Announcement

Collapse
No announcement yet.

Nintendo Switch - Η νέα κονσόλα της Nintendo

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Αφού σκέφτεσαι να το πάρεις ούτως ή άλλως καν' το και αν δεν έχεις λεφτά παρ' το με δόσεις. Γλυτώνεις 40€, οπότε αντικειμενικά είσαι κερδισμένος.

    Comment


    • Συμφωνώ εφ οσον σκοπευεις να το παρεις φετος. Επισημα η τιμη της κονσολας δε θα πέσει για αρκετο καιρο ακομη.
      Do a barrel roll!

      Comment


      • Χτύπα το με κλειστά μάτια.
        Carpe diem

        Comment


        • Το χτύπησα τελικά. Τα καλά νέα είναι ότι έχω Switch, τα κακά νέα είναι ότι δεν έχω να φάω.

          Λοιπόν εντυπώσεις.
          Η κονσόλα γενικά είναι πολύ ωραία, η οθόνη δείχνει να είναι εξαιρετική (δεν δοκίμασα κάποιο game, έπαιξα κατευθείαν στην TV, αλλά ακόμα και στο μενού κάνει μπαμ σε σχέση με το gamepad).
          Τα πλήκτρα και οι μοχλοί είναι αρκετά καλοί, αλλά και αρκετά μικροί και θέλει συνήθεια. Η αλήθεια είναι ότι για handheld είναι ιδανικά, αλλά για home σου φέρνει κάπως να πας απ΄το dualshock στο joycon grip. Τεσπά όπως είπα συνήθεια είναι, το πολύ-πολύ παίρνεις το pro controller όταν έχεις εύκαιρα 80 ευρώ.
          Το μενού είναι απλό και λιτό, το μενού του Wii U ήταν πιο ωραίο αισθητικά, αλλά και πιο αργό. Λείπουν μπόλικα πράγματα, πχ. δεν έχει activity log. Ξέρω ότι μπορείς κάπως να τα δεις από τα parental controls του app, αλλά εγώ στην κονσόλα τα θέλω Nintendo.

          Τα μέτρια τώρα.
          Το rumble φαίνεται καλό, αλλά στο ARMS δεν υπάρχει HD rumble. Αφού δεν βάζει HD στα δικά της games τότε τι το έβαλε και ανέβασε το κόστος; Εγώ πάντως το απενεργοποίησα και στο επόμενο game που θα έχει HD θα το δοκιμάσω.
          Επίσης δεν είμαι φαν του ασύμμετρου scheme. Στο ARMS που χρησιμοποιείς έναν μοχλό είναι όλα οκ, αλλά δεν ξέρω αν με βολέψει σε games που θέλουν 2.

          Πάμε και στα αρνητικά.
          Τα directional buttons δεν μπορούν να αντικαταστήσουν το dpad. Κρίμα που δεν έχει κάτι που η ίδια η Nintendo έχει πατεντάρει μόνο και μόνο για να είναι λειτουργικά όταν τα γυρνάς οριζόντια. Αχ.
          Η κονσόλα θα έπρεπε να κλειδώνει όταν την βάζεις στο dock και να μην τρεμοπαίζει. Φαντάζομαι κάποιο λόγο θα έχουν γιατί αλλιώς φαίνεται σαν τσαπατσουλιά.
          Το grip θα έπρεπε να έχει θύρα usb για να φορτίζεις τα joycons τέλος. Το ήξερα ότι δεν έχει και ότι υπάρχει έξτρα με 20 ευρώ νομίζω, αλλά μιλάμε για μία απλή θύρα. Δδλ. ήμαρτον. Το θετικό είναι ότι δείχνουν να έχουν μπόλικη μπαταρία.
          Το straps δεν ξαναμπαίνουν στα joycon μου!!! Αφού πρόσεξα να τα βάλω σωστά και όχι ανάποδα (απαράδεκτο να είναι τόσο εύκολο να τα βάλεις ανάποδα. Δεν μπορούν να φτιάξουν 2 ξεχωριστά;) μετά δεν μπορούσα να τα βγάλω! Διάβασα οδηγίες, είδα video στο youtube σαν γιαγιάκα που δεν ξέρει πως ανοίγει η τηλεόραση. Τελικά το μυστικό ήταν να τα τραβήξεις απότομα. Καλά εγώ δεν τα ξαναβάζω.

          Αυτά. Η κονσόλα είναι όμορφη και προσεγμένη με μερικές παρατυπίες. Δηλώνω ικανοποιημένος.
          Not bad Nintendo, not bad.

