Announcement

Collapse
No announcement yet.

I just finished

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Μόλις τέλειωσα όλους τους κόσμους στο campaign Sonic Rush Adventure...το χα αρχίσει παλιότερα αλλά δεν χα ολοκληρώσει...Μάλιστα το έβαλα ως απογοήτευση της χρονιάς για μένα στα βραβεία G.O.
    Πριν λίγες μέρες τερμάτισα το Sonic & Knuckles και νταξ, τι να πεις...

    Αυτό που κάνουν τα rush είναι να δίνουν βάση στην ταχύτητα και το στυλ μόνο,με ελάχιστα εναλλακτικά μονοπάτια.
    Τα παλιά είχαν σωστή ισορροπία και αναλογία ανάμεσα σε τμήματα με ταχύτητα και platform κομμάτια όπυο εναλλασονταν και έσπαγαν την μονοτονία.

    Το πρώτο Rush μου είχε αφήσει ελπίδες, ήταν άνετα ένα 7/10 game αλλά το sequel αντί να φέρει βελτιώσεις, ήταν περίπου το ίδιο στο platforming στοιχείο...Κρίμα, εν αναμονή του επόμενου.


    Τέλος, συνεχίζω με replays στα CoD4 DS, GWG,Point Blank ds, Contra 4,Planet Puzzle League, ΜPH και snes platformers, ενώ έχω αρχίσει ένα ημιάγνωστο διαμαντάκι του GBA εν ονόματι Lady Sia. Όποτε περνάω από Ren λιώνουμε και στο Χ360

    Βtw,το Hotel Dusk έχει πολύ καλούς χαρακτήρες και τρομερό artwork και ύφος.Βέβαια είναι περισσότερο text adventure με διαλόγους παρά κλασσικό point & click με γρίφους.
    NDS themes

    Comment


    • #47
      Βtw,το Hotel Dusk έχει πολύ καλούς χαρακτήρες και τρομερό artwork και ύφος.Βέβαια είναι περισσότερο text adventure με διαλόγους παρά κλασσικό point & click με γρίφους.[/b]
      Θυμάμαι φίλε boy,το είχες κάνει ένα review και παλιότερα και τα συμπεράσματά σου ήταν θετικότατα και πλέον έχοντας τελειώσει και το Another Code είναι μονόδρομος η επιλογή του.Την ερωτεύτηκα πλέον την Cing :wub:
      Επίσης αν δεν κάνω λάθος αναπτύσσει και ένα τίτλο για Wii(Project O).Αν έχει την ποιότητα αυτών των δύο,ξέρει τι πρέπει να κάνει η Ubi και κάθε Ubi. ;)

      http://en.wikipedia.org/wiki/King_Story
      «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

      Comment


      • #48
        Πράγματι είχα πει κάποιες εντυπώσεις εδώ παλιότερα.

        όσο για την τελευταία φράση σωστόοοοοοοοοοοοοοοοοος ;)
        έτσι,μια τέτοια ubi θέλουμε!! Αncel ftw
        NDS themes

        Comment


        • #49
          Βtw,το Hotel Dusk έχει πολύ καλούς χαρακτήρες και τρομερό artwork και ύφος.Βέβαια είναι περισσότερο text adventure με διαλόγους παρά κλασσικό point & click με γρίφους.
          [/b]
          Και γενικότερα είναι πολύ καλύτερο από το απλά συμπαθητικό κατ εμέ Another Code (45 euro ownage), εάν σου άρεσε τόσο πολύ το Another Code Burai, έχεις αρκετές πιθανότητες να λατρέψεις το Hotel Dusk.

          Όσον αφορά τα Rush θα πω ακριβώς τα λόγια που είχα πει και παλιότερα.
          Νομίζω ότι έχουν φάει αδικαιολόγητα πολύ κράξιμο, για μένα είναι αμφότερα καλά παιχνίδια, δε φτάνουν σε ποιότητα τα διαμάντια του Mega Drive, αλλά και πάλι πρόκειται για αρκετά ποιοτικούς τίτλους και όαση μπροστά στην 3D σαβούρα.

          Η άμεση σύγκριση με τους τίτλους του Mega Drive η οποία γίνεται (λογικα) από τον περισσότερο κόσμο, είναι εν μέρει αδόκιμη καθώς πρόκειται για διαφορετική σειρά, με άλλη φιλοσοφία και μηχανισμούς game play, είναι μια alternative προσέγγιση στα Sonic από αυτήν που γνωρίζαμε από το 91 μέχρι σήμερα, σε αντίθεση με τα advance (1+2 rulez) που βάδισαν στην πεπατημένη του Mega Drive, τα Rush είναι μια νέα προσέγγιση για τη σειρά, δεν είναι η φυσική συνέχεια του 2D Sonic, το Rush είναι για τα Sonic, ότι τα Megaman X για τα Megaman ή το Street Fighter Alpha για τα Street Fighter, μια διαφορετική σειρά και μέσο πειραματισμού για την SEGA να δοκιμάσει μερικά νέα πράγματα όσον αφορά το franchise.

