Announcement

Collapse
No announcement yet.

Crash Bandicoot - N Sane Trilogy

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by 丹野 View Post
    δεν θα ήταν ο τρελός και καυλιάρης λύκος που ξέρουμε όλοι.
    Είναι Bandicoot, όχι λύκος

    Originally posted by Raf
    Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

    Comment


    • #17
      Έπαιξα τρεις πίστες demo στο Public Αγίας Παρασκευής. Τα καλά είναι πως είναι πολύ πιο όμορφο από κοντά, χαίρεσαι να το βλέπεις. Τα κακά δεν είναι ακριβώς κακά, όμως όσο πιο πολύ έχεις λιώσει τα αρχικά παιχνίδια, τόσο πιο πολύ θα αργήσεις να εγκλιματιστείς με το καινούργιο. Οι μηχανισμοί δεν είναι κακοί, είναι όμως πολύ διαφορετικοί. Το πώς κινείται ο χαρακτήρας, το ποιο κουτί θα σπάσει αν είσαι ανάμεσα σε δύο, ο χρόνος που πηδάει, όλα είναι δουλεμένα από την αρχή. Πήγαινα να κάνω speedrun την πίστα του 2 που την βγάζω με κλειστά τα μάτια στο κανονικό, και εδώ έχανα απανωτά χωρίς να καταλαβαίνω στην αρχή τι ακριβώς φταίει. Έβγαλα όλες τις πίστες 100% (ή όσο πάει τέλος πάντων η καθεμία) και έχασα δεκάδες φορές. Πιστεύω πάντως πως μετά τους πρώτους 80-100 θανάτους, θα το πάρω το κολάι.

      Ένα άλλο που μου άρεσε πολύ, ήταν πως στις πίστες του 1, όλα τα μπόνους δωμάτια έχουν checkpoint για να δοκιμάζεις ξανά και ξανά. Στο αρχικό, είχες μόνο μία ευκαιρία, και αν την έχανες, όχι μόνο δεν έπαιζες ξανά το δωμάτιο αλλά δεν μπορούσες να κάνεις και save. Όπως επίσης κρατάς και όλα τα κουτιά που έχεις μαζέψει ως το checkpoint, ενώ στο παλιό έπρεπε να βγάλεις όλες τις πίστες του 1 χωρίς να χάσεις ζωή. Αυτά τα διόρθωσαν όλα, κομπλέ. Το μόνο μου μεγάλο παράπονο μέχρι στιγμής είναι πως η σκιά δεν είναι ευδιάκριτη, με αποτέλεσμα να χάνεις σε άλματα ακριβείας σε περιπτώσεις που ο Crash είναι εκτός οθόνης επειδή δεν ξέρεις πού θα προσγειωθείς, κάτι που δεν το πάθαινα στα παλιά.
      Last edited by Phantom Duck; 08-06-2017, 02:54 PM.

      PK World - Τα πάντα για Disney comics!

      Comment


      • #18
        Παιδιά το παιχνίδι είναι διαθέσιμο στα σεβεν... Δεν ξέρω γιατί αλλά με το που το είδα ψήθηκα να το χτυπήσω παρόλο που δεν είχα σκοπό να το κάνω άμεσα... Phantom το πήρες;


        Tidy!

        Do not blame me.Blame yourself or God.
        In Matsuno we trust.

        Comment


        • #19
          Επειδή αυτές τις ημέρες τρέχω και δεν προλαβαίνω, μου το αγόρασε φίλος και θα μου το δώσει κάποια στιγμή μετά το Σ/Κ. Δεν τον χάλασε, θα παίζει τζάμπα έως τότε Γενικά καλά λόγια ακούω, όμως θα περιμένω να το παίξω για να το κρίνω αναλυτικά. Είναι και από τα παιχνίδια που ο «επαγγελματικός τύπος» δεν θα τα κρίνει όπως ένας που έχει ξεσκίσει τα παλιά.
          Last edited by Phantom Duck; 29-06-2017, 11:45 PM.

          PK World - Τα πάντα για Disney comics!

          Comment


          • #20
            The illusion of free will is an illusion.

            Comment


            • #21
              Λοιπόν, στο playstore είναι διαθέσιμη προς download μια επιπλέον πίστα, η stormy ascent. Για όποιον δεν γνωρίζει, πρόκειται για πίστα που τελευταία στιγμή αφαιρέθηκε από το πρωτότυπο crash bandicoot επειδή θεωρήθηκε ότι παραείναι δύσκολη. Θα είναι διαθέσιμη δωρεάν για κάποιο διάστημα, πιο μετά θα κοστίζει 3 ευρώ οπότε όποιος ενδιαφέρεται ας σπεύσει.

