Likes Likes:  2
+ Reply to Thread
Results 1 to 5 of 5

Thread: Metroid: Samus Returns

Αρρώστια nooto's Avatar
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)

Metroid: Samus Returns

Εχω ξεικινησει το παιχνιδι, προς το παρον μου αρεσει παρα πολυ, δεν εχω προχωρησει ιδιαιτερα οποτε δεν μπορω να εκφερω ολοκληρωμενη αποψη αλλα μεχρι στιγμης θα ελεγα οτι βρισκω φανταστικο το level design και τη πληθωρα των μηχανισμων που αρχιζουν και ανοιγουν απο πολυ νωρις και συνεχιζουν να ξεκλειδωνουν με σταθερο ρυθμο. Δεν εχω παιξει κανεναν αλλο τιτλο της σειρας οποτε δεν εχω καποιο μετρο συγκρισης αλλα γενικα βρισκεται σε αρκετα υψηλα επιπεδα συγκριτικα τουλαχιστον με παιχνιδια οπως τα castlevania ή guacamelee που βασιζονται σε δομες που εθεσε η σειρα. Btw η counter επιθεση για την οποια εγινε και αρκετος λογος ως προσθηκη, βρισκω οτι λειτουργει εξαιρετικα δεδομενου του ολου στησιματος. Τελος το παιχνιδι ειναι πολυ ομορφο, ειδικα το πως φαινεται στην οθονη του 3ds (στα βιντεο χανει αρκετα θα ελεγα) ενω παρα πολυ καλη και tο the point ειναι και η μουσικη με ambient ηχους που ανεβαζουν αρκετα την ολη ατμοσφαιρα. Περισσοτερα στο μελλον, δεν ξερω αν το εχει δοκιμασει καποιος αλλος εδω αλλα γενικα θα ελεγα πως η mercurysteam κανει δυνατο come back με αυτον τον τιτλο.
    Attached Images
    Last edited by nooto; 10-10-2017 at 06:45 PM.

lvl 80 Noob Ramparter's Avatar
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Μπραβο για το θεμα, σκεφτηκα αρκετες φορες να κανω κι εγω!

Το χω ξεκινησει κι εγω, το παιζω αρκετα αργα, συνηθως κανα 20 λεπτο το πρωι πριν φυγω για τη δουλεια. Εχω μολις παρει τη Light Armor.

Θα συμφωνησω για το counter σου λυνει τα χερια, οπως επισης και η δυνατοτητα να σημαδεις οπου θες κρατωντας το L.

Αρρώστια nooto's Avatar
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Λοιπον πρεπει να ειμαι κοτα στο τελος, εχω φτασει στο Area 7 και εχω ξεκλειδωσει ολα τα abilities (εκτος απο ενα λογικα μιας και υπαρχουν ακομα μερη που δεν μπορω να παω) και τωρα εχω ξεκινησει λιγο back tracking στις περιοχες για να μαζεψω upgrades που εχουν ξεφυγει. Γενικα θα ελεγα οτι μεχρι στιγμης ειναι το καλυτερο παιχνιδι που εχω παιξει στο 3ds, πολυ απολαυστικο με πλουσιο και ευρηματικο level design, ενα σωρο abilities που σε γενικες γραμμες το στησιμο του παιχνιδιου και των επιπεδων ευνοει την χρηση τους και με εναν πολυ καλο χειρισμο και gameplay με highlights τα πραγματα που σημειωνει και ο ramp, το parry mechanic (που αρχικα φαινεται πολυ op αλλα στην πορεια το παιχνιδι καταφερνει και θετει challenges ωστε να μην βασιζεσαι εξ ολοκληρου εκει) αλλα και το 360 aiming που ειναι αψογα υλοποιημενο. Πολυ ομορφα και εξυπνα ειναι επισης και τα puzzles προκειμενου να παρεις επιπλεον upgrades τα οποια στηριζονται στα mechanics του παιχνιδιου και στα abilities που σιγα σιγα ξεκλειδωνεις. Οπτικα οπως ανεφερα ο τιτλος εινναι παρα πολυ ομορφος και το ενδιαφερον ειναι οτι παροτι δεν υπαρχει ουτε μια γραμμη ιστοριας (εκτος καποιων πραγματων που μαθαινεις στην αρχη) το παιχνιδι καταφερνει και εχει αφηγηση τυπου Half Life και Dark Souls η οποια οριοθετει πολυ ομορφα και το ολο ταξιδι αλλα και το progression της ηρωιδας. Σε αυτο βοηθουν πολυ και τα backrounds τα οποια που ανα δημεια δεν ειναι στατικα και σε αρκετα σημεια περιεχου αρκετη πληροφορια για να κατσει κανεις και να χαζεψει.

