Announcement

Collapse
No announcement yet.

Nintendo Switch - Η νέα κονσόλα της Nintendo

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Apparently το Zelda παίζει καλύτερα σε portable παρά σε docked:

    A gaming masterpiece and a brilliant debut title for Nintendo Switch, The Legend of Zelda: Breath of the Wild is also a…


    Στο Wii U το performance θα έλεγα ότι είναι μέτριο, αλλά θεωρώ ότι θα το συνηθίσω. #believe

    Comment


    • Ναι στο handheld ειναι ola popa man mou.
      Do a barrel roll!

      Comment


      • Ωραία πάω να διαβάσω digital foundry( δεν έχω κουράγιο να ξεπακετάρω το πιστεύετε ή όχι)
        Btw οι εν Ελλάδι καπιταλκοντρολίστες, για πείτε έγινε τπτ με τις κάρτες στο eshop?( ήταν που σε ένα 6μηνο το πολύ θα γινόταν άρση ) Όχι τπτ άλλο αλλά σκέφτομαι να το πάρω το RMX και θέλω να έχω μια άποψη. Σε τελική χρησιμοποιώ την revolut και ξεμπερδεύω, που θα την πάρει και σίγουρα.
        «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

        Comment


        • στο insomnia λεγανε οτι δεν παιζει η revolut, ισως να ητανε προσωρινο και γενικο προβλημα σε ολους tho, οι δικιες μου καρτες νιωσανε επιτελους πριν λιγη ωρα !!

          αγορασα το fast rmx και επαιξα λιγο στα κλεφτα - so far so good που λενε και στο χωριο μου.

          Comment


          • Πώς σου φαίνεται το RMX? Το ΑΑ ή πιο σωστά η ανυπαρξία αυτού(?) χτυπάνε άσχημα στο BotW. Εντάξει μην είμαι κι εγώ κακός ελάχιστα έπαιξα ίσα ίσα μέχρι να μαζέψω κάτι μανιτάρια μετά τους τίτλους έναρξης.

            Τώρα για το hardware. Η οθόνη είναι πολύ όμορφη, το UI γρήγορο και λειτουργικό με ωραίους ήχους, ενώ και η αφαίρεση/ προσάρτηση των joycons συνοδεύεται από το χαρακτηριστικό "κλικ". Συνέδεσα και το NNID και γενικά όλα πήγαν πολύ ομαλά.

            Το eshop είναι υπερβολικά άδειο και άψυχο στην παρούσα φάση. Δεν είναι υπερβολή αν πω, πως το αντίστοιχο του Wii U είναι πιο όμορφο( με το εκάστοτε tune από πίσω) Βασικά ακόμη και του 3DS καλύτερο και πιο ελκυστικό είναι( δεν μιλάω για περιεχόμενο προφανώς) Τα joycons μέχρι στιγμής οκ μου φάνηκαν, δεν με δυσκόλεψαν κάπου. Το μόνο που με ανησυχεί είναι το dock και το πώς κάθεται το Switch πάνω του. Moυ φαίνεται πως είναι λίγο ασταθές, ενώ περίμενα πως κλειδώνει. Προφανώς υπάρχουν τα ελάσματα που το συγκρατούν αλλά εγώ το πίεσα λίγο την πρώτη φορά που το έκλεισα και το έβαλα στο dock, γιατί πίστευα πως δεν "έπιασε" καλά. Τώρα το έχω αφήσει σε sleep mode πάνω στο dock μαζί με τα joycons για να φορτίσει( 45% πρπ το άφησα) Από ότι είδα σε reviews, αν παίζεις δεν φορτίζει ποτέ πλήρως αλλά φτάνει στο BotW μέχρι το πολύ 84-88%.

