Announcement

Collapse
No announcement yet.

Συναυλίες

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Συναυλίες

    Ανοίγω αυτό το θέμα για να γράφουμε για συναυλίες στις οποίες παρευρεθήκαμε πρόσφατα, αλλά και (γιατί όχι;) να σχολιάζουμε συναυλίες στις οποίες παρευρεθήκαμε πολύ καιρό πριν.

    Χτες είχα την τύχη να παρακολουθήσω την συναυλία των Epica στην Θεσσαλονίκη. Αν και δεν είμαι fan, εντούτοις την απόλαυσα πάρα πολύ. Ήμουν ένα βήμα πριν την σκηνή. Το συγκρότημα είχε πάθος και δυστυχώς το κοινό ήταν χλιαρό και δεν ανταποκρίθηκε πλήρως στις προσδοκίες.

    Αγαπημένη μου συναυλία, μακράν αυτή των Metallica την 3η Ιουλίου 2007.
    "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"


  • #2
    Η τελευταία συναυλία που πήγα ήταν των Puressence στο Gagarin πριν 2 - 3 βδομάδες. Μπάντα που τη γνώρισα κυρίως μέσα από τα live της, και που ειλικρινά πιστεύω πως ζωντανά είναι πολύ καλύτεροι από τους δίσκους τους. Χωρίς μεγάλες εξάρσεις και peaks (βλ Muse, άλλη τεράστια μπάντα του είδους), έχουν έντονη σκηνική παρουσία, με μια μπάσα και ρωμαλέα φωνή που δε μοιάζει με αυτή των δίσκων. Αφήνω την όλη ατμόσφαιρα που δημιουργούν τα κομμάτια τους, και το κοινό τους που παραμένει εκεί. Η τελευταία τους συναυλία ήταν εξαιρετική. Καταπληκτικό setlist με όλα τα κομμάτια που περιμένεις να ακούσεις, αρχή αρχή με Near Distance - I Suppose καπάκι, το πολύ καλό Don't forget to Remember από το νέο τους δίσκο, το Palisades ασφαλώς, και μια εκρηκτική εκτέλεση του India πριν το encore. Κλείνω ραντεβού για την επόμενη φορά, γιατί πολύ απλά γουστάρω..

    Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

    Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

    Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

    Comment


    • #3
      Η τελευταία συναυλία που πήγα ήταν Scorpions/Uli Roth/MSG πριν από κάτι μήνες στο Χάμερσμιθ Απόλλο. Οι Scorpions ήταν κορυφαίοι όπως πάντα, τα τραγούδια που παίξανε με τον Uli ήταν πολύ καλά, ποτέ δεν περίμενα ότι θα τους έβλεπα μαζί. Ο Michael Schenker εμφανίστηκε στην σκηνή εκτός τόπου και χρόνου από την μαστούρα/αλκοόλ και ήταν πραγματικά για γέλιο και για λύπηση. Γενικά οι MSG ήταν το μόνο μελανό σημείο της βραδιάς αφού τα τραγούδια τους ήταν σαβούρα.

      Comment


      • #4
        Ανοίγω αυτό το θέμα για να γράφουμε για συναυλίες στις οποίες παρευρεθήκαμε πρόσφατα, αλλά και (γιατί όχι;) να σχολιάζουμε συναυλίες στις οποίες παρευρεθήκαμε πολύ καιρό πριν.

        Αγαπημένη μου συναυλία, μακράν αυτή των Metallica την 3η Ιουλίου 2007.
        [/b]
        Και εμένα,μόνο που αναφέρομαι στους Mastodon που έπαιζαν πριν από τους Kleftallica :icon_twisted: Πάντως χαρά στο κουράγιο σου ρε Cursed, τόσο σπρωξίδι φάγαμε τότε αν θυμάσαι. Εγώ δεν άντεχα άλλο από την κούραση και από τον πόνο,γύρισα σπίτι και ξεράθηκα asap.
        In the darkest corner of my mind, I see a boy with a crooked smile...

