Announcement

Collapse
No announcement yet.

The Legend of Zelda Breath of the Wild |OT| Hardcore Morrowind

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Χωρίς να διαφωνώ με όσα λες (για το τι κάνει σωστά το Zelda), πιστεύω η επανάσταση στην οποία αναφέρεσαι ήρθε με το Dark Souls. Το Zelda δεν πιστεύω ότι θα επηρεάσει τόσο πολύ, κυρίως γιατί δεν κάνει κάτι καινούριο: "απλώς" κάνει ταυτόχρονα όσα πολλά παιχνίδια προσπαθούσαν να κάνουν αυτόνομα και τα κάνει όλα τέλεια.
    [MENTION=62]Altair[/MENTION]: Οχι.

    Comment


    • Originally posted by Evans View Post
      Χωρίς να διαφωνώ με όσα λες (για το τι κάνει σωστά το Zelda), πιστεύω η επανάσταση στην οποία αναφέρεσαι ήρθε με το Dark Souls. Το Zelda δεν πιστεύω ότι θα επηρεάσει τόσο πολύ, κυρίως γιατί δεν κάνει κάτι καινούριο: "απλώς" κάνει ταυτόχρονα όσα πολλά παιχνίδια προσπαθούσαν να κάνουν αυτόνομα και τα κάνει όλα τέλεια.
      @Altair : Οχι.
      Καλά εννοείται, αλλά το DS δεν νομίζω ότι επηρέασε την βιομηχανία σε αυτό το κομμάτι. Την επηρέασε σε άλλα πράγματα. Tην δυσκολία του, την αργή και μεθοδική μάχη του και το invasion system.
      Άλλωστε και οι μιμητές του αυτά μιμούνται. Το free form map ποιος το μιμήθηκε; Τους κρυφούς μηχανισμούς; Τον μινιμαλιστικό τρόπo που εξιστορεί το lore;
      Σε αυτό δεν φταίει το DS βέβαια, μη παρεξηγηθώ.

      Η διαφορά του Zelda ΙΜΟ είναι:

      1. Aπευθύνεται σε ενα πιο ευρύ κοινό, ακόμα και στους casuals.
      2. Τα Zelda δεν ήταν εξαρχής έτσι. Μην ξεχνάμε ότι το προηγουμενο ακριβώς ήταν το SS. Μιλάμε για στροφή 180 μοιρών που δείχνει ότι μπορείς να το κάνεις χωρίς να χάσεις το κοινό σου.
      3. Το Botw όντας open world, το genre που πρωτοστατεί πλέον έχει καλώς ή κακώς μεγαλήτερη απήχηση από ένα action rpg τύπου DS.


      Εννοείται ότι το DS ήταν ο πρώτος διδάξας αλλά οι περισσότεροι το βλέπουν ακόμα σαν niche. Το Botw όντας πιο συμβατικό είναι πιο πιθανό να επηρεάσει τα πράγματα. Μπορεί να κάνω και λάθος.

      Comment


      • Βασικά μακάρι να συμβεί αυτό που λες και δεν έχεις άδικο στο ότι το Zelda είναι (ο ορισμός του) mainstream, αλλά φοβάμαι ότι εν τέλει δε θα πετύχει τόσο πολύ στο να επηρεάσει, γιατί θέλει πραγματικά ΤΡΕΛΟ ταλέντο για να αποδοθεί σε καλό βαθμό η συνοχή που πέτυχε το Zelda. Οι περισσότερες εταιρείες αποτυγχάνουν στο να προσφέρουν την ποιότητα των εκάστοτε στοιχείων που αναφέρεις, σκέψου πόσο πιο δύσκολο θα ήταν να καταφέρουν να ενώσουν αυτά σε ένα συνολικό αποτέλεσμα που λειτουργεί.

        Επίσης όντως το DS επηρέασε σε αυτά που λες, ήταν εξάλλου κι αυτό που έλειπε περισσότερο από την αγορά εκείνη την περίοδο. Time will tell για το πώς θα αλλάξουν τα πράγματα λόγω του Zelda. Εγώ προσωπικά θα ήθελα να δω τι πορεία θα ακολουθήσει η Ν από εδώ και πέρα και για το κατά πόσο τα επόμενά της παιχνίδια θα μιμηθούν το παράδειγμα του BotW. Ένα Metroid πχ με παρόμοια στοιχεία θα ήταν εκπληκτικό πιστεύω.