          Εάν ήθελε η SEGA θα μπορούσε να συνεχίσει τη σειρά χρησιμοποιώντας το γνωστό καλούπι, όπως έκανε και με τα Advance, τα οποία αν εξαιρέσουμε μερικά στοιχεία που δανείσθηκαν από τα Adventure, η φιλοσοφία τους ήταν λίγο πολύ ίδια με των 16bit τίτλων (χωρίς πάντως να φτάνουν τα Sonic του Mega Drive και με το Advance 3 να χαρακτηρίζεται επιεικώς μέτριο imo).

          Δε τίθεται θέμα για το αν προτιμώ ή όχι τα παλιά Sonic, αλλά δε βρήκα τα Rush τόσο τραγικά παιχνίδια όπως αρκετοί τα παρουσιάζουν, ομολογώ πως το πρώτο Rush μου άρεσε πολύ, ενώ το δεύτερο με απογοήτευσε ακριβώς επειδή δεν έκανε απολύτως κανένα βήμα μπροστά (περισσότερο platforming πχ) και σα να μην έφτανε αυτό γέμισε και το παιχνίδι με ένα σορό gimmick προσθήκες.
          There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
          Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

          Comment


          • #50
            Και γενικότερα είναι πολύ καλύτερο από το απλά συμπαθητικό κατ εμέ Another Code (45 euro ownage), εάν σου άρεσε τόσο πολύ το Another Code Burai, έχεις αρκετές πιθανότητες να λατρέψεις το Hotel Dusk.
            Αναρωτιέμαι αν είμαστε οι μόνοι με την αδερφή μου που δεν έχουμε την ίδια γνώμη. Το Another Code ήταν γεμάτο νέες ιδέες και γρίφους out-of-the-box. Το 215 είναι ένα βαρετό on-the-rails παιχνίδι με σχεδόν μηδενικό interactivity. Η λύση σε ότι σημεία είχα "ψιλοκολλήσει" ήταν να πάω στο τάδε σημείο (χωρίς κάποιον ιδιαίτερο λόγο πάντα) να γίνει triggered ένας διάλογος, τις περισσότερες φορές αρκετά ανούσιος κατά τη γνώμη μου, και μετά πάλι από την αρχή... Δεν το έχω τελειώσει ακόμη επειδή πραγματικά δε με τραβούσε καθόλου παρά το πανέμορφο artwork του...
            Παρεμπιπτόντως μια που μιλάμε για DS adventure έπαιξε κανείς το Runaway; Η μεταφορά ομιλίας και γραφικών πώς είναι;
            Originally posted by Squall Leonhart
            I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
            Originally posted by 丹野
            Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
            Originally posted by Ryu_gr
            υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

            Comment


            • #51
              Πολύ σωστά τα όσα λες φίλε Link, όντως η Sega θέλησε να κάνει κάτι διαφορετικό με τα Rush, και μάλιστα όπως είπα, κι εγώ έχω ίδια άποψη γι αυτά (δλδ. 7άρι το πρώτο και ελαφρώς κατώτερο το δεύτερο), όμως αλήθεια είναι ότι θα μπορούσε να έχει μεγαλύτερο βάρος το στοιχείο platforming σε αυτά...

              Δεν είπα να είναι και Mario ή Alex Kid αλλά ώρες ώρες έχω την εντύπωση πως είπαν <<Ε, ας πάρουμε το gameplay από τα 3D sonics κι ας το προσαρμόσουμε σε 2D>>, δλδ. ταχύτητα,γρήγορα αντανακλαστικά και στυλ, με ελάχιστη εξερεύνηση και τπτ. άλλο (α, και άσχετους χαρακτήρες με <<τρέντυ>> μουσική)...


              Τέσπα,πέρι ΗD όπως είχα πει και στις εντυπώσεις πράγματι ενοχλεί η γραμμικότητα και οι περιορισμοί σε σημεία.

