Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχολιασμός επικαιρότητας-ανταλλαγή απόψεων

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts



  • Fascism ( /ˈfæʃɪzəm/) is a radical, authoritarian nationalist political ideology.

    Πριν πάμε να κάνουμε μάθημα στον άλλον, ανοίγουμε και μια wikipedia

    Φασισμός είναι το αντίθετο της ελευθερίας
    αυτό είναι δικτατορία, όχι φασισμός, ο φασισμός είναι είδος δικατατορίας, αλλά όχι το ανάποδο
    Originally posted by Raf
    Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

    Comment


    • Ναι, αλλά σήμερα έχει άλλη σημασία, την οποία και εξηγώ στο προηγούμενο ποστ μου, και με αυτό παραπέμπω στο ποστ του link, αν ενοεί τον εθνικισμό φασισμό απλά το ένα δεν έχει σχέσει με το άλλο, αν ενοεί κάτι άλλο, να γίνει πιο συγκεκριμένος.

      Η λέξη φασισμός πήρε εντελώς άλλη σημασία(οχι η λεξη fasism, η λεξη φασισμος, μιλαμε για Ελλαδα) και χρησιμοποιήτε γενικώς για κάτι που σου παίρνει την ελευθερία.

      Ο μόνος "φασισμός" που υπάρχει σήμερα στιν Ελλάδα(εκτός ολίγων εξαιρέσεων) είναι η αριστερά, που δεν καταδέχετε άλλη άποψη.

      Comment


      • Αυτό που λες εσύ λέγεται έλλειψη διαλλακτικότητας ή απολυτότητα,όχι αριστερά/φασισμός.Όπως σου είπε ο σομαρι,ο φασισμός ΕΙΝΑΙ ιδεολογία,το αν είναι απαράδεκτη και μισαλλόδοξη είναι άλλο ζήτημα.


        Tidy!

        Do not blame me.Blame yourself or God.
        In Matsuno we trust.

        Comment


        • Το παραδέχτηκα και είπα ότι απλώς οτι η ελλειψη διαλαχαλαwhatever φραση εχει αντικατασταθει απο τη λεξη "φασισμος" στις ημέρες μας(για την ελλάδα).

          Comment


          • Στη πολιτική επιστήμη υπάρχουν όροι για να εκφράσουν συγκεκριμένες πολιτικές εκφάνσεις. Η λέξη "φασισμός" εκφράζει ένα πολιτικό ρεύμα με ορισμένα χαρακτηριστικά, που αντιπροσωπεύτηκε από συγκεκριμένους ανθρώπους ανα την ιστορία κ.ο.κ.
            Δε μπορώ να καταλάβω τι σημαίνει πως "αντικαταστάθηκε", και ειδικότερα στην Ελλάδα.

            Comment


            • ΩΩΩΩΩΧ ΔΕΝ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΘΗΚΕ ΕΠΙΣΗΜΩΣ Η ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ

              πως λέμε οι ΚΟΚΚΙΝΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ; Μην μου πείτε ότι δεν το έχετε ακούσει
              γιατί πολύ απλά οι αριστερά είναι ο μόνος "φασισμός" στην Ελλάδα σήμερα

              Comment


              • Δε διαφωνώ πως αρκετοί άνθρωποι χρησιμοποιούν παράτυπα τον όρο αλλά αυτό είναι άλλο ζήτημα.

                Originally posted by Linkmastersword
                γιατί πολύ απλά οι αριστερά είναι ο μόνος "φασισμός" στην Ελλάδα σήμερα


                Εδώ όμως φίλε θα διαφωνήσω.
                Δεν είναι πως γνωρίζω πράγματα σχετικά με τα τη πολιτική της Ελλάδας, αλλά δε χρειάζεται να γνωρίζεις πολλά για να καταλάβεις τη (κακή) κατάσταση της αριστεράς. Όμως δεν το λέμε αυτό. Στην Ελλάδα υπάρχει φασιστικός κίνδυνος, πολύ πιο επίφοβος από την (ακίνδυνη) αριστερά.

