Announcement

Collapse
No announcement yet.

Final Fantasy XII The Zodiac Age

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Τόσο δύσκολο είναι να αποκτήσεις το ντατζουρο; Τι ακριβώς πρέπει να κάνεις; Δεν το είχα πάρει σίγουρα.

    Σχετικά με το completion, όπως ξέρετε παιδιά προστέθηκε το trial mode σε αυτήν την έκδοση. Διαβάζω-δεν ξέρω αν ισχύει- ότι αντικείμενα που κερδίζεις κατά την διάρκεια των trials μπορούν να μεταφερθούν στο κανονικό παιχνίδι. Αν είναι αλήθεια τότε γίνεται αρκετά πιο εύκολο το να μαζέψει κανείς όλα τα αντικείμενα. Υποθέτω. Αν το επιβεβαιώσω θα το γράψω εδώ.


    Tidy!

    Do not blame me.Blame yourself or God.
    In Matsuno we trust.

    Comment


    • #17
      To Danjuro βέβαια δεν υπάρχει στην Zodiac Edition.
      Carpe diem

      Comment


      • #18
        Το Danjuro ήταν rare drop από ένα τέρας που εμφανιζόταν αν σκότωνες 256 τέρατα στο Great Crystal την πρώτη φορά και από 30-256 τις επόμενες. Δεδομένου ότι είχε 3% πιθανότητα να ρίξει το όπλο και ήταν δύσκολο να τον κάνεις chain για να αυξήσεις τις πιθανότητες, η πιθανότητα να το πάρεις ήταν πολύ μικρή.
        Στο FFXIIZJS υπάρχει απλά έχει αλλάξει όνομα. Λέγεται Shikari Nagasa και έχει καλύτερα stats (αλλά ίδιο σχεδιασμό). Επίσης υπάρχει και το Mina που είναι ακόμα καλύτερο και το παίρνεις όπως έπαιρνες το Danjuro από τον Larva Eater (από ότι φαίνεται με τον ίδιο σχεδιασμό). Πλέον βέβαια υπάρχουν τα ακόμα πιο σπάνια αόρατα όπλα τα οποία είναι εντελώς broken.
        Από ότι βλέπω στα trials έχει κάποιους σπάνιους εχθρούς όπως ο Larva Eater οπότε αυτό βοηθάει.
        Originally posted by Squall Leonhart
        I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
        Originally posted by 丹野
        Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
        Originally posted by Ryu_gr
        υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

        Comment


        • #19
          Θα τα παρω ολα αυτα ανετα, δεν υπάρχει ανθρωπος με μεγαλύτερες αντοχες στο grinding απο εμενα(τουλαχιστον στο GO ), παραλαμβάνω αύριο λογικά την steelbook..

          Comment


          • #20
            Το εχω ξεκινησει, οι πρώτες εντυπώσεις ειναι οτι το νιώθω πιο "modern" απο το ff xv Το gambit system αν και δεν εχω δει σχεδον τιποτα ακομα εχει απίστευτο βάθος, αν και νομιζω αν γινει optimize στην ουσία δεν κανεις τίποτα το παιχνιδι παιζει μονο του, θα ηθελα και λιγο interaction εγω προσωπικά αλλα νομίζω καλύτερο απο το ανούσιο "fight with the camera" button mash του xv και παλι. Οι χαρακτήρες και η ιστορία συνεχίζουν να μου είναι αδιάφοροι και παταω skip σε καθε cut scene αλλα αυτη τη φορα το παιζω καθαρά για το gameplay δεν περιμενω κατι αλλο απο αυτο και νομιζω θα αποζημιώσει, φαινεται να υπάρχει άπειρο content.

            Επισης το νιωθω και περισσότερο "open world" απο το xv, τελικα αυτο το παιχνιδι παιζει να ηταν οντως μπροστα απο την εποχη του.

            Απο χαρακτήρες μονο τον Vaan έκανα Shikari για τους υπόλοιπους δεν ξέρω ακόμα, θα δω τι θεωρείται optimal για end-game και θα αποφασίσω. Εκανα και λιγο leveling με το mob που πετας phoenix down και ειμαι level 22 σχεδον στην αρχη, χρειαζοταν λιγο OP start μεχρι να μαθω λιγο καλα το battle system.