              Πολύ καλή κίνηση πάντως.


              Tidy!

              Do not blame me.Blame yourself or God.
              In Matsuno we trust.

              Comment


              • #22
                Είχα τερματίσει το Crash 2 100% με το που βγήκε (πλην των relics), το άφησα για λίγο καιρό και τώρα ξεκίνησα το 1 για να δω τι ψάρια πιάνουμε. Δεν μπορώ να σταματήσω να παίζω, αν δεν μαζέψω όλα τα gems δεν θα ηρεμήσω . Εν τω μεταξύ, το 1ο παιχνίδι επιτέλους είναι Playable. Κανονικά saves, τα κουτιά παραμένουν όταν παίρνεις checkpoints άρα δεν είναι ανάγκη να μην χάσεις ζωή για να πάρεις gems κλπ κλπ. Εν τω μεταξύ έβαλα τα κλασικά road to nowhere κλπ και ψόφαγα ανελέητα, απορώ πώς τα έβγαζα χωρίς να χάσω ζωή πριν τόσα χρόνια. Το καλύτερο της υπόθεσης είναι πως παρ΄ όλο που έφτιαξαν το σύστημα με τα checkpoints και τα κουτιά, στις πίστες με τα χρωματιστά διαμαντάκια εξακολουθεί να πρέπει να μην χάσεις ζωή για να τα πάρεις. Καλόμαθα με τα checkpoints και μου κακοφάνηκε αλλά οκ, λογικό. Γενικά πολύ ωραία δουλειά. Αφού βγάλω 100% τα πάντα στα πρώτα δύο, θα πάω και στο 3 να δω τι έκαναν κι εκεί, αν και είμαι σίγουρος πως θα μου αρέσει σύμφωνα με τα όσα έχω δει μέχρι στιγμής.

                Το stormy ascent βγήκε με συνοπτικές διαδικασίες btw, το relic όμως που θέλει να κάνεις γρήγορα και να μην χάσεις ζωή θα είναι πόνος.

                PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                Comment


                • #23
                  Crash Bandicoot 1:
                  100% πρόοδος (αν και μάλλον πηγαίνει περισσότερο απ' ό,τι φαίνεται)
                  24/26 διαμάντια, εκ των οποίων
                  5/6 χρωματιστά διαμάντια
                  2/2 κλειδιά
                  15/26 λείψανα (). 10 χρυσά και 5 πλατινένια


                  Του έδωσα και κατάλαβε, ουσιαστικά μου λείπει ένα διαμάντι (το κόκκινο), 2 διαμαντάκια από πίστες που απαιτούν το κόκκινο και 11 relics time attack για να λήξω. Δεν είναι και άσχημα για πρόοδο μίας ημέρας, τελικά το κατέχω ακόμα το άθλημα, εντυπωσιάστηκα, μπράβο μου. Κάθε φορά που έκανα reset, απορούσα πώς στον διάτανο τα έβγαζα αυτά 100% πριν τόσα χρόνια. Και το ορίτζιναλ είναι ακόμα πιο αδυσώπητο, στο remake έχουν νερώσει πολύ την δυσκολία συγκρητικά με το παλιό.

                  Η αληθινή ερώτηση όμως, είναι πότε θα βγάλουν το Crash Team Racing με online multiplayer & leaderboards . Δεν θα με ξαναδεί το φως του ήλιου.
                  Last edited by Phantom Duck; 15-04-2018, 02:24 AM.

                  PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                  Comment


                  • #24
                    Platinum με συνοπτικές διαδικασίες (τι συνοπτικές, με ξετίναξε το άτιμο ). 105% κομπλέ. Έστειλα δυο speed run βιντεάκια που πιστεύω ότι αξίζουν στον @sub_zero για να τα ανεβάσει στο κανάλι.

                    Στο τέλος ήταν πολύ ζόρι, σε κάποια σημεία μεταμορφώθηκε σε Meat Boy, ειδικά στις γέφυρες, λόγω των αλλαγμένων μηχανισμών. Στις απλές πίστες δεν αποτελεί πρόβλημα μιας και οι διαφορές είναι απειροελάχιστες, όμως σε πίστες όπως οι γέφυρες, είναι παλούκια δίχως τέλος. Στο αυθεντικό παιχνίδι μπορούσες να πηδήξεις μακριά ενώ ήσουν ακίνητος, ενώ εδώ πέρα έχουν βάλει τον μηχανισμό του Crash 3 σε όλα τα παιχνίδια, άρα αν θέλεις να περάσεις αυτές τις πίστες, θα πρέπει να έχεις επιτάχυνση από προηγουμένως. Και αν χάσεις για λίγο την επιτάχυνση, πας για reset, ειδικά στα time trials. Εδώ μπορείτε να δείτε ένα thread στο reddit με περισσότερες λεπτομέρειες και ένα κατατοπιστικό βίντεο που νομίζω τα περιγράφει πολύ καλά.