        Comment


        • Originally posted by Enpsty
          Επίσης πιστεύω ότι για να κάνεις το επόμενο βήμα στο game σoυ θέλεις και τη μεγάλη αλλαγή κι ας σε κατηγορήσουν ότι το Botw είναι ωραίο game αλλά κακό Zelda (όπως συνέβη και στο MGS V)
          Το επισημαίνεις και συ βέβαια αλλά να τονίσω πόσο άτοπος ακούγεται και σε μένα ο ισχυρισμός πως «το BotW είναι κακό Zelda». Έχω σκεφτεί και σκέφτομαι συνεχώς όλους τους διαφορετικούς λόγους για τους οποίους αυτό το παιχνίδι είναι το Zelda που ήθελε να φτιάξει η Nintendo δεκαετίες τώρα. Δεν νομίζω όμως να εκφράζει αυτήν την άποψη κάποιος σοβαρός αριθμός ατόμων. Περισσότερο θα ακούγεται σαν παράπονο, σε πείσμα των ριζοσπαστικών στοιχείων (π.χ. αναλώσιμα όπλα) που ξενίζουν κάποιους φαν.

          Edit: Έχεις like επειδή χθες μόλις έβλεπα το βίντεο του AVGN για το Zelda 2, που ανέφερε αυτήν ακριβώς τη φράση.

          Originally posted by Evans
          Βασικά μακάρι να συμβεί αυτό που λες και δεν έχεις άδικο στο ότι το Zelda είναι (ο ορισμός του) mainstream, αλλά φοβάμαι ότι εν τέλει δε θα πετύχει τόσο πολύ στο να επηρεάσει, γιατί θέλει πραγματικά ΤΡΕΛΟ ταλέντο για να αποδοθεί σε καλό βαθμό η συνοχή που πέτυχε το Zelda.
          Θεωρώ πως με την κυκλοφορία ενός καινοτόμου τίτλου προσφέρεται ένα έτοιμο μοντέλο που μπορεί να εμπνεύσει ή να αποτελέσει πρότυπο για αντιγραφή/μίμηση (καλώς εννοούμενη, το αντίθετο δεν μας ενδιαφέρει). Δεν ξέρω αν θα αλλάξει και πόσο τα πράγματα το BotW, πιστεύω όμως πως οι δημιουργοί οφείλουν τουλάχιστον να το λάβουν υπόψη για τις ιδέες των επόμενων ετών. Τη δυσκολότερη δουλειά βέβαια την έχει η ίδια η Νιντέντο, που αυτό το διάστημα λογικά πρέπει να κινηθεί προς κάποια κατεύθυνση για το επόμενο παιχνίδι της σειράς. Αν είναι multiplayer, όπως ακούγεται, σώζεται το πράγμα: κανείς δεν είχε ιδιαίτερες απαιτήσεις από τα Four Swords - όμως μπορεί κάποιος να πει με σιγουριά πως δεν μπει εκ νέου η σειρά σε αδράνεια;
          Last edited by Raf; 26-05-2017, 05:11 PM.

          Comment


          • Νομίζω ότι πλέον δε μπορούμε να πούμε πως τα DS είναι niche παιχνίδια όταν πουλάνε εκατομμύρια.
            To BotW γιατί θεωρείται "κακό" Zelda σύμφωνα με κάποιους; Δεν το έχω παίξει ακόμα αλλά τα Zelda είχαν πάντα μια φιλοσοφία open world απλά δεν ήταν τόσο της λογικής των επαναλαμβανόμενων fillers που βλέπει κανείς σε Elder Scrolls, GTA, Assassin's Creed κλπ.
            Originally posted by Squall Leonhart
            I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
            Originally posted by 丹野
            Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
            Originally posted by Ryu_gr
            υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

            Comment


            • Κοντρα στα τρεντ της εποχης που επιβαλλουν Arms & Mario Kart στην απαιδευτη μαζα, εχω πιασει το game στο χαλαρο, εχω παρει Zora & Goron beast κι ειμαι στο Korok forest.

              Σκοπευω μολις ξαναπαιξω να κατεβασω και το dlc που κυκλοφορησε σημερα κυριως για εξτρα αντικειμενα και τη μασκα Korok. Εχω περιεργεια να δω και το path μου απο την αρχη του παιχνιδιου αν και δεν εχω παιξει παρα πολυ - 60 ωρες περιπου.
              Do a barrel roll!