            Comment


            • #21
              Συνεχιζω μονος μου την παιχνιδαρα, τo main party μου ειναι vaan: shikari/foebreaker, basch knight/time mage, ashe: white mage/machinist, καποια πραγματα:

              1. Το gambit system ειναι τελειο, θυμιζει λιγο MMO αλλα κανει τη μαχη πραγματικά strategic, μου αρεσει το γεγονος οτι αναλογα την περίπτωση πρεπει να αλλαξω gambits και να σκεφτω optimal συνδυασμούς, δεν εχω συναντησει κατι τετοιο αλλου. ΠΧ ειχα τα attack πρωτα σε ολους και ελεγα αφου πεφτει το hp μου γιατι δεν μου ριχνει cure αμεσως? ε επρεπε να το βαλω πρωτο στον healer. Απορω ακομα πως ενα παιχνιδι του 2006 εχει πολυ καλυτερο battle system απο το ff xv του 2016..

              2. To art ειναι πολυ καλο το ειχα λιγο παρεξηγήσει, εχει μερικες πολυ ομορφες τοποθεσιες.

              3. Καποια quest ειναι εντελως filler και MMO style και παλι, ειδικα κατι του στυλ πρεπει να μιλησεις σε 10 ανθρωπους ειναι boring εντελως.

              4. Η ιστορία δεν με εχει κερδίσει αλλα δεν με πειράζει.

              5. Θα ηθελα καποιου ειδους respec ακομα και αν ηταν μια φορα και κοστιζε παρα πολυ, οχι οτι εχω προβλημα με τα picks μου απλα για να δοκιμάσω και αλλους συνδυασμούς.

              6. Το trial mode και τα items που μεταφέρεις ειναι broken εντελώς, μπορεις να κανεις steal top tier gear σχετικα νωρις, πχ τωρα ειμαι με x3 ribbon και καλα armor στο level 40.. Δεν ξερω αν ηταν intended αυτο και αν υπήρχε στο IZJS παντως θα ηταν καλυτερα να μην μεταφερεις τοσο ευκολα τα items, εδω απλα καθαριζεις το stage πατας ενα quit κανεις load το auto save και ετοιμος..

              Το αλλο αν και δεν ειναι προβλημα ειναι αναλογα πως το χρησιμοποιεις ειναι το early seitengrat, για αυτο ειδα ενα video στο yt και επειδη παντα θελω ενα "overpowered early" start μεχρι να βρω τους μηχανισμούς το εκανα. Ε αυτο σπαει το game εντελως τα παντα πεθαίνουν instant, και το gladius που κλεβεις απο το λύκο πχ ειναι καλο και κατι τετοιο φανταζόμουν σαν OP early αλλα για το seitengrat δεν ξερω πραγματικα αν ηταν intended να ειναι στο game και αν ναι με ποια λογικη.

              Επισης το x2/x4 speed δεν ξερω αν μου αρεσουν, σιγουρα ειναι χρήσιμα αλλα αν εισαι ψυχαναγκαστικο ατομο με adhd σαν και εμενα που εχω 6x seitengrat+top armors+ribbons και παιζεις με x4 speed δεν χαίρεσαι το game απλα διαλυεις γρηγορα οτι βρεθει μπροστά σου και προχωρας. Ειμαι σιγουρος οτι μετα θα εχει challenging battles ακομα και ετσι αλλα και παλι τα 3/4 του game γίνονται διαδικαστικά.

              Θα ηθελα να κανω ενα καινούργιο blind playthrough να αλλαξω και καποιους ρολους αλλα βαριέμαι να πω την αληθεια, θα προσπαθήσω μαλλον να το κανω platinum αν δεν εχει τιποτα trophies με τρελο grinding και βλέπουμε.

              Γενικα πολυ καλο game, εθιστικη και ωραια η μαχη αλλα δεν ειμαι σιγουρος για καποια mechanics και αν αυτη τελικα ειναι η καλυτερη version του παιχνιδιου.

              Comment


              • #22
                Τα 1. 2. 3. και 4. είναι ακριβώς οι εντυπώσεις μου από τότε που έπαιξα το παιχνίδι το 2006 που λες. Αυτή τη στιγμή δε θυμάμαι σχεδόν τίτποτα, αλλά τότε όντως πειραματιζόμουν απελπιστικά πολύ με gambits (είχα βγάλει χαρτί και μολύβι και σημείωνα συνδυασμούς). Αυτό το attack first και "μα γιατί δε με θεραπεύουν" το είχα ζήσει κι εγώ τότε, για αυτό τώρα που το ξαναπαίζω έβαλα αμέσως πρώτα τα healing gambits. Γενικά πολλοί το έκραξαν γιατί έλεγαν ότι δεν έχει αλληλεπίδραση, αλλά για μένα ήταν ένα τεράστιο revelation το όλο δομημένο ΑΙ που ορίζεται από τον παίχτη. Θυμάμαι ότι προσπαθούσα να βρω τον τέλειο συνδυασμό για να γίνεται αυτομάτως το steal και μετά να γυρίζει σε attack όταν κλέψεις κάτι, αλλά δε θυμάμαι να ανακάλυψα κάποιον ιδανικό συνδυασμό (μόνο work arounds τύπου όσο ο εχθρός έχει πάνω από 70% ενέργεια, κάνε steal - προφανώς έχει πολλά προβλήματα κι αυτή η λύση, οπότε το έκανα μόνο manually ).