          Comment


          • Originally posted by Enpsty View Post
            [...]Το straps δεν ξαναμπαίνουν στα joycon μου!!! Αφού πρόσεξα να τα βάλω σωστά και όχι ανάποδα (απαράδεκτο να είναι τόσο εύκολο να τα βάλεις ανάποδα. Δεν μπορούν να φτιάξουν 2 ξεχωριστά;) μετά δεν μπορούσα να τα βγάλω! Διάβασα οδηγίες, είδα video στο youtube σαν γιαγιάκα που δεν ξέρει πως ανοίγει η τηλεόραση. Τελικά το μυστικό ήταν να τα τραβήξεις απότομα. Καλά εγώ δεν τα ξαναβάζω.
            [...]
            Είχα δει αυτό όταν βγήκε, δεν ξέρω αν βοηθάει, δεν θυμάμαι είναι και η αλήθεια ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημα, όμως το βάζω να βρίσκεται καλού κακού


            PK World - Τα πάντα για Disney comics!

            Comment


            • Χαχα σαν να βλέπω τον εαυτό μου χθες βράδυ.
              Το θεϊκό είναι ότι σύμφωνα με την Nintendo δεν χρειάζεται να πατήσεις το release button στα joycons όταν βγάζεις τα straps. Υποτίθεται τα ξεκλειδώνεις με τον άσπρο διακόπτη και βγαίνουν εύκολα μετά. Ναι καλά.

              Comment


              • Παιζει οντως να μη κανει διαφορα το κουμπακι. Παντως εγω τη πρωτη φορα τα βαλα στο σκοταδι αναποδα χωρις καν να σκεφτω οτι εχουν συγκεκριμενη πλευρα
                Do a barrel roll!

                Comment


                • Δυστυχώς το έχει αριστερό joycon κι εμένα θέμα. Όταν τι στοχεύω στο ταβάνι χάνει ο μοχλός. Ευτυχώς παίζω πάντα ξαπλωμένος και τα controllers κοιτάνε πάντα ευθεία οπότε δεν έχω θέμα, αλλά είναι μαλακία όπως και να το κάνουμε.
                  Από την άλλη το tabletop mode είναι απλά τέλειο.

                  Comment


                  • Enpsty και εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω με εσένα αλλά έχω παρατηρήσει πως αν η κονσόλα είναι πάνω κάτω στο ίδιο ύψος με το χειριστήριο και δεν υπάρχει κάτι ανάμεσα στην κονσόλα και τα joycons τότε δεν θα χάνεται το σήμα.

                    Όσον αφορά τα straps με δυσκόλευαν και εμένα στην αρχή αλλά τα έχω πλέον συνηθίσει και τα αφαιρώ χωρίς πρόβλημα.

                    Πάντως, τα joycons με βολεύουν πολύ για μαριο καρτ, μπορεί να μην είναι το τέλειο χειριστήριο αλλά μπορείς να κάνεις την δουλειά σου μια χαρά, εμείς παίζαμε τριπλό πριν λίγες μέρες με ένα joycon ο καθένας, κανένας δεν είχε πρόβλημα.


                    Tidy!

                    Do not blame me.Blame yourself or God.
                    In Matsuno we trust.

                    Comment


                    • Supreme feature: 8Bitdo controllers are fully compatible via firmware upgrade.

                      8BitDo is an innovative technology company founded in 2013 that specializes in gaming peripherals. Our vision is to use the latest technology and distinctive design to create a range of high-quality, high-performance, high-compatibility, high-portability and affordable game controllers for gamers.
                      Insert Coin

                      Comment


                      • Δεύτερο ποστ προηγούμενης σελίδας. Ο crpl ήδη αγόρασε. :Ρ

                        Comment


                        • Κι ανακαλυψα οτι υπαρχει κι αυτο:
                          Do a barrel roll!

                          Comment


                          • Κι εκεί που πήγα να παίξω χθες δεν δούλευε το δεξί joycon. Το έβαλα στο Switch, έκανα pair, έκανα τα πάντα, τίποτα. Τελικά έπρεπε να πατήσω το sync button στο εσωτερικό του joycon. Δεν μας τα λες καλά Nintendo...

                            Comment


                            • Εμενα το μονο που μου κανει ειναι οταν ενώνω τα joycons στο charging grip και λειτουργεί μονο το δεξι για το αριστερό πρέπει να πατήσω κάποιο button για να ενεργοποιηθει.

                              Comment


                              • Originally posted by i Have no Equal View Post
                                Εμενα το μονο που μου κανει ειναι οταν ενώνω τα joycons στο charging grip και λειτουργεί μονο το δεξι για το αριστερό πρέπει να πατήσω κάποιο button για να ενεργοποιηθει.
                                Εμένα μου το κάνει και στα δύο, αλλά το θεωρώ λογικό. Φαντάζομαι μπαίνουν σε sleep mode αν τα αφήσεις πολύ ώρα χωρίς χρήση. Αλλά να αποσυγχρονιστεί από μόνο του και να μην ξανανοίγει δεν το περίμενα.
                                Να πω και ένα θετικό. Η online εμπειρία τουλάχιστον στο ARMS είναι σούπερ, να χτυπήσω και ξύλο μην το γκαντεμιάσω. Μηδέν lag με μία σύνδεση 8ΜΒ περίπου.

                                Comment

                                Working...
                                X