Announcement

Collapse
No announcement yet.

Mass Effect

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Σίγουρα θα το παίξω, αν το επιτρέψει το PC μου. Δεν το νομίζω βέβαια. Άκαρδη ζωή.
    Επειδή τελευταία, δεν ενημερώνομαι και πολύ όσον αφορά στα games, άκουσα πρόσφατα για το παιχνίδι, είδα και το trailer, και πραγματικά, φαίνεται κάτι παραπάνω από ενδιαφέρον. Κι επειδή τελευταία γουστάρω και sci-fi settings, θα είναι μέσα στα επόμενα παιχνίδα που θα παίξω.
    "All art is at once the surface and symbol. Those who go beneath the surface do so at their peril."

    Comment


    • #17
      Αlexandros το interface ειναι μεγαλη βελτιωση σε σχεση με το 360?Bugs και glitches παραμενουν ιδια?Παντως μου αρεσε στο 360 και μπορει να το τσιμπησω στο μελλον.
      [/b]
      Το interface έχει αλλάξει αρκετά σε σχέση με το 360. Για μένα είναι σημαντική η βελτίωση. Νομίζω πως μπορείς να το δεις στο IGN για να καταλάβεις κι ο ίδιος.


      Comment


      • #18
        Επιτέλους πήρα καινούριο PC μετά από τόσο καιρό και ήρθε η ώρα να ξαναχαρώ λίγο PC Gaming (μαζί με Wii Gaming και Ps3 Gaming προφανώς ).Πήρα και το Mass Effect.Θα το ξεκινήσω Πέμπτη που τελειώνει η εξεταστική μου και θα γράψω κάποια στιγμή τις εντυπώσεις μου.Ελπίζω να μην απαγοητευτώ.
        Μου αρέσει να τρώω μικρά παιδάκια.

        Comment


        • #19
          Mass Effect....Θα τολμήσω να πώ πως αρχικώς το φοβόμουν μιας και δεν έχω ασχοληθεί με WRPGs. Οι φόβοι όμως όχι απλά εξαφανίστηκαν...εξαυλώθηκαν μέσα στα πρώτα 5 λεπτά!! Απλά πανέμορφο!! Σενάριο που σε κράταγε, χαρακτήρες που ήθελες να γνωρίσεις καλύτερα, με background, και ηθικούς ενδιασμούς και αντιλήψεις. Η πληθώρα διαλόγων/επιλογών ήταν ουσιαστικά μια πρωτόγνωρη εμπειρία και μπορώ να πώ πως την απόλαυσα όσο δε πήγαινε. Έχοντας κάνει επιλογές με βάση τον χαρακτήρα μου σκοπεύω να ξαναπαίξω το παιχνίδι πηγαίνοντας ενάντια στα πιστεύω/αντιλήψεις μου. Το σύστημα μάχης είναι λειτουργικό και η δυνατότητα παραμετροποίησης των όπλων το έκανε ακόμα ποιο ενδιαφέρον! Κολλήματα για καλή μου τύχη δεν συνάντησα σχεδόν καθόλου και όσα υπήρχαν ήταν μόνο στο πλανήτη Noveria και μόνο σε 3 εξωτερικούς χώρους (και ποτέ μέσα σε μάχη!!! ). Δεν υπάρχει λόγος να αναλωθώ σε περισσότερες λεπτομέρειες καθώς θεωρώ πως είναι από τα παιχνίδια που πρεπει να έχει παίξει κάποιος στη ζωή του. Μετανιώνω μόνο που δε το έπαιξα νωρίτερα...

          Comment


          • #20
            Το τελείωσα προχθές το παιχνίδι και γενικά μου άφησε αρκετά καλές εντυπώσεις. Με εντυπωσίασε γενικότερα η δουλειά που έχει γίνει στη δόμηση της ιστορίας του, στους διαφορετικούς πολιτισμούς που το απαρτίζουν και γενικότερα στο σεναριακό υπόβαθρο που το χαρακτηρίζει. Η πλοκή ήταν αρκετά ενδιαφέρουσα με αρκετές ανατροπές και ωραίο φινάλε.

            Επίσης μου άρεσαν οι διαφορετικές επιλογές που σου δίνονται στο παιχνίδι καθόλη τη διάρκειά του, οι οποίες όμως δεν αλλάζουν δραστικά την πλοκή του. Κάπου διάβασα ότι οι επιλογές που κάνεις στο παιχνίδι (-SPOILER- π.χ. το αν θα αποτελειώσεις ή όχι το είδος των Rachni ,αν θα σώσεις στο τέλος το Council και αρκετά άλλα) θα επηρεάσουν σεναριακά και το sequel όταν αυτό κυκλοφορήσει καθώς θα μεταφέρεις αυτούσιο το profile του χαρακτήρα σου. Αν ισχύει όντως αυτό, το βρίσκω πολύ θετικό.