              Comment


              • Παιζει κανεις το dlc η μονο εγω??

                Λοιπόν το "master mode" aka hard mode ειναι ξεχωριστό save, δεν πρόκειται να ασχοληθώ σύντομα.

                Το master trials το βρισκω παρα πολύ καλό, ειναι 45 levels dungeon σπασμένα σε 3 difficulty settings, ειμαι στο δευτερο και δυσκολεύει αρκετα το πραγμα. Θελει να μαθεις καλα το dungeon και να χρησιμοποιησεις ολα τα abilities σου έξυπνα καθως και τα cooking skills για να εχεις ελπίδα, μην πατε χωρις full hearts και max abilities δεν θα περασετε καλα.. Το reward επισης μου αρεσει παρα πολυ (minor spoiler για οποιον δεν θελει):

                 
                Παιρνεις upgrades για το master sword σε καθε difficulty setting που καθαρίζεις, το τελευταίο είναι το "true form" 60dmg μόνιμα και "unbreakable", δυστυχως οπως ειδα unbreakable δεν ειναι απλα εχει παρα πολυ μεγάλο durability, λιγο χαζομαρα αυτο αλλα και παλι οπως λενε αρκει για να καθαρισεις ολο το hylian castle πχ..


                Edit: Τελος το trial..

                Τελικα το final ηταν ευκολοτερο απο οσο περιμενα(στο intermediate με δυσκολεψε πιο πολυ δεν ξερω γιατι..), εχασα 1-2 φορες στα αρχικα levels μεχρι να δω τι παιζει και μετα δεν εχασα καθολου, το λες και λιγο disappointing για αυτο το λογο.. Απλα αυτο που εκανα ηταν:

                 
                Να κρατησω 2-3 ancient arrows απο τα 6 που σου δινει συνολο για τα 2 lynel, τα guardians και ειδικα τα flying θελουν υπομονη και positioning αλλα βγαινουν ανετα. Προσεξτε προς το τελος να εχετε μαζεψει τα fairies και να φυλατε καλα τα ancient arrows και θα βγει ευκολα, αν πεθανεις παντως πρεπει να το ξανακανεις ολο απο την αρχη, ευτυχως δεν μου ετυχε..
                Last edited by i Have no Equal; 02-07-2017, 08:04 PM.

                Comment


                • Το αγόρασα και εγώ το dlc. Μάζεψα κάποια από τα καινούρια αντικείμενα (korok mask, majoras mask, warp medallion), τα υπόλοιπα αργότερα όταν έχω όρεξη. Πάντως με την μάσκα κοροκ βρίσκω δέκα δέκα πλέον τους σπόρους, ήδη έχω μαζέψει 230, έχω ανόίξει όλες τις θέσεις για τα όπλα και τώρα πάω για ασπίδες/τόξα.

                  Το master trial το δοκίμασα μια φορά, το έφτασα στον έκτο όροφο αλλά έφαγα τα μούτρα μου. Σίγουρα θα το ξαναπροσπαθήσω πάντως, μου άρεσε πάρα πολύ σαν διαδικασία, στην ουσία είναι

                   
                  eventide island φάση με την διαφορά ότι είναι χωρισμένο σε ορόφους και ότι είναι σαφώς πιο δύσκολο
                  , θα το ξαναπροσπαθήσω σίγουρα πάντως.

                  IHNE είναι 45 όροφοι ή 60; Νομίζω κάπου διάβασα για 60.

                  Επίσης το καινούριο χαρακτηριστικό στον χάρτη βοηθάει απίστευτα για να βρίσκεις περιοχές που δεν έχεις επισκεφτεί, πολύ καλή προσθήκη. Το καινούριο επίπεδο δυσκολίας δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα, ίσως στο μέλλον, όμως έχω ακούσει πως είναι πάρα πολύ δύσκολο και απευθύνεται σε άτομα που έχουν κατανοήσει καλά το παιχνίδι.

                  Ας γράψω και τα στατιστικά μου...

