Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ni-Oh

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ni-Oh

    Δοκίμασα το 3o demo του Ni-Oh.Δυστυχώς τα 2 πρώτα δεν τα πρόλαβα λόγω του ότι ήμουν εκτός Αθηνών κι επομένως μακριά από επιτραπέζια κονσόλα.Το The Last Chance Trial λοιπόν είναι σαν τα άλλα δύο,με χρονικό περιορισμό,νομίζω μέχρι τις 23 του μήνα.Λίγο που το δοκίμασα,είδα τα εξής:

    Έχει πάρα πολύ πράγμα μέσα όσον αφορά όπλα,loot,items και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο,ενώ το σύστημα μάχης θυμίζει Souls games και παράλληλα δεν έχει καμία σχέση.Τι εννοώ;Αντί για stamina bar έχει Ki bar που λειτουργεί με παρόμοιο τρόπο,με τη διαφορά όμως ότι μπορείς να το αναπληρώσεις ενώ πολεμάς.Πως γίνεται αυτό;Κάθε φορά που επιτίθεσαι βγαίνει Light (κάτι λάμψεις),και όταν είναι αρκετό,πατάς το R1 και γεμίζεις πάλι.Αυτό βέβαια μπορεί να σε αφήσει ακάλυπτο σε επιθέσεις εχθρών,οπότε παίζει με risk and reward.Κατά τ'άλλα,στο ντέμο είχα 2 Melee & 2 Ranged weapons.Μόνο με το σπαθί και το τόξο πειραματίστηκα λίγο,δόρυ και τυφέκιο ούτε καν.Όταν παίζεις λοιπόν με το σπαθί(υποθέτω θα γίνεται και στα άλλα όπλα),έχεις 2 πλήκτρα επίθεσης,μία light & μία heavy με τα προτερήματα της κάθε μιας να είναι τα αντίστοιχα που έχουμε δει σε τόσα άλλα παιχνίδια.Αυτό που κάνει την διαφορά όμως,είναι η ύπαρξη 3 stances που η κάθε μια έχει διαφορετικά χαρακτηριστικά.Υπάρχουν οι heavy,middle,low stances,κάθε μία κατάλληλη για διαφορετική περίσταση.Στο λίγο που άντεξα να παίξω (λόγω πυρετού δηλαδή),έφτασα σε έναν τύπο που με σκότωσε με 2 χτυπήματα,και το έκλεισα όμορφα κι ωραία.Γενικά η πρόκληση φαίνεται υψηλή και πιστεύω πως όποιος αρέσκεται σε παιχνίδια τύπου Souls,Ninja Gaiden κλπ,θα το απολαύσει στο έπακρο.Να μην ξεχάσω να πω πως με το τόξο από πολύ μακριά,αν κάνεις headshot είναι one hit kill.Από πιο κοντά,όπως ατυχώς διαπίστωσα,απλά κάνω μεγάλο damage.Και λέω ατυχώς γιατί μετά έφαγα ξύλο.
    Κλείνοντας να πω,πως έχει 3 modes action,cinematic και άλλο ένα που δε θυμάμαι,στα οποία επιλέγεις τι θες σταθερό,fps,ανάλυση κλπ.


    Ενδιαφέρεται κανείς άλλος;



    Taking inspiration from the Ninja Gaiden and Dark Souls series of games, Nioh invites you to muster the resilience of a true samurai: the skills and patience...

    Take up your sword and travel to Japan’s blood-bathed Sengoku period – an era ravaged by warring states and dark, malevolent forces – and cut a violent path ...

    Rob and Nath talk through PSX footage of Tecmo Koei's hard-as Souls-ish third person action adventure RPG, Nioh, including a boss battle against the brillian...
    Last edited by Altair; 21-01-2017, 01:18 PM.
    Carpe diem

  • #2
    Ναι θα ειναι day one αγορα για εμενα. Δεν μου αρεσει να γραφω πολλα πριν βγει καποιος τιτλος που με ενδιαφερει, θα γραψω οταν ασχοληθώ καποιες ωρες και εχω μια ιδεα του παιχνιδιου.

