Announcement

Collapse
No announcement yet.

PC Helpdesk

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    χτες καταλάθος έδωσα μια απαλή κλωτσιά στο έπιπλο που έχω το πισί,με αποτέλεσμα να σβήσει η οθόνη και να μην ανοίγει με τίποτα.κάνω επανεκκίνηση τζίφος.το σβήνω και το ξανανάβω τίποτα.άναβε κανονικά αλλά έκανε ένα περίεργο θόρυβο σαν ασθενοφόρο ένα πράγμα.λέω θα ζεστάθηκε.το σβήνω και το ανάβω το πρωί.τα ίδια.τι γίνεται ρε γμτ.φωνάζω ένα φίλο να το δει.πάω να του κάνω επίδειξη του τι συμβαίνει.λειτουργεί κανονικά.
    και ερωτώ.
    ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ;

    σκέφτηκα μήπως κάτι δεν έκανε καλή επαφή αλλά το πρωί πως έφτιαξε μετά,χωρίς να πειράξω τίποτα;
    μου το είχε ξανακάνει το ίδιο 2-3 μέρες πριν αλλά δεν έδωσα σημασία γιατί αμέσως μετά που έσβησε,όταν το άναψα λειτουργούσε μια χαρά.
    WTF???
    Carpe diem

    Comment


    • #62
      Αχά!!!! Το στοιχείο μου....PC Που δν δουλεύουν χωρίς καμία ιδιαίτερη διακιολογία

      Εμένα λειτουργι κανονικά και μερικές φορές δν ανοίγει....Disk Boot Failure κτλ..κτλ...

      Το κλείνω....
      Το ανοίγω στα πλάγια....
      Του πατάω λίγο τις βάσεις....
      Του κάνω λίγο αέρα...
      Το βιδώνω πάλι....
      Πατάω το On...
      ΤΑΝΤΑ!!!! Έτοιμο

      Μου το κάνει εδώ και 1χρ περίπου αυτό.

      Ανά τακτά διαστήματα δν νοίγει...κάνω την όλη διαδικασία και έτοιμο
      "...You can have all the faith you want in spirits, and the afterlife, and heaven and hell, but when it comes to this world, don't be an idiot. Cause you can tell me you put your faith in God to put you through the day, but when it comes time to cross the road, i know you look both ways..."

      Comment


      • #63
        Τσεκαρε τα καλωδια μεσα στη μοναδα, πιστευω οτι κουνηθηκε η τροφοδοσια της καρτας γραφικων.
        Do a barrel roll!

        Comment


        • #64
          thanks ramp θα το τσεκάρω σε περίπτωση που ξαναπάθει τίποτα.
          κι ένα άλλο που μου κάνει.κι αυτό από χτες.πάντα άνοιγα το πισί και ταυτόχρονα άνοιγα και το ρούτερ...τώρα άμα τα ανοίξω ταυτόχρονα το ρούτερ δε συνδέεται με τίποτα στο ίντερνετ,ενώ άμα περιμένω να ανοίξει καλά καλά το πισί και μου δείξει όλες τις @@ του και το ανοίξω μετά,όλα καλά.
          έχω φτάσει στο σημείο να φοβάμαι να το πλησιάσω μην κουνηθεί τίποτα και σβήσει πάλι η παλιο****κία.

          ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ Η ΛΟΓΙΚΗ ΑΡΧΙΖΕΙ Ο ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗΣ!!! - FACT!!!
          Carpe diem

          Comment


          • #65
            sorry για το διπλό ποστ αλλά θέλω οπωσδήποτε βοήθεια και σε αυτό.
            έχω ηχεία 5.1 της creative μη ρωτήσετε μοντέλο δε θυμάμαι,πριν 5 χρόνια τα πήρα.προχτές που μου είχε ξανακάνει την ιστορία το πισί άκουσα ένα περίεργο ήχο.σήμερα λοιπόν πρόσεξα ότι παίζουν μόνο τα 2 ηχεία και το γούφερ.σκέφτηκα πάει κάηκαν.όχι.μια χαρά παίζουν τα ηχεία-όλα-το θέμα είναι πως μόλις τους αλλάξω τη θέση δεν παίζουν.ευτυχώς παίζουν τα 2 μπροστινά.τι μπορώ να κάνω;να πάρω καινούρια ηχεία ή να πάω για φτιάξιμο το γούφερ με τις υποδοχές-δε νομίζω να γίνεται αυτό βέβαια αλλά...
            Carpe diem

