Announcement

Collapse
No announcement yet.

Super Mario VS Donkey Kong

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Ελπίζω να δούμε σύντομα έναν καινούριο τίτλο στο 360 [/b]
    Wat?
    Originally posted by Raf
    Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

    Comment


    • #17
      Mετα από ωριμη σκέψη αποφάσισα ότι την μαγεία του mario δύσκολα θα την βρεις σε κάποιο άλλο 2d platform ίσως να φταίει η άψογη αισθητική ισως το απίθανo.... <_<
      Αχχαχαχαχχαχαχαχαχα&#33;&#33;&#33;&#33; Τι λέτε ωρέ παρτάλια ποιος Mario 2d??? Από όποια πλευρά και αν το δούμε DKC OWNS&#33;&#33;&#33;
      Γραφικά: Χρειάζεται να σχολιάσω σε αυτόν τον τομέα??? ΝΟPE&#33;&#33;&#33;
      Hχος: Η μουσική του DKC απλά έσπερνε&#33; Από την απόλυτη χαλάρωση του βυθού στην τσίτα των των ορυχείων με το βαγονάκι, η μουσική ήταν ακριβώς αυτή που έπρεπε να είναι, σε απόλυτη αρμονία με την κάθε πίστα. Από την άλλη καλή η μουσικούλα του SMW αλλά αρκετά πίσω σε σχέση με την ηχητική ΠΑΝΔΑΙΣΙΑ&#33;&#33; (παναθεμα με το χω το λεγειν, το χω&#33;&#33;&#33;) των DKC&#33;
      Ιστορια: Από την μια η αρπαγή μιας πριγκίπισσας&#33;&#33; Μιας πριγκίπισσας που (Mark my words&#33; ) η ιστορία θα αποδείξει ότι επίτηδες καθόταν να την αρπάξει ο bowser γιατί νόμιζε ότι ο mario την παραμελούσε και την θεωρουσε δεδομένη&#33; Με λίγα λόγια κύριοι έχουμε να κάνουμε με ΑΡΛΕΚΙΝ&#33;&#33;
      Από την άλλη, έχουμε δύο φίλους, δύο παλικάρια&#33;&#33;&#33; (που λέει και η διαφήμιση&#33;) σε μια ιστορία (οχι ιστορία, ΕΠΟΣ&#33;&#33;) θάρρους, αυταπάρνησης , επιβίωσης και εκδίκησης&#33;&#33; Πως θα βγάλουν τον χειμώνα οι δυο φίλοι, (Τα παλικάρια ντε&#33;) που ο μοχθηρός Κ. ROOL και τα τσιράκια του έκλεψαν όλο το στοκ με τις μπανάνες??
      Τώρα για το gameplay δεν έχω τίποτα να σχολιάσω, άντε το πολύ πολύ το DKC να πάτησε (ελάχιστα ) στα mechanics του SMW αλλά σαφέστατα τα αναβάθμισε.
      Και για το τέλος. Ποιος χαρακτήρας των mario μπορεί να ανταγωνιιστεί με τον μέγιστο, τον ΥΠΕΡΤΑΤΟ τον


      Μην ακόυτε λοιπόν της φανφάρες των Αρτινών fanboys και των επίδοξων μεγαλογιατρών/απατεώνων/φακελοφάγων (αυτό πάει και για σένα boy) που τόσα χρόνια μετά δεν μπορούν να χωνέψουν ότι στα 2d πλατφορμς υπάρχει μια εταιρεία που ξεπέρασε την μαμά Νιντεντο&#33;
      Το DKC ήταν, το DKC είναι και το DKC θα είναι εις τον αιώνα τον άπαντα&#33;
      ΑΜΗΝ&#33;&#33;
      I attack sharks
      when i smell them bleed
      I dont go swimming
      water just wants to be around me.

      Comment


      • #18
        Εμ βέβαια τι θα ψήφιζες??Αφού η Ηγουμενίτσα φτάνει δε φτάνει σε μέγεθος το νησί του DK
        Ενώ εμείς σωστό Mushroom Kingdom(από πολλές απόψεις xD)
        Θα νοθέψ...εεε θα διορθώσω τα αποτελέσματα.Αρχίζω να εκβιάζ...εεε λαδών...εεε πείθω μέλη να ψηφίσουν Mario.

        Ατιμε pilgrim με αυτά που έγραψες για ορυχεία κτλ παραλίγο να με μεταπείσεις πάω να παίξω DKC να ηρεμήσω.(SMW ήθελα να πω&#33;&#33;&#33; )

        ΕDIT:

        pilgrim το χαπάκι σουουουουου&#33;&#33;&#33;
        «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

        Comment


        • #19
          Εγώ αυτό που βλέπω είναι οτι η νοθεία έχει ξεκινήσει ήδη&#33;
          Ρε άχρηστο παρτάλι altair μια φορά στην ζωή σου είχες την ευκαιρία να κάνεις κατι σωστό και τα κανες σκ@τ@&#33;&#33;&#33;
          Τι σου τάξανε?? Βγάλτα όλα στη φόρα&#33; Θα καταγγείλω τον διαγωνισμό&#33; Θα ζητήσω να ξαναγίνει η ψηφοφορία&#33; Μην φοβάστε αδέρφια την αρτινη μαφία&#33;&#33;&#33;
          DKC RULES&#33;&#33;&#33;&#33;

          OFF TOPIC αλλά έπρεπε να γίνει&#33;
          I attack sharks
          when i smell them bleed
          I dont go swimming
          water just wants to be around me.