    Comment


    • #3
      Οκ το boss(οχι η ogress το side mission λεω) στο last trial demo τεσταρε τα single player skills μου(ευτυχως ειναι ακομα καλα ), το game με μια πρωτη ματια φαινεται δυσκολότερο απο dark souls/ninja gaiden. Αλλα υπαρχει ο παράγοντας του overlevel ο οποιος ειναι σημαντικοτερος απο ds/bb imo, αλλο να πας με level 7 armor σε ενα boss αλλο με 30, αν και παλι στο 2-3 hit combo που εκανε ημουν dead..

      Must buy για οσους γουσταρουν dark souls φαση σε onimusha setting, αν και δεν ειναι ολοιδιο εχει και δικα του mechanics δανείζεται αρκετα στοιχεία.

      Επισης στο "σταθερο fps" mode δεν ειχα σταθερο fps, ειχα καποια drops.
      Last edited by i Have no Equal; 23-01-2017, 01:34 PM.

      Comment


      • #4
        Σε pro παίζεις;

        Comment


        • #5
          Οχι στο απλο αλλα και αυτο εχει "60fps stable" mode, ισως εχω γεμισει και το δίσκο και τρωει κολλήματα, μπορει να δοκιμασω κανα defrag αν εχει.

          PS4 Video options

          Movie Mode: Mode focused on high-quality graphics at 30fps.
          Action Mode: Mode focused on providing a stable 60fps frame rate.
          Movie Mode with variable Frame Rate: A bit of both, providing high-quality graphics with a variable frame rate that may go over 30fps when possible.

          PS4 PRO Video Options and Enhacements:

          PS4 Pro, HD display: “Movie Mode”: Stable 1920x1080 resolution with high-quality anti-aliasing at 30 frames per second (fps)
          PS4 Pro, HD display: “Action Mode”: Stable 1920x1080 resolution at 60fps
          PS4 Pro, 4K display: “Movie Mode”: Stable 3840x2160 resolution at 30fps
          PS4 Pro, 4K display: “Action Mode”: Stable 1920x1080 resolution at 60fps
          Επισης να πω οτι χωρις 60fps και minimum input lag το παιχνιδι χανει πολυ, μαλλον θα το βαλω στο 1ms monitor γιατι το input lag της tv το νιώθω αισθητα.
          Last edited by i Have no Equal; 23-01-2017, 02:33 PM.

          Comment


          • #6
            Interesting. Περνάω την indie/ easy going φάση μου τώρα (μέχρι το Zelda), αλλά στο μέλλον σίγουρα θα το κοιτάξω. Βέβαια βγαίνει και το Nier Automata που θέλω πολύ να το παίξω.

            Comment


            • #7
              Originally posted by i Have no Equal View Post
              [...]
              PS4 Pro, HD display: “Movie Mode”: Stable 1920x1080 resolution with high-quality anti-aliasing at 30 frames per second (fps)
              PS4 Pro, HD display: “Action Mode”: Stable 1920x1080 resolution at 60fps
              PS4 Pro, 4K display: “Movie Mode”: Stable 3840x2160 resolution at 30fps
              PS4 Pro, 4K display: “Action Mode”: Stable 1920x1080 resolution at 60fps
              Ίσως να είμαι αδαής, όμως τι διαφορές υπάρχουν ανάμεσα στα δύο bold;

              PK World - Τα πάντα για Disney comics!