        Comment


        • #5
          Κανονίζουμε μάζωξη για March Metal Day;
          NEVERMORE,SODOM,Nightwish,Edguy
          Carpe diem

          Comment


          • #6
            Παιδιά, από ροκ και μέταλ κυρίως τι παίζει μέσα στο χειμώνα?
            Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

            Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

            Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

            Comment


            • #7
              ριξε μια ματια εδω φιλε Titus.

              Comment


              • #8
                Λεω αν μπορεσω την αλλη βδομαδα να παω σε αυτους εδω.Ειδικα για τους Zonaria(δεν ειναι απο Κρητη)εχω ακουσει καλα λογια.Για Marduk δε το συζηταμε.Ρε Dj παμε ρε,θα παιξουν και το Throne of rats.

                Αν και διαβαζω οτι δε τους καθεται και παιζει να το ακυρωσουν και αυτο το live.Θα δειξει.




                Ground_Zero:

                Kathomoun san hsyxo provato kai etrwga to sano mou edw kai posa xronia kai ksafnika emfanizontai atoma kai lene pws opoios trwei xortari tha souvlizetai apo edw kai pera epeidh to swsto einai na trws grasidi giati den ponaei sta matia otan to koitas (ontas prasino).

                Comment


                • #9
                  MARDUK - Athens Concert Is Cancelled; Alexandroupoli Concert Announced!!!!
                  4 Jan 2008 - 16:53 by Vassilis

                  MARDUK have announced the cancellation of their show set to take place in Athens in January. Read the band's statement below:



                  "We have the sad duty to announce the cancellation of the previously announced show of MARDUK- IN BATTLE- ZONARIA- ARTISIAN set to take place in Underworld Club in Athens on January 15th 2008.

                  The reasons of the cancellation are not due to the band. The management of the touring party informed us that the transportation of the touring party to Athens from Turkey by ferry is impossible and so there is no other option than to cancel the show. We are sorry for any inconvenience this cancellation may cause but unfortunately it's beyond our control."

                  The group's booking agency, Massive Music, has issued the following statement:

                  "We regret to inform you about cancelled gig in Athens, scheduled for January 15, right after a few shows in Turkey. Looking for a ferry connection between Turkey and Greece we realized after summer season there're no direct connections and the other ones are not so reliable. An agent who was searching for some other solutions said the only thing we can do is to book tickets for a connection via Chios Island, but it also might be cancelled in the last minute due to changeable weather conditions. A charter flight from Turkey to Greece is too much expensive. Covering this distance by cars it could take 2 days. Those, so to speak "objective factors" forced us to move Athenian gig to Alexandroupolis.

                  We are really sorry for this unforeseen change. Our deepest apollogies to all the fans in Athens and Sold Out Promotion agency. We are really looking forward to make this possible in the future.

                  (Mariusz Kmiolek - Massive Music)".

                  [/b]
                  Για το λαιβ της Θεσσαλονίκης δεν ξέρω.
                  gently hold our heads,
                  gently hold our heads on high

                  Comment


                  • #10
                    Kριμα γιατι οι Marduk γ@μ@νε στις συναυλιες τους, και ειναι κι απο τα αγαπημενα μου συγκροτηματα. απλα τα πλοια εκει στην Τουρκια οπως φαινεται δεν ειναι και τοσο της προκοπης, μην πνιγουν οι ανθρωποι και ειδικα ο Arioch, και δεν κυκλοφορησει ουτε δευτερο Funeral Mist μετα

                    Comment


                    • #11
                      Δεν εχω παει σε συναυλια τους ποτε,αλλα λενε ειναι απο τις πιο βιαιες εμπειρειες που μπορεις να νιωσεις.Ειναι γνωστοι για τα live τους οι Marduk.Στα live albums παιζουν πιο γρηγορα απο οτι στα studio!!
                      Ground_Zero:

                      Kathomoun san hsyxo provato kai etrwga to sano mou edw kai posa xronia kai ksafnika emfanizontai atoma kai lene pws opoios trwei xortari tha souvlizetai apo edw kai pera epeidh to swsto einai na trws grasidi giati den ponaei sta matia otan to koitas (ontas prasino).