                Ήταν το μόνο παιχνίδι που έριξα άνετα 250 ώρες χωρίς να τα κάνω όλα. Εκείνη η έκδοση είχε διάφορα άκυρα περιστατικά βέβαια, αλλά ήταν αποκάλυψη για όσους το εκτίμησαν. Δεν είχαμε ξαναδεί ΜΜΟ στοιχεία τέτοιου τύπου σε τόσο καλά δομημένο single player game.

                Όλα τα παιχνίδια γίνονται broken πάντως ΙΗΝΕ (κι εσύ έχεις μία τάση να τα κάνει early broken εδώ που τα λέμε ), οπότε δε θεωρώ ότι πάσχει ιδιαίτερα σε αυτόν τον τομέα. Προσωπικά ηρέμησα διαβάζοντας ότι δεν υπάρχουν missables στο ZA - πέραν ορισμένων αντικειμένων που δεν μπορείς να πουλήσεις - οπότε οδηγούς κτλ θα αρχίσω να διαβάζω late in the game.

                To σενάριο ποτέ δε με ενόχλησε ΤΒΗ. Στεναχωριέμαι που δεν είχε full έλεγχο ο Ματσούνο, γιατί τώρα θα είχαμε ένα παιχνίδι απείρως καλύτερο, αλλά δε με χάλασε η όλη λογική "όλοι οι ήρωες παίζουν κάποιο ρόλο και το σενάριο συμβαίνει in the background." Δούλεψε καλά για μένα τότε και η δομή του κόσμου, οι εναλλαγές στις περιοχές, το φοβερό localisation και το απλά ΤΕΛΕΙΟ battle system με κράτησαν όσο ελάχιστα JRPGs με έχουν κρατήσει, οπότε για μένα παραμένει ένα ΤΟΡ FF.

                Η SE πάντως πρέπει κάποια στιγμή να σκεφτεί σοβαρά τι θέλει να κάνει με τη σειρά, γιατί τα σκάτωσε με τρία συνεχόμενα main FFs. Το ΧΙΙ θεωρώ ότι overall στέκεται άριστα ως έχει, αν και είναι ξεκάθαρο ότι στην πορεία κάτι άλλαξε. Τα ΧΙΙΙ και XV τα έχουμε πει άπειρες φορές, ας μην τα ξαναλέμε.

                Τέλος, δεν μπορώ να σκεφτώ πώς η αρχική έκδοση του παιχνιδιού ήταν καλύτερη από αυτήν. Ίσως η ενδιάμεση (IZJE) να είναι καλύτερη, αλλά η μόνη διαφορά είναι ότι σε αυτήν ο παίχτης έβαζε ένα ρόλο μόνο σε κάθε χαρακτήρα, ενώ εδώ έχεις 2. Προσωπικά βρίσκω το πρώτο σενάριο αρκετά περιοριστικό, αφού χάνεις το μισό εξοπλισμό/ μαγικά/ τεχνικές.

                Comment


                • #23
                  Συμφωνω στα περισσότερα, για το steal αυτο που κανω ειναι να κλεινω τα gambits και να κανω manual steal δεν εχω πειραματιστει με κατι αλλο γιατι αν αφησω offensive gambits ολα πεθαινουν αμεσως. θα ηθελα να βρω κατι του στυλ "κανε steal με vaan(που του εχω τα thief cuffs) και σε successive steal(ακομα καλυτερα σε rare steal) συνεχισε με τα υπολοιπα gambits των υπολοιπων", αν κανω κατι αλλο κανει ενα steal και μετα συνεχιζει το sequence, κατι που δεν θελω. Ναι εχω μια ταση να πηγαινω στα broken οπου τα δω και ολα τα παιχνιδια γινονται broken ισχυει αυτο απλα νομιζω το παρακαναν λιγο, προς το παρον ειναι god mode το gear. Πχ στο ff xv που το εχω και πρόσφατο εκανες early craft ultima blade στο chapter 3 αλλα δεν εχει καμια σχεση ηταν απλα ενα δυνατο οπλο σε εναν χαρακτηρα και ουτε καν το final weapon σου.

