Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ni-Oh

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Jedah τσέκαρε skroutz το έχουν ξανά σε stock κάποια καταστήματα( το gamestation είναι και αξιόπιστο) Λογικά σε λίγο καιρό θα βρίσκεται από online αλυσίδες( εγχώριες και εξωτερικού)σε καλύτερη τιμή καθώς το shortage σε stock θα αρχίσει σιγά σιγά να αντιμετωπίζεται.( σάρωσε και σε κριτικές άλλωστε)
    «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

    Comment


    • #32
      Το παιχνίδι είναι σίγουρα καλό αλλά περάσα σήμερα από γνωστή αλυσίδα για το Switch και δεν το είχανε, με παραξένεψε...
      Insert Coin

      Comment


      • #33
        Originally posted by Sinclair View Post
        Jedah τσέκαρε skroutz το έχουν ξανά σε stock κάποια καταστήματα( το gamestation είναι και αξιόπιστο) Λογικά σε λίγο καιρό θα βρίσκεται από online αλυσίδες( εγχώριες και εξωτερικού)σε καλύτερη τιμή καθώς το shortage σε stock θα αρχίσει σιγά σιγά να αντιμετωπίζεται.( σάρωσε και σε κριτικές άλλωστε)
        Μη μου λες τέτοια και το πήρα 50 ευρώ γιατί έκαναν βλακεία στο Amazon (ήταν να το στείλουν 10/03 και το στείλανε 28/02 με αποτέλεσμα τα λεφτά που είχα βάλει για άλλη παραγγελία να τα πάρουν αυτοί.Κι αυτό το κράταγα σε περίπτωση που υπάρχει έλλειψη,κι έλεγα να το ακυρώσω).
        Carpe diem

        Comment


        • #34
          Originally posted by Deus View Post
          Double post για να απαντήσω και στον IHNE

          IHNE ψήθηκα πολύ για το παιχνίδι αλλά με αποθαρρύνει το ότι έχει loot system σαν του diablo, έχουν αρχίσει να με κουράζουν τα τεράστια inventory που θέλουν ώρα διαχείρισης και τα άπειρα όπλα/πανοπλίες/ αντικείμενα. Προτιμώ την προσέγγιση του bloodborne 1000 φορές. Εσύ που το έπαιξες τι έχεις να πεις σχετικά με αυτό; (Αν θέλεις απάντησε στο σχετικό θέμα για να μην είμαστε οφ τοπικ)
          Έχω να πω να μείνεις μακριά καλύτερα μιλαμε για απειρο inventory/items Eχει πολυ ωραιο gameplay αλλα το loot system θέλει αρκετό grind, τουλάχιστον για να έχεις αξιοπρεπές gear/build για αυτο ειπα οτι κουραζει. Το εκανα μια φορα εφτιαξα top char αλλα μετα δεν αντεξα dlc/rebalance/nerfs κτλπ, θελω καποια στιγμη να το ξαναπιασω αλλα τωρα δεν ειμαι στο mood.

          Και εγω προτιμώ το bloodborne μακράν αλλα για εμενα δεν θα επρεπε να γινεται σύγκριση, ειναι διαφορετικά παιχνιδια δεν ειναι απλα ενα soulsborne με loot το nioh.

          Comment


          • #35
            Σήμερα βρέθηκα σε ένα δίλλημα.Είχα σκοπό να αγοράσω απο PSN ένα εκ των Bloodborne GOTY edition (το οποίο έχω ''γδάρει'' αλλά το πούλησα νωρίτερα στην χρονιά, αλλά μ'επιασε ακόρεστη πείνα για αίμα και Insight) και το εν λόγω παιχνίδι στου οποίου το topic ποστάρω.Και τα 2 βρίσκονται σε προσφορά στα 25 ευρώ για όποιον ενδιαφέρεται.

            Είχα μια ανακατεμμένη εικόνα για τον τίτλο απο διάφορες πηγές στο Internet, και ομολογουμένως ακόμα και οι ανεδαφικές- όπως αποδεικνύεται - υστερίες περι Souls-κλώνου δεν με ενοχλούσαν καθόλου το αντίθετο θα έλεγα, και κάπως έτσι είπα κομμάτια να γίνει και το κατέβασα.