          Comment


          • #20
            Mario απο μενα. Ακομη και σημερα ειναι ο βασιλιας των 2D platforms ενω το Galaxy ειναι σχεδον τελειο.

            @Subzero
            GameCube: Donkey Konga 1,2,3 Donkey Kong Jungle Beat
            GBA: DK King of Swing
            DS: DK Jungle Climber
            [/b]
            Έχουν βγει 3 donkey konga? Βασικά άμα είδες τα αναφέρω απλά στην ουσία δεν είναι dk τίτλοι. Του gba η αλήθεια είναι ότι αγνοούσα την ύπαρξη του. Του ds έχει κυκλοφορήσει και αν ναι είναι στο στυλ του country η κάτι άλλο;

            Aν εννοείς με το "ένα από αυτά" το Super Mario World,πίστεψέ με,με λίγο χρόνο δεν αποκομίζεις τπτ από το game.Έχει πάρα πολλά να κάνεις και imho,αν και το θεωρούσα το κατώτερο Mario ο βλάσφημος(ναι και από το Mario 2 aka Doki Doki Panic )τότε πλέον έχω αλλάξει άποψη άρδην.Γενικά σε μικρότερη ηλικία νόμιζα πως ας πούμε τα Mario NES,GB και SNES ήταν ολόιδια απλά με διαφορετικά γραφικά

            Ωραίες αυτές οι "κόντρες"
            [/b]
            ΔΕν θυμάμαι ποιο. Δεν θα πω τίποτα περισσότερο επειδή δεν είμαι σε θέση να μιλήσω αντικειμενικά.

            Ίσα ίσα που το hype θα το φας σε νεαρή ηλικία είτε μέσω περιοδικών είτε μέσω του word of mouth από φιλαράκια πχ που έχουν SNES και σε κάνουν να ζουλεύεις(been there βασικά )Όταν είχε βγει το DKC ήμουν 5η-6η δημοτικού και θυμάμαι στα διαλείμματα να χαζεύουμε με τις ώρες ΤΑ ΣΑΙΝΙΑ που προανέφερα ή να παίζουμε World Cup σε GB(άσχετο αλλά έπρεπε να αναφερθει )[/b]
            Ηype δεν υπήρχε στην περίπτωση μου γιατί πολύ απλά η πρώτη μου επαφή με τον τίτλο ήταν όταν τον αγόρασε ο ξάδερφος μου τα Χριστούγεννα του 95. Πριν από αυτό αγνοούσα ακόμα και την υπαρξη του.

            Comment


            • #21
              η πρώτη μου εμπειρία με Mario ήταν πριν 17 χρόνια.ενώ με το πιθήκι η πρώτη σοβαρή εμπειρία ήταν πριν 2 μήνες.και πολύ πιο παλιά που είχα παίξει λίγο σκέφτηκα τι μλκ δεν είναι mario.
              δε φταίω εγώ.μου υποσχεθήκανε το castlevania SOTN Limited Edition & Portrait of Ruin 25th Anniversary.ήταν πάνω από τις δυνάμεις μου.
              Carpe diem

              Comment


              • #22
                για οσους δε ξερουν ολα τα Donkey Kong:

                Main series
                Donkey Kong • Junior • Jr. Math • 3 • Donkey Kong (GB) • Donkey Kong Country • Country 2 • Country 3 • 64 • Jungle Beat

                Land sub-series
                Donkey Kong Land • 2 • III

                Racing series
                Diddy Kong Racing • Donkey Kong Racing • Diddy Kong Pilot • Diddy Kong Racing DS • Donkey Kong Barrel Blast

                Donkey Konga series
                Donkey Konga • 2 • 3

                το τελευταιο που ειναι να κυκλοφορησει και ανυπομονουν ολοι ειναι το Wii.

                Comment


                • #23
                  Ksexases ta dk king of swing kai dk jungle climber.Sta sub series mpainoun genikotera.
                  Nintendo I.D.: paixtis
                  3ds friend code: 2664-2347-7128

                  Comment


                  • #24
                    ναι εχεις δικιο, αλλα ηταν για φορητες κονσολες και τα δυο.

                    Comment


                    • #25
                      το ίδιο και τα land. ;)
                      Carpe diem

                      Comment


                      • #26
                        Τα Land ομως πηγαιναν πακετο με τα Country. πχ βγαινει το DKC2 με Diddy και Dixie στο πειρατικο ? παρομοιο ηταν και το Land 2 στο Gameboy&#33; ακριβως ετσι εγινε και με το Land 3 που εμοιαζε με το Country 3 στο νησι. γι&#39;αυτο τα Land δε μου ειναι ευκολο να τα ξεχασω οπως αυτα που προσθεσε ο φιλος paixtis και δεν τα θυμομουν.