            Γενικά τα γραφικά ήταν πολύ καλά και οι χαρακτήρες ωραία σχεδιασμένοι (ευτυχώς το νέο μου PC το "σήκωνε" και με το παραπάνω). Σε συγκεκριμένους πλανήτες εντυπωσιάστηκα, μπορώ να πω. Ο ήχος και το soundtrack ήταν απόλυτα ταιριαστά. Το gameplay του αν και γενικά τα είχε τα προβληματάκια του, δεν χαλούσε την εμπειρία που σου προσέφερε το παιχνίδι. Δεν ξέρω πως ήταν στο X360, αλλά πιστεύω πως το squad χρειαζόταν κάποια βελτίωση στο AI. Δεν ήταν τραγικό,αλλά δεν το χαρακτηρίζεις και καλό.

            Γενικά προς το τέλος οφείλω να πω πως κουράστηκα λίγο μιας και ολοκλήρωσα όλα τα secondary quests (και τις "συλλογές" πετρωμάτων, IDs κτλ, και αυτά μες στο Citadel, και στα υπόλοιπα πλανητικά συστήματα) τα οποία από ένα σημείο και έπειτα καταντάνε εξαιρετικά επαναλαμβανόμενα. Συνολικά για να ολοκληρώσω τον τίτλο στο 1ο μου Playthrough μου πήρε 29 ώρες. Κάποια στιγμή στο μέλλον σίγουρα θα ξαναπαίξω ως Biotic με ποιο Renegade κατευθύνσεις (ο τωρινός μου χαρακτήρας ήταν Soldier και Paragon). Πιστεύω ότι ένα 8/10 είναι αντιπροσωπευτική βαθμολογία για τον τίτλο, μιλώντας υποκειμενικά πάντα.

            Αυτά τα ολίγα, επιτέλους θα βρω χρόνο να ασχοληθώ με το Witcher
            Μου αρέσει να τρώω μικρά παιδάκια.

            Comment


            • #21
              Mass Effect

              Λοιποοοοοοον....

              Το χρωστουσα στον εαυτο μου ενα playthrough του ME. Τι διαολο collector's (και καλα) το πηραμε;

              Εστιασα στο main storyline, δεν ηθελα να ξεφυγω πολυ με sidequests για να ειμαι συγκετρωμενος στο τι παιζει. Οι εντυπωσεις απο το σεναριο ειναι καλες μεν, δεν παυουν δεν να εχουν την ταμπελα του κλισε space opera. Θα προτιμουσα λιγο περισσοτερη ποικιλια ανατροπων και storyline. Ομως δεν μπορω να πω οτι δεν μου αρεσε, η πορεια του μεχρι την τελικη μαχη ειναι ικανοποιητικη.

              Θα ηθελα να ειχα λιγο περισσοτερο (εως πολυ) βαθος και info για τους χαρακτηρες. Ο Garus, ο Joker και πολλοι αλλοι χαρακτηρες ειναι πολυ ενδιαφεροντες, και χαρακτηριζω ως λαθος την παρουσια τους απλως και μονο για να γεμισει το roster του παιχνιδιου.

              Επισης το main storyline ειναι αρκετα μικρο. 20 ωρες gameplay δεν ειναι τιποτε για ενα δυτικο RPG. Βεβαια ειναι Action - RPG, οποτε ισως να ειμαι πολυ αυστηρος. Ομως και παλι θεωρω οτι θα μπορουσε να ειναι τουλαχιστον 1/2 φορα μεγαλυτερο.

              Οπως ειπα δεν εξερευνησα τα παντα ολα στο παιχνιδι. Σαφως και αυτο μεγαλωνει σε διαρκεια εαν παρω σβαρνα ολους τους πλανητες. Ομως δεν ειχα και κανενα σοβαρο κινητρο περα απο την θεωριτικη περιεργεια μου και το grinding. Δεν μου εδινε λογους το παιχνιδι να ασχοληθω σοβαρα με τα side quests. Ισως σε ενα πιο χαλαρο δευτερο playthrough; Αλλα δεν ειμαι τυπος που θα το ξαναπαιξω απλα και μονο για το 100%...


