Announcement

Collapse
No announcement yet.

PC Helpdesk

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Έχω την εντύπωση (δεν είμαι και 100% σίγουρος) ότι ακόμα και τώρα το PC που έχω (το οποιο θεωρείτε πολύ δυνατό) δεν λειτουργεί flawless το πρόγραμμα για video editing που χρησιμοποιώ (από κάποιες λεπτομέρειες που έχω προσέξει). Ξέρω ότι για editing και τέτοια θα έπρεπε να έχω Mac, όμως επέλεξα PC καθώς το θέλω και για πιο γενική χρήση.

    Όπως και να έχει, η ερώτηση μου είναι για το τι χρειάζεται περισσότερο για editing. Γρήγορο δίσκο? Μεγαλύτερο δίσκο? RAM? Κάρτα γραφικών?

    Ξαναλέω πως έχω δυνατό PC, τα κομμάτια που έχω μέσα είναι power enough, απλά θέλω να ξέρω τι θα μπορούσα να αλλάξω και τι επηρεάζει αισθητά τον συγκεκριμένο τομέα.

    Comment


    • Παίζει κανένας αντάπτορας PS2 controller με USB να συνδέσουμε το καλύτερο χειριστήριο του κόσμου στο PC να κάνουμε προκοπή;

      Comment


      • Originally posted by Raphael View Post
        Παίζει κανένας αντάπτορας PS2 controller με USB να συνδέσουμε το καλύτερο χειριστήριο του κόσμου στο PC να κάνουμε προκοπή;
        Εγω ειχα παρει εναν ανταπτορα που τον πουλουσαν ως ps2/psone to ps3 και επαιζε κανονικα και σε pc.

        Comment


        • Ναι αμέ, παίζουν! Όντως πολύ χρήσιμο εργαλείο!
          Π.χ.:


          To PS2 To PC USB Single-Adapter σας δίνει τη δυνατότητα να συνδέσετε 1 χειριστήριo PS2 SKU:PS2.00711


          Καλή ιδέα είναι και το wired Xbox 360 controller που παίζει και στο pc.
          The illusion of free will is an illusion.

          Comment


          • Αυτό χρησιμοποιώ αυτή τη στιγμή! Αλλά θεωρώ το χειριστήριο του PS2 καταλληλότερο για retro gaming. Ευχαριστώ πολύ!

            Comment


            • Λέω να πάρω



              μαζί με 4γίγα (1 module) ram - ίσως και 2ο = 8gb ram για gaming του σήμερα (arkham, crysis, arrow on the knee, wii emulation)... κανει; έχω και μια ati dareon hd 4550... τι λετε; επίσης πόσο βάθος χρόνου παίζει να κρατήσει; (πχ του χρόνου βγαίνει το arma 3, etc)

              Edit: ναι dareon, δυσλεξία ftw...
              Originally posted by Raf
              Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

              Comment


              • intel 2500k or go home, κανει τα διπλασια το ξερω αλλα wii emulation και ARMA σε phenom δεν προκειται να δεις να τρεχουν στρωτα ουτε ταγιου φουτσι. αμα τον συγκρινεις clock for clock με τους γιωταδες της ιντελ καταλαιβανεις οτι ειναι ΠΑΡΑ πολυ αργος, φαντασου οτι στην source με Multicore rendering disabled ο ενας πυρηνας του δικου μου στα 4.5 ghz βγαζει περισσοτερα fps αποσα εβγαζαν και οι 4 του C2Q Q6700 στα 3.3

                Ξερω ειναι μπελας αντε δωσε αλλα 180 για mobo κανε format κλπ αλλα πιστεψε με αξιζει καθε ευρω, επεξεργαστουμπα πως το λενε

                btw οταν πηγα απτα 4gbram στα 8 μονο στο BF3 ειδα διαφορα με το alt + tab και το loading.

                Comment


                • thanks for teh info!
                  Originally posted by Raf
                  Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                  Comment


                  • δωσε αλλα 180 για mobo
                    Γιατί όμως; Στο πλαίσιο στο σόκετ του επεξεργαστή που προτείνεις η φθηνότερη της msi κάνει 65

                    Επισης αν γνωριζει κανεις κάποιο ανταπτοράκι να βάλω τον ιντε σε νεα μομπο που εχει μονο σατα
                    Originally posted by Raf
                    Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                    Comment


                    • εγώ αρχιζω να βάζω στο μάτι την νέα σειρά HD 7XXX της ΑMD και συγκεκριμένα την HD 7870 (κυκλοφορει σε κανα μήνα και κάτι)

                      οχι οτι έχω προβλημα με την HD 5850 (thank God no problem with BF3) απλώς πηγαίνοντας στην HD 7870 πάω συγχρόνως και στα 2 GB VRAM (απο το 1 GB) και αποκτάω μια κάρτα πολύ πιθανόν ταχύτερη από την HD 6970 + πολύ ανώτερη διαχείρηση tessalation (στα χαρτιά τουλάχιστον η HD 7870 είναι καλύτερη της HD 6970). Φυσικά δεν σχεδιάζω να πάρω την νέα κάρτα μόλις κυκλοφορήσει αλλά αργότερα, ίσως και μετά το καλοκαίρι (να πέσουν και οι τιμές). Βέβαια θα δω και τι αναλογο θα βγάλει η nvidia αλλά όντας Amd(Ati) fanboy μάλλον θα πάω και αυτή την φορά για σειρά HD....