            Έχω ξοδέψει ήδη κάποιες - λίγες - ώρες gameplay, παρόλαυτα δεν θυμάμαι εδώ και παρα πολύ καιρό να έχω φάει τέτοιο "άδειασμα" - με την καλή έννοια - απο παιχνίδι.Πριν καν προλάβω να σκεφτώ αρνητικά βλέποντας ένα ομολογουμένως υποδέεστερο με βάση την γενιά οπτικό αποτέλεσμα, το Nι Οh μου την έσκασε στα αχαμνά και με κέρασε φάπες σε High,medium και Low stance αντίστοιχα.Ενω προσπαθούσα να εξοικειωθώ το γρηγορότερο με τους μηχανισμούς του παιχνιδιού, και να κατανοήσω την ''αυτόνομη'' λογική (χωρίς προκαθορισμένο Class) ανάπτυξης του χαρακτήρα, γύρω μου συμβαίνανε διάφορες ομορφιές, αφού μόλις άρχισα να βάζω λίγο το ποδαράκι μου στα νερά του συστήματος μάχης του τίτλου κατάλαβα ευθύς αμέσως ότι δεν κολυμπάω σε μια στενή λίμνη όπως αρχικά νόμιζα αλλά σε μια πλατιά θάλασσα.Δεν έχω δει ούτε το 10% απο το potential του battle system και 'τρομάζω' ήδη απο το γεγονός ότι συγκριτικά με τα Souls (που είναι η επιτομή για μένα) όχι απλά δεν το θεωρώ υποδεέστερο, αλλά θα έλεγα ότι δυνητικά (σε κάποιο sequel) μπορεί να γίνει και καλύτερο αν δεν είναι ήδη! (θα αποκτήσω καλύτερη εικόνα αργότερα).

            Τέλος δεν χρειάζεται να πω ότι κάπου ανάμεσα στο ιαπωνικό χιούμορ (kodama) και την Onimusha αισθητική, έχω πάθει μια ανεξήγητη κρίση νοσταλγίας σαν να μου θυμίζει κάτι απο την εποχή του PS2 και ενώ φέρει δάνεια απο άλλα Games ξεκάθαρα, έχει κάτι τόσο αγνό πάνω του που ακόμα δεν μπορώ να το εξηγήσω.

            Comment


            • #36
              Σε ps4 pro παιζεις η στο απλο? Γενικα ειναι απο τους τιτλους που δειχνουν αρκετα καλύτεροι στο pro. Για το σύστημα μάχης το ειχα πει οτι ειναι απο τα καλυτερα, πολυ δύσκολο να το κάνεις πραγματικά master, στο dark souls εχεις ενα parry(και αυτο στο pvp και αν πλεον) ενα roll και stamina management. Εδω εχεις 3 stance να κανεις change διαφορα combos, block(απαραίτητο αλλιως δεν σταματας enemy combo) evade και στη μεση αυτων abilities/elemental dmg/dmg from behind η οτι αλλο modifier έχεις που πρεπει να παιξεις με συγκεκριμένο playstyle και φυσικα ki pulse για stamina regen. Το σύστημα μαχης θεωρω οτι ειναι καλυτερο απο τα souls σαν παιχνιδι γενικα ομως δεν τα ακουμπάει, θελει να κανει πολλα πραγματα αλλα δεν μπορει και μαζεύει αρκετή σαβούρα. Παραδειγμα σε αυτο που λεω ειναι το loot management, να κοιτας 100 φορές το ιδιο αντικείμενο για να δεις αν παρεις 1% επιπλεον dmg, no thanks εχω παιξει 2.5k ωρες diablo min/maxing builds δεν θελω αλλο.

              Δεν ειχα προβλημα με τη δυσκολια αφου εμαθα τα mechanics, η παγιδα ειναι σαν souls vetaran να πας να το παιξεις με τον ιδιο τρόπο.

              Comment


              • #37
                Λοιπόν όσο αντέξω θα συνεχίσω να γράφω εδώ...

                Κατ'αρχάς μιλάμε για το πιο άκυρο prologue σε game του είδους... Έχω παίξει 1-1μιση ώρα την εισαγωγική περιοχή, νομίζοντας πως κρατάω ότι εξοπλισμό βρίσκω με ένα πολύ βασικό battle system που σε ξεγελάει ότι είναι κόπια από Souls. Παίζω το boss fight, πάνε όλα πρίμα και στο καπάκι σε πετάει σε ένα tutorial που σου εξηγεί ένα σωρό πράγματα μεταξύ των οποίων τα stances και Ki pulse και εν συνεχεία ξεκινάει το κανονικό game( φυσικά σε έχει απαλλάξει από το loot του Tower- οπότε ποιο το νόημα??)