              Το συστημα με τα upgrades και τα οπλα ηθελε περισσοτερη μελετη. Οπως επισης και το party selection. Εβγαλα ολο το παιχνιδι μονο με τρεις χαρακτηρες. Εδω κολλαει και το σεναριο λιγο. Ξερω οτι στο ME2 το εχουν διορθωσει αυτο, οποτε εκει θα το εκτιμησω περισσοτερο φανταζομαι.

              Το Soundtrack του παιχνιδιου ειναι φοβερο. Η μουσικη δενει πραγματικα καλα, και το κομματι στα credits ειναι φανταστικο. Τα εφε ειναι σωστα εκει που πρεπει, ολα λειτουργουν πολυ καλα σε αυτο το κομματι.

              Εκει που εσπασαν ομως τα νευρα μου ειναι στα εξης:

              checkpoints (or lack of): Εχω αφοσιωθει στο παιχνιδι. Προχωραω προχωραω, συνεχιζω, και καποια στιγμη σαν ανθρωπος χανω. Ε λοιπον το παιχνιδι εχει κρατησει autosave 2 ωρες πιο πριν! Δεν ειναι δυνατον να περναω δυο μεγαλες εκτασεις στην Noveria και να μην κραταει το παιχνιδι checkpoint. Και μαλιστα σε ενα rpg. Αυτα θεωρω οτι τα ειχαμε ξεπερασει.

              Frame Drops: Εκει που γινεται της ποπης απο εφε το παιχνιδι δεν αντεχει. Το frame rate πεφτει αρκετα, σε σημειο εκνευρισμου.

              Texture Loading: ε εδω ειναι το μεγαλυτερο θεμα. Δεν ξερω για ποιον ακριβως τον λογο (και δεν ξερω και αν ειναι θεμα της κονσολας μου ή οχι), αλλα το παιχνιδι αργει πολυ να φορτωσει τα HD textures. Το ιδιο βεβαια, αλλα σε μικροτερο βαθμο, παθαινει και το Gears (τα παιχνιδια αυτα ειναι σε Unreal Engine 3) αλλα και το HALO 3. Ξενερωσα απιστευτα οταν εβλεπα ταχυτατες εναλαγες σκηνων στο παιχνιδι με θολα textures.


              Γενικη εντυπωση; Πολυ καλο. Οχι εκπληκτικο, οχι αριστουργημα. Αλλα ενα 8αρι το παιρνει ανετα, γιατι ειναι παιχνιδι που αξιζει τα λεφτα του. Εθεσε μια καλη βαση για το ME2, το οποιο και προγραμματιζεται να το αρχισω μεσα στην επομενη εβδομαδα.
              :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

              Comment


              • #22
                λοοοολ
                Μόλις τελείωσα το Mass Effect. Πολύ καλό game, αλλά να πω την αλήθεια κουράστηκα. Γύρω στις 33 ώρες μου πήρε κάνοντας αρκετά side quests... Σεναριακά περιμένω να δω πού το πάνε στο δεύτερο. Gameplay wise soldier έπαιξα με pistol και sniper rifle maxed. Τώρα περιμένω να βρω το 2 κάπου σε καλή τιμή να ασχοληθώ.
                Πάω να διαβάσω και την κριτική του Τίτου.
                «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                Comment


                • #23
                  Ο Τίτος περιμένει κριτική στην κριτική σου . Και μη σκας για το στρατό, είσαστε μακράν οι καλύτεροι αυτό τον καιρό!
                  Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                  Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                  Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                  Comment


                  • #24
                    Βασικά η υπηρεσία μου στη μαμά πατρίδα έλαβε τέλος. Πάμε γι' άλλα πλέον.
                    Σχετικά με το ριβιου σου το βρήκα πολύ καλό και συμφωνώ σε όλα. Όντως το παιχνίδι μετά τη μέση του main quest ανέβαζε ρυθμούς αν και σε κάποια σημεία απογοητεύτηκα- sidequests, mako, άδειοι πλανήτες, απλοϊκό- με soldier class τουλάχιστον- shooting... Διάβασα και την κριτική σου στο δεύτερο και ανυπομονώ να το παίξω σύντομα. Είχα δυο saves. To πρώτο πριν τον Ilos με τα μισά sidequests και έκανα και ένα δεύτερο με την πλειονότητα ολοκληρωμένη( αν και έχασα μερικά) Αλήθεια, τι μεταφέρεται στο δεύτερο Mass Effect από το πρώτο?( εννοώ επιλογές σεναριακές ή και lvl, abilities etc?)
                    «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                    Comment


                    • #25
                      Danke schon για τα καλά σου λόγια.

