Announcement

Collapse
No announcement yet.

Συναυλίες

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Παρευρέθηκα λοιπόν στο Gothenburg Winter Metal Festival για να δω για δεύτερη φορά τους Dark Tranquillity. Τα υπόλοιπα ονόματα ήταν οι Ryot, Amaranthe, DeathDestruction και οι The Unguided. Δε θα έλεγα πως παρουσίαζαν κάποιο ενδιαφέρον γενικά. Ίσως λίγο οι The Unguided και η τραγουδίστρια των Amaranthe που όταν ανέβηκε ήταν η μόνη στιγμή που οι σεκιουριτάδες κοίταξαν προς τη σκηνή!
    Πολλές επικές και μη σκηνές είχε η βραδιά. Το μεγάλο μείον είναι και το κλασικό πλέον για τη χώρα, οι ηλίθιοι μεθυσμένοι viking-wannabes που ήταν όλοι ντουλάπες και μας έκαναν τη ζωή δύσκολη. Έναν μόνο πέταξαν έξω και ευτυχώς γιατί ήταν δίπλα στην παρέα μου... Ο άλλος μετά κυνηγούσε τον Stanne και έπεσε από κάτι σκάλες...


    Comment


    • η τραγουδίστρια των Amaranthe που όταν ανέβηκε ήταν η μόνη στιγμή που οι σεκιουριτάδες κοίταξαν προς τη σκηνή!
      γιατι αραγε:troll:

      Elize Ryd...αχ βαχ



      Comment


      • Αυτούς κι αυτήν αν στείλουν Eurovision θα είναι εντός κλίματος πάντως...


        Comment


        • Οι Evanescence θεωρούνται metal;

          Ο άλλος μετά κυνηγούσε τον Stanne και έπεσε από κάτι σκάλες...
          Ζήσατε επικές στιγμές.
          Originally posted by Squall Leonhart
          I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
          Originally posted by 丹野
          Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
          Originally posted by Ryu_gr
          υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

          Comment


          • Originally posted by Chaoscrow View Post
            Το μεγάλο μείον είναι και το κλασικό πλέον για τη χώρα, οι ηλίθιοι μεθυσμένοι viking-wannabes που ήταν όλοι ντουλάπες και μας έκαναν τη ζωή δύσκολη.
            Αστα αυτά και παραδέξου ότι γέρασες

            Χωρίς να παραγνωρίζω την ενόχληση από το γομάρι που κοπανιέται από την πρώτη νότα του support, τους τύπους γενικά τους συμπαθώ γιατί το ζούνε. Είχα πάντα μια αδυναμία στους true Slayerάδες, που είναι αυτό που περιγράφεις + ΠΟΛΛΑ ΚΑΡΦΙΑ - το μεθύσι.

            Ένιγουέι, την Παρασκευή παίζουν οι Mogwai τη συναυλία που είχε αναβληθεί δύο μήνες πριν και θα πάω. Με βλέπω για μπυρίτσα και άραγμα!
            Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

            Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

            Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

            Comment


            • Οι Evanescence φαντάζομαι θεωρούνται metal. Όχι ότι έχω ακούσει τόσο πολύ. Το πρώτο τους μόνο. Αυτό που εννοούσα για τους Amaranthe είναι ότι τα κομμάτια τους είναι δομής pop περισσότερο και όχι metal. Αυτό δεν έχει να κάνει με το softness factor/female vocals.

              Ρε Titus άσε με που γέρασα! :xp: Σαν το σκυλί χτυπιόμουν και γω! Αλλά χωρίς να ενοχλήσω κανέναν και ζώντας το 100%. Ούτε μπύρα στα μαλλιά άλλων, ούτε φτύσιμο, ούτε ξύλο σε άσχετες κοπέλες το 1/3 του όγκου μου...
              Και δε ξέρω αλήθεια αν το ζουν σε αυτή την κατάσταση που βρίσκονται. Καταλαβαίνω για κάτι ενδιάμεσο και μια κατάσταση ευφορίας αλλά εδώ μιλάμε για άτομα που δεν ξέρουν πλέον που είναι και τι ακούνε...


              Comment


              • Originally posted by Chaoscrow View Post
                Οι Evanescence φαντάζομαι θεωρούνται metal. Όχι ότι έχω ακούσει τόσο πολύ. Το πρώτο τους μόνο. Αυτό που εννοούσα για τους Amaranthe είναι ότι τα κομμάτια τους είναι δομής pop περισσότερο και όχι metal. Αυτό δεν έχει να κάνει με το softness factor/female vocals.

