Announcement

Collapse
No announcement yet.

I just finished

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Τελείωσα το flOw.
    Carpe diem

    Comment


    • Τερμάτισα το Majora's Mask 3D. Σίγουρα το πιο ιδιαίτερο Zelda που έχω παίξει χωρίς να λείπουν τα προβλήματα. Μερικές φορές το παιχνίδι μπορεί να γίνει χαοτικό (αρκετά συχνά δεν έχεις ιδέα τι πρέπει να κάνεις για να προχωρήσεις στο παιχνίδι ή σε side-quest) και αγχωτικό λόγω του τρόπου που λειτουργεί ο χρόνος (και της επανάληψης που επιβάλει). Ειδικά σε dungeon προτιμούσα να δω έναν οδηγό για τις νεράιδες παρά να τα ξαναπαίξω από την αρχή. Επίσης είχε υπερβολικά πολλά mini-games και δε μου αρέσουν τα mini-games... Τέλος, τα bosses είναι ίσως τα χειρότερα που έχω δει σε Zelda με τις αλλαγές του 3DS να τα κάνουν ακόμα χειρότερα. Στην αρχική έκδοση δεν ήταν κάτι ιδιαίτερο αλλά τουλάχιστον πέθαιναν γρήγορα ενώ τώρα έχουν έξτρα φάσεις που κρατάνε υπερβολικά πολύ ώρα γιατί βασίζονται σε μεγάλο βαθμό και στη συμπεριφορά του boss (ειδικά το 3ο και 4ο). Επιπλέον, δε μπορείς να τα νικήσεις πλέον με τη Fierce Deity Mask. Από την άλλη το τελικό boss από όσο καταλαβαίνω δεν έχει αλλάξει και είναι γελοίο (με ή χωρίς fierce deity mask) ενώ και και σαν ατμόσφαιρα δεν είναι ιδιαίτερα εντυπωσιακή μάχη (στο N64 νομίζω ήταν καλύτερη).
      Τουλάχιστον το τελικό dungeon είναι από τα καλύτερα, αν όχι το καλύτερο, που έχω δει σε Zelda.
      Originally posted by Squall Leonhart
      I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
      Originally posted by 丹野
      Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
      Originally posted by Ryu_gr
      υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

      Comment


      • Τέλος το Dragon Quest 4 μετά από 33μιση ώρες.Όσο το λάτρεψα στην αρχή του με τους ξεχωριστούς χαρακτήρες και την προσωπική τους ιστορία και τα κίνητρά τους,άλλο τόσο μου φάνηκε βαρετό προς το τέλος.Όχι λόγω της υπόθεσης,που για το 1986 κρατιέται μια χαρά,με έναν πολύ ωραίο κακό,με τα δικά του κίνητρα για αυτά που κάνει.Ξαναλέω,μιλάμε για το 1986.
        Το πρόβλημα ήταν ότι προς το τέλος ήθελε αρκετό grinding για να είσαι σε ένα καλό level ώστε να μπορείς να τα βγάλεις πέρα.Τα exp requirements του Hero είναι τραγικά.Δε γίνεται να είμαι 37 lvl και να θέλω 60Κ για να πάω στο 38,και οι υπόλοιποι χαρακτήρες μου,για να πάνε από το 38 στο 39 να θέλουν 50Κ.Αυτό είχε ως αποτέλεσμα,στις τελευταίες ώρες του παιχνιδιού,ο πρωταγωνιστής να είναι 2 level πιο κάτω από το υπόλοιπο Party μου.
        Anyway,δοκίμασα λίγο και το post game content και αν και ως τώρα είναι βατό,όσο προχωράω στο dungeon βλέπω αντιπάλους που μάλλον δεν είναι για το level μου οπότε αν δω πως δεν αντέχω άλλο grinding θα το αφήσω.

        Φυσικά υπάρχει και η λύση του Liquid Metal Slime Hunting για να ανέβω πιο γρήγορα,αλλά δεν ξέρω αν θα μπω στον κόπο.

