Announcement

Collapse
No announcement yet.

Sonic Mania

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sonic Mania

    Νέο trailer του επερχόμενου Sonic Mania, remix των κλασικών Sonic με προσθήκη νέων πιστών.

    Φαίνεται ότι κρατάει τις ρίζες ενώ έχει τολμήσει να πειράξει τις original πίστες, με το αποτέλεσμα νομίζω να τους δικαιώνει (θέλει κότσια να πειράξεις την Green Hill zone και εν τέλει να την κάνεις καλύτερη).

    Επίσης βλέπουμε και σωστή χρήση του drop dash, special κίνηση του Sonic για γρήγορη επιτάχυνση στο προσγείωμα.



    Στο τέλος του βίντεο σταματάει σκόπιμα για να μην δείξει παρακάτω!
    Last edited by Ryu_gr; 12-03-2017, 01:15 AM.
    The illusion of free will is an illusion.

  • #2
    Θα μπορούσα να πω πολλά, όμως θα αφήσω τον Aaron Webber της Sega να τα πει όλα στο επίσημο commentary του trailer που κυκλοφόρησαν.



    Απλά μία ένσταση. Λέει πως τα πρώτα Sonic έτρεχαν σε 30 fps, ενώ έτρεχαν σε 60 (εκτός από τα PAL μηχανήματα που έτρεχαν σε 50). Απλά εδώ φαίνεται πιο ομαλή η κίνηση επειδή υπάρχουν περισσότερα ενδιάμεσα animation frames

    PK World - Τα πάντα για Disney comics!

    Comment


    • #3
      Για να το λέει με τόση σιγουριά μπορεί να έχει δίκιο. Τα παλιά Έτρεχαν σε 60/50 Hz αλλά σε κάθε κύκλο μπορεί να μην γινόταν ένα ολόκληρο καρέ (ή έστω μισό καρέ λόγω "i" ) λόγω φόρτου cpu.
      The illusion of free will is an illusion.

      Comment


      • #4
        Όπως και να 'χει, το συγκεκριμένο φαίνεται πιο ομαλό και fluent από ποτέ, επομένως hype

        PK World - Τα πάντα για Disney comics!

        Comment


        • #5
          Hype σίγουρα, αλλά ομολογώ ότι τα τεράστια levels που έχω δει μέχρι τώρα δε μου κάθονται πολύ καλά.

          Για μένα, η καθαρά arcade λογική του Sonic ταιριάζει περισσότερο με μικρότερα και πιο focused επίπεδα. Νομίζω ότι το μέγεθος που είχαν στο Sonic 2 ήταν ιδανικό.
          There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
          Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

          Comment


          • #6
            Originally posted by Phantom Duck View Post

            Απλά μία ένσταση. Λέει πως τα πρώτα Sonic έτρεχαν σε 30 fps, ενώ έτρεχαν σε 60 (εκτός από τα PAL μηχανήματα που έτρεχαν σε 50). Απλά εδώ φαίνεται πιο ομαλή η κίνηση επειδή υπάρχουν περισσότερα ενδιάμεσα animation frames
            Phantom άλλο πράγμα τα fps άλλο to refresh rate
            Originally posted by Raf
            Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

            Comment


            • #7
              Δε νομίζω ότι τα og έτρεχαν 60άρι. Aπ'αυτά που βγάλανε στο live arcade μόνο το Sonic CD έδειχνε "πειραγμένο" και πολύ πιο ομαλό σε σχέση με το αρχικό στο CD και γενικά πολύ πιο προσεγμένο από τα υπόλοιπα. Φαίνεται πάντως ότι έχουν προσθέσει frames στο animation.

              Comment


              • #8
                Όχι ρε παιδιά, όλα τα κλασικά Sonic -όπως και 9 στους 10 τίτλους επί 8 και 16bit- έτρεχαν στα 60fps.
                There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                Comment


                • #9
                  Ναι, κι εγώ δεν έχω τώρα links πρόχειρα, όμως το θυμάμαι από διάφορες συζητήσεις που είχαμε κάνει στο παρελθόν και το είχα ψάξει. Δεν νομίζω να πέφτω τόσο έξω. Απλά είχαν τα κλασικά slowdowns όποτε γέμιζε η οθόνη μερικές φορές, κλπ, όμως γενικά πρέπει να έτρεχαν 60άρι, έστω και αν δεν ήταν σταθερό.

                  PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                  Comment


                  • #10
                    Από τις αγαπημένες μου

                    Originally posted by Raf
                    Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                    Comment


                    • #11
                      Εχει προπαραγγειλει κανεις την limited? Κι αν ναι απο που;
                      Do a barrel roll!

                      Comment


                      • #12
                        Btw delayed για καλοκαιρι.
                        Do a barrel roll!

                        Comment


                        • #13
                          Εγώ από Amazon Αγγλία. Δεν αξίζει ιδιαίτερα, αλλά το έχουμε καημό να αποκτήσουμε ένα συλλεκτικό sonic και μάλλον είναι ιδανική ευκαιρία. Γενικά είναι δυσεύρετη, όποτε μάλλον αξίζει τον κόπο (και τα εκατό ευρώ).

                          Comment


                          • #14
                            με ψηνει και εμενα πολυ η limited αλλα πιστευω μια ςκαι καθυστερησε θα καλυψουν χαλαρα τη ζητηση, ειναι το επομενο παιζνιδι μετ ατο ζελντα που παει για day one.

                            Comment


                            • #15
                              Νέα πλάνα από Flying Battery zone με Knuckles.

                              The illusion of free will is an illusion.

                              Comment

                              Working...
                              X