου. Εγω στο βιντεο ειδα ενα 3d world. Μπορει να χε μια ψιλο ανοικτη σκηνη αλλα δε μου λεει κατι.
                            Ε, αφού έδειξαν 3D Mario σε νέα κονσόλα, αυτό θα είναι. Τώρα μιλάει το Hype

                            PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                            Comment


                            • #15
                              Last edited by Altair; 21-10-2016, 05:36 PM.
                              Carpe diem

                              Comment

                              Working...
                              X