        Γενικά καλό παιχνίδι,αλλά όποιος ασχοληθεί να είναι έτοιμος για πολύ grinding,πολύ διάβασμα-πχ όταν ένας αντίπαλος χτυπάει όλους τους χαρακτήρες,από κάτω βγαίνει ξεχωριστή γραμμή κειμένου για τον κάθε ένα,πόση ζημιά έφαγε,αν το μπλόκαρε κλπ-,καθώς και μερικά ηλίθια στοιχεία όπως εχθρούς που σε σκοτώνουν με ένα spell,ή το zing που λειτουργεί σαν resurrect αλλά πιάνει όποτε του την δώσει.Ευτυχώς προς το τέλος φάρμαρα Yggdrassil Leaves και σώθηκα.
        Carpe diem

        Comment


        • Τέλος και το Super Bomberman R μετά από 6 ώρες περίπου.

          Πέρα από τις κλασσικές πίστες και τις παραλλαγές αυτών το παιχνίδι διαθέτει και boss fights με κάποιους εχθρούς μάλιστα οι οποίοι πιάνουν όλη την οθόνη.

          Ωραίο παιχνιδάκι,ευχάριστο,κυρίως για συλλογή το πήρα μαζί με το Arms.

          Πάμε τώρα στα πιο σοβαρά.Επιστροφή στην Hyrule λοιπόν.
          Carpe diem

          Comment


          • Originally posted by straier View Post
            Τερμάτισα το Majora's Mask 3D. Σίγουρα το πιο ιδιαίτερο Zelda που έχω παίξει χωρίς να λείπουν τα προβλήματα. Μερικές φορές το παιχνίδι μπορεί να γίνει χαοτικό (αρκετά συχνά δεν έχεις ιδέα τι πρέπει να κάνεις για να προχωρήσεις στο παιχνίδι ή σε side-quest) και αγχωτικό λόγω του τρόπου που λειτουργεί ο χρόνος (και της επανάληψης που επιβάλει). Ειδικά σε dungeon προτιμούσα να δω έναν οδηγό για τις νεράιδες παρά να τα ξαναπαίξω από την αρχή. Επίσης είχε υπερβολικά πολλά mini-games και δε μου αρέσουν τα mini-games... Τέλος, τα bosses είναι ίσως τα χειρότερα που έχω δει σε Zelda με τις αλλαγές του 3DS να τα κάνουν ακόμα χειρότερα. Στην αρχική έκδοση δεν ήταν κάτι ιδιαίτερο αλλά τουλάχιστον πέθαιναν γρήγορα ενώ τώρα έχουν έξτρα φάσεις που κρατάνε υπερβολικά πολύ ώρα γιατί βασίζονται σε μεγάλο βαθμό και στη συμπεριφορά του boss (ειδικά το 3ο και 4ο). Επιπλέον, δε μπορείς να τα νικήσεις πλέον με τη Fierce Deity Mask. Από την άλλη το τελικό boss από όσο καταλαβαίνω δεν έχει αλλάξει και είναι γελοίο (με ή χωρίς fierce deity mask) ενώ και και σαν ατμόσφαιρα δεν είναι ιδιαίτερα εντυπωσιακή μάχη (στο N64 νομίζω ήταν καλύτερη).
            Τουλάχιστον το τελικό dungeon είναι από τα καλύτερα, αν όχι το καλύτερο, που έχω δει σε Zelda.
            Αν έχει τόσα πολλά προβλήματα η έκδοση του 3ds αν είναι να μην το παίξω ποτέ...Αν όχι ιεροσυλία!!!
            Τερμάτισα το botw. Ίσα ίσα χωρίς πολλά sidequests. Μετά από αρκετές διακοπές. Ωραίο gameplay αλλά ως εκεί. Δεν είναι το καλύτερο Zelda και game ever αλλά σίγουρα έχει το καλύτερο gameplay ever γενικά!
            Nintendo I.D.: paixtis
            3ds friend code: 2664-2347-7128

            Comment


            • Originally posted by paixtis View Post
              Αν έχει τόσα πολλά προβλήματα η έκδοση του 3ds αν είναι να μην το παίξω ποτέ...Αν όχι ιεροσυλία!!!
              Τερμάτισα το botw. Ίσα ίσα χωρίς πολλά sidequests. Μετά από αρκετές διακοπές. Ωραίο gameplay αλλά ως εκεί. Δεν είναι το καλύτερο Zelda και game ever αλλά σίγουρα έχει το καλύτερο gameplay ever γενικά!
              Κάτσε γιατί είμαι χαζός και δεν κατάλαβα.Άμα έχει το καλύτερο gameplay ever,αυτομάτως δεν είναι και το καλύτερο game ever;Έχει μπόλικα side quests,γρίφους,την κλασσική ιστορία της σειράς,τι πρόβλημα υπάρχει;Το ότι δεν είναι το κλασσικό Zelda game το καταλαβαίνω,οπότε δεν μπορείς να το βάλεις και σαν το καλύτερο Zelda για κάποιον fan ξέρω γω,δεκτό.Από κει και πέρα όμως;