            Επίσης πολύ καλώδιο και το dock πολύ πλαστικούρα. Μου έφαγε λίγη ώρα μέχρι να βάλω τα καλώδια όπως ήθελα και να μην φαίνονται( βέβαια το HDMI πήγε στην HDMI 3 της TV όπου θα εναλλάσσεται με τα HDMIs των PS3 και Wii U, οπότε μάλλον πρέπει να πάρω box για να τα έχω συνδεδμένα όλα εκεί) Το τελευταίο προφανώς δεν αφορά έναν φυσιολογικό άνθρωπο, αλλά εγώ έχω πάνω στην τηλεόραση το PS4, Blu Ray+ home cinema και PS3, Wii U και τώρα το Switch( το 360 slim κοιμάται εδώ και ένα χρόνο και το HDMI το έχω αφαιρέσει)

            Τουλάχιστον το build quality σε όλα εκτός του Dock είναι άριστο. Ακόμη και το HD rumble έχει τελείως διαφορετική υφή από το κλασικό. Τέλος πάντων, ευελπιστώ σε σταθερή εξέλιξη σιγά σιγά. Τώρα το Hardware μου δίνει την εντύπωση πως είναι σε beta mode και μάλλον( βασικά σίγουρα) σε 1-1,5 χρόνο θα κυκλοφορήσει η updated με καλύτερα specs και ίσως διαφορετικό σχεδιασμό.
            «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

            Comment


            • να και το δικο μου ghetto carrying case http://imgur.com/a/WafZk

              προτιμω να δωσω ενα 20ρικο για το premium screen filter της horri οταν αυτο ερθει

              οσον αφορα το fast RMX ειμαι μολις στο 3% :p

              δηλαδη μονο ενα cup εχω τελειωσει ως τωρα, εχει πολυ aliasing οταν εισαι undocked και θολωνει αρκετα σαν να πεφτει η αναλυση κατω απο 720p ( νομιζω οτι καπου ειχα διαβασει οτι εχει dynamic resolution scaling για να μην πεφτουν τα frames )

              θα δοκιμασω αργοτερα με chromatic abberation κλειστο.

              για το gameplay δεν μπορω να πω πολλα ακομα, προφανως θυμιζει αρκετα f-zero χωρις ομως να το λες και κλωνο του

              ο χειρισμος με ενα joyconn στα 2 χερια ειναι μια χαρα εφοσον εχεις και το strap επανω για να πατας πιο ευκολα τα κουμπια SL,SR

              docked το οπτικο αποτελεσμα ειναι αξιοπρεπεστατο μπορω να πω ! παω για Zelda τωρα - ευκαιρια να δουμε τι ψαρια πιανει το joyconn grip
              Last edited by Cpl_Shephard; 04-03-2017, 01:11 AM.

              Comment


              • Ωραίος για τις εντυπώσεις. Το φαντάστηκα αυτό για το RMX, κάτι παρόμοιο, αν δεν κάνω λάθος, εφάρμοσαν και στο Neo για το Wii U. Koστίζουν τα 60fps στα racing, είναι ο λόγος που μου κακοφάνηκε το Sonic All Star Racing στο PS3( το demo δλδ δεν έχω το game)

                To Ζelda στο docked, αν εξαιρέσουμε κάποια frame drops, που τα ήξερα, είναι πολύ πιο όμορφο από ότι στο portable mode( αναμενόμενο) Ευελπιστώ να κυκλοφορήσουν πάντως ένα patch να σταθεροποιεί λίγο τα frames, ειδικά στο Switch. Στο portable όσο έπαιξα βέβαια αν εξαιρέσουμε την έλλειψη AA, είναι πολύ πιο σταθερό.

                Παίξτε αν έχετε κανέναν δίπλα σας, ή το έτερον ήμισυ( ακόμη καλύτερα) το demo του Snipperclips. Παίξαμε με την γυναίκα με τα joycons διπλό στην ΤV και έχει πολύ γέλιο, ενώ θέλει καλή συνεργασία και συγχονισμό. Φαντάζομαι όσο το προχωράς θα γίνεται όλο και πιο απαιτητικό και θα βγάζει περισσότερο γέλιο. Είμαι διχασμένος ανάμεσα σε αυτό και στο RMX για επόμενο τίτλο, ενώ και το Shock Troopers για το Neo Geo είναι φανταστικό shmup.
                «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                Comment


                • Docked δεν έπαιξα,μόνο στο portable mode και η αλήθεια είναι πως ήταν αρκετά σταθερό,αλλά ο οπτικός τομέας δεν εντυπωσίασε.