                Ρε Titus άσε με που γέρασα! :xp: Σαν το σκυλί χτυπιόμουν και γω! Αλλά χωρίς να ενοχλήσω κανέναν και ζώντας το 100%. Ούτε μπύρα στα μαλλιά άλλων, ούτε φτύσιμο, ούτε ξύλο σε άσχετες κοπέλες το 1/3 του όγκου μου...
                Και δε ξέρω αλήθεια αν το ζουν σε αυτή την κατάσταση που βρίσκονται. Καταλαβαίνω για κάτι ενδιάμεσο και μια κατάσταση ευφορίας αλλά εδώ μιλάμε για άτομα που δεν ξέρουν πλέον που είναι και τι ακούνε...
                Το πολύ το true metal μαλακίζει τον εγκέφαλο....καλά τα λες!Ειδικά εδώ στο Ελλάδα, που ακόμα κάποιοι δεν έχουν καταλάβει το ότι όταν δεν σ αρέσει ένα συγκρότημα στο line up, παίρνεις μια μπίρα, αράζεις και δεν φωνάζεις σαν κάφρος μαλάκας το όνομα του συγκροτήματος που γουστάρεις..
                Έχω βρεθεί σε τραγικά σκηνικά από την πιτσιρικαρία και όχι μόνο που κοροιδεύεαν τους My Dying Bride όταν έπαιζαν με τους Metallica......

                Tεσπα, συγχαρητήρια για την εμπειρία...πριν από κανα τετράμηνιο ανέβηκα και εγώ Γερμανία για να δω τους Saviour Machine σε unplugged εμφάνιση και ήταν μια εμπειρία ζωής..ειδικά για μένα που oi SM είναι ότι πιο πολύτιμο έχω στο χώρο της μουσικής...

                Comment


                • Ήμουν στο περιστατικό που αναφέρεις. Φώναζαν "Metallica" και γιουχαραν τους MDB ενώ έπαιζαν. Ντρεπόμουν για λογαριασμό τους... Λες και θα βγαίναν νωρίτερα οι Metallica... Άσε που δεν πρόκειται να κατανοήσουν ότι υπήρχαν και άτομα (π.χ. εγώ) που πήγαν πρωτίστως για MDB και Mastodon.


                  Comment


                  • Originally posted by Chaoscrow View Post
                    Άσε που δεν πρόκειται να κατανοήσουν ότι υπήρχαν και άτομα (π.χ. εγώ) που πήγαν πρωτίστως για MDB και Mastodon.
                    Ου, ρε φλώρε!
                    "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                    Comment


                    • Που να με δεις τώρα...


                      Comment


                      • Titus για εσένα γράφω

                        Ήρθα από Mogwai πριν από λίγο

                        Οι Mogwai ήταν καλοί,παίξαν 1.40 λεπτά δεν παίξαν δυστυχώς ΤΙΠΟΤΑ από CODY και Young Team,πολύ με στεναχώρησε αυτό και πολύ μέτριο ήχο.ΜΕΓΑΛΗ βαβούρα ρε γαμώτο.Ειδικά στο Batcat τρόμαξα σε κάποιες φάσεις ότι θα σπάσουν τα τύμπανα μου.Τέτοια βαβούρα δεν έχω συναντήσει ΠΟΤΕ σε live,και έχω πάει σε αρκετά

                        Την προηγούμενη εβδομάδα είχα πάει και Samsara Blues Expirement που ΕΣΠΕΙΡΑΝ. Μου άρεσε πολύ περισσότερο από περίμενα ότι θα μου αρέσει και με τικέτο ΜΟΛΙΣ 10 ευρώ. Όσοι είστε φαν του Space Rock με Heavy ξεσπάσματα ακούστε τους


                        Comment


                        • Μμμμμμμμμ, με ανησυχείς αλλά Κυριακή κοντή γιορτή, σήμερα θα τους δω κι εγώ. Προσωπικά το The Wolf is Howling και το Hardcore will never die μια χαρά δίσκοι είναι οπότε αν συμβεί το ίδιο δε θα με πειράξει πολύ. Αυτό που λες για τον ήχο είναι κακό σίγουρα, αλλά ο χώρος που θα παίξουν στην Αθήνα (Fuzz) είναι αρκετά καλός οπότε ελπίζω να το σώσουν.