              Πχ με το λίγο που έχω παίξει τον τίτλο,αντιλαμβάνομαι πως παίζω ένα από τα καλύτερα παιχνίδια όλων των εποχών.Πήρε τις νόρμες της εποχής,τους άλλαξε τα φώτα και δημιούργησε κάτι μοναδικό,έχοντας παράλληλα τις βάσεις στο πρώτο παιχνίδι της σειράς.Μπορεί να μην είναι το αγαπημένο μου παιχνίδι,μπορεί να θέλω κάτι διαφορετικό για να το βάλω στα αγαπημένα μου,πχ διαφορετικό story setting,να μη σπάνε τα όπλα,να έχει αίμα και δεν ξέρω κι εγώ τι,αλλά gameplay wise είναι επαναστατικό.Και μιλάμε για ένα παιχνίδι μιας σειράς 30+ ετών αν δεν κάνω λάθος.
              Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός.
              Carpe diem

              Comment


              • Αν έχει τόσα πολλά προβλήματα η έκδοση του 3ds αν είναι να μην το παίξω ποτέ...Αν όχι ιεροσυλία!!!
                Με εξαίρεση τα bosses, τα υπόλοιπα ισχύουν και για την αρχική έκδοση. Γιατί ιεροσυλία;
                Originally posted by Squall Leonhart
                I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                Originally posted by 丹野
                Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                Originally posted by Ryu_gr
                υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                Comment


                • Μέχρι να βγει το Sonic Mania στο Steam καταπιάστηκα με τα Princess Maker. Ιδιαίτερα το #5.
                  Σα να βλέπεις Sims σε anime.Βάζει όμως και περιπέτεια φαντασίας μέσα.

                  Έβαλα το κορίτσι να δουλεύει σε καμπαρέ και να έχει δύο γκόμενους,τελικά παντρεύτηκε τον έναν και έζησαν ευτυχισμένοι με 5 παιδιά.
                  Που να ξέρε το παρελθόν της δηλαδή....Ούτε έμαθε ότι τον απατούσε. Στο καμπαρέ από τα 16 έπαιρνε τριπλάσιο εισόδημα.

                  Πάντως εγώ συγκινήθηκα. 20-30 ώρες θέλει για κάθε τέλος και πολύ παραπάνω για το πραγματικό τέλος. Ακόμα και όταν τη μεγαλώνω με χρηστά ήθη, με άφησε κάγκελο: Μπαμπά,κάποιος παππούλης με ρώτησε για μια διεύθυνση,αλλά αρνήθηκα να μπω στο αμάξι να του δείξω.
                  Τι Persona 5 μου λες...

                  Comment


                  • Cuphead - Παρα πολυ fun με εκπληκτικό art και ost, το ηθελα λιγο μεγαλυτερο και τα run n gun levels δεν με τρέλαναν επρεπε ειτε να ηταν περισσότερα και μεγαλυτερα ειτε να μην υπηρχαν καθόλου, τωρα ειναι απλα ενα μικρο διάλειμμα απο τα frantic boss fights. Πραγματικα μπορει να εκνευριστεις σε καποια bosses, υπαρχει rng αλλα στο τελος οταν το παιρνας σου αφηνει μια ωραια αισθηση. Στα αρνητικα οτι το co-op ειναι σχεδον unplayable λογο της φυσης του game και οτι δεν μπορεις να παιξεις σαν mugman στο SP.

                    8/10

                    Comment


                    • Divinity: Original Sin 2 τέλοθ σε 80 ώρες.

                      Όσοι έχετε παίξει το πρώτο και σας άρεσε τρέχτε πάρτε το, παίρνει την συνταγή του πρώτου και την καλυτερεύει σε κάθε πιθανό τομέα. Πιθανότατα το καλύτερο Tactical RPG της 5ετίας. Μαζί με το Braid τα 2 καλύτερα Indie που 'χω παίξει.

