Announcement

Collapse
No announcement yet.

Demos - Συζήτηση και εντυπώσεις

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Είδε κανείς το Brothers: A Tale of Two Sons;

    Το demo, αν και μικρό, μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον.

    Η παραμυθένια ατμόσφαιρα και η λογική ICO + A Boy and his Blob μου άρεσαν πάρα πολύ. Πολύ συμπαθητική, επίσης, η υλοποίηση του character development αποκλειστικά μέσω της αλληλεπίδρασης με τον κόσμο του παιχνιδιού.
    There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
    Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

    Comment


    • Θέλω σαν τρελός να το παίξω.Μου αρέσει πολύ και ο χειρισμός των 2 αδελφών που γίνεται αποκλειστικά με twin sticks.
      Carpe diem

      Comment


      • Χθες είδα διαθέσιμα στο PSN store τα demos για Castle of Illusion και Puppeteer. Το μόνο αρνητικό πως το δεύτερο είναι 5,7GB!!

        Δοκίμασα αμέσως το Castle of Illusion και έχω μόνο καλά λόγια να πω. Απλό όμορφο platform game που από όσο θυμάμαι είναι αρκετά πιστό στο πρώτο του Mega Drive- έστω το level που έπαιξα. Πολύ καλό αλλά πολύ μικρό... Θα παίξω πάλι το original και θα το τιμήσω, μάλλον σε price drop, μιας και παίζουν αρκετά preorders για αυτό το μηνα.

        Το δεύτερο το παρακολουθώ καιρό και περίμενα πώς και πώς να παίξω το demo, γιατί από τα trailers στο youtube δεν καταλάβαινα και πολλά. Μου θύμισε ένα πολύ όμορφο, πιο παραμυθένιο Little Big Planet με λίγο πιο tight controls. Το head changing mechanic και τα scissors είναι πολύ έξυπνα σαν ιδέες και θέλω να δω πώς θα τα ενσωματώσουν στο ολοκληρωμένο game.( είναι ίσως το game που θα με πείσει να αγοράσω 3D glasses γιατί έχω περιέργεια να δω την εκτέλεση)
        «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

        Comment


        • Για το Castle Of Illusion διαβάζω πως ο μέσος όρος των κριτικών είναι γύρω στο 6-7. Αν είναι πάντως επιπέδου Ducktales, πιστεύω πως θα το ευχαριστηθώ. Θα το δοκιμάσω κι εγώ όταν με το καλό τελειώσω με το Rayman.

          PK World - Τα πάντα για Disney comics!

          Comment


          • Μέσα στα κάμποσα demos που κατέβασα για 3DS, έτυχε χωρίς να ξέρω καλά-καλά τι είναι να κατεβάσω το Theatrhythm: Final Fantasy. Πολύ καλο είναι ρε, μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση! Δεν έχω παίξει ιδιαιτερα ούτε ένα FF, όμως αυτό μου φαίνεται πολύ fun. Αν θα το αγοράσω θα είναι στο μέλλον καθώς προς το παρόν είναι και πανάκριβο. Άσε που με την πορωση φοβάμαι μην σπάσω την touch screen. Μιλάμε hella fun!Φοβερός ρυθμός και η μουσική απίστευτη.

            Comment


            • Έπαιξα το demo του resident evil 2 remake. Δεν το τερμάτισα αλλά ψήθηκα με την επερχόμενη επανέκδοση και μέχρι να βγει έβαλα το revelations 2 το οποίο με περίμενε κανένα χρόνο υπομονετικά στο ράφι του. Τώρα αναφορικά με το resident evil το νεότερο, επιχειρεί κάποιους νεωτερισμούς που δεν ξέρω αν θα πετύχουν (όταν το παίξω όλο θα έχω άποψη) αλλά από το τόσο σκοτεινό περιβάλλον που έχει δημιουργήσει η καπκομ, χανομουν και πήγαινα πέρα δώθε. Ιδωμεν...
              Deus Misereatur...
              Gloria filiorum patres i.e.m.e
              Viva los Vatos Locos

              ---------------------
              UNITED WE STAND DIVIDED WE FALL...

              Comment


              • Ντέμο παιχνιδιών για το Switch που σκάλισα τις τελευταίες μέρες. Γράφω για τα κυριότερα παιχνίδια που δοκίμασα.