                  Για το job system, στην original εκδοση οπως διαβασα ηταν ολο το board unlocked και πήγαινες οπου θελεις. Τωρα απλα πχ εκανα white mage/machinist και ανακαλυψα οτι ο machinist στην ουσια μου ειναι άχρηστος θα προτιμούσα να βαλω monk πχ για τα high hp που εχει, αντι για αυτο εβαλα red battlemage/monk σε αλλο χαρακτήρα και παει λεγοντας. Ακολουθησα καποια guides για τα jobs αλλα ανακάλυψα οτι δεν τα ηθελα ακριβως ετσι τελικα. Τελος παντων στο setup μου μονο το swiftness εχει νόημα αφου το seitengrat τα διαλύει ολα, αλλα στο επόμενο playthrough αν γινει σίγουρα θελω δοκιμάσω κατι διαφορετικό.

                  Comment


                  • #24
                    Πήρες 6 Seitengrat; Η αλήθεια είναι πως είναι broken αλλάυπό φυσιολογικές συνθήκες θα έπρεπε να το βρουν ελάχιστοι παίκτες...
                    Καλό νέο που μπορείς να έχεις 2 jobs ανά χαρακτήρα, έτσι έχεις τα όλα τα jobs/abilities διαθέσιμα σε ένα playthrough.
                    Originally posted by Squall Leonhart
                    I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                    Originally posted by 丹野
                    Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                    Originally posted by Ryu_gr
                    υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                    Comment


                    • #25
                      Ναι αφου παιδευόμουν με κατι μουφες "rng manipulation" videos κάνα 3ωρο και ενω κοιταζα σαν χαζος το παιδακι να πηγαινοερχεται 4 φορες για να παρω 3 gil ευτυχως βρήκα το σωστό και πήρα 6 σε κάνα 45λεπτο.

                      Νομίζω είναι κάπου 0.1% να εμφανιστεί το chest υπό φυσιολογικές συνθήκες?

                      Comment


                      • #26
                        Νομίζω ναι, και μετά είναι 1% να έχει μέσα το Seitengrat... Πάντως να έχεις υπόψιν σου πως είναι λογικό να σου φανεί πανεύκολο το παιχνίδι πλέον. Το IZJS είναι ήδη πολύ ευκολότερο λόγω της απουσίας του damage cap αλλά πλέον αν είσαι και σχετικά υψηλό level τα πιο πολλά Espers θα πεθαίνουν σε ελάχιστα hits με το Seitengrat. Καμία σχέση με την εμπειρία που είχε ο περισσότερος κόσμος ειδικά στο αρχικό FFXII.
                        Originally posted by Squall Leonhart
                        I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                        Originally posted by 丹野
                        Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                        Originally posted by Ryu_gr
                        υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                        Comment


                        • #27
                          Εντάξει από ότι καταλαβαίνω υπό φυσιολογικές συνθήκες κανένας δε θα έβρισκε αυτό το όπλο, πόσο μάλιστα από τόσο νωρίς, οπότε για τι πράγμα μιλάμε;

                          To XII θυμάμαι το είχα παίξει με οδηγό προς το τέλος, όταν έβαλα στόχο να σκοτώσω τα high-end hunts και η αλήθεια είναι ότι δε θα με χαλούσε καθόλου η έλλειψη damage cap τότε. Το να πολεμάς yiazmat για 10 ώρες δε βόλευε εδώ που τα λέμε. Γενικά παραμένω υπέρ του ότι είναι η καλύτερη έκδοση του παιχνιδιού, οι πειραματισμοί με τα jobs μετράνε, κάτι που δεν έπαιζε ούτε κατά διάνοια στην αρχική έκδοση του τίτλου (όλοι ήταν ακριβώς οι ίδιοι).

                          Comment


                          • #28
                            Συμφωνω για το seitengrat ειπα ισως εκανα χαζομάρα που το πηρα αλλα και παλι ποια η λογική να βάλουν ενα τοσο σπασμένο οπλο τοσο νωρίς?? Αν ηταν στο τελος του game να το καταλάβω καπως, γενικα το ολο concept πισω απο αυτο δεν το καταλαβαινω. Eιναι το ultima weapon για καθε char?? ειναι κατι intended να το βρουν ελαχιστοι παιχτες υπο φυσιολογικές συνθήκες?? ειναι κατι σαν bug/glitch/troll των devs?? Δεν καταλαβαινω πραγματικα για ποιο λογο υπάρχει και τοσο νωρις μαλιστα ενω σε αλλα παιχνιδια συνηθως εχεις καποια requirements και δεν μιλαμε για τοσο broken καταστασεις.