                        Comment


                        • #27
                          Γραφικά: Χρειάζεται να σχολιάσω σε αυτόν τον τομέα??? ΝΟPE&#33;&#33;&#33;
                          Hχος: Η μουσική του DKC απλά έσπερνε&#33; Από την απόλυτη χαλάρωση του βυθού στην τσίτα των των ορυχείων με το βαγονάκι, η μουσική ήταν ακριβώς αυτή που έπρεπε να είναι, σε απόλυτη αρμονία με την κάθε πίστα. Από την άλλη καλή η μουσικούλα του SMW αλλά αρκετά πίσω σε σχέση με την ηχητική ΠΑΝΔΑΙΣΙΑ&#33;&#33; (παναθεμα με το χω το λεγειν, το χω&#33;&#33;&#33;) των DKC&#33;[/b]
                          θα βρέξει...θα συμφωνήσω

                          Aπλά τα Mario συνολικά υπερέχουν για μένα όπως είπα



                          Και για το τέλος. Ποιος χαρακτήρας των mario μπορεί να ανταγωνιιστεί με τον μέγιστο, τον ΥΠΕΡΤΑΤΟ τον
                          [/b]
                          ο Cranky είναι ο original DK που είχε απαγάγει την Pauline και έφαγε οwnage από τον Jumpman/Mario ρεεεεεεε


                          Υ.Γ. Kudos κι από εμένα στον μ-πάρταλο που ανέφερε το DK 98

                          Y.Γ.2
                          http://www.gametrailers.com/player/u...ies/26642.html
                          :icon_twisted:
                          NDS themes

                          Comment


                          • #28
                            Kαλα, μιας και θιξατε και το θεμα μουσικη, ειδικα του Donkey Kong Country 3 κι οταν ανεβαινες σε κατι χαραδρες κλπ, μου χει μεινεi αξεχαστη, και πραγματικα ειναι απ&#39;τις καλυτερες EVER&#33;&#33;&#33;

                            Comment


                            • #29
                              indeed όπως και του βυθού από το πρώτο DK, Βrambles & Enchanted Woods DKC2,ή ο βυθός,οι σπηλιές και ο τοξιός σωλήνας στο DKC3
                              NDS themes

                              Comment


                              • #30
                                Πραγματικα δυσκολο ερωτημα παρολαυτα με μεγαλη δυσκολια μαλλον θα προτιμησω Mario κυριως για την εξαιρετικη εξελιξη που παρουσιασε η σειρα στον 3D τομεα με εξαιρεση το Sunshine (αναμασημενο Mario 64)

                                Τα Mario 64 & Galaxy ηταν με μια λεξη αριστουργηματα.

                                Παντως στον 2D τομεα ψηφιζω με κλειστα ματια Donkey Kong Country. Οσο υπεροχα και να ηταν τα Super Mario All Stars, Super Mario World & Yoshi&#39;s Island σε καμια περιπτωση δεν φτανουν το επιπεδο των DKCountry series.
                                Που να πρωτοαναφερθουμε? Στον τομεα σχεδιασης ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΩΝ επιπεδων απο την αρχη μεχρι το τελος ? Την ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ για την τοτε εποχη μουσικη επενδυση? Πολλες μελωδιες απο αυτη την σειρα, εχουν χαρακτει στην μνημη μου μεχρι σημερα...

                                Καμια μα καμια σχεση με την τεχνικη των Mario η οποια δειχνει αρκετα πιο απλοικη. Καλα σε θεματα μουσικης μερα με τη νυχτα οι δυο σειρες. Παντα αναφερομαι φυσικα στον 2D τομεα και κυριως σε συγκρισεις αναμεσα σε DKC1/2/3 vs Mario all stars.

                                Τα Donkey Kong Land, δεν ξερω γιατι, ποτε δεν μου αρεσαν.

                                To Mario World παντως ηταν εξαιρετικο σε θεματα επιπεδων παρολαυτα επιμενω στα DKC1/2/3.

                                Ισως να λεω ολα αυτα επειδη η πρωτη μου επαφη στα Video games ηταν το DKC1 για SNES. Πραγματικα με ειχε μαγεψει...

                                Οσο ναφορα ομως τα 3D δημιουργηματα, οσο υπεροχο και μεγαλο και αν ηταν το DK64 ποτε δεν με συγκινησε οσο το Mario 64.

                                Γενικα η σειρα DK μετα απο το 64 και με την αποχωρηση της Rare (αχ... ) καταστραφηκε πραγματικα..
                                Τα Donkey Konga και ολες οι υπολοιπες βλακειουλες ουτε καν τις βαζω στην βασικη σειρα...


                                ΔΩΣΤΕ ΜΑΣ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΕΝΑ ΝΕΟ ΑΥΘΕΝΤΙΚΟ DONKEY KONG, ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ ΜΕ ΤΑ SPIN OFFS.







                                Comment

                                Working...
                                X