                Είμαι λοιπόν στην πρώτη mission σε ένα ψαροχώρι κάπου στην Ιαπωνία και σκοτώνω thieves/ rogues. Mέχρι στιγμής μου θυμίζει Bloodborne με ιαπωνική χροιά. Δεν έχω παίξει κάποιο boss fight, 3 level είμαι και εκεί που πήγαινα σφαίρα την πατησα σε μία ενέδρα και το έκλεισα. Είναι πολύ νωρίς για να εκφέρω άποψη ολοκληρωμένη αλλά μέχρι στιγμής ενώ όλα μου άρεσουν πάρα πολύ( αισθητική, τεχνικός τομέας στο Pro, sound effects, αίσθηση των όπλων που έχω επιλέξει) δεν παύω να σκέφτομαι πόσο πιο πολύ engaged ήμουν στο Sekiro... Στο τέλος μπορεί να βάλω εκείνο, γιατί αυτό το πράγμα με το loot system θα με κουράσει πιστέυω... Ήδη έχω μαζέψει διαφορετικές εκδοχές του ίδιου εξοπλισμού και πρέπει να βγάζω τα μάτια μου να βλέπω τις διαφορές...

                Οψόμεθα λοιπόν...

                EDIT; Φτυστός ο Geralt σε ιαπωνική εκδοχή ο ήρωας xD
                Last edited by Sinclair; 17-03-2020, 09:27 AM.
                «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                Comment


                • #38
                  Πραγματικά το battle system μπορεί να είναι πολύ ανώτερο των Soulsborne, εγώ πάντως μετά το πρώτο αυτό 6ωρο δεν έχω δει τραγικές διαφορές και μάλλον χειρότερο level design. Φορτωμένο inenvtory με πράγματα που απλά πιάνουν χώρο... Lore analysis των Souls ούτε κατά διάνοια. Με τη διαχείριση του Ki και το Ki pulse κάτι κάνω λάθος γιατί δεν βλέπω και τρελή διαφορά. Επίσης το dodge/ evade και τo block μου φαίνονται κάπως δύσχρηστα. Η special κίνηση που κάνεις τα θερίζει όλα. Πολύ παγίδα και ενέδρες πάντως για τις οποίες μάλιστα δεν υπάρχουν και hints, τεσπά μην το πολυλογώ, αγγαρεία το κάνω πλέον οπότε πάει βιβλιοθήκη και παραμένει εκεί. Προτιμώ από Team Ninja το Ninja Gaiden Black. Εδώ κάπου το όλο πράγμα με τα τόσα συστήματα και την απουσία tutorials μου φαίνεται υπερφορτωμένο( δεν έχω και διάθεση να ψαχνω guides και wikis

                  Το Sekiro που είναι σε παρόμοια θεματολογία, είχα την αίσθηση πως έκανα πρόοδο. Εδώ δεν αισθάνομαι πως έμαθα να παίζω καλύτερα αυτές τις 5-6 ώρες. Μην παρεξηγηθώ το παιχνίδι μπορεί να είναι εξαιρετικό αλλά σε εμένα δεν έκανε κλικ στην παρούσα φάση.

                  EDIT:
                  Διάλεξα για όπλα το Odachi και το άλλο με την αλυσίδα. Το πρωότο απελπιστικά αργό αλλά μου άρεσε, το δεύτερο αν και γρήγορο μάλλον δύσχρηστο τόσες ώρες μετά. Εν τω μεταξύ αυτές οι εναλλαγές των stances, τις οποίες προσπαθώ να κάνω εν μέσω combos, δεν μπορώ να πω πως με κέρδισαν( κι εδώ πιθανώς κάτι κάνω εγώ λάθος)
                  Last edited by Sinclair; 17-03-2020, 08:59 PM.
                  «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                  Comment


                  • #39
                    Ισχύουν αυτα που λες για το 1 το 2 ειναι αρκετα βελτιωμένο σε ολους τους τομεις παντως. Περισσότερα οταν το προχωρήσω και αλλο.

                    Comment

                    Working...
                    X