Announcement

Collapse
No announcement yet.

Emulation Corner

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Φίλε wesker καταρχάς καλώς ήρθες!Αν θες πέρασε και από το θέμα Καλωσόρισμα και κανόνες για τα τυπικά.;)

    Σχετικά με την ερώτησή σου σε παραπέμπω στο πρώτο post του θέματος.Κατεβάζεις τον emulator που θες από το site που αναφέρθηκε---->www.emulator-zone.com.

    Έχε υπόψην σου πως emulators για πιο "νέες" κονσόλες όπως το Saturn,Dreamcast,PSX αλλά και άλλοι θέλουν τα απαραίτητα BIOS για να τρέξουν τα οποία είναι παράνομο να τα δώσουμε.Ωστόσο με ένα searc στο google κάτι θα κάνεις σίγουρα ;)

    Με emulators για πιο παλιά συστήματα πχ NES,SNES,MegaDrive απλά κατεβάζεις τα roms τα unzippαρεις και εν συνεχεία τα ανοίγεις με τον κατάλληλο emulator.Ας πούμε έχεις κατεβάσει το Super Mario για nes.To ανοίγεις με τον Nestopia για παράδειγμα.Οι emulators περιέχουν και faq λογικά μέσα οπότε θα σε κατατοπίσουν πιστεύω.Για roms έδωσε links πιο πάνω ο Link στο πρώτο post ;) (snesorama συγκεκριμένα)
    «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

    Comment


    • #17
      efharisto file burai tha to kitaxo to yhema sigkekrimena thelo na katevaso to mame ke ena kalo emulator gia game boy advance gia na pexo to castlevania circle of moon

      Comment


      • #18
        ένα mame full θα ήθελα και εγώ είχα παλιά full σε ένα cd αλλά έχει χαλάσει δεν το διαβάζει αν μπορεί κάποιος μέσο p.m. αν δεν επιτρέπετε να το βάλετε εδώ
        έχω το psxfin και δουλεύει άψογα σε όλα τα παιχνίδια που δοκίμασα ως τώρα έχει turbo έχει 5quicksave και έχει και όσα save θες με αρχείο κάνει και μέσο παιχνιδιού στις memory cart save υποστηρίζει 2 χειριστήρια από όσο ξέρω κάνει το mouse σε gun και παίζεις έτσι arcade games virtual cop η τι παιχνίδια έχει βγάλει το psx σε τέτοια δεν τα ξέρω, έχω την έκδοση psx v1.6 ξέρετε αν έχει βγει κάποια νέα έκδοση?
        αν ξέρει κάποιος θα ήθελα ένα emulator για play station one που να υποστηρίζει δόνηση στο ασύρματο χειριστήριο μου το συνδέω στο PS2 έχει κανονικά δόνηση στο pc έχει στα setings δόνηση αλλά στα παιχνίδια του psx δεν έχει ενω το ίδιο παιχνίδι στο ps2 μου έχει δόνηση(ένα από αυτά που δοκίμασα ήταν το FINAL FANTASY VIII) μάλλον δεν υποστηρίζει το emulator ξέρετε κάποιο που να υποστηρίζει? γιατί να παίζω παιχνίδι χωρείς δόνηση δεν μπορώ είναι σαν να χάνω την μίση χαρά του παιχνιδιού
        και θέλω και κάποιο emulator που να υποστηρίζει για psx πάλι 4χειριστιρια

        το epsxe160 που δοκίμασα έβαλα το bios και μάλλον θα το έπιασε αλλά πριν πάω να τρέξω μου λέει να ρυθμίσω τα video και δεν έχει κάποιο να διαλέξω εκεί όπως τα αλλά ξέρει κανένας τι φταίει γιατί θέλω να το δοκιμάσω και αυτό
        I LOVE HIP HOP IT'S MY LIFE YO!!

        SEGA SATURN

        Comment


        • #19
          Για mame κ arcades γενικα, επισκευθειτε τους guru στο mame.gr . Δεν υπαρχει περιπτωση να μη ξερουν τη λυση. Φοβερη community.

          RODIFIRE...BAZE ΚΟΜΜΑ ή ΤΕΛΕΙΑ. Για να καταλαβω τι ρωτας διαβασα 3φορες αυτα που εγραψες

          Νεοτερη εκδοση του ePSXe δεν υπαρχει γιατι δεν εχει support πλεον. Οποτε μεχρι 1.6 ... δεν ειναι κακο αυτο αφου εχει εξαιρετικη compatibility/

          Εγω προτεινα πιο πανω καποιον αλλο emulator, τον pSX, ο οποιος εχει ακομα ενεργη development team ΚΑΙ δεν απαιτει Plug ins (video,audio κτλ)

          Αυτα που σου ζητα ο emulator λεγονται Plug ins. Θα τα βρεις γραφοντας απλα στο Google "epsxe plug ins" . Eπελεξε αναλογα με την καρτα γραφικων σου (αλλα για ATI, αλλα για NVidia κτλ). Κατεβαζεις οτι θες, και τα ξε-zip-αρεις στο φακελο Plug ins. Επελεξε μετα τον αυτοματο wizard στον epsxe...

          Η επιλογη vibration (dual shock) δεν ξερω κατα ποσο εφικτη ειναι σε PSX emulator.

          Λογικα ναι , υπαρχει 4 player συμβατοτητα ΑΛΛΑ θα πρεπει πρωτα το game Να υποτηριζει 4-player game.