                Dragon Quest XI

                Τιμιότατο ντέμο - ακόμα να το ολοκληρώσω. Πανέμορφα γραφικά αλλά πολύ κλασικό gameplay που νομίζω λειτουργεί σαν bottleneck της συνολικής ποιότητας. Αυτή η σειρά παραμένει προσκολλημένη σε φόρμουλες. Ο κόσμος θα μπορούσε να είναι πιο ανοιχτός και οργανικός. Η πιο προσεγμένη μουσική συνοδεία που έχω ακούσει εδώ και καιρό.

                Kill la Kill

                Άνιμε ξύλο. Από τα πιο εντυπωσιακά παιχνίδια που έπιασα, και απο αυτά που με κάνουν να σκέφτομαι πόσο έχει προχωρήσει το μέσο όταν εγώ δεν κοίταζα. Φοβερά γραφικά και δράση. Λένε πως το περιεχόμενο του πλήρους τίτλου υστερεί.

                Out There: Ω The Alliance

                Roguelike εξερεύνηση διαστήματος μέσα από κουτιά διαλόγων και διαχείριση πόρων. Ωραίο interface και εικαστικά, μέτρια γραφή - ίσως και επιτηδευμένα, δεν ξέρω, πάντως μ' άρεσε.

                Hob

                Πρέπει να είναι αρκετά γνωστό indie. Ωραία ατμόσφαιρα, χρώματα, κίνηση. Πολύ μ' άρεσε, θα αποκτηθεί.

                Daemon X Machina

                Δεν θέλω να αδικήσω το παιχνίδι, δεν φταίει αυτό, τα mechs είναι που μ' αφήνουν αδιάφορο. Η μουσική παραείναι έντονη κι αν σου τη σπάει το κιτρινοκόκκινο την πάτησες. Τα άνιμε tropes κουράζουν να είναι παντού από μια φάση κι έπειτα. Το διέγραψα πριν το ολοκληρώσω.

                Octopath Traveller

                Τι να πρωτοπώ; Μου άνοιξε την όρεξη για jrpg. Δεν περίμενα να μου αρέσει τόσο. Παιχνίδι που φαίνεται πως πατάει πάνω στο μέτρο. Όσο-όσο απλό και περίπλοκο. Γενναιόδωρο ντέμο και αυτό. Αν έχει αυτοπεποίθηση η εταιρεία... Μπαίνει στη λίστα με τα απωθημένα.

                Domiverse

                Fast-paced pixel art arena fighter. Καλό φαίνεται, μολονότι δεν είμαι σίγουρος πως θα προσφέρει αρκετό περιεχόμενο το τελικό προιόν για να δικαιολογήσει την τιμή.

                Yoshi's Crafted World

                Πολύ όμορφο αλλά και πολύ παιδικό. Μετά το Yoshi's Island του SNES δύσκολα καταπιάνεσαι με κάτι τέτοια.

                Comment


                • Ωραλιος, βλέπω ότι το χαίρεσαι το νεοαποκτηθέν μηχάνημα.

                  Το Dragon Quest XI είναι ένα εξαιρετικό παιχνίδι μεν κολλημένο στο παρελθόν δε. Κάνει πάρα πολύ καλά αυτό που κάνει όμως έχει gameplay που βλέπαμε και 15 χρόνια πριν με κάποιες μικρές βελτιώσεις και προσθήκες. Αυτός που έχει παίξει το Dragon Quest 8 ξέρει τι να περιμένει. Θα προσπεράσω.

                  Επίσης, δες και το Legend of Zelda Cadence of Hyrule, διατίθεται ντεμο στο eshop. Πιστεύω θα σου αρέσει.


                  Tidy!

                  Do not blame me.Blame yourself or God.
                  In Matsuno we trust.

                  Comment


                  • Το 'χω κατεβάσει! Έχει πολύ πλάκα, όταν τελειώσω το ντέμο θα πω δυο λόγια.