Στα αρνητικα θα εβαζα οτι οι μαχες με τα metroids απο ενα σημειο και μετα ειναι καπως επαναλλαμβανομενες (υπαρχουν 6-7 ειδη αλλα πολεμας καθε ειδος αρκετες φορες) ενω θα ηθελα περισσοτερο αριθμο απο bosses (εχω πολεμησει 2 μεχρι στιγμης και στη ουσια αυτες ειναι μονες 2 μαχες που εχουν και διαφορετικη ας το πουμε λογικη απο ολους τους υπολοιπους εχθρους και τα metroids).

θα γραψω επιπλεον πραγματα μολις το τελειωσω, σαν τιτλος ειναι αρκετα μεγαλος (πρεπει να εχω παιξει κοντα στις 16 ωρες και υπολογιζω οτι θα φτασω ανετα τις 20) και θα τον προτεινα φυσικα σε ολους οσους αγαπουν το ειδος. Δεν εχω ασχοληθει με αλλα παιχνιδια της σειρας προκειμενου να μπορω να κανω συγκρισεις αλλα τα standards σε σχεση με αλλα παιχνιδια του ειδους ειναι πολυ υψηλα και γενικα εχει πεσει πολυ δουλεια. Btw ποτε δεν καταλβα ποια ειναι η χρηση της δευτερης οθονης στις κονσολες της nintendo, συνηθως αυτο που βλεπεις ειναι να δουλευει ως virtual pad και χαρτης, ωστοσο εδω θεωρω οτι ειναι πολυ κομβικης σημασιας η παρουσιας της (παροτι τετοιου τυπου ειναι η χρηση παλι) και βοηθαει πολυ τοσο στην εργονομια οσο και στο immersion του τιτλου.

4. Likes Altair liked this post
    Αρρώστια nooto's Avatar
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Λοιπον το τελειωσα εδω και καποιες μερες, δεν εχω να πω πολλα πραγματα παραπανω οσο οτι γενικα αξιζε παρα πολυ. Προς το τελος το παιχνιδι εχει εν τελει αρκετα επιπλεον bosses ενω η πορεια για το 100% ηταν περα για περα απολαυστικη καθως οπως εγραψα και στο προηγουμενο post αφορα στη συλλογη upgrades και για να τα παρεις πρεπει να λυσεις καποιο platform puzzle που που παταει σε ενα ή περισσοτερα απο τα abilities της Samus.

Το μονο που θα ηθελα να συμπληρωσω ειναι οτι στην πραγατικοτητα παροτι o τιτλος εχει πολυ εξυπνο level design και τα mazes που δομουν τις 9 συνολικα περιοχες ειναι αρκετα πολυπλοκα, στην πραγματικοτητα θα ελεγα οτι παιχνιδι ειναι μαλλον γραμμικο. Σε καθε περιοχη υπαρχει ενας αριθμος απο metroids, πρεπει να τα εξολοθρευσεις και μολις το κανεις ανοιγει η επομενη περιοχη. Rinse και repeat μεχρι να φτασεις στην τελευταια. Δεν απαιτειται backtracking προκειμενου να φτασεις σε μια νεα τοποθεσια τωρα που εχεις την ταδε καινουργια ικανοτητα (που ειναι κλασσικο δομικο στοιχειο τετοιων παιχνιδιων) αλλα το backtracking περιοριζεται στο να παρεις καποιο απο upgrades που ειναι κλειδωμενα μεσα στα ''ability based puzzles'' που βρισκονται διασπαρτα στους χαρτες (κατι το οποιο μπορεις να το κανεις και στο τελος αφου εχεις ανοιξει ολες τις περιοχες αν θες ή και καθολου, κατι που σημαινει 0 back n forth).

Κατα αλλα προσωπικα το προτεινω σε ολους οσους θελουν ενα καλο 3ds παιχνιδι αυτο τον καιρο.
    Last edited by nooto; 27-10-2017 at 04:05 PM.

6. Likes Ramparter liked this post
    Αρρώστια Jedah's Avatar
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Μέσα στα 5 καλύτερα games του 3DS.
    Insert Coin

+ Reply to Thread

Tags for this Thread