                  89/120 shrines
                  230 korok seeds
                  3/4 ιερά τέρατα

                  Όλα αυτά ενώ δεν έχω ανοίξει δύο περιοχές από τον χάρτη. Πιστεύω ότι όταν επισκεφτώ και εκείνες θα έχω φτάσει άνετα 100 shrines. Γενικά έχω ρίξει τρελό ψάξιμο στον κόσμο, απλά δεν χορταίνω να εξερευνώ. Άνετα ο καλύτερα σχεδιασμένος open world κόσμος που έχουμε δει, η νιντεντο έχει θέσει πραγματικά πολύ ψηλά τον πήχυ γενικότερα για την βιομηχανία.

                  θα συνεχίσω να γράφω μια που έχω περισσότερο ελεύθερο χρόνο τώρα.


                  Tidy!

                  Do not blame me.Blame yourself or God.
                  In Matsuno we trust.

                  Comment


                  • Νομίζω είναι από 15 το beginner 15 το intermediate και μετά 25 το final trial.

                    Παντως για το master sword:

                     
                    Ενω στην αρχη ειxα διαβάσει "unbreakable" και χάρηκα οπως ειπα δεν ισχυει, αν και στο λεει κιολας οτι "the sword can still run out of energy" ειχα διαβασει ομως επισης για "insane durability" οποτε λεω κατι ειναι και αυτο αν βγαζεις ενα session, ε ουτε καν εσπασε μετα απο λιγο hyrule castle και στη μεση ενος lynel fight.. Καλα καναμε ολο το trial βαλτε επιτελους το master sword οπως πρεπει ελεος..

                    Comment


                    • Πηρα το dlc κυριως για korok mask για τωρα και για να βλεοω που εχω παει. Ισως μετα και το τέταρτο divinr beast παω να ξεπεταξω το trial of the sword να σας δειξω πως γίνεται.

                      46 shrines
                      3 divine beasts

                      χτες βράδυ έβγαλα το βορειοδυτικο, μου μενει το νοτιοδυτικό, δεν εχω ανοιξει 4 περιοχές στο χάρτη νομιζω
                      Do a barrel roll!

                      Comment


                      • Συνεχίζω να καταγράφω πρόοδο... Μου μένουν να ψάξω μόνο την βορειοδυτική περιοχή του χάρτη και άυτήν που είναι αμέσως κάτω από αυτήν και έχω 94 shrines. Από ότι φαίνεται θα φτάσω άνετα τα 100 όταν θα έχω τελειώσει το παιχνίδι. Δεν ξαναπροσπάθησα τα trials αλλά έχω σκοπό να το κάνω.

                        Πάντως, το πρώτο κομμάτι του season pass θα έλεγα πως αξίζει. Τα καινούρια αντικείμενα είναι πρακτικά, η καινούρια λειτουργία του χάρτη αφάνταστα χρήσιμη(αν και θα μπορούσε να προστεθεί με δωρεάν update, τέλος πάντων, το προσπερνάμε) και τα trials πολύ καλή προσθήκη. Θα έλεγα πως αξίζει τον κόπο αν κάποιος θέλει και άλλο ζελντα. Από ότι φαίνεται πάντως το ζουμί του season pass θα έρθει τον Δεκέμβριο με την προσθήκη story content.

                        Επίσης, κάποιοι βρήκαν κρυφή/ανολοκλήρωτη περιοχή στον κώδικα του παιχνιδιού. Πέρασαν με clipping μέσα από έναν τοίχο κατά την διάρκεια του trial και ιδού το αποτέλεσμα.

                        Included in the first Zelda: Breath of the Wild DLC are the Master Trials, a sixty level challenge where players fight enemies in search of an upgrade for the Master Sword. That’s what Reddit user Sharkystheshotty was doing when they unexpectedly stumbled into an alternate, lo-res world.


                        Tidy!

                        Do not blame me.Blame yourself or God.
                        In Matsuno we trust.

                        Comment


                        • Originally posted by Deus View Post
                          Συνεχίζω να καταγράφω πρόοδο... Μου μένουν να ψάξω μόνο την βορειοδυτική περιοχή του χάρτη και άυτήν που είναι αμέσως κάτω από αυτήν και έχω 94 shrines. Από ότι φαίνεται θα φτάσω άνετα τα 100 όταν θα έχω τελειώσει το παιχνίδι. Δεν ξαναπροσπάθησα τα trials αλλά έχω σκοπό να το κάνω.