                    Comment


                    • Xθες έπαιξα το demo του A Plague Tale:Innocence που διαδραματίζεται στην Γαλλία του 14ου μ.Χ. αιώνα κατά την διάρκεια της επιδημίας της πανώλης που αποδεκάτησε σχεδόν τον μισό ευρωπαικο πληθυσμό, αν δε κάνω λάθος. Προκειται για ένα γραμμικό action/adventure πρώτο προσώπου όπου οι βασικοι πρωταγωνιστές που χειρίζεται ο παίχτης ειναι δύο αδέλφια, η μεγαλύτερη αδελφή και ο μικρός της αδελφός, ο οποίος απ'οτι κατάλαβα προσφέρει συμπληρωματική βοήθεια κατά την διάρκεια της περιπέτειας, για παράδειγμα χώνεται σε τρύπες, στενούςς χώρους κτλ για να ανοιξει απο πίσω μια κλειδωμένη πόρτα, και άλλα τέτοια διάφορα. Τεράστια εντύπωση μου έκαναν τα γραφικά τα οποία δείχνουν απίστευτα όμορφα και εντυπωσιακά πόσο μάλλον εάν λάβουμε υπόψιν πως πρόκειτε για εσωτερική μηχανή γραφικών μιας μικρής ομάδας ανάπτυξης που δεν ειναι φυσικά ΑΑΑ, αν και το παιχνίδι δείχνει για ΑΑΑ, και με το παραπάνω. Το κερασάκι στην τούρτα είναι και η εξαιρετική βελτιστοποιηση του παιχνιδιού, στο pc που το έπαιξα με ολα τέρμα πετάει. Γενικά το παιχνίδι δείχνει ενδιαφέρον και εντυπωσιακό ταυτόχρονα, μια ευχάριστη έκπληξη που σαν να ήρθε απο το πουθενά.
                      Last edited by BigBOSS; 17-09-2019, 10:58 AM.
                      Star Citizen videos Star Citizen gallery

                      Comment


                      • Το έχω μαρκαρεί εδώ και καιρό και θέλω να το πάρω μόλις ξεμπερδέψω με τον ΕΝΦΙΑ. Χαίρομαι που είναι τόσο καλό και καταπιάνεται με ώριμο setting.

                        Comment


                        • μόλις ξεμπερδέψω με τον ΕΝΦΙΑ
                          Στο xbox το παιζεις?

                          Comment


                          • Originally posted by nooto View Post
                            Στο xbox το παιζεις?
                            Underrated comment

                            Comment


                            • Το Final Fantasy VII Remake demo είναι διαθέσιμο στο PlayStation store.

                              Αυτό.


                              Tidy!

                              Do not blame me.Blame yourself or God.
                              In Matsuno we trust.

                              Comment


                              • Το κατέβασα το demo και το τελείωσα.

                                Είναι καταπληκτικό απλά. Είναι πολύ καλύτερο από ότι περίμενα. Καταρχάς να πω πως έχει διατηρήσει 100% την αίσθηση του παλιού κλασσικού παιχνιδιού αλλά ταυτόχρονα έχει εκμοντερνιστεί σε τέτοιο βαθμό ώστε να μπορεί κανείς άνετα να πει πως πρόκειται για μοντέρνο τίτλο. Το σύστημα μάχης έχει πετύχει την χρυσή τομή ανάμεσα στο παλιό turn based και το σύγχρονο action. Μου εντυπωσίασε το πόσο εύκολο και λειτουργικό είναι το να μάχεσαι και να κάνεις πολλά πράγματα ταυτόχρονα, πόσο εύκολο είναι να κάνεις το οτιδήποτε. Μπορείς να ελέγχεις έναν και ταυτόχρονα να βάλεις κάποιον άλλο χαρακτήρα να κάνει κάτι, να ρίξει ένα μαγικό πχ ή να αλλάξεις επιτόπου τον χαρακτήρα που ελέγχεις. Πραγματικά είναι απίστευτα διασκεδαστικό να μάχεσαι. Επίσης το boss fight είναι πολύ πιο σύνθετο: Δεν πρόκειται πλέον για ανταλλαγή χτυπημάτων, είναι μάχη με αντίπαλο που αντέχει πολύ και πρέπει να εκμεταλλευτείς τις αδυναμίες του, με πολλές διαφορετικές φάσεις και φυσικά αρκετές νέες επιθέσεις. Όποιος δεν το κατέβασε να το παίξει να το κάνει, είναι απίσταυτα εντυπωσιακό και από ότι φαίνεται το τελικό προίον θα είναι εξαιρετικό.


                                Tidy!

                                Do not blame me.Blame yourself or God.
                                In Matsuno we trust.

                                Comment

                                Working...
                                X