                          Βλέπω promotion του τελευταίου δίσκου (λογικό) αλλά επειδή ειδικά σε αυτή την περίπτωση θέλω να ακούσω κάτι διαφορετικό από τα αγαπημένα μου θα το κάνω γαργάρα
                          Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                          Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                          Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                          Comment


                          • Εγώ επειδή τους έβλεπα πρώτη φορά ήθελα να ακούσω από τους πρώτους 2 δίσκους οτιδήποτε,φώναζα και για Ex-Cowboy

                            Αλλά σίγουρα το Hardcore δεν είναι κακώς δίσκος(το The Hawk is Howling δεν το έχω ακούσει πολύ) αλλά δεν φτάνει τα παλαιά στάνταρς

                            Τέλος πάντων καλά να περάσεις,ελπίζω σε καλό ήχο εκεί κάτω και γράψε εντυπώσεις μετά


                            Comment


                            • Πήγα Mogwai και μεταφέρω εντυπώσεις!

                              Στο Fuzz ο ήχος ήταν, όπως πάντα, αρκετά καλός, ενώ οι Mogwai κλασσικά παίξανε πάρα πολύ με τις ρυθμίσεις των ενισχυτών τους για ακόμα πιο διαφορετικά αποτελέσματα. Το setlist ήταν αυτό που περίμενα να ακούσω και, με κάποιες εξαιρέσεις, μου άρεσαν σαν επιλογές, αλλά εκεί που μου τα χάλασαν ήταν στο distortion. Βάλανε και στα λάχανα! Νομίζω έφτασαν σε ακραία σημεία, παίζοντας τα ήρεμα κομμάτια τους βαριά και τα βαριά κομμάτια τους σα...θόρυβο? Κάποιες εκτελέσεις μου άρεσαν αρκετά, άλλες όχι. Επειδή τους έχω συνδυάσει με τον ήχο των δίσκων τους (αν και καταλαβαίνω πως δε μπορείς να βγάλεις ολόκληρη συναυλία lo-key, ο κόσμος θα κόψει τις φλέβες του) με ξένισε και, παρόλο που μου άρεσαν, δεν ενθουσιάστηκα. Χάρηκα που πήγα, μου άρεσε αλλά ήταν μια απλά καλή συναυλία με βάση καθαρά αυτά που άκουσα. Έδειξαν επί σκηνής ελάχιστο από το ταλέντο και τη δημιουργικότητά τους σα μπάντα και έμειναν πολύ στο...distortion.

                              Οι Kwoon από την άλλη ήταν πολύ ωραία μπάντα. Ωραίοι ρυθμοί, ωραίες εναλλαγές, όμορφα κομμάτια, γενικά μου άρεσαν που τους είδα, άρεσαν και στον κόσμο αρκετά, και με έκαναν να θέλω να ψάξω την υπόλοιπη δουλειά τους.

                              Από θέμα χρόνου και οι δύο μπάντες ξηγήθηκαν πολύ καλά. 1 ώρα και 50 λεπτά οι Mogwai, 1 ώρα οι Kwoon, 28 ευρώ το εισιτήριο. Κυριλέ.

                              Τέλος, αυτό που είδα δεν το είχα ξαναδεί τόσο έντονα σε συναυλία. ΠΟΛΥΣ ΜΠΑΦΟΣ. Πολύς όμως, όχι αστεία. Νομίζω ότι έρχεται δεύτερη μόνο σε φεστιβαλ αποποινικοποίησης του χασίς. Μόνο εκεί που στεκόμουν φύγανε σηκωτοί από δίπλα μας τέσσερα άτομα, και όταν λέω "σηκωτοί" εννοώ κατάρρευση / πτώση λόγω χαμηλής πίεσης και μετά έξω στο ασθενοφόρο στα χέρια άλλων. Αυτό γινόταν από την αρχή των Mogwai (!!!) και κράτησε μέχρι το τέλος, σε βαθμό εκεί που στην αρχή ήμασταν στριμωχτά να είμαστε στο τέλος της συναυλίας μέσα στην άπλα
                              Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                              Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                              Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                              Comment


                              • Double post επειδή πρέπει και μπορώ!

                                Laharl στις 30 - 3 παίζει στη Θεσσαλονίκη το στο 8ball club το avatar σου

                                Μία μέρα μετά παίζουν στην Αθήνα και ελπίζω να κάτσει να πάω, αν και από παρέα το βλέπω χλωμό. Πάντως οι 65 days of static γενικά είναι από τις μπάντες που θα ήθελα να δω ζωντανά χωρίς να είμαι ο μεγαλύτερος οπαδός τους.
                                Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                                Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                                Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                                Comment

                                Working...
                                X