                      ΥΓ: ναι προτιμώ νέα VGA παρά PSVITA:troll:
                      Star Citizen videos Star Citizen gallery

                      Comment


                      • πεταμενα λεφτα ειναι οι νεες ati, το gk104 που βγαινει αυτο το μηνα θα τρωει την 7950 για πρωινο και θα κανει τουλαχιστον 150 ευρω λιγοτερα ( MSRP 300$ ) , αργοτερα θα βγει το gk110 που φημοληγειται οτι θα ειναι 40% πιο γρηγορο απτο 104. λυπαμαι αλλα η ατι αυτον τον γυρο τον ΕΧΕΙ ΧΑΣΕΙ.

                        Somari μην το ψαχνεις, για να βγαλει τα λεφτα του ο 2500k θελει ενα σοβαρο mobo με προσφατο chipset , κερδιζεις παρα πολλα παιρνοντας ενα σοβαρο, θα εισαι πιο futureproof με pci-e 3.0 16x slot - usb 3.0 port θα παιρνει η μητρικη ivy bridge θα εχεις ενα σωρο ευκολιες οπως UEFI bios κουμπακια για power / reset πανω στην πλακετα και αλλα πολλα.

                        Comment


                        • ναι τώρα το έψαξα σχετικά με την νέα σειρά της nvidia και αν αληθεύουν αυτά ομολωγουμένος θα γίνει σκόνη η AMD
                          Ο Mid-Range NVIDIA Kepler θα προκαλέσει τις AMD 7900 high-end κάρτες
                          Μια έκθεση αποκάλυψε τους εικαζόμενους αριθμούς απόδοσης ή ορισμένους από αυτούς, του NVIDIA GK104 GPU (graphics processing unit).
                          Αυτό είναι το τσιπ που θα τροφοδοτήσει τις mainstream κάρτες γραφικών της Nvidia, επίσης γνωστή και ως μεσαίας κατηγορίας μοντέλα.
                          Αυτό σημαίνει ότι ο GK104 θα καταλήξει στην κάρτα ή τις κάρτες, που θα διαδεχθούν την GeForce GTX 560 Ti.
                          Το mid-level τμήμα της αγοράς δεν είναι ένας αξιόπιστος δείκτης της απόδοσης.
                          Στην πραγματικότητα, εάν αληθεύουν οι πληροφορίες που παρέχονται από το Inpai.com.cn, μοιάζει ότι η NVIDIA θέλει αυτές οι mainstream κάρτες να έχουν απόδοση κοντά, αν όχι όμοια με τα high-end προϊόντα της AMD.
                          Είναι σαν να λέμε δηλαδή ότι ο διάδοχος της GTX 560 Ti θα έχει απόδοση γύρω στο επίπεδο της Radeon HD 7900 σειράς της AMD.


                          Όλο και περισσότερες φήμες έρχονται στην επιφάνεια σχετικά με την επικείμενη κυκλοφορία του GeForce επεξεργαστή γραφικών της NVIDIA με την κωδική ονομασία Κέπλερ. Η GK104 GPU θα είναι στην τιμή των $299 (περίπου 230 ευρώ) όπως ισχυρίζονται πηγές μεταξύ των AIB εταίρων της Nvidia.

                          http://myplaisio.gr/news/o-nvidia-gk104-kepler-%CE%B8%CE%B1-%CE%BA%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%C E%B5%CE%AF%CF%84%CE%B1%CE%B9-%CF%83%CF%84%CE%B1-299-update
                          Star Citizen videos Star Citizen gallery

                          Comment


                          • cprl μιλας με γρίφους γέροντα!
                            Originally posted by Raf
                            Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                            Comment


                            • Πήρα ένα dvd recorder για τον υπολγοιστή,το σύνδεσα και δεν μου το αναγνωρίζει.Το περίεργο είναι πως δεν αναγνωρίζει ούτε το cd-recorder που είχα και μέχρι εκείνη την ώρα ανανγώριζε κανονικά.Τι γίνεται;
                              Carpe diem

                              Comment


                              • Originally posted by BigBOSS View Post
                                ναι τώρα το έψαξα σχετικά με την νέα σειρά της nvidia και αν αληθεύουν αυτά ομολωγουμένος θα γίνει σκόνη η AMD

                                http://myplaisio.gr/news/o-nvidia-gk104-kepler-%CE%B8%CE%B1-%CE%BA%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%C E%B5%CE%AF%CF%84%CE%B1%CE%B9-%CF%83%CF%84%CE%B1-299-update
                                Αυτή η είδηση μ' ενδιαφέρει πολύ. Θα την προωθήσω στο Alan Wake Forums μίας που το ψάχνουν το θέμα οι της RMD.
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X