                          Πάντως, το πρώτο κομμάτι του season pass θα έλεγα πως αξίζει. Τα καινούρια αντικείμενα είναι πρακτικά, η καινούρια λειτουργία του χάρτη αφάνταστα χρήσιμη(αν και θα μπορούσε να προστεθεί με δωρεάν update, τέλος πάντων, το προσπερνάμε) και τα trials πολύ καλή προσθήκη. Θα έλεγα πως αξίζει τον κόπο αν κάποιος θέλει και άλλο ζελντα. Από ότι φαίνεται πάντως το ζουμί του season pass θα έρθει τον Δεκέμβριο με την προσθήκη story content.

                          Επίσης, κάποιοι βρήκαν κρυφή/ανολοκλήρωτη περιοχή στον κώδικα του παιχνιδιού. Πέρασαν με clipping μέσα από έναν τοίχο κατά την διάρκεια του trial και ιδού το αποτέλεσμα.

                          https://kotaku.com/player-clips-thro...and-1796590724
                          Υπάρχει άνθρωπος που δεν θέλει και άλλο ζελντα??

                          Εγω να σου πω την αληθεια δεν τα βρισκω και πολυ πρακτικά τα items, το phantom armor ωραίο σαν εμφάνιση αλλα δεν μπορεις να το κανεις upgrade(δεν καταλαβαινω και το λογο ας ειχε rare materials) οποτε δεν το βρισκω πολυ πρακτικο με 24 armor συνολικα εισαι εντελώς glass cannon. Γενικα βλεπω λιγο οτι δεν θελουν να βγουν απο τα νερα τους και να σου δωσουν κατι που θα κανει οντως διαφορα και ας ειναι OP, για παραδειγμα master sword απο τα lidl πηραμε μετα το trial..

                          Για το master mode εγω προσωπικά οπως ειχα πει αν ειναι νεο save και οχι ng+ στο τωρινό με τα stats σου και τα items σου απειραχτα δεν θα ασχοληθω, απο κριτικες διαβαζω οτι δεν αξιζει και τίποτα. Το extra health regen αλλαζει τη μαχη προς το χειρότερο(δεν μπορεις να παρεις το χρονο σου και να κανεις planning ενα attack πχ) και οι πιο δυνατοι εχθροι δεν δινουν τιποτα καλο.

                          Περιμενουμε το δευτερο μερος το οποιο λογικα θα ειναι πολυ καλυτερο με story content..

                          Comment


                          • Originally posted by i Have no Equal View Post
                            Υπάρχει άνθρωπος που δεν θέλει και άλλο ζελντα??

                            Εγω να σου πω την αληθεια δεν τα βρισκω και πολυ πρακτικά τα items, το phantom armor ωραίο σαν εμφάνιση αλλα δεν μπορεις να το κανεις upgrade(δεν καταλαβαινω και το λογο ας ειχε rare materials) οποτε δεν το βρισκω πολυ πρακτικο με 24 armor συνολικα εισαι εντελώς glass cannon. Γενικα βλεπω λιγο οτι δεν θελουν να βγουν απο τα νερα τους και να σου δωσουν κατι που θα κανει οντως διαφορα και ας ειναι OP, για παραδειγμα master sword απο τα lidl πηραμε μετα το trial..

                            Για το master mode εγω προσωπικά οπως ειχα πει αν ειναι νεο save και οχι ng+ στο τωρινό με τα stats σου και τα items σου απειραχτα δεν θα ασχοληθω, απο κριτικες διαβαζω οτι δεν αξιζει και τίποτα. Το extra health regen αλλαζει τη μαχη προς το χειρότερο(δεν μπορεις να παρεις το χρονο σου και να κανεις planning ενα attack πχ) και οι πιο δυνατοι εχθροι δεν δινουν τιποτα καλο.

                            Περιμενουμε το δευτερο μερος το οποιο λογικα θα ειναι πολυ καλυτερο με story content..
                            Για εμένα το master mode φαίνεται ελκυστικό μόνο για δεύτερο playthrough, αν έχεις μάθει πολύ καλά το game και τα έχεις δει όλα θα έχει ενδιαφέρον. Φαντάζομαι πως θα τα άπειρα όπλα που μαζεύεις θα έχουν περισσότερο νόημα καθώς θα πρέπει να γίνεται πιο προσεκτική και ουσιαστική χρήση. Επίσης δεν ξέρω γιατί αλλά μου φαίνεται ωραία ιδέα οι ιπτάμενες πλατφόρμες με τους εχθρούς.