                    Τώρα που έφυγε το παλούκι, πάμε για 100% relics στο δεύτερο παιχνίδι για να τελειώνουμε σιγά σιγά, πολύ το καθυστερήσαμε
                    Last edited by Phantom Duck; 15-04-2018, 11:46 PM.

                    PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                    Comment


                    • #25
                      Συνεχίζω ακάθεκτος

                      Crash Bandicoot 2
                      25/25 κρύσταλλοι
                      42/42 διαμάντια
                      23/27 λείψανα

                      Από τρόπαια, ότι υπάρχει το έχω βγάλει, επομένως με το που συμπληρώσω τα time trials, παίρνω και την δεύτερη πλατίνα. 4 trials μένουν δηλαδή, συν ένα που πρέπει να κάνω καλύτερο χρόνο για να πάρω χρυσό. Λογικά θα βγουν οσονούπω και πάμε σούμπιτοι και για το τρίτο. Βάζω και εδώ τα δύο βιντεάκια που ανέβηκαν στο κανάλι από το Crash 1. Το πρώτο ήθελε κυρίως speedrun (μου έβγαλε την πίστη) ενώ το δεύτερο είναι αγώνας αντοχής στην πιο μεγάλη ίσως πίστα του παιχνιδιού (μου έβγαλε την πίστη x2).




                      PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                      Comment


                      • #26
                        5x post, καλή φάση . Τερματίστηκε και το Crash 2 102% κομπλέ. Τόσο φτάνει σε αυτήν την έκδοση, δεν πάει πιο πάνω, κομπλέ, platinum, πόσο παιχτούρα πια, κλπ κλπ . Δεν είχα σκοπό να πιάσω το Crash 3 άμεσα, το έβαλα λίγο για να δω τι παίζει, αλλά το άτιμο είναι πανεύκολο πλέον σε σχέση με τα προηγούμενα και με έπιασε το collect-em-all. Συγκεκριμένα είμαι:

                        79% progress (αυτό λογικά πάει 105%, όπως το παλιό)
                        34/45 gems (5/5 χρωματιστά)
                        15/30 relics
                        2/2 100% complete κρυφές πίστες

                        Είμαι στην φάση που οδεύω να το ολοκληρώσω όσο πιο γρήγορα πάει μπας και ξαναμπώ σε ένα πρόγραμμα, επειδή έχω ξεφύγει και το έχω λιώσει τελείως τις τελευταίες ημέρες, αλλά τι να κάνουμε, είναι λατρείες αυτές.

                        PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                        Comment


                        • #27
                          Ήταν μία λιγουλάκι ζόρικη εβδομάδα, όμως αφού τα καταφέραμε χωρίς απώλειες (χειριστηρίων, τηλεοράσεων, δεν έφυγε το δισκάκι από το παράθυρο κλπ), είμαστε μια χαρά




                          Το ποσοστό που μένει, είναι από το Stormy Ascent, την πίστα που στο ορίτζιναλ δεν μπήκε μέσα στο παιχνίδι λόγω δυσκολίας, που πρέπει να πάρεις πλατινένιο relic στο time trial. Θα γίνει λογικά σε δεύτερη φάση. Αναμένουμε Spyro Trilogy τώρα.
                          Last edited by Phantom Duck; 19-04-2018, 11:54 PM.

                          PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                          Comment


                          • #28
                            Εγκαινιάζω το Switch με 100% στο πρώτο Crash Bandicoot. Μένουν κάποια κειμήλια αλλά θα τα αφήσω για άλλη φορά γιατί δεν θέλω να εξαντλήσω το παιχνίδι μονομιάς. Platinum στo Stormy Ascent όμως δεν σκοπεύω ποτέ να πάρω - έχασα περίπου 70 ζωές σε ένα run μονάχα για να τελειώσω την πίστα. Η αφοσίωση έχει και όρια. Προς το παρόν για απόψε δεν θέλω να ξαναδώ πλατφόρμα.

                            Phantom διάβασα ξανά με ενδιαφέρον τα ποστ σου και εύγε που είχες το μεράκι να γράφεις μόνος σου. Μπορώ να καταλάβω νομίζω τον ενθουσιασμό σου.