                  Τα joy cons μου αρέσουν πάρα πολύ,και αν και είναι μικρά,δεν έχω συναντήσει κάποιο θέμα.

                  Το θέμα που έχω είναι πως δε μπορώ να συνδεθώ online.Δε βρίσκει το δίκτυό μου,ενώ παράλληλα βρίσκει όλα τα υπόλοιπα της πολυκατοικίας.
                  Carpe diem

                  Comment


                  • Το πρώτο BSOD ειναι γεγονός, ειναι που δεν χαλάνε οι κονσολες της Νιντεντο



                    "Played a bit BotW then the Screen went white and the Switch got very noisy then i restarted the Console and now only Blue Screen of Death"

                    The latest technology news and reviews, covering computing, home entertainment systems, gadgets and more
                    Star Citizen videos Star Citizen gallery

                    Comment


                    • Μ' αρέσει που η Nintendo ακολουθεί τον δρόμο της Microsoft. Την πώληση χαλασμένων προϊοντών. Ας πρόσεχαν μερικοί.
                      sigpic

                      Comment


                      • οπως τα λεει ο Ταννο
                        Do a barrel roll!

                        Comment


                        • εκλασε κανεις ?

                          με chromatic abberation κλειστο ειναι καλυτερο το fast rmx imo. οσο για τα ενοχλητικοτατα jaggies, εφοσον βαλεις το stand για να κατσεις κατσεις λιιιγο πιο πισω αυτα εξαφανιζονται ! να γινοτανε τιποτα και με το bilinear filtering στο ΒΟTW καλα θα ητανε - το fast rmx απο την αλλη μου δινει την εντυπωση πως ενω κραταει το 60αρι καταφερνει και εχει 4x anisotropic ταυτοχρονα ! απλα μαγευτικο

                          να πω εδω τι παιζει με 3 ζευγαρια ακουστικων που δοκιμασα λιγο στο switch, με αυτα εδω τα takstar για καποιον περιεγο λογο ειχα στατικο θορυβο ακομα και με την ενταση στο 0 http://www.takstar.com/en/product/detail-11-34-0-419

                          με τα αντιστοιχα edifier ( το καλυτερο μπασο που μπορει να ακουσει καποιος σε low budget IMHO ) δεν ειχα θορυβο http://www.edifier.com/us/en/headphones-earphones/p275

                          επισης θορυβο δεν ειχα ουτε με τα creativa aurvana live ( ιδανικα για σπιτογατους - ισως η καλυτερη αγορα που ειχα κανει μεσα στο '13 )

                          περισσοτερες εντυπωσεις απο την ολη εμπειρια με το zelda συντομα !

                          Comment


                          • Εχω την κονσολα και θα παω να παρω το zelda σε λιγο, οι ενυπωσεις για την κονσολα ειναι μετριες, ενταξει η ποιοτητα σαν φορητο ειναι οκ αλλα περιμενα να κλειδωνει καλυτερα στο dock(το οποιο για nintendo quality το νιώθω cheap) γιατι "παιζει" λιγο και δεν καταλαβαινω αν κουμπωσε καλα η οχι. Τα αναλογικα και τα rb/lb ειναι για μικρα χερακια δεν βολευουν και τοσο, το UI ειναι πολυ απλο δεν θα το ελεγες οτι ειναι κακο αλλα πολυ barebones. Το σημα του wifi ειναι αθλιο, ολες οι συσκευες μου εχουν τερμα σημα(ακομα και ενα παλιο iphone 5) και το switch εχει μια μπαρα..
                            Νομιζω σαν handleld ειναι καλο αλλα για tv δεν ξερω ισως οχι και τοσο.

