Announcement

Collapse
No announcement yet.

Προτασεις για βελτιωση της δομης/λειτουργιας

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Προτασεις για βελτιωση της δομης/λειτουργιας

    Γραψτε ο,τι σας ερχεται στο μυαλο απ οσα πραγματα θεωρειται πως πρεπει να αλλαξουν.

    Εκ πρωτης μου ερχονται στο μυαλο τα εξης:



    - Μεγαλυτερο οριο avatar size

    - αφαιρεση του post counter

    - στο Nintendo section καλυτερα να λεει Kyoto ενω επισης το σωστο ειναι εταιρεια.. εναλλακτικα μπορει να αλλαξει απλα η περιγραφη:Ρ.


    -Τελος εχω πολλακις πει πως ειμαι υπερ διαφορων συγχωνευσεων ενοτητων αλλα οπου να ναι θα καταντησω κουραστικος.. Ας το εχουν κατα νου οι αλλοι παντως και ας κρινουν αναλογα.


    Εdit:

    Ειχα γραψει πολυ μεγαλο τιτλο μαλλον και δε μου εβαλε ενα οριο απο μονο του..να αλλο ενα προβλημα και δε μπορω να αλλαξω και τον τιτλο..

  • #2
    ΟΚ η επικεφαλίδα.
    Η απόκρυψη του post count είναι όντως επιτακτική και για τις ενότητες θα το κανονίσουμε
    NDS themes

    Comment


    • #3
      Τα 2 πρώτα θα κανονιστούν.
      Για την εταιρεία είσαι σίγουρος; Δεν έχω και λεξικό τώρα να το ψάξω.
      Οι ενότητες δεν είναι πολλές. Είμαστε μικρό φόρουμ, δεν είμαστε κανένα μεγάλο που να πεις ότι χάνεσαι και πρέπει να κόψουμε από παντού. Το αν θα κόψουμε το ένα πολλ ή το ένα hall of δεν κάνει κάποια διαφορά. Για αυτό κιόλας υπάρχουν ακόμα και αν δεν έχουν μεγάλη κίνηση αλλά αυτό έτσι και αλλιώς θα φανεί στην πορεία.
      Οι τίτλοι και οι επικεφαλίδες πρέπει να έχουν κάποιο πρόβλημα αλλα΄δεν ξέρω τι ακριβώς φταίει. Θα προσπαθήσω να το εντοπίσω.

      Comment


      • #4
        Βασικά έχει δίκιο για τα hall of, και οι δύο αυτές ενότητες θα μπορούσαν να συγχωνευθούν σε... ένα topic .

        Έτσι όπως έριξα μία γρήγορη ματιά στην αρχική σελίδα, πιστεύω είναι και οι μόνες ενότητες που δε χρειάζεται να υπάρχουν, κυρίως γιατί δε θα υπάρχει κίνηση. Άντε να γραφτεί ένα TOP 10, ένα "Το αγαπημένο σας παιχνίδι" και τέλος. Μία ενότητα για 1-2 topics, που θα μπορούσαν κάλλιστα να ήταν και sticky, ώστε να είναι πάντα στην επικαιρότητα, πιστεύω ότι είναι πολύ.

        Επίσης, σκεφτείται το για την ενότητα reviews/άρθρα, πιστεύω ότι θα έχει ιδιαίτερη επιτυχία. Ίσως να είναι λίγο νωρίς τωώρα, λόγω των λίγων μελών, αλλά αργότερα σίγουρα θα μπουν πολλοί στον "κόπο" να γράψουν.

        Μικρά τεχνικά προβληματάκια δε με ενοχλούν. Θα ήθελα να υπήρχαν κάποιες ακόμα επιλογές στα posts, όπως γράμματα που αναβοσβήνουν, που περνάνε κτλ, αλλά δεν καίγομαι, lol .

        Το μέγεθος του avatar είναι μία καλή ιδέα, όντως. Επίσης, αν μπορείτε, ενεργοποιήστε και το personal photo στα settings μας .

        Comment


        • #5
          Μέγεθος avatar.
          Κατάργηση post count.
          Συμμάζεμα ενοτήτων εν καιρώ.
          Τα εταιρεία και εταιρία είναι θέμα μεγάλης συζήτησης αλλά το σωστό γραμματικά είναι εταιρεία.
          Τα υπόλοιπα με το πέρασμα του χρόνου.

          Μεγαλύτερα avatar.[/b]
          Νομίζω έχει λυθει...Αν κρίνω δλδ από το Overlord avatar μου.
          «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

          Comment


          • #6
            Για αρχή

            Κατάργηση του post count, ίσως και της ημερομηνίας εγγραφής όπως είχα πει και όταν συζητάγαμε τα βασικά του site.
            Μεγαλύτερα avatar.


            Περί αρθρών και reviews ας το φρενάρουμε προς το παρόν, μήπως τελικά καταφέρουμε να κάνουμε αυτά που λέγαμε για τη κεντρική σελίδα και μπουν καλύτερα εκεί.

            Για τα hall of
            Όντως θα μπορούσαν να είναι αμφότερα σε ένα section, εκτός αν τα αφήσουμε έτσι για να είναι συγκεντρωμένα ανά κατηγορία τυχών topics που ανοίξουν για συζήτηση.
            There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
            Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

            Comment


            • #7
              Δεν ειμαι σιγουρος για το αν θα πρεπει να καταργηθει το post count, γιατι δεν νομιζω οτι θα πρεπει να αποτελει προβλημα ντε και καλα. Αλλωστε ειναι ωραιο να βλεπει κανεις το ποσα post εχει κανει για ευνοητους λογους. Απο εκει και περα πιστευω οτι δεν θα πρεπει να εμφανιζεται το post count κατω απο το avatar, αλλα μεσα στο προφιλ του εκαστωτε χρηστη. Ετσι θα υπαρχει και ενα αρχειο για τον ιδιο και τους αλλους, αλλα και θα μπορει κανεις να δει εαν καποιος ειναι "παλιος" ή "noobας". Ας κρατησουμε καποια πραγματα δεδομενα, χωρις ομως να προκαλουν εριδες.

              Τα αβαταρ καλα θα ειναι να μην πιανουν και πολυ χωρο, αλλωστε υπαρχουν λογικα μεγεθη. Νομιζω οτι ειμαστε καλα εδω που ειμαστε.

              Το ειπα και προσωπικα στον Sub Zero, αλλα θα το πω κι εδω: πιστευω οτι το layout θελει λιγο συμμαζεμα στο πλατος του forum. Δεν μου αρεσει καθολου το γεγονος οτι πιανει ολοκληρη την σελιδα, απο πανω εως κατω. Προτειμω να υπαρχει layout σαν το GP Forum, οπου με μια ματια εβλεπες το τι γινοταν παντου και ποιος εγραφε τι και που. Επισης τα χρωματα δεν μου κανουν και πολυ εντυπωση, πολυ μπλε και μονοτονια ρε παιδι μου... Τελος παντων. Για αρχη ειναι παρα πολυ καλη, ευελπιστουμε σε καλυτερη συνεχεια.
              :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

              Comment


              • #8
                Θα συμφωνησω πως το post count δεν ειναι απαραιτητο να καταργηθει...τωρα αν ετσι καταπολεμηθει το spam παω πασο , αλλα θεωρω τον αριθμο των ποστς κομματι ουσιαστικα της περιγραφης του καθενα..και το λεω χωρις να εχω κανει και τα απειρα ποστ στο gamepro forum . Πιστευω οτι η προταση του dj ειναι κατι που θα μπορουσε να γινει πανω σε αυτο το θεμα . Τωρα στα υπολοιπα θεωρω και εγω πως πρεπει να γινει συγχωνευση καποιων sections οπως το hall of fame (για ουσιαστικους αλλα και για πρακτικους λογους οπως πχ να μικρυνει το μεγεθος της σελιδας) οπως επισης και να γινουν καποια πραγματα πιο ευδιακριτα οπως πχ τα νεα ποστ με διαφορετικο χρωμα και οχι αποχρωσεις του μπλε (στην κεντρικη σελιδα) η ακομα και να προστεθουν πχ καποιες εικονιτσες των σηματων των εταιριων η των μηχανηματων μπροστα απο καθε αναλογο section (πχ μπροστα απο την sony να μπει -microsoft -nintendo - pc ενω σε γενικες ενοτητες τυπου ''ρετρο gaming'' να μπει κατι αυτης της μορφης - σε καταλληλο μεγεθος στην θεση που λεει IPB ενω ο χρωματισμος για τα νεα ποστ μπορει να μεταφερθει απο το ipb διπλα στην περiγραφη της καθε ενοτητας πχ-nintendo ) η κατι τετοιο τελος παντων ετσι ωστε να μην υπαρχει τετοια μονοτονια και να ειναι πιο ευκολος ο προσανατολισμος . Επισης θεωρω πως η εισαγωγη reviews απο τους χρηστες στην κεντρικη σελιδα πολυ καλη ιδεα κατι που θα δωσει ουσιαστικη ταυτοτητα στο site , το πως θα γινει βεβαια θελει πολυ συζητηση και ειναι κατι που μπορουμε να δουμε ολοι μαζι . Αυτα πανω κατω και συνεχιστε την καλη δουλεια!!

                Edit Κατι αντιστοιχο με τις εικονες τις κεντρικης σελιδας μπορει να γινει και στην περιπτωση των υπομνηματων..γενικα να υπαρχει και εικονικα δηλαδη ταυτοτητα ετσι ωστε να γινεται ευκολοτερη η οπτικη επαφη . Στα θετικα η υπαρξη του quick edit-fast reply κλπ μιας και βοηθουν πολυ!!

                Comment


                • #9
                  Όταν με τα παιδιά βάλαμε επί τάπητος τα θέματα για τη δημιουργία αυτού εδώ του site/forum ένα από τα πρώτα ζητήματα που τέθηκε ήταν η κατάργηση του post count (το οποίο είναι και εντελώς ανούσιο άλλωστε) ακριβώς γιατί δε θέλουμε παλιούς και νέους, μάγκες και νουμπάδες, δε θέλουμε επίσης spam από καινούργια μέλη τα οποία νομίζουν ότι μέσω των πολλών post να μπουν γρήγορα στην ομάδα του forum.

                  Νομίζω πως γενικότερα η κατάργηση περισσότερα θετικά παρά αρνητικά φέρνει, για μένα θα έπρεπε να καταργηθεί ακόμα και η ημερομηνία έγγραφης.

                  Όποιος θέλει τίτλο, μπορεί να πάει στο profile και να γράψει οτιδήποτε γουστάρει να εμφανίζεται κάτω από το avatar του. ;)
                  There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                  Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                  Comment


                  • #10
                    Link άρρωστε το έθεσες πολύ σωστά.Το post count imo συμβάλλει στους διαχωρισμούς και "ψαρώνει" τα νέα μέλη.Κατά τα άλλα είναι ανούσιο.Το τι έχει ποστάρει ο καθένας το γνωρίζουμε μέσω search του προφίλ του.Υπάρχουν χρήστες με 2000 posts εκ των οποίων το 50%είναι μονολεκτικές απαντήσεις και άλλοι με 500 που έχουν άποψη και είναι περισσότερο "ενεργοί"...Το αντιλαμβανόμαστε αυτό πιστεύω.
                    Σχετικά με το πλάτος δε με ενοχλεί περισσότερο με ξεκουράζει αλλά οκ είναι κάτι το υποκειμενικό πιστεύω.Δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό αυτό που προτείνει ο songoku αλλά είναι,πιστεύω,πολύ καλή ιδεά.
                    «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                    Comment


                    • #11
                      Θα προτιμούσα η απόχρωση του νέου φόρουμ να χρησιμοποιούσε την παλέτα του παλιού και επίσης να μπορούμε να ποστάρουμε βίντεο, πολλές ενότητες μπορούν να δημιουργηθούν από αυτή και μονό τη λειτουργία.

                      Comment


                      • #12
                        Κατι ακομα.. καλο θα ηταν να βγει και το Member no ταδε που βλεπουμε κατω απο το nick του καθενος.. ας παρει ποδι μαζι με το join date βασικα και φυσικα με το post count.
                        Επισης υπαρχει ενα κενο στα forum members οπως βλεπω .. απο αποψη αριθμησης δηλαδη.. what went wrong?

                        Y.Γ. Στα boards αυτου του τυπου μπορει να προστεθει επιλογη του στιλ embed youtube video μεσα σε ποστ, οπως πχ στα vBulletin boards;

                        Comment


                        • #13
                          Σογκόκου η ιδέα σου για τις εικονίτσες μου αρέσει, και θα προσπαθήσω να την υλοποιήσω σύντομα. Θα προσπαθήσω να βρω λογότυπα εταιριών και όχι μηχανημάτων (πχ το PS που έβαλες είναι λίγο απαρχαιωμένο), αλλά και να βάλω αντίστοιχες εικονίτσες για τα υπόλοιπα θέματα του φόρουμ. Όποιος θέλει να βοηθήσει, ΠΜ.

                          Για τα ευδιάλριτα ποστς, εγώ δε βλέπω κάποιο πρόβλημα και νομίζω πως υπάρχει και σήμανση. Αν παραπονεθούν και άλλοι πάντως, ευχαρίστως να το δούμε.

                          Αν βάλουμε embed Youtube videos ενδέχεται να βαρύνουν ΠΑΡΑ πολύ οι σελίδες, οπότε ας μείνουμε στα λινκς.

                          Ο Κόουτς και οι Παιχτούρες του αναμένουν το λαό τους!
                          Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                          Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                          Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                          Comment


                          • #14
                            Σογκόκου η ιδέα σου για τις εικονίτσες μου αρέσει, και θα προσπαθήσω να την υλοποιήσω σύντομα. Θα προσπαθήσω να βρω λογότυπα εταιριών και όχι μηχανημάτων (πχ το PS που έβαλες είναι λίγο απαρχαιωμένο), αλλά και να βάλω αντίστοιχες εικονίτσες για τα υπόλοιπα θέματα του φόρουμ. Όποιος θέλει να βοηθήσει, ΠΜ[/b]
                            Ναι τις εικονες τις εβαλα σαν παραδειγμα..αν και τοσο το ''ps'' brand οσο και το ''Χ'' υπαρχουν σε ολες τις κονσολες της sony & της microsoft αντιστοιχα γι'αυτο και τα προτεινα . Εν ολιγοις ως ''σηματα'' ειναι ταυτοσημα με το gaming τμημα των εταιριων μιας και γενικοτερα σαν εταιριες εχουν και αλλες δραστηριοτητες. Η nintendo επειδη δεν χρησιμοποιει σταθερο λογοτυπο για τις κοσολες της , προτεινα να μπει το ονομα με το σημα της εταιριας . Αν σας αρεσει σαν ιδεα παντως μπορω να βοηθησω και εγω..πιστευω οτι ειναι κατι εφικτο και τεχνικα οχι ιδιαιτερα δυσκολο.

                            Για το Post count οπως ειπα παω πασο..θεωρω σωστα τα οσα λετε οποτε δεν εχω κατι αλλο.

                            Comment


                            • #15
                              Κατι ακομα.. καλο θα ηταν να βγει και το Member no ταδε που βλεπουμε κατω απο το nick του καθενος.. ας παρει ποδι μαζι με το join date βασικα και φυσικα με το post count.
                              Επισης υπαρχει ενα κενο στα forum members οπως βλεπω .. απο αποψη αριθμησης δηλαδη.. what went wrong?

                              Y.Γ. Στα boards αυτου του τυπου μπορει να προστεθει επιλογη του στιλ embed youtube video μεσα σε ποστ, οπως πχ στα vBulletin boards;
                              [/b]
                              To κενό αυτό έχει να κάνει με μποτάκια που είχαν κάνει εισβολή και σβήστηκαν αλλα ακόμα και αφού σβήστηκαν δεν αναιρείται ο αριθμός που προσθέτουν στο member count. Το youtube ειναι στα σχέδια.

                              Comment

                              Working...
                              X