              Comment


              • #8
                Μαλλον εννοουν οτι παιζει 1080p@60fps σε 4k tv για να μη μπερδευτει κανεις και νομιζει οτι για 60fps θες μονο HDTV αλλιως δεν ξερω.. Παντως τετοια παιχνιδια δεν τα παιζεις για τα γραφικα και τις αναλυσεις αλλα για smooth gameplay/challenge, ετσι και αλλιως το παιχνιδι οπτικα δεν ειναι κατι το φοβερο, ειναι απλα οτι πρεπει για να σε βαλει στο κλιμα. Οποτε δεν νομιζω καποιος να θελει να παιξει με handicap cinema mode και τετοιες χαζομαρες.

                Θα κανω pre-order την deluxe εγω παντως, το παιχνιδι αξιζει δεν ειναι απλα ενα ds clone επειδη ειναι της μοδας τωρα, εχουν βαλει πολλα δικα τους στοιχεια και οι devs φαινεται να ακουν το community αν κρινω απο το response στα demos.

                Comment


                • #9
                  Καλα τα παει μεχρι στιγμης στα πρωτα reviews:

                  Ni-Oh is an action game about bodyguard monks assigned to protect Buddha.

                  Comment


                  • #10
                    Κι από μένα το ίδιο D1 αγορά. Αν έχουν συλλεκτικό πακέτο, αυτό θα πάρω. Δεν έπαιξα τα ντέμο, γιατί δεν ήθελα να μου πεταχτούν τα σπόιλια. Θέλω να το χαρώ το παιχνίδι όταν βγει.

                    Το NieR το είχα παίξει 2 φορές το ντέμο. Την πρώτη φορά στα φιλαράκια μου που έβγαλα όλη την πίστα με την μία χωρίς να πάθω τίποτα. Είχα παρακαβλώσει. Κι αυτό θα πάει αγορά!
                    Last edited by 丹野; 02-02-2017, 03:27 PM.
                    sigpic

                    Comment


                    • #11
                      Έπαιξα μόνο το πρώτο ντεμο που είχε βγει και δεν μου άφησε καλές εντυπώσεις. Με ενόχλησε πολύ το ότι οι εχθροί σε σκότωναν με ένα χτύπημα, οκ είπαμε να είναι δύσκολο και hardcore το game αλλά το να σου αδειάζει η ζωή με ένα χτύπημα το θεωρώ πολύ φτηνό για τα αρχικά στάδια παιχνιδιού, όταν φτάσεις σε προχωρημένες πίστες/ επίπεδα να το καταλάβω αλλά στην αρχή όταν συμβαίνει αυτό το μόνο που καταφέρνει είναι να σε εκνευρίζει. Αλήθεια το διόρθωσαν αυτό; Πέρα από αυτά μου φάνηκε σαν ένα πιο clunky dark souls, όσοι παίξατε τα επόμενα demo ή το αγοράσατε και έχετε να παραθέσετε εντυπώσεις από πιο προχωρημένη έκδοση του παιχνιδιού μπορείτε να με διαψεύσετε.


                      Tidy!

                      Do not blame me.Blame yourself or God.
                      In Matsuno we trust.

                      Comment


                      • #12
                        Στο 3ο ντέμο σε σκοτώνανε αρκετά εύκολα,αλλά όχι με ένα χτύπημα.Βέβαια το είδα πολύ λίγο για να πω περισσότερα.
                        Carpe diem

                        Comment


                        • #13
                          Τότε μάλλον το βελτίωσαν το ντεμο.


                          Tidy!

                          Do not blame me.Blame yourself or God.
                          In Matsuno we trust.

                          Comment


                          • #14
                            Στο 3ο demo δεν ειχα κανενα προβλημα, δεν ειχα παιξει τα 2 πρωτα αλλα διαβασα οτι ηταν αρκετα δυσκολα και επεσε αρκετο nerf στο 3ο.

                            Comment


                            • #15
                              Αν είναι έτσι, τότε μου αρέσει ακόμα η πρόκληση. Ελπίζω να κρατήσουν αυτήν την πρόκληση.
                              sigpic

                              Comment

                              Working...
                              X