                            Το Crash Bandicoot είναι από τα πιο αγαπημένα μου παιχνίδια αλλά ποτέ δεν κάθισα πραγματικά να το λιώσω. Κυρίως είναι η πολύ ιδιαίτερη tribal αισθητική του που μπορώ να πω πως με σημάδεψε. Ανα καιρούς γυρνούσα σε αυτό μέσω emulator αλλά καλή ευκαιρία για κανονικό ξεζούμισμα ποτέ δεν την είχα ως τώρα. Από την τριλογία είναι μάλλον το αγαπημένο μου, αλλά νομίζω πως το δεύτερο είναι γενικώς καλύτερο παιχνίδι. Το τρίτο είναι επίσης πολύ συμπαθητικό αλλά διάφορες καγκουριές στο gameplay αλλοιώνουν τη συνοχή του.

                            Το remaster με κέρδισε. Έγινε με πολύ σεβασμό στο αρχικό υλικό και οι λεπτές προσθήκες του πατούν άψογα. Πλέον έχοντας αποκτήσει και μια αναλυτική ματιά μπορώ να διακρίνω και να εκτιμήσω λεπτομέρειες του game design που παλιότερα αγνοούσα. Το Crash μπορεί να είναι ό,τι είναι - και εννοώ ένα παιχνίδι για το οποίο δεν λέγεται δα πως είναι επαναστατικό - αλλά εξερευνεί άψογα την ιδέα πάνω στην οποία έχει χτιστεί. Χάζευα τις προάλλες, παρακολουθώντας φίλο να παίζει, τα διακριτικά cues που δίνονται στον παίχτη πάνω στη δράση. Συγκεκριμένα τα μικρά τετραγωνάκια που προμηνύουν boost στις chase πίστες. Μπορώ να μιλάω ώρες για τέτοια σημάδια δημιουργικής ευφυίας. Ε λοιπόν τα Crash είναι γεμάτα από τέτοια. Η Naughty Dog ξέρει να φτιάχνει παιχνίδια και η Vicarious Visions να τα διασκευάζει. Μπράβο και στον ανώνυμο προγραμματιστή που κάθισε και μετέφερε το πρώτο επίπεδο στο Switch κι έτσι η εταιρεία αποφάσισε να το εκδόσει κι εκεί.

                            Comment


                            • #29
                              Είναι παιχνιδάρα όντως, όπως και να το κάνουμε. Δεν ξέρω στο Switch τι αλλαγές έχουν κάνει, όμως λογικά τα σημαντικά κομμάτια θα είναι τα ίδια. Πιστεύω πως είναι πολύ καλό remake, όμως εξακολουθώ να πιστεύω πως έπαιρνε βελτιώσεις σε διάφορους τομείς. Το κυριότερο είναι το hitbox του Crash που «γλυστράει» στην άκρη μίας πλατφόρμας αντί να μένει σταθερός έστω και σε ένα πίξελ, και η διακοπή της επιτάχυνσης, κάτι που έκανε τις πίστες με τις γέφυρες στο 1 πολύ πιο δύσκολες για τους λάθος λόγους. Γενικά όμως έμεινα πολύ ικανοποιημένος. Και το καλύτερο είναι πως από τότε, έβγαλαν το Crash Team Racing με online λειτουργίες, και είναι και αυτό σε αντίστοιχη κατάσταση. Πιστεύω πως μόλις καταλαγιάσει λίγο το πράμα, θα δούμε συνέχεια σε στυλ Crash Bandicoot 4, με νέες πίστες στο στυλ του remake. Το κακό είναι πως θα είναι βασισμένο σε σύστημα οικονομίας μικροσυναλλαγών με αντιστοιχία αληθινών χρημάτων σε wumpa coins, και θα τους πάρει ο διάολος αν χαλάσουν τους βασικούς μηχανισμούς για να τσιμπήσουν παραπάνω φράγκα. Αλλά αυτό θα μας απασχολήσει στο μέλλον. Προς το παρόν τα remake Crash & Spyro ήταν εξαιρετικά, και ας τα χαρούμε για αυτό που είναι.

                              PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                              Comment


                              • #30
                                Δε ξερω ρε παιδια το δοκιμασα και μου φανηκε πολυ φλατ παιχνιδι, απλα προχωρας, αποφευγεις κινδυνους, πρεπει να κανεις τελεια αλματα και τα λαθη δε συγχωρουνται, υπερβολικα παλια φιλοσοφια για τα γουστα μου.
                                Do a barrel roll!

                                Comment

                                Working...
                                X