                      Comment


                      • #12
                        Και για μένα, μία από τις καλύτερες συναυλίες ήταν των Metallica..αλλά όχι για τους βαρετούς Μetallica, αλλά για τους My Dying Bride...
                        Kαι βέβαια το ελληνικό metal κοινό που νομίζει πως metal είναι μόνο οι Μetallica και οι Ιron Maiden, τους ειρωνευόταν στα θρηνητικά τους leads και κουνάγαν τα χεράκια τους δίκην παιδικής χαράς....
                        Πολύ ενδιαφέρουσα η συναυλία των DHG , παρά το ότι είμαι σε αντίθετο δογματικό επίπεδο και μακράν πολύ 'έντονη και σχεδόν σχιζοφρενική η συναυλία των ChristCore θεών Chariot στο Αν...
                        Kαι επειδή βλέπω πολύ blackoμέταλλους τους Antestor και τους Horde μήπως τους έχετε ακουστά??
                        Είναι τόσο γοητευτική η αναστροφή των blackoμεταλλάδικων κλισέ///Invert the Inverted Cross!!
                        Nintendo must have created a virtual Eternal Darkness game that has engorged reality. The sanity meter right now is maxed out x 10000 so we're experiencing some weird stuff.

                        Let's just all say the magic words and go back to reality.

                        THIS CAN'T BE HAPPENING!!!!!

                        Comment


                        • #13
                          Δε τους ξερω τους δυο τελευταιους που ειπες.Για δωσε infos. ;)
                          Ground_Zero:

                          Kathomoun san hsyxo provato kai etrwga to sano mou edw kai posa xronia kai ksafnika emfanizontai atoma kai lene pws opoios trwei xortari tha souvlizetai apo edw kai pera epeidh to swsto einai na trws grasidi giati den ponaei sta matia otan to koitas (ontas prasino).

                          Comment


                          • #14
                            Oι Antestor ειναι Νορβηγικο συγκροτημα με χριστιανικη ιδεολογια, κυκλοφορησαν 3 albums με το τριτο να ξεχωριζει απο τι φαινεται αφου πηρε 99% απο 3 reviews στο metal-archives.com τουλαχιστον που κοιταξα. προσωπικα δεν εχω ακουσει και τοσο, σαν ονομα τους ξερω.

                            ο Ηorde παλι τι δηλωνει αντι-σατανιστης ?????

                            εγω παλιοτερα γουσταρα τη Νορβηγικη σκηνη, πλεον ακουω φανατικα τους Γαλλους, τελευταια με εντυπωσιασε το νεο Mutiilation οπως εγραψα και στο τοπικ της μουσικης.

                            Comment


                            • #15
                              Tι Γαλλους;Black metal απο τη Γαλλια ή γενικα γαλλικη μουσικη;Γιατι οι Γαλλοι περαν των Arkhon Infaustus στο Black,δε νομιζω να εχουν κατι σπουδαιο.Σε αντιθεση με τη νορβηγικη σκηνη,που το 90% του black εκει αναπνεει ακομα.Εκει γεννηθηκε και τα μεγαλυτερα συγκροτηματα της black σκηνης ειναι νορβηγικα.Κορυφαια μπαντα της χωρας οι Immortal imo.. ;)
                              Ground_Zero:

                              Kathomoun san hsyxo provato kai etrwga to sano mou edw kai posa xronia kai ksafnika emfanizontai atoma kai lene pws opoios trwei xortari tha souvlizetai apo edw kai pera epeidh to swsto einai na trws grasidi giati den ponaei sta matia otan to koitas (ontas prasino).

                              Comment

                              Working...
                              X