Announcement

Collapse
No announcement yet.

Horizon: Zero Dawn

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Horizon: Zero Dawn


    Μπορεί εδώ στο forum να έχουμε λυσσάξει λιγάκι με το zelda που περιμένουμε σαν τρελοί, αλλά έχουμε ακόμα ένα ακόμα διαμαντάκι να κυκλοφορεί αυτές τις μέρες.

    Ο λόγος για το Horizon: Zero Dawn της Guerrilla, που αποφάσισε να αφήσει στην άκρη το Killzone και να φτιάξει διαφορετικό. Το παιχνίδι το έχω παίξει λίγο παραπάνω λόγο δουλειάς και έβγαλα platinum στις 50 περίπου ώρες. Δεν πω πολλά πράγματα, καθώς έχω ασχοληθεί πολλές ώρες να βγάλω review.

    Ξεκινώντας το παιχνίδι, δεν μου προκάλεσε καμία απολύτως εντύπωση. Έβλεπα πράγματα που έχω ξαναδεί από εδώ και από εκεί και είχα πολλές αμφιβολίες για την ταυτότητα του παιχνιδιού. Στην πορεία, δηλαδή όταν έριχνα τα πεντάωρα κάθε μέρα, συνειδητοποίησα ότι όλον αυτόν τον αχταρμά τον έχουν υλοποιήσει τόσο καλά, που χαιρόσουν μέχρι και τα collectibles να πας να μαζέψεις.

    Μου άρεσε πολύ ο τρόπος που υλοποιούνται οι μάχες με ένα semi-stealth approach, κάτι που γενικά προτιμώ στα παιχνίδια, παρά να πηγαίνω με τα bazooka και να σπέρνω τον όλεθρο. Κάθε μάχη, κάθε quest και γενικά η κάθε δραστηριότητα είναι ξεχωριστή και ποτέ μα ποτέ δεν σε κάνει να βαριέσαι.

    Όσο για τα γραφικά τι να πω. Κάτι ξέρει ο Kojima που θέλει την engine για το Death Stranding . Αυτό πάντως το post-apocalyptic setting, με τους ανθρώπους να έχουν επιστρέψει στην εποχή των σπηλαίων ήταν εκπληκτικό.

    Από εδώ ποιοι έχετε σκοπό να το πάρετε;

    Επίσης, εδώ είναι η full κριτική μου για το παιχνίδι.

  • #2
    Originally posted by Grimmtak View Post
    Όσο για τα γραφικά τι να πω. Κάτι ξέρει ο Kojima που θέλει την engine για το Death Stranding . Αυτό πάντως το post-apocalyptic setting, με τους ανθρώπους να έχουν επιστρέψει στην εποχή των σπηλαίων ήταν εκπληκτικό.
    πάντως στο βάθος του πεδίου η λεπτομέρεια ειναι για τα μπάζα, κλασσικος περιορισμος της κονσολας σε open world


    κατα τ'αλλα σε εμπιστεύομαι για το 8.5 στα 10
    Star Citizen videos Star Citizen gallery

    Comment


    • #3
      τι φάση εμένα δεν ήταν τόσο χάλια :p

      το screenshot στο attachment είναι δικό μου και δεν είναι καν από ps4 pro
      Attached Files

      Comment


      • #4
        Απο photo mode ειναι, τέλος πάντων συνεχίστε.
        Star Citizen videos Star Citizen gallery

        Comment


        • #5
          Περιμένω την συλλεκτική κι εγώ για να το παίξω.
          Ωραίος Grimm.
          Carpe diem

          Comment


          • #6
            Originally posted by Altair View Post
            Περιμένω την συλλεκτική κι εγώ για να το παίξω.
            Ωραίος Grimm.
            Από πού την περιμένεις την συλλεκτική;
            sigpic

            Comment


            • #7
              Amazon που αλλού;
              Carpe diem

              Comment


              • #8
                Originally posted by Altair View Post
                Amazon που αλλού;
                Έψαξες Ελλάδα μήπως και το είχε;



                Πριν το είχε το Gamescom.gr. Τώρα το έχει ένα υποκατάστημα της Sony. Μέσα σε 1 μέρα το έπαιρνες. Από Άμαζον θα το πάρεις σε 1 βδομάδα τουλάχιστον.
                sigpic

                Comment


                • #9
                  Ωραίος ρε συ,thanks.
                  Carpe diem

                  Comment


                  • #10
                    Μάγκες, έχω λιώσει το παιχνίδι αυτό. Έχω καβλώσει με το όλο σκηνικό με τις φυλές που θυμίζουν πολύ τους Βίκινγκς που υπεραγαπώ και σέβομαι. Και με το μεταποκαλυπτικό σκηνικό του περιβάλλοντος κάνει το παιχνίδι πανέμορφο και με την πλοκή της ιστορίας ν' αποκτά ενδιαφέρον για την ιστορία της γκομενάρας, της Aloy.
                    sigpic

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by Grimmtak View Post
                      Μου άρεσε πολύ ο τρόπος που υλοποιούνται οι μάχες με ένα semi-stealth approach, κάτι που γενικά προτιμώ στα παιχνίδια, παρά να πηγαίνω με τα bazooka και να σπέρνω τον όλεθρο. Κάθε μάχη, κάθε quest και γενικά η κάθε δραστηριότητα είναι ξεχωριστή και ποτέ μα ποτέ δεν σε κάνει να βαριέσαι.
                      χθες στο gameover μιλάγαν για την τραγικη AI στους εχθρικους ανθρώπους NPCs

                      απο το 58:25 το σχετικο απόσπασμα
                      Star Citizen videos Star Citizen gallery

                      Comment


                      • #12
                        Οοοοο ναι έχει τόση πλάκα να μιλάνε δυο NPCs, να καρφώνεις τον έναν στο κεφάλι και ο άλλος να συνεχίζει την κουβέντα μόνος του .

                        Comment


                        • #13
                          Καταπληκτικό επίπεδο αυτό το θέμα.

                          Comment


                          • #14
                            Δε περιμενα τπτ καλυτερο απο playstation owners
                            Do a barrel roll!

                            Comment


                            • #15
                              Μήπως επειδή ο Κότζιμα πήρε την μηχανή γραφικών για να κάνει το δικό του παιχνίδι ακόμα πιο όμορφο και πιο στελθ, και τους εχθρούς πιο νοητούς; Ότι ακουμπάει ο Θεός του Κινηματογράφου είναι θεϊκό.
                              sigpic

                              Comment

                              Working...
                              X