                      Στο 2 μεταφέρονται πάρα πολλές μικρές και μεγάλες σεναριακές επιλογές, τα XP, τα χρήματα καθώς και η φάτσα σου, αλλά τίποτα από το character building γιατί είναι διαφορετικό και τα αντικείμενά σου. Μπορείς λοιπόν να διαλέξεις διαφορετική class αν θες. Για γενικότερα σχόλια διάβασε το ανάλογο θέμα του παιχνιδιού. Για το save μην ανυσηχείς, μπορείς να εισάγεις το autosave του παιχνιδιού που λογικά θα είναι ό,τι καλύτερο έχεις.

                      Το 2 θα σε ψαρώσει κανονικά, πολίτη
                      Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                      Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                      Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                      Comment


                      • #26
                        Mήπως να προχωρήσω σε 2ο playthrough του πρώτου στο PC και να ξεκινήσω αμέσως μετά το 2; Είμαι σε μια φάση που δεν έχω τι να παίξω και το σκέφτομαι .

                        Comment


                        • #27
                          Bitte schon

                          Τέτοια λέγε μου για το 2... Γμτ μετανοιώνω που έμεινα με τον default Shepard και δεν πειραματίστηκα να φτιάξω δικό μου χαρακτήρα... Oh well. Δεν παίζει να παίξω πάλι το 1 μόνο γι'αυτό. Το είχα ξεκινήσει πέρυσι πρώτη φορά, το έφτασα πριν τον Ilos αλλά για ηλίθιο λόγο έχασα gamertag και save.
                          Evans, αν παίξεις το πρώτο, παίξε μόνο main quest. Τα sidequests είναι, εκτός από δυο τρια, πολύ βαρετά...
                          Α και κάτι ακόμη. Βαρέθηκε το μάτι μου ασανσέρ σε αυτό το παιχνίδι... Κουρκουλος mode[ON]ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΤΟ ΑΣΑΝΣΕΕΕΡ!!!! ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΑΣΑΝΣΕΡ!!!!!!:kill:Κουρκουλος mode[OFF]
                          «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                          Comment


                          • #28
                            Το έχω τερματίσει το 1 βρε αρχηγέ, απλώς θέλω να του ρίξω ένα replay αφενός για να θυμηθώ το σενάριο αλλά και για να περάσω κάποιο save. Και τα δύο στο PC θα τα παίξω και όχι στο 360 ;) . Άντε να δούμε.

                            Comment


                            • #29
                              Το ξέρω ότι τo έχεις τελειώσει. Ε σιγά το σενάριο Στη θέση σου θα διάβαζα μια σύνοψη και καθάρισα. Για να μη σου πω να δεις τα cinematics στο youtube.
                              Άσχετο σαν άψογος jedi- paragon τον Saren τον αυτοκτόνησα από τύψεις- τι κάθαρμα που είμαι xD
                              «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                              Comment


                              • #30
                                Τελείωσα δεύτερη φορά το Mass Effect στο veteran. Το πήγα πάρα πολύ γρήγορα, έπαιξα και την μέτρια bring down the sky mission( 80ms points πλέον) και ο Shepard έφτασε 58 lvl μέσα σε ένα 20ωρο με το μεγαλύτερο μέρος του game completed. Έτοιμος να περάσω το αρχείο στο Mass Effect 2. Ξεκίνησα και ένα νέο game cycle με θηλυκό Shepard, infiltrator- Τίτε να μου ζήσεις- στο hardcore και κάποια στιγμή που θα έχω όρεξη θα το ολοκληρώσω θέλω να πιστεύω.

                                Τα είχα ξαναπεί πλέον έχει φανερές ελλείψεις, ειδικά το gameplay σαν soldier αν και κουράζει, με ομάδα Tali και Liara τα πατάει όλα κάτω. Το Mako ευτυχώς που το αφαίρεσαν γιατί πρέπει να είναι από τα πιο ενοχλητικά οχήματα ever. Tα physics του Mako απλά είναι ανύπαρκτα. Τέλος πάντων στο όλο σύμπαν του πρώτου τίτλου έχει γίνει πολύ καλή δουλειά και ελπιζω στο δεύτερο όλα να είναι ανώτερα. Έχω διαβάσει κάποια πράγματα για επιλογές που μεταφέρονται στο δεύτερο τίτλο και έχω ενθουσιαστεί.

                                Ελπίζω να μην πάθω overdose Mass Effect. Αν δε μου κινήσει το ενδιαφέρον κάτι άλλο μάλλον θα ξεκινήσω άμεσα το δεύτερο.
                                «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                                Comment

                                Working...
                                X