Announcement

Collapse
No announcement yet.

Συναυλίες

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ναι ρε Tite το γνωρίζω και μπορώ να πω ότι πήρα ΤΕΡΑΣΤΙΑ χαρά .Θέλω να ακούσω και ΟΛΟΚΛΗΡΟ το δίσκο του avatar μου αν γίνεται

    Χαίρομαι που σου άρεσαν οι Mogwai.Η παρατήρησή σου περί ΤΕΡΑΣΤΙΟΥ distortion είναι πολύ σωστή πάντως. Και σε εμάς για αυτό ο ήχος ήταν μέτριος.

    Κάτι άλλο που δεν μου πολυ άρεσε ήταν η άκρως επαγγελματική εμφάνιση.Φάνηκαν(τουλάχιστον σε εμάς) να μην το απολαμβάνουν ιδιαίτερα το live οι Mogwai.Dunno


    Comment


    • Double post γιατί και εγώ μπορώ και έχω και τις ευλογίες του Titu

      Την προσοχή σας παρακαλώ.Έρχεται ενά από τα καλύτερα ψιλοάγνωστα group.

      Crippled Black Phoenix 8 & 9 Μαρτίου σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη

      Πέμπτη 8 Μαρτίου @ Κύτταρο Live, Αθήνα
      Opening act: TBC

      Παρασκευή 9 Μαρτίου @ Eightball Club, Θεσσαλονίκη
      Opening acts: Sleepstream, Tuber

      Πόρτες: 21.00 | facebook event Αθήνας | facebook event Θεσ/νίκης

      Είσοδος
      €18 (τα πρώτα 100 εισιτήρια της προπώλησης)
      €22 (υπόλοιπο προπώλησης/ταμείο)
      €15 (lim. internet discount)

      Η προπώληση ξεκινάει τη 1η Φεβρουαρίου

      Από την γλυκόπικρη εσωτερική rock του ντεμπούτου τους και τη σινεματική υφή του ντουέτου των "The Resurrectionists/Night Raider", ως τα progressive μπολιάσματα και τις folk πινελιές των τελευταίων τους εγχειρημάτων, οι Crippled Black Phoenix ντύνουν τις ιστορίες απώλειας, νοσταλγίας και ελπίδας τους με τα πιο περίτεχνα μουσικά υφαντά. Στις 8 και 9 Μαρτίου η μοναδική μουσική του σπουδαίου σχήματος του Justin Greaves θα ακουστεί για ακόμη μία φορά σε δύο πολυαναμενώμενες εμφανίσεις σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη αντίστοιχα.

      Γέννημα του δημιουργικού άγχους του – εμβληματικού στον χώρο της heavy μουσικής – Justin Greaves (ex- Iron Monkey, Electric Wizard, Teeth Of Lions Rule The Divine), η μουσική των Crippled Black Phoenix παρέμενε κρυμμένη στο μυαλό και στις προχειρογραμμένες κασσέτες του για αρκετό καιρό. Με την παρότρυνση όμως και τη συνεργασία του καλού του φίλου και μπασσίστα των Mogwai, Dominic Aitchison, ξεκίνησε σιγά-σιγά να φέρνει στο φως τις πρωτόλειες ιδέες του και να τις αναπτύσσουν μουσικά. Ο καρπός της συνεργασίας τους αυτής θα σηματοδοτήσει την έναρξη μιας νέας μουσικής περιόδου για τον Greaves, μιας καινούριας μουσικής πορείας που θα του χαρίσει την ευκαιρία να περατώσει το φιλόδοξο προσωπικό του σχέδιο. Ένα μουσικό σχέδιο που καταφέρνει να χωρέσει μέσα του την μελαγχολική post-rock και την 70s progressive ψυχεδέλεια, τον μοντέρνο ηλεκτρισμό αλλά και τη νοσταλγία των περασμένων εποχών, την μιζέρια και