              Το Runaway δεν έχει ομιλία,έχει fmv (με το mobi-clip video codec που έχει και το ΤοΙ) , ενώ έχει σχεδόν αυτούσια τα γραφικά και πολύ ζωντανά χρώματα (DSlite).Υποστηρίζει υψηλής ανάλυσης backgrounds όπου μπορεί να ζουμάρει Χ2 ο παίκτης με διπλό κλικ οπουδήποτε στην οθόνη. Με το d-pad μπορεί να κάνει highlight τα interactive αντικείμενα στο περιβάλλον αν κολλήσει. To έχω ασχοληθεί μέχρι το τέλος του 2ου κεφαλαίου.


              http://www.youtube.com/watch?v=pBsilpj3RKE
              http://www.youtube.com/watch?v=6tV33Q1O4d8
              NDS themes

              Comment


              • #52
                Αναρωτιέμαι αν είμαστε οι μόνοι με την αδερφή μου που δεν έχουμε την ίδια γνώμη. Το Another Code ήταν γεμάτο νέες ιδέες και γρίφους out-of-the-box. Το 215 είναι ένα βαρετό on-the-rails παιχνίδι με σχεδόν μηδενικό interactivity. Η λύση σε ότι σημεία είχα "ψιλοκολλήσει" ήταν να πάω στο τάδε σημείο (χωρίς κάποιον ιδιαίτερο λόγο πάντα) να γίνει triggered ένας διάλογος, τις περισσότερες φορές αρκετά ανούσιος κατά τη γνώμη μου, και μετά πάλι από την αρχή... Δεν το έχω τελειώσει ακόμη επειδή πραγματικά δε με τραβούσε καθόλου παρά το πανέμορφο artwork του...
                Παρεμπιπτόντως μια που μιλάμε για DS adventure έπαιξε κανείς το Runaway; Η μεταφορά ομιλίας και γραφικών πώς είναι;
                [/b]
                Κοίταξε, αν και το θέμα της προτίμησης είναι καθαρά υποκειμενικό, θα συμφωνήσω ότι στο Another Code είδαμε πιο ενδιαφέροντες γρίφους, με περισσότερο interactivity και καλύτερη χρήση της touch screen (άλλωστε είναι σχεδόν το μόνο που μου έχει μείνει από το παιχνίδι) αντίθετα το Hotel Dusk ακολούθησε πιο συμβατικούς μηχανισμούς σε επίπεδο γρίφων, αλλά το Hotel Dusk είχε κατ εμέ αυτό που απαιτείτε να υπάρχει στο είδος σε μεγάλο βαθμό, δηλαδή story, ατμόσφαιρα και δυνατούς χαρακτήρες. Οχι πως το Hotel Dusk τα είχε σε τεράστιο βαθμό, αλλά από το Another Code αναμφισβήτητα τα είχε πολύ περισσότερο.

                Αν βγει και τρίτο adventure από την Cing στο DS, θα ήθελα να δω να παίρνει τα καλύτερα στοιχεία από τα δυο παιχνίδια.

                Συμφωνώ για τα Rush boy.
                There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                Comment


                • #53
                  Heavenly sword
                  Καλο παιχνιδι που προσπαθησε να γινει ΑΑ τιτλος αλλα δεν τα καταφερε σε πρωτη φαση(ισως σε 2ο μερος).Παντως δεν ειναι σε καμια περιπτωση μετριο.Αξιζει να το δοκιμασουν οι κατοχοι ps3.

                  To συστημα μαχης ειναι αρκετα ψαγμενο,δεν ειναι δλδ GoW,αλλα δεν ειναι και τοσο διασκεδαστικο οσο το GoW.Η ατμοσφαιρα,μουσικη ειναι καταπληκτικη και τα cinematics(facial animation,κινηματογραφικοτητα κτλ) απλα οτι καλυτερο εχω δει σε παιχνιδι.Τα γραφικα ορισμενες φορες εντυπωσιαζουν,αν και σε καποια σημεια το frame rate δεν ειναι σταθερο.
                  Επισης ειναι πολυ μικρο και δεν ξερω αν αξιζει να δωσει κανεις πανω απο 40e για να το αγορασει.
                  Παντως προκειται για καλο παιχνιδι και φαινεται οτι εχουν προσπαθησει για κατι καλο.Δεν δειχνει &#39;&#39;προχειρο&#39;&#39; σε κανενα σημειο του.
                  Θα μπορουσε να ειναι παιχνιδι του 9 αλλα μενει στο 8.


                  Comment


                  • #54
                    Ποσες ωρες σου πηρε το Χεβενλι;

                    Εγω χθες παντως συνεχισα το σερι μου και τελειωσα και το Καμεο.
                    Οκ το παιχνιδι με αυστηρα standards ειναι του 7.. αντικειμενικα μετριοτατο... πολυ συμπαθητικο βεβαια αλλα κανεις δε θα χει χασει κατι σημαντικο σε περιπτωση που δεν το παιξει και ποτε.

                    Τα 2.80ε του παντως τα εβγαλε και με το παραπανω.

                    Ωραια τα διαφορα elements αλλα το level design και τα controls δε βοηθησαν ιδιαιτερα.

                    Επισης ποτε δεν εκανα power up κανενα skill παροτι κατα τυχη μαζεψα καμια 15αρια φρουτα αλλα γενικα δεν ψαχτηκα καθολου.. εκανα τα απλως απαραιτητα σε τελειως rush φαση.

                    Παει κι αυτο και πλεον παμε γι αλλα.

                    Βλεπω το Χέιλο 3 να παιρνει σειρα μιας και τοσο καιρο καθεται.. αμαρτια ειναι.

                    Comment


                    • #55
                      Ποσες ωρες σου πηρε το Χεβενλι;[/b]
                      6-7 ωρες το πολυ.Εχω την αισθηση οτι ειναι περιπου το μισο και κατι uncharted σε διαρκεια.

                      Comment


                      • #56
                        9,5 Shadow Of The Collusus και 7.5 Ico

                        Τελείωσα το Legend Of Zeldahantom Hourglass για DS.Μαζεύω βέβαια ακόμα gems αλλά ουσιαστικά το τελείωσα...Εντάξει το παιχνίδι είναι απλά ο ορισμός του καλοσχεδιασμένου και ευχάριστου παιχνιδιού.Μάλλον θα ετοιμάσω review για περισσότερες λεπτομέρεις μιάς και το game μου άρεσε πάρα πολύ...9,78


                        Comment


                        • #57
                          ICO
                          SHADOW OF THE COLOSSUS
                          OKAMI

                          παίρνουν άνετα 1000/10.
                          Carpe diem

                          Comment


                          • #58
                            ΗΑLO για Χκουτί τέλος.Στο heroic όπως είχα πει και αλλού.Το game ήταν άψογο αν εξαιρέσουμε μερικά ελαττώματάκια,όπως ένα βαρετό lvl μόνο με flood <_< και την οδήγηση του Warthog στο The Maw για την οποία έχω να πω τα χειρότερα.Είναι που είναι ο χειρισμός και η φυσική του Warthog "κάπως,"όταν σε αναγκάζουν να κάνεις αγώνα με το χρόνο μέσα σε διαδρόμους χάνεται η μπάλα.

                            Χαίρομαι που αν κ Halo άκογα παντού,δεν μπήκα σε διαδικασία να διαβάσω ασχοληθώ με σενάριο κτλ οπότε ήταν σαν να το παίζω,γνωρίζοντας ελάχιστα-μόνο για την AI ήξερα πως έλεγε το Heroic.Καταπληκτικό FPS και από τα καλύτερα που έχω παίξει.Με δυσκόλεψε σε σημεία αλλά μόλις μπήκα στη λογική είναι απίστευτα καλό.

                            Με χάλασε και ο τερματισμός και γενικά το κινηματογραφικό feeling,που ήταν πολύ περιορισμένο και ακατέργαστο αλλά βάζοντας μετά το Halo 2,έτσι για να δω τι γίνεται αυτό έχει διορθωθεί πάρα πολύ.
                            «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                            Comment


                            • #59
                              Εγώ να προτείνω κάτι άλλο...

                              ΑΦΟΥ ΤΑ ΤΕΡΜΑΤΙΖΕΤΕ ΠΟΥ ΤΑ ΤΕΡΜΑΤΙΖΕΤΕ ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΓΡΑΦΕΤΕ ΚΙ ΕΝΑ REVIEW ΓΙΑ ΤΗ ΣΕΛΙΔΑ????
                              Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                              Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                              Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                              Comment


                              • #60
                                πολύ ευχαρίστως ΑΛΛΑ σκέψου ότι δεν έχουμε όλοι την ίδια ευχέρεια στη χρήση του γραπτού λόγου.άμα θέλετε είχα γράψει ένα ριβιού του αναγνώστη για το γκέημπρο το οποίο δεν έστειλα ποτέ.άμα θέλετε σαςε το δίνω αλλά είναι παμπάλαιο.πριν 7 χρόνια το έγραψα...


                                Titus - για αυτό είμαστε εδώ, για να σας βοηθήσουμε και να βελτιώσουμε τα κείμενά σας όσο περισσότερο μπορούμε. Ούτε θα εκτεθείτε, ούτε παντοκράτορες είμαστε, και στό κάτω κάτω η σελίδα γίνεται για σας. Απ&#39;όσο ξέρω, όσοι έχουν στείλει κείμενα έχουν μείνει ικανοποιημένοι από τη δουλειά μας. Ξαναπαραπέμπω στα εδώ και εδώ, και είμαι απόλυτα βέβαιος πως έχεις γίνει πιο έξυπνος μετά από 7 χρόνια...
                                Carpe diem

                                Comment

                                Working...
                                X