                            Συμφωνώ πάντως πως έπρεπε να υπάρχουν καλύτερες ανταμοιβές.

                            Το παιχνίδι το τελειώσα. Αυτές τις μέρες θα γράψω πιο αναλυτικό ποστ. Σε πρώτη φάση θα γράψω πως μου άρεσε υπερβολικά πολύ, ένα από τα καλύτερα παιχνίδια που έχω παίξει ποτέ. Ή τελική μάχη δεν με τρέλανε, περίμενα πολύ πιο προκλητική και μεγάλη μάχη από έναν τίτλο που είναι γεμάτο με δύσκολα και δυνατά τέρατα.

                            112 shrines
                            310 korok seeds
                            όλα τα armors, τα περισσότερα αναβαθμισμένα

                            Τώρα θα παίξω λίγο ακόμα με σκοπό να βρω όσα περισσότερα shrines μπορέσω. Μετά θα πιάσω το trial of the sword και θα το αφήσω περιμένοντας το επόμενο dlc.


                            Tidy!

                            Do not blame me.Blame yourself or God.
                            In Matsuno we trust.

                            Comment


                            • Σαν να πεσε λιγο η κινηση αλλα ας κανουμε μια ακομα αποπειρα.
                              Ηξερα πως θα παρω Switch οταν βγει το Οdyssey γιατι ηθελα πολυ να το παιξω. Τελικα το πηρα 2 μηνες πριν το Odyssey ισα ισα για να προλαβω να παιξω το BOTW με την ησυχια μου. Ηξερα πως αργα ή γρηγορα θα το παιξω αλλα δεν ενιωθα πως με επειγει παρα το απιστευτα μεγαλο hype γυρω απο το παιχνιδι.

                              Ημουν σιγουρος πως δε θα μου αρεσει πολυ. Δε μου αρεσουν τα παιχνιδια που σου δινουν πληρη ελευθερια και δυσκολα εκτιμω open world games. Συνηθως τα θεωρω εναν ευχαριστο τροπο να σκοτωσεις το χρονο σου και στο τελος δε μου αφηνουν πολλα (αν δε βαρεθω στα μεσα της διαδρομης). Δυσκολα αποδεχομαι αλλαγες εκ βαθεων σε franchises που ειναι οσο να ναι παραδοσιακα. Δε μου αρεσε η ιδεα του να εχεις οπλα που σπανε ευκολα και δε μου αρεσε η ιδεα ελλειψης dungeons.

                              Εκει που ελεγα αν θα το παιξω και θα το χαρω ή αν θα το παιξω και θα μου φανει αγγαρεια, κατεληξα να παιζω 80 ωρες και να τελειωνω το παιχνιδι με περιπου 100 shrines. Επισης πρεπει να μαι ο μονος ανθρωπος στον πλανητη που το τελειωσε με περισσοτερα shrines απ' οσα korok seeds.

                              Το παιχνιδι καταφερνει πολλα εντυπωσιακα πραγματα και ολα βασιζονται στο οτι κανει την εξερευνηση ενος σχετικα βαρετου κατ' εμε (εκ πρωτης εστω) κοσμου πολυ ενδιαφερουσα. Ειναι πολυ εξυπνα δομημενο και σε καθε σημειο εχει κατι να σε απασχολησει, εστω και καποιο ασημαντο quest/reward. Πρωτη φορα ενιωσα πως εχει πλακα να κανεις βολτες απλα για να δεις τι θα βρεις στην περιοχη. Πρωτη φορα ενιωσα πως ξεκιναω να κανω ενα πραγμα και στην πορεια εχω αλλαξει διαδρομη 10 φορες γιατι ολο κατι αλλο εβρισκα που ηθελα να τσεκαρω. Το σκαρφαλωμα λειτουργει απιστευτα σωστα. Το paragliding ηταν επισης φοβερο. Αυτα τα 2 πραγματα εκαναν το παιχνιδι κατι που θα αποτελεσει σημειο σταθμο στην εξελιξη του ειδους.
                              Μιλαμε για Zelda με κοσμο 20πλασιο σε εκταση απο οποιοδηποτε αλλο Zelda και παρολαυτα πηγαινα παντου με τα ποδια, δε χαιρομουν τις βολτες με το αλογο γιατι ηθελα συνεχεια να κανω πραγματα και να ανεβοκατεβαινω βουνα και πλαγιες.