          Παντως ο Rodi στο Shining the Holy Ark δεν ειχε σχεδον ποτε αποριες
          " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

          Authenticity sir, authenticity. "

          Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



          Comment


          • #20
            ευχαριστώ για την βοήθεια
            sorry για τις τέλειες και τα κόμμα που δεν έβαλα φταίει που γράφω γρήγορα και που ξεχνάω

            μάλλον τα κόμμα και η τέλειες δεν σε άφησαν να καταλάβεις τι ακριβός λέω. Εγώ έχω όπως είπα και παραπάνω το emulator psx δηλαδή αυτό που πρωτινές και εσύ παραπάνω και έχω την έκδοση 1.6, στο ePSXe(που δεν το χρησιμοποιώ γιατί δεν κατάφερα ακόμα) δεν τα είχα καταφέρει και δεν το είχα παίξει το μόνο που δοκίμασα ήταν το psx υπάρχει καλύτερο emulator από το psx?

            στο psx δεν υποστηρίζει 4 χειριστήρια γιατί σου έχει στις ρύθμισης μόνο τα 2 να βάλεις τα κουμπιά όποτε τα αλλά τα 2 για να πάμε στα τέσσερα δεν υπάρχουν και εννοείται ότι με παιχνίδι που υποστηρίζει 4παιχτες θα έπαιζα δεν θα πήγαινα με το Final fantasy VII να παίξω 4 παίχτες

            όσο για την δόνηση έχω το dual shock στης ρύθμισης στο παιχνίδι βάζω ανοιχτή την δόνηση αλλά στο χειριστήριο δεν πιάνει δεν υπάρχει κάποιος που να στέλνει και την δόνηση? το σημαντικότερο σημείο(για εμένα τουλάχιστον ) δεν θα το έφτιαξαν?

            τι να κάνω ρε φίλε αλλάζουν η κερί στο Shining the Holy Ark δεν είχα απορία παρότι είχα και αμνησία ενώ τώρα πλέον με όλα αυτά πως να μην έχει ο καθένας κάποιες απορίες lolololololol
            I LOVE HIP HOP IT'S MY LIFE YO!!

            SEGA SATURN

            Comment


            • #21
              Πως ακριβως κατεβαζεις απο το megaupload ? ενα κωδικο μου εδειχνς που εβαζε σε μια σελιδα και μετα ηθελε να αποθυκευσω μια μπαρα στον internet explorer...

              Comment


              • #22
                3-WARNING: Πριν δοκιμάσετε να κατεβάσετε μέσω Megaupload, δεδομένου ότι χρησιμοποιείτε για browser τον FireFox, κατεβάστε πρώτα το παρακάτω tool:
                https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/3843
                Όσοι δεν χρησιμοποιείτε FireFox υπάρχει πιο απλή λύση, Do a Barrel Roll!!11!
                [/b]
                There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                Comment


                • #23
                  Προς αποφυγη συγχυσεως, αυτο το κολπο (ειναι ηδη παλιο) ΔΕΝ δινει απεριοριστα downloads απλα παρεμποδιζει το self promotion του site (mega tool bar κτλ).

                  Η μοναδικη αξιοπιστη λυση ειναι..η παλια : κλεινουμε το router και μετα το ξανα - ανοιγουμε .
                  Σε αλλους που δεν εχουν static IP λειτουργει κι ως -> Connect - Disconnect απτο NET

                  Παρατηρησα πως οσοι χρησιμοποιουν USB routers, συνηθως αυτα που δινουν οι εταιρειες με τα πακετα συνδεσης, λειτουργει το κολπακι -> Connect/Disconnect.

                  Αντιθετα, χρηστες με wireless router αναγκαζονται να κλεινουν το router και μετα να το ξανα-ανοιγουν...

                  Και στις 2 περιπτωσεις δεν πιανει παντα με την πρωτη. Πιθανα να χρειαστει και 2η ή 3η προσπαθεια...

                  Oποιος δε θελει Limits στα downloads του, καλο ειναι να αγορασει Premium account που εμπειρικα (ειχα κερδισει 1 ...) αναφερω οτι δε συγκρινονται με κανενα hack.

                  " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

                  Authenticity sir, authenticity. "

                  Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



                  Comment


                  • #24
                    Naomi is on the way... (?) .. Ας το ελπισουμε:

                    http://www.youtube.com/watch?v=TZE1o7yLlgY

                    Comment


                    • #25
                      Άντε, μπας και καταλάβει ο κόσμος τι έχασε που δε πείρε Dreamcast.
                      There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                      Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                      Comment


                      • #26
                        Άντε, μπας και καταλάβει ο κόσμος τι έχασε που δε πείρε Dreamcast.
                        [/b]
                        Τίποτα
                        Originally posted by Raf
                        Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                        Comment


                        • #27
                          Ως γνωστον στα boards Naomi & Naomi 2 εχουν βγει δεκαδες τιτλοι. Καποια παιχνιδια DC ειναι μολις ενα μερος του συνολου.
                          Να τι μπορει να παιξει κανεις στα 2 αυτα boards:

                          http://en.wikipedia.org/wiki/Sega_NAOMI
                          http://en.wikipedia.org/wiki/Sega_NAOMI_2

                          Μετα το emulation του CPS3, αυτο μενει μονο και δε θα ζητησω τιποτα παραπανω σε θεματα emulation .

                          Comment


                          • #28
                            Τίποτα
                            [/b]

                            <_<
                            There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                            Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                            Comment


                            • #29
                              Ταινιαρα.... ο ιδιος ο Bob Hoskins το αποκαλεσε "Α Fucking Nightmare"&#33;&#33;&#33;&#33;&#33;&#33;
                              :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

                              Comment


                              • #30
                                Τίποτα
                                [/b]
                                Γιατί δεν σε έχουν πιάσει ακόμα;
                                Insert Coin

                                Comment

                                Working...
                                X