Announcement

Collapse
No announcement yet.

Games that aged well...

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Αν δεν υπολογισουμε τα frame drops αλλα δουμε μονο την εμφανιση τοτε τα Banjo Kazooie και DK64 φαινονται πολυ ομορφα ακομη και τωρα.
    Do a barrel roll!

    Comment


    • #17
      Ισχυει, αλλα παλια δεν επαιρνα χαμπαρι αυτες τις ατελειες ενω πλεον νομιζω πως ειναι εμφανεστατες. Αυτη ομως ειναι και η ουσια του θεματος (απ την αλλη πλευρα εστω ), δηλαδη φοβερα παιχνιδια που πλεον για καποιο λογο τα βλεπουμε αλλιως...

      Παντως με το frame rate ισως να εχω γινει αρκετα ιδιοτροπος, επαιζα χθες GoW split screen co-op και ειχα φριξει γιατι το frame rate δεν ηταν τοσο smooth οσο στο single.. ολα ειναι σχετικα μαλλον .

      Comment


      • #18
        Castlevania:SOTN:To αποκορυφωμα του 2d gameplay για μενα.Το επαιξα στο ps1 και πριν κανα εξαμηνο στο xbla,και εμεινα εντυπωσιασμενος ποσο καλα εχει ωριμασει,πραγματικα ιδια εμπειρια.Επισης το Super Mario Bros 3,2d platforming αξεπεραστο μεχρι σημερα.

        Comment


        • #19
          Σχεδόν όλα τα side scrollers που έχω παίξει μου φαίνονται πανέμορφα ακόμα και τώρα. Όλα τα Sonic, όλα τα Castleoid (και τα κανονικά Castlevania επίσης), Super Metroid, Mario w/e, Donkey Kong (από εικόνες και από το λίγο που τα έβαλα), και άλλα.

          Να αναφέρω και τα 2D JRPGs που ποτέ δε τα βαριέμαι (μιλάω, βέβαια, για εποχές 1993 και μετά, όχι παλιότερα), με ιδιαίτερη έμφαση σε αυτά του PSone (το Suikoden 2 μου φαίνεται πραγματικό αριστούργημα).

          Τέλος πάντων, overall συμφωνώ πλήρως με αυτό που είπε ο Loggo στο πρώτο του post. Να προσθέσω ότι για μένα ένα παιχνίδι οπτικά μετράει πολύ περισσότερο όταν έχει καλή αισθητική, για αυτό και πολλά PS2 games, παρόλο που είναι (εδώ και πολύ καιρό, μη πω χρόνια) ξεπερασμένα, η αισθητική τους τα κρατάει στην κορυφή (πάντα προσωπικά).

          Ξέχασα να αναφέρω και τα cel shaded. Για κάποιο λόγο μου φαίνεται ότι αυτά τα παιχνίδια δεν παλιώνουν.

          Comment


          • #20
            Super Mario Bros, Crash Bandicoot τα δύο παραδείγματά μου.
            Και πράγματι τα παλιά ήταν πιο μπροστά απο τα τωρινά.

            Comment


            • #21
              A Link to the Past, αθάνατο.

              Επίσης Lemmings, Alone in the Dark (το πρώτο), Final Fantasy 4-5-6-7-8, Puzzle Bobble, Xenogears, μαζί με τα περισσότερα 2D platformers/side-scrolling action που για κάποιο λόγο δείχνουν να μην γερνάνε ποτέ.
              Now Playing:

              Vampire: The Masquerade Bloodlines

              Comment


              • #22
                Lemmiiiiiiiiiiiiiiiiiings!!!Oh no!Let's go!Wipee!!

                Κρίμα που αγόρασε την psygnosis η Sony και την έχει να κάθετε,πήγαν άπατα διάφορα top franchises όπως lemmings και shadow of teh beast...
                Originally posted by Raf
                Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                Comment


                • #23
                  Woohoo!

                  (pay extra attention to the sign)
                  Now Playing:

                  Vampire: The Masquerade Bloodlines

                  Comment


                  • #24
                    castlevania (όλα τα δυσδιάστατα παιχνίδια της σειράς)
                    zelda a link to the past (δεν το είχα παίξει ποτέ και πριν 7-8 μήνες που το έπαιξα σε εξομοιωτή πωρώθηκα,αλλά δεν το συνέχισα γιατί είχε πρόβλημα το παντ μου,θα το ξαναπαίξω με την πρώτη ευκαιρία μέχρι τέλους)
                    resident evil series
                    devil may cry series
                    onimusha series
                    shadow of the beast (megadrive)
                    aladdin (megadrive)
                    super mario land,bros etc
                    donkey kong country,land etc
                    lion king (megadrive)
                    sonic (all genesis games)

                    αυτά προς το παρόν.ελπίζω να μην ξέχασα κάτι.
                    Carpe diem

                    Comment


                    • #25
                      aladdin (megadrive)
                      lion king (megadrive)
                      [/b]
                      Συμφωνώ απόλυτα με τα παραπάνω 2 παιχνίδια. Στον Η/Υ τα έπαιζα εγώ βέβαια γιατί δεν είχα κονσόλες μικρός αλλά έχω περάσει ατέλειωτες ώρες και στα δύο τους. Πρέπει να τα είχα τερματίσει καμιά δεκαριά φορές το καθένα.