            Comment


            • #66
              sorry για το διπλό ποστ αλλά θέλω οπωσδήποτε βοήθεια και σε αυτό.
              έχω ηχεία 5.1 της creative μη ρωτήσετε μοντέλο δε θυμάμαι,πριν 5 χρόνια τα πήρα.προχτές που μου είχε ξανακάνει την ιστορία το πισί άκουσα ένα περίεργο ήχο.σήμερα λοιπόν πρόσεξα ότι παίζουν μόνο τα 2 ηχεία και το γούφερ.σκέφτηκα πάει κάηκαν.όχι.μια χαρά παίζουν τα ηχεία-όλα-το θέμα είναι πως μόλις τους αλλάξω τη θέση δεν παίζουν.ευτυχώς παίζουν τα 2 μπροστινά.τι μπορώ να κάνω;να πάρω καινούρια ηχεία ή να πάω για φτιάξιμο το γούφερ με τις υποδοχές-δε νομίζω να γίνεται αυτό βέβαια αλλά...
              [/b]
              Prota dokimase to ixosystima se kapoio home cinema i allo pc.
              An exei to idio provlima agorase kainourgio ixosystima mias kai tora pia me 40e pairneis kainourgio + den axizei na to episkevaseis.
              Tora an paizeoun kanonika tote thelei na deis tis rythmiseis tis kartas ixou sou kai tou player pou xrisimopoieis.

              Αχά!!!! Το στοιχείο μου....PC Που δν δουλεύουν χωρίς καμία ιδιαίτερη διακιολογία

              Εμένα λειτουργι κανονικά και μερικές φορές δν ανοίγει....Disk Boot Failure κτλ..κτλ...

              Το κλείνω....
              Το ανοίγω στα πλάγια....
              Του πατάω λίγο τις βάσεις....
              Του κάνω λίγο αέρα...
              Το βιδώνω πάλι....
              Πατάω το On...
              ΤΑΝΤΑ!!!! Έτοιμο

              Μου το κάνει εδώ και 1χρ περίπου αυτό.

              Ανά τακτά διαστήματα δν νοίγει...κάνω την όλη διαδικασία και έτοιμο
              [/b]
              To idio provlima exo kai ego edo kai 2 xronia.
              Tora ftiaxni kainourgio pc kai afto tha paei stin akri.
              To provlima einai ta kalodia trofodosias tou trofodotikou pou syndeontai epano stin mitriki.Na eisai proetoimasmenos giati kapoia stigmi tha sou vgei i motherboard off.Ego paizo me afto to risko mexri na telioso tin agora ton teleftaion exartimaton pou thelo gia to kainourgio pc kai afto tha paei stin akri kai argotera gia ena kalo service.

              Akoma erotisi to pc sou to vgazeis i' to kleineis apo tin priza syxna?

              χτες καταλάθος έδωσα μια απαλή κλωτσιά στο έπιπλο που έχω το πισί,με αποτέλεσμα να σβήσει η οθόνη και να μην ανοίγει με τίποτα.κάνω επανεκκίνηση τζίφος.το σβήνω και το ξανανάβω τίποτα.άναβε κανονικά αλλά έκανε ένα περίεργο θόρυβο σαν ασθενοφόρο ένα πράγμα.λέω θα ζεστάθηκε.το σβήνω και το ανάβω το πρωί.τα ίδια.τι γίνεται ρε γμτ.φωνάζω ένα φίλο να το δει.πάω να του κάνω επίδειξη του τι συμβαίνει.λειτουργεί κανονικά.
              και ερωτώ.
              ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ;

              σκέφτηκα μήπως κάτι δεν έκανε καλή επαφή αλλά το πρωί πως έφτιαξε μετά,χωρίς να πειράξω τίποτα;
              μου το είχε ξανακάνει το ίδιο 2-3 μέρες πριν αλλά δεν έδωσα σημασία γιατί αμέσως μετά που έσβησε,όταν το άναψα λειτουργούσε μια χαρά.
              WTF???
              [/b]
              Mix xanakanes to idio lathos giati tin epomenio fora mporei na xaseis polla perisotera apo tin othoni.Otan xtypas katalathos to pc yparxei periptosi na kaei giati trantazetai to systima kai kapoia hardware pou einai evaisthita mplokaroun me apotelesma na petaxoun xafnika psilomegales posotites revmatos kai na sou kapseimexri kai olo to pc.
              Pistepse me exo dei polla pc pou eixa paei na kano service.Fantasou na vgazeis dvd rom na to anoigeis kai na einai ola mesa mavra(o typas itane tyxeros pou den pire fotia to pc tou)
              Born From Darkness...Raised By Light....
              My Wrath Shall Be Cast Upon My Enemies Like Rain Pouring From Heaven
              Official O.G.C Member

              Comment


              • #67
                Akoma erotisi to pc sou to vgazeis i' to kleineis apo tin priza syxna?
                [/b]

                Απλά πατάω "Τερματισμός", δν ασχολούμαι με πρίζες κτλ. Στην πρίζα είναι συνεχώς συνδεδεμένο.
                "...You can have all the faith you want in spirits, and the afterlife, and heaven and hell, but when it comes to this world, don't be an idiot. Cause you can tell me you put your faith in God to put you through the day, but when it comes time to cross the road, i know you look both ways..."