                            Ισως θα επρεπε να το βγαλουν χωρις dock καθαρα φορητο μηχανημα με χαμηλοτερη τιμη και απο κει και περα να υπηρχαν dock configurations να αγορασεις ξεχωριστα αναλογα με τις αναγκες σου.

                            Ειδα λιγο το fast rmx σε 4k ενταξει δεν μπορω να πω οτι εντυπωσιαστικα, θα μπορούσε να ειναι tech demo του ps3..

                            Comment


                            • Συμφιλιωθείτε όλοι οι early adopters, πως θα τα σκάσουμε για dock με καλύτερη επένδυση και πιο σταθερό grip για το Switch ή θα το κάνουμε μόνοι μας( που ευτυχώς λίγο να πιάνουν τα χέρια σου είναι εφικτό). Αυτό που με εξοργίζει περισσότερο για το dock κυρίως, είναι πως στο καλό, κανένας από όσους το τσέκαραν σε τόσα events, που είχαν τις κονσόλες νωρίς κτλ κτλ δεν το ανέφερε ή το ανέφερε πολύ επιφανειακά. Νομίζω μόνο και μόνο για την πιθανότητα η οθόνη να βρίσκει στο μπροστινό μέρος του dock, επιβάλλεται η χρήση screen protector. Προφανώς η χρήση που κάνουμε οι περισσότεροι εδώ μέσα- μην πω όλοι- είναι ιδιαίτερα προσκετική( όλες μου οι φορητές κονσόλες είναι σαν καινούριες όπως και οι ταμπλέτες, τηλέφωνα)αλλά αυτό δεν αναιρεί το γεγονός πως όταν πληρώνεις 349€, περιμένεις το build quality σε ΟΛΑ τα περιεχόμενα να είναι καλό. Δεν έχω παράπονο για την ίδια την κονσόλα, ούτε για την ποιότητα των joycons( προσωπικά desyncing δεν είχα στις 5-6 ώρες που έχω παίξει), ή για το grip, αλλά το dock είναι πραγματικά πλαστικούρα.

                              Το home menu είναι τελείως γυμνό όπως και το eshop( το Vita ας πούμε την πρώτη ημέρα κυκλοφορίας είχε και περισσότερα apps, αλλά και σχεδόν όλη τη βιβλιοθήκη του PSP και PSone αν θυμάμαι καλά) Πραγματικά αυτή τη στιγμή μόνο το Zelda σώζει την κατάσταση και το potential.

                              Αν η Ν είχε ακολουθήσει πιο επιθετικό pricing, πχ 250€-280€ νομίζω δεν θα υπήρχαν τόσα παράπονα( και δικαιολογημένα) Αν δεν υπήρχε περίπτωση να πέσει η τιμή κάτω από τα 340, τότε θα έπρεπε να έχουν συμπεριλάβει το 1 2 Switch ή έστω το Snipperclips. Ακούγομαι αρνητικός, αλλά η αλήθεια είναι πως μου αρέσει η κονσόλα και πολύ μάλιστα, ενώ κι εγώ θεωρώ πως το Zelda είναι ο καλύτερος τίτλος της σειράς από το ΑLttP μέχρι στιγμής, αλλά πρέπει να αναφέρονται τα αρνητικά δεν μου αρέσει να στρουθοκαμηλίζω.
                              «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                              Comment


                              • Δεν νομιζω οτι μπορουμε να κανουμε κατι DIY για το οτι δεν κουμπωνει οπως θα επρεπε(satisfying και με καποιο feedback), μονο για να μην "παιζει" η οθονη αλλα και παλι το θεωρω τραγικο. Στα αλλα πηγα και πηρα "pro" controller το οποιο ειναι x2 η τιμη που πληρωσα για wireless xbox one pad, για να παιξω zelda οπως πρεπει γιατι με τα joycons απλα δεν στο συγκεκριμένο game.

                                Οι πρωτες εντυπωσεις ειναι πολυ θετικες, ειναι ενα controller για φυσιολογικα "δυτικα" χερια.. Σιγουρα θα το usarw και pc να βγαλει τα λεφτα του..

                                Comment

                                Working...
                                X