                            Οσο για τους πειραματισμους θα συμφωνουσα αν μπορουσες με καποιο τροπο να κανεις respec τους ρολους, εστω και ακριβό εστω και μια φορά στο παιχνιδι, τωρα αν θελω να δοκιμασω κατι αλλο θα πρεπει να κανω new game, νομιζω αυτο σε περιορίζει χωρίς λόγο και ισως θα προτιμούσα να ειναι ολοι ιδιοι και να διαλεγα εγω ποιος θα κανει τι με ελευθερία στο license board.

                            Comment


                            • #29
                              Πιστεύω ότι ήθελαν απλώς να κάνουν το ακριβώς αντίθετο από ότι ήταν το αρχικό παιχνίδι. Όσο έπαιζα την αρχική έκδοση του 12 αυτό ήθελα να κάνω κι εγώ (ο καθένας να έχει το δικό του στυλ), αλλά τελικά καταλήγεις να βάλεις σε όλους ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια πράγματα, γιατί υπήρχαν κι άλλα προβλήματα, όπως το ότι η μαγεία ήταν τελείως άχρηστη επειδή τα limit breaks έτρωγαν όλο το ΜΡ (οπότε δεν ξόδευες ποτέ ΜΡ για κανένα μαγικό). Σκέψου τώρα 6 χαρακτήρες με τα ίδια ακριβώς gambits, τα ίδια όπλα και overall την ίδια στρατηγική για όλες τις καταστάσεις. Τουλάχιστον με αυτούς τους περιορισμούς (και γενικότερο rebalancing που έγινε με το IZJS) βοηθάνε στο να παίζεις πιο πρωτότυπα. Θα ήθελα κι εγώ να έχω τη δυνατότητα εναλλαγής ρόλων, αλλά διαβάζω παντού ότι σε γενικές γραμμές το παιχνίδι είναι φτιαγμένο για όλα τα builds κι ότι δεν μπορείς να κάνεις καταστροφικά λάθη, οπότε δε με πολυνοιάζει.

                              Comment


                              • #30
                                Originally posted by Evans View Post
                                Πιστεύω ότι ήθελαν απλώς να κάνουν το ακριβώς αντίθετο από ότι ήταν το αρχικό παιχνίδι. Όσο έπαιζα την αρχική έκδοση του 12 αυτό ήθελα να κάνω κι εγώ (ο καθένας να έχει το δικό του στυλ), αλλά τελικά καταλήγεις να βάλεις σε όλους ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια πράγματα, γιατί υπήρχαν κι άλλα προβλήματα, όπως το ότι η μαγεία ήταν τελείως άχρηστη επειδή τα limit breaks έτρωγαν όλο το ΜΡ (οπότε δεν ξόδευες ποτέ ΜΡ για κανένα μαγικό). Σκέψου τώρα 6 χαρακτήρες με τα ίδια ακριβώς gambits, τα ίδια όπλα και overall την ίδια στρατηγική για όλες τις καταστάσεις. Τουλάχιστον με αυτούς τους περιορισμούς (και γενικότερο rebalancing που έγινε με το IZJS) βοηθάνε στο να παίζεις πιο πρωτότυπα. Θα ήθελα κι εγώ να έχω τη δυνατότητα εναλλαγής ρόλων, αλλά διαβάζω παντού ότι σε γενικές γραμμές το παιχνίδι είναι φτιαγμένο για όλα τα builds κι ότι δεν μπορείς να κάνεις καταστροφικά λάθη, οπότε δε με πολυνοιάζει.
                                Δεν ειναι ακριβως ετσι αν πας για min/max party η γενικα σου αρεσει να πειραματιζεσαι, πχ ηθελα αντι για white mage/machinist το οποιο δεν ειχε νοημα εκτος του swiftness να το εκανα white mage/time battlemage για να ειναι ενας main healer/buffs/debuff dedicated ρολος και ο knight αντί για knight/time battlemage να το εκανα knight/bushi για καλυτερο main tank. Δεν λεω οτι θα ειναι τραγική η διαφορα απλα αν ειχα την ελευθερια ειτε να αλλαξω την επιλογη ειτε να παω οπου θελω στο license board θα με βολευε καλυτερα. Συνηθως τετοιες δεσμευτικές επιλογές ταιριάζουν περισσότερο σε arpg του στυλ d3 στο οποιο αν κανεις λαθος build φτιάχνεις αλλο char και λιγο power leveling και τελειωνει η υποθεση, τωρα θελει new game.

                                Φαίνεται σαν rant αλλα δεν είναι ακριβώς ετσι, μου αρέσει το παιχνίδι και ανυπομονώ να δω το end game content του.

                                Comment

                                Working...
                                X