                Comment


                • #68
                  Παιδια θα θελα τη βοηθεια σας, σημερα μου βαλαν τη vivodi αλλα για να λειτουργησει τελεια χρειαζεται το τηλεφωνο να ειναι πανω στο ρουτερ.

                  Οποτε το Ρουτερ μπαινει σε ενα κεντρικο χωρο στο σπιτι, το ονομα του ρουτερ ειναι το speedtouch στο οποιο ειναι η dsl και απο κει μπορει να εκπεμπεται σε ολο το σπιτι.

                  Στο γραφειο υπαρχει το PC και το 360 (αργοτερα και το PS3) τα οποια θελω να τα εχω επανω στο lynksys (πανακριβο ρουτερ μου) και με αυτο να επικοινωνησω ασυρματα με το speedtouch για να παιρνω ιντερνετ απο κει.

                  Σας παρακαλω πειτε μου αν εχετε καποια γνωση στο θεματο πως δηλαδη θα συνδεθουν αυτα μεταξυ τους.

                  Comment


                  • #69
                    Γιατί δεν συνδέεις το linksys πάνω στο τηλέφωνο και απλά να μπαίνεις από παντού ασύρματα;

                    Υ.Γ. Σιγά που τα linksys είναι πανάκριβα


                    Comment


                    • #70
                      Δε ξερω για τα αλλα αυτο 90 ευρω το χα παρει, ποσο επρεπε να το πληρωσω για να ναι ακριβο?

                      Αυτο δε γινεται που λες το τηλεφωνο θελει ειδικη θυρα που την εχει μονο το αλλο ρουτερ, μια λυση ειναι να βαλω το τηλ στο δωματιο μου αλλα τα ασυρματα προκαλουν καρκινο, ειδικα αν εισαι κοντα σε βαση.

                      Μια σκεψη που κανα ειναι αν μου στειλουν αλλο ενα το ιδιο ετσι ωστε να μη μπλοκαρουν αν τα συνδεω μαζι.

                      Comment


                      • #71
                        Δε ξερω για τα αλλα αυτο 90 ευρω το χα παρει, ποσο επρεπε να το πληρωσω για να ναι ακριβο?

                        Αυτο δε γινεται που λες το τηλεφωνο θελει ειδικη θυρα που την εχει μονο το αλλο ρουτερ, μια λυση ειναι να βαλω το τηλ στο δωματιο μου αλλα τα ασυρματα προκαλουν καρκινο, ειδικα αν εισαι κοντα σε βαση.

                        Μια σκεψη που κανα ειναι αν μου στειλουν αλλο ενα το ιδιο ετσι ωστε να μη μπλοκαρουν αν τα συνδεω μαζι.
                        [/b]


                        Η ΑΣΥΡΜΑΤΗ ΑΠΕΙΛΗ!

                        Σοβαρά τώρα,η ακτινοβολία από το κινητό σου τηλέφωνο (χωρίς να μιλας) είναι αρκετές δεκάδες φορές περισσότερη από ένα ασύρματο ρούτερ.Σε μικρότερο βαθμό ισχύει και για την ακτινοβολία ασύρματου σταθερού.
                        Originally posted by Raf
                        Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                        Comment


                        • #72
                          με το ρουτερ ναι αλλα με το ασυρματο ειναι τα ιδια ακριβως.

                          Comment


                          • #73
                            με το ρουτερ ναι αλλα με το ασυρματο ειναι τα ιδια ακριβως.
                            [/b]

                            Όχι,ισχύει το Κινητο>>Ασύρματο>>>>>Ρούτερ.Τα έχω μετρήσει προσωπικά όταν βοηθούσα ένα παιδί με την πτυχιακή του,με μετρητή Γκάιγκερ.

                            Τεσπα πολύ οφφτόπικ.
                            Originally posted by Raf
                            Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                            Comment


                            • #74
                              ναι απο οτι διαβαζω πρεπει λεει να κανω ασυρματη γεφυρα επικοινωνοιας μεταξυ των δυο... ουφ μπλεξιματα...

                              Comment


                              • #75
                                Εγω εχω ενα router με wifi και οπου δεν εχω καλο σημα εχω παρει powerlines (ψαξτο να δεις τι εστι το ολο θεμα) και ετσι εχω ενα τροπον τινα remote lan στο σπιτι.
                                Οχι τιποτα αλλο, αλλα ακομα δεν επιασα γιατι πρεπει να εχεις 2 routers.

                                Comment

                                Working...
                                X