                Comment


                • Ναι, το έχουμε ακούσει, όπως και 1002 άλλες κουλές χρήσεις της ελληνικής. Και;

                  edit

                  Μην μου πείτε ότι δεν το έχετε ακούσει
                  γιατί πολύ απλά οι αριστερά είναι ο μόνος "φασισμός" στην Ελλάδα σήμερα

                  xmmm...τελευταία φορά που κοίταξα, οι μαχαιροβγάλτες ήταν ακροδεξιοί... εκτός και αν έχω πρόβλημα μνήμης...
                  Originally posted by Raf
                  Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                  Comment


                  • δεν υπάρχει ακίνδυνο και επικύνδινο, είναι τι πιστεύει ο καθένας, και ναι υπάρχουν εθνοσοσιαλιστές(δε μου αρέσει ο όρος φασίστες) και άπλυτ...εμμμ σοσιαλιστές στις ημέρες μας.
                    Φασιστικός κίνδυνος; Ποιος είναι αυτός;
                    Αναφέρεσε στα εθνικιστικά κόμματα προφανώς, δεν καταλαβαίνω που είναι ο κίνδυνος.
                    Ο κίνδυνος είναι η παγκοσμιοποιηση, που αυτό θέλει να περάσει η αριστερά.
                    Δε νομίζω κάποιος λογικός άνθρωπος να είναι υπερ της παγκοσμιοποίησης.

                    Comment


                    • δεν υπάρχει ακίνδυνο και επικύνδινο, είναι τι πιστεύει ο καθένας, και ναι υπάρχουν εθνοσοσιαλιστές(δε μου αρέσει ο όρος φασίστες) και άπλυτ...εμμμ σοσιαλιστές στις ημέρες μας.


                      Αχά, τώρα μου έδωσες να καταλάβω περί τίνος πρόκειται.

                      Comment


                      • Ο κίνδυνος είναι η παγκοσμιοποιηση, που αυτό θέλει να περάσει η αριστερά.
                        WAIT, WAT?

                        Φασιστικός κίνδυνος; Ποιος είναι αυτός;
                        Originally posted by Raf
                        Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                        Comment


                        • Linkmastersword, δε θέλω να σε θίξω κι εντελώς φιλικά σου λέω να το αφήσεις, γιατί έχει χαθεί η μπάλα κι εκτίθεσαι χωρίς λόγο με αυτά που λες. Νομίζω πως έχεις λίγο μονόπλευρη ενημέρωση επί των πολιτικών τεκταινομένων εντός κι εκτός πανεπιστημίου, δούλεψέ το αυτό λίγο.
                          "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                          Comment


                          • Originally posted by TheCursed View Post
                            Linkmastersword, δε θέλω να σε θίξω κι εντελώς φιλικά σου λέω να το αφήσεις, γιατί έχει χαθεί η μπάλα κι εκτίθεσαι χωρίς λόγο με αυτά που λες. Νομίζω πως έχεις λίγο μονόπλευρη ενημέρωση επί των πολιτικών τεκταινομένων εντός κι εκτός πανεπιστημίου, δούλεψέ το αυτό λίγο.
                            Αν δεν εκτεθεί,δε θα μάθει.Καλύτερα να ακούσει εδώ μέσα κάποιες απόψεις παραπάνω παρά έξω σε κάποιο άλλο,κατευθυνόμενο ίσως,φόρουμ/ιστότοπο κλπ.
                            Carpe diem

                            Comment


                            • Originally posted by Altair View Post
                              Αν δεν εκτεθεί,δε θα μάθει.Καλύτερα να ακούσει εδώ μέσα κάποιες απόψεις παραπάνω παρά έξω σε κάποιο άλλο,κατευθυνόμενο ίσως,φόρουμ/ιστότοπο κλπ.
                              Καλά, σωστό κι αυτό. Αλλά επιμένει σε κάτι πράγματα βρε αδερφέ...
                              "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                              Comment


                              • Mάλλον έχει μπερδέψει την αριστερά με το πασόκ
                                Originally posted by Raf
                                Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                                Comment

                                Working...
                                X