                              Το παιχνιδι μπορει να κατηγορηθει για πολλα πραγματα. Η πλοκη (που ουτως ή αλλως συνηθως προσφερει τα βασικα σαν σειρα) τωρα ηταν ακομα πιο φτωχη. Η μη γραμμικοτητα του τιτλου δε μπορουσε να μας δωσει ουτε ενα storyline με φυσιολογικη ροη / εξελιξη. Dungeons πρακτικα δεν υπηρχαν και τα λιγα που υπηρχαν προσωπικα δε μου αφησαν τιποτα (ωραια η ιδεα του να μετακινεις τη θεση του beast την 1η φορα, αλλα 4 φορες το ιδιο παραπαει). Οι αρχηγοι ηταν της πλακας. Τα αντικειμενα λιγα και οχι τοσο ενδιαφεροντα. Η μη γραμμικοτητα δημιουργησε προβληματα και ανακατεψε τη συνταγη πληγωνοντας παραλληλα τις νορμες της σειρας. Ακομα και το τελικο dungeon σου εδινε τοση ελευθερια που μπορουσες να πας στον τελικο αρχηγο σε ουτε 2 λεπτα.

                              Ακομα κι ετσι ομως το παιχνιδι καπως μου αφησε εξαιρετικα καλες εντυπωσεις, πραγμα που ακουγεται αντιφατικο και ακομα προσπαθω να καταλαβω το γιατι. Αυτα που κανει καλα τα κανει τοσο καλα που παραλληλα μπορω να παραβλεψω/συγχωρεσω πραγματα που θα θεωρουσα κανονικα πως ελειπαν, αλλα απο την αλλη τα εχω δει/κανει τοσες φορες που μπορω και χωρις.

                              Ο κοσμος ηταν παρα πολυ ωραιος, οι μαχες ηταν σαφως καλυτερες απο καθε αλλο Zelda, τα shrines ηταν μια πολυ ενδιαφερουσα εναλλακτικη προσεγγιση σαν λυση αντι-dungeons που σε παρακινει να εξερευνησεις τον κοσμο του παιχνιδιου, γιατι αν ειχε 10-15 dungeons και τιποτα αλλο δε θα συνεβαινε το ιδιο. Καποια optional quests μου αρεσαν παρα πολυ (eventide island / lomei labyrynth τα πρωτα που μου ερχονται στο μυαλο), ενω επισης τα rupees για μια φορα ειχαν αξια. Φυσικα δε μπορω να μην αναφερω και το προφανες που οσο να ναι ειναι κατι πρωτογνωρο: ο,τι σου περασει απο το μυαλο αν το δοκιμασεις και πιστευεις πως εχει λογικη μαλλον θα πετυχει. Πολυ ομορφο συναισθημα ειλικρινα.

                              Το παιχνιδι με τα καλα του και τα κακα του ειναι ενα απο τα πιο τολμηρα εγχειρηματα που εχουμε δει και βαζει τις βασεις οχι μονο για μια σιγουρη συνταγη για το μελλον της Nintendo και του Zelda franchise, αλλα και για αλλες εταιρειες που θα αναγκαστουν να δωσουν μια πιο αληθινη ελευθερια στον παικτη με εναν πιο φυσικο/ελευθερο χειρισμο.

                              Δεν εχω παιξει πολλα παιχνιδια φετος αλλα με τα οσα ειδα και οσα διαβαζω δε γινεται να μη σαρωσει τα GOTY awards. Πολλοι δε θα το θεωρησουν καλο Zelda, αλλοι θα πουν πως τιποτα δεν αγγιζει τα OOT/ALTTP/whatever, αλλα αφενος γουστα, αφετερου δεν το εχουμε χωνεψει ακομα και η σημασια καθως και η αξια του τιτλου θα φανουν σε βαθος αρκετων ετων. Καλα να μαστε ως τοτε να το ξανασυζητησουμε.
                              Last edited by Xeno; 03-12-2017, 11:48 PM.

                              Comment


                              • tl;dr

                                Πες τα στο crplbox καλυτερα.

                                Comment

                                Working...
                                X