                      Είναι να αναρωτιέσαι πώς γίνετε μια εταιρεία με funding μόλις 2 εκατομμυρίων να φτιάξει κάτι τέτοιο. Το παιχνίο είναι το απόλυτο CRPG, σε πετάει σε έναν πανέμορφο κόσμο στον οποίο μπορείς να πειραματιστείς κατά το δοκούν χωρίς κανέναν περιορισμό. Τα battle skills που μαθαίνουν οι χαρακτήρες μπορούν να χρησιμοποιηθούν ελεύθερα στο περιβάλλον/NPCs με τις αντίστοιχες ρεαλιστικές συνέπειες, για όσους δεν το 'χουν παίξει, και είναι απίστευτο το πόσο καλά δουλεύει εδώ. Υπάρχουν πραγματικά αμέτρητοι τρόποι να αντιμετωπίσεις τις καταστάσεις που σου παρουσιάζονται ανάλογα με τους χαρακτήρες σου/ τα θέλω σου/ την φαντασία σου. Το καταπληκτικό είναι οτι αυτό δεν κάνει τις μάχες τελείως Broken, αλλά αντιθέτως fun μιας και οι απαιτήσεις για την νίκη συνήθως είναι πολύ εναντίων σου και χρειάζεται πάντα να χρησιμοποιηθεί λίγη πουτανιά. Κάπου 'δω να πούμε οτι υπάρχουν πάνω από 120 skills στο παιχνίδι και η κάθε σχολή αυτών επιδρά και επηρεάζεται διαφορετικά από το περιβάλλον οπότε η παραμετροποίηση και η ποικιλία είναι αρκετά μεγάλες για να παλεύεις μέχρι και το 50ωρο χωρίς να είσαι σίγουρος για το τί να περιμένεις και το ποιές είναι οι καλύτερες τακτικές/combo που θες να ακολουθήσεις, οι οποίες τακτικές αν δεν είσαι overleveled ή έχεις βρει όντως broken σύστημα αλλάζουν αρκετά συχνά με το ζόρι λόγω του challenge.

                      Οτι οι μάχες/κόσμος θα είναι fun το ξέραν όλοι, ή έκπληξη είναι το Lore και η ποικιλία/ποιότητα των επιλογών που σου προσφέρεται στην αλληλεπίδραση με τους χαρακτήρες, αλλά και τα Voice Overs, μουσική του τίτλου. Δεν μιλάμε για ιστορία με καταπληκτικό βάθος που θα συγκινήσει, αλλά ούτε είναι απλά εκεί για να προωθήσει τους μηχανισμούς του τίτλου. Δεν υπάρχουν δραματικές υπερβολές και ηλίθια αστεία, δεν ψάχνεται ο παίχτης να καταλάβει τι συμβαίνει γύρω του, η περισσότερη βάση δίνεται στους χαρακτήρες που μπορείς να 'χεις ως companions και η δουλειά που 'χει γίνει είναι αρκετά καλή. Ο καθένας έχει ενδιαφέροντα περίεργο παρελθόν και εμπλέκεται με διάφορους τρόπους η ιστορία του με την ιστορία του κόσμου με αποτέλεσμα το Interaction κάθε χαρακτήρα με NPCs ή καταστάσεις να 'ναι διαφορετικό και να οδηγεί σε διαφορετικές συνέπειες. Τα voice-overs δε, εξαιρετικότατα.

                      Τέλος, τα γραφικά είναι πανέμορφα και λειτουργικά, η μουσική χρηστικότατη αν όχι ενδιαφέρουσα, το κάμερα γουορκ έξελεντ, πηγαίντε πάρτε το.

                      (Υπάρχει και ένα ψιλομεγάλο αρνητικό. Ενώ το 2ο-3ο act είναι Α Π Ι Σ Τ Ε Υ Τ Α καλοφτιαγμένο και κρατάει 40 ώρες, το υπόλοιπο game κρατάει μαζί τόσο και είναι εμφανές οτι έγινε λίγο rushed γιατί τελιώνανε τα φράγκα. Το μόνο πράγμα που το κρατάει απ' το 10αράκι.)
                      Last edited by ChrisTop; 30-10-2017, 10:25 PM.

                      Comment


                      • Αφιέρωσα 7-8 ώρες από τη ζωή μου να τελειώσω το Deadpool στο PS4- φαν του ήρωα και της ταινίας, του αναρχικού α λα Groυcho Marx χιούμορ γαρ... Το game βγάζει γέλιο και κάπου εδώ αρχίζουν και τελειωνουν τα θετικά.
                        Τεχνικός τομέας PS2 game, battle system ημιτελές που ακόμη και τίτλοι προ DMC το ξεπερνούν άνετα( πχ πρώτο Spiderman στο PS1) Επίσης το παιχνίδι προς το τέλος φωνάζει πως είναι rushed με ένα last level που απλώς σου πετάει άπειρους εχθρους και δύο τελικές μάχες που είναι ο ορισμός της απογοήτευσης και του broken... Κρίμα και παλι κρίμα για την High Moon που είχε δείξει πολύ καλά στοιχεία με τα Transformers... Έπρεπε imho το game να είναι τύπου Telltale, άλλωστε τότε σε αυτά τα cutscene like sections είναι που βγάζει το περισσότερο γέλιο... 4/10 με πολύ επιείκεια.
                        «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                        Comment


                        • Μόλις είδα τίτλους τέλους για το Cave Story + στο Switch.

                          Δεν είχα ασχοληθεί καθόλου με τον τίτλό, δεν είχα καν διαβάσει περί τίνος πρόκειται( άντε να είχα κατεβάσει κάποια στιγμή το game πριν από 5-6 χρόνια και να το είχα παίξει ελάχιστα)

                          Μην πολυλογώ το game μου άρεσε πάρα πολύ, καθώς ανήκει και στην αγαπημένη μου κατηγορία των 2d action adventures. Ωστόσο περισσότερο μοιάζει στα παλιά Metroids όσον αφορά τα platforming σημεία, τις παγίδες αλλά και το placement των εχθρών. Τα boss fights είναι πολύ ενδιαφέροντα ιδιαίτερα στην αρχή του τίτλου, καθώς χρειάζεται η εκμάθηση των patterns. Επίσης το τέλος του τίτλου φέρνει σε old school καταστάσεις, καθώς έχει τρεις τέσσερις boss fights τη μία μέτά την άλλη χωρίς ανάπαυλα και healing items.( εδώ είδα και ένα μεγαλοπρεπέστατο game over, ενώ τη 2η φορά τον έβγαλα στο τσακ )

                          Το story επίσης δεν είναι αυτό που δείχνει αρχικά, βασίζεται πάρα πολύ στους άκρως ενδιαφέροντες NPCs, αλλά και στους villains. Πιστεύω, κρίνοντας και από κάποια πράγματα post credit πως υπάρχει και άλλο ending από αυτό που είδα, άρα και πιθανώς κάποια πράγματα story wise που μου ξέφυγαν.

                          Επίσης να αναφέρω πως το OST είναι πολύ όμορφο και αξιομνημόνευτο




                          Σίγουρο replay για να δω το καλύτερο τέλος και επειδή το καταδιασκέδασα.
                          «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                          Comment


                          • Την τελευταία βδομάδα του έτους τελείωσα το Captain toad και το metroid prime 1.

                            Το captain toad είναι ένα από τα ομορφότερα και χαλαρά παιχνίδια που έχω παίξει. Το ευχαριστήθηκα όσο δεν πάει.. Κάποια στιγμή θα γυρίσω για να το κάνω 100%.

                            Για το mp1 τι μπορώ να πω? Επιτέλους βρήκα το χρόνο να το πιάσω από την αρχή και να το τελειώσω. Απο τα καλύτερα games που έχω παίξει ever.. Η ατμόσφαιρα φοβερή, η αγωνία και το να "μπω" τόσο πολύ μέσα στο παιχνίδι είχα καιρό να το νιώσω.

                            Τώρα σειρά έχει το pikmin 3.

                            Comment


                            • Έπος το Captain Toad.
                              Εγώ τελείωσα το R-Type Dimensions σε infinite mode ξοδεύοντας λιγότερες από 200 ζωές.Απ'ότι διάβασα και λίγο που το έψαξα,καλά πήγα για αρχάριος.
                              Carpe diem

                              Comment


                              • Τελείωσα το Xenoblade Chronicles 2. Πραγματικά παίζει και να είναι το καλύτερο jrpg που έχω παίξει. Μου αρέσει που το είχα αφήσει για ένα διάστημα.
                                Αν το παίζει και κανένας άλλος θα άνοιγα θέμα.

                                Comment

                                Working...
                                X