                      Θέλω να προσθέσω και το Road Rash στην λίστα γιατί νομίζω πως ακόμα και σήμερα είναι από τα πιο όμορφα και διασκεδαστικά παιχνίδια που υπάρχουν. *Grabs chain*


                      Comment


                      • #26
                        μου άρεσε πολύ η 3D μεταφορά του στο ps1,Road Rush 3D.αν και ήταν απίστευτο παλούκι το γούσταρα ανελέητα.είχα εθιστεί από τη δυσκολία του αν είναι δυνατόν.το επόμενο jailbreak Μου άρεσε πιο πολύ αλλά παραήταν εύκολο και ξενέρωσα πιο γρήγορα με αυτό.
                        Carpe diem

                        Comment


                        • #27
                          Θα συμφωνησω με τα 2d sidescrollers. Βασικα ολα αυτα που ειχαν ομαλη κινηση, γιατι υπαρχουν και μερικα τα οποια ειναι απαλευτα (ο χαρακτηρας κινηται σα ρομποτ και βαραει εντελως αστεια).
                          Shadow Of The Beast (Amiga) *fixed
                          ειδικα στο megadrive υπαρχουν πολλα 2d platform που δε γερνανε (ειδος υπο εξαφανιση αυτα) ενδεικτικα...
                          Castlevania Bloodlines
                          Sparkster
                          Bubba n Stix
                          Chuck Rock 2
                          Ristar

                          Επισης πααααρα πολλα 2d shmups (για rpg με καλυψατε)
                          https://en.wikipedia.org/wiki/Outcast_(game)

                          H μονη αποδειξη οτι το Βελγιο υπαρχει...

                          Comment


                          • #28
                            Ξέχασα να αναφέρω και τα cel shaded. Για κάποιο λόγο μου φαίνεται ότι αυτά τα παιχνίδια δεν παλιώνουν.
                            [/b]
                            +1000!!!

                            Cel shaded και ξερό ψωμί! Όλα, μα όλα τα cel shaded δείχνουν ακόμα και σήμερα τέλεια, με κορυφαίο το Wind Waker.

                            Comment


                            • #29
                              Comix Zone (Mega Drive) ...απιστευτη αισθητικη,πραγματικα δε παλιωσε ουτε κατα μια μερα...επισης το The Story of Thor 2 (Saturn) στεκεται αξιοπρεπεστατα πραγμα που αυτοματα με καθιστα συμφωνο με τη λογικη που κατατεθηκε παραπανω οσον αφορα τα 2D games.
                              <div align="center">

                              "Strive For Improvement Through Every Day To Become The Best You Can"</div>

                              Comment


                              • #30
                                Γιατί τα 2D graphics ωριμάζουν καλύτερα από τα 3D των οποίων η εξέλιξη μετατρέπει σε εκτρώματα τα ηλικιωμένα παιχνίδια.[/b]
                                Mεγάλη αλήθεια αυτό. Γενικά αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να σκεφτώ παλιό 3d παιχνίδι που να μπορώ να παίξω χωρίς να με ξενερώσουν λίγο τα γραφίκα του. Το ΟΟΤ για παράδειγμα που έβαλά να ξαναπαίξω πριν μερικούς μήνες αλλά τελικά το παράτησα κυρίως εξαιτίας των γραφικών. Απο την άλλη φαντάζομαι οτι και σε 10 χρόνια απο τώρα θα μπορώ άνετα να λιώνω στα DKC.
                                Πλήν των DKC που αναφέρθηκαν αρκετές φόρες θα προσθέσω ένα ακόμα game της Rare, το killer instict.
                                Aψογος τεχνικός τομέας και σε γραφικά αλλα και σε ήχο&#33; Γιατί η Rare ΜΠΟΡΟΥΣΕ&#33;&#33;
                                http://www.youtube.com/watch?v=9V3ukaUOZKg
                                Πόσο τέλεια συναίσθημα όταν ακουγόταν "ultra ultra ultra ultra&#33;&#33;&#33;&#33;"
                                I attack sharks
                                when i smell them bleed
                                I dont go swimming
                                water just wants to be around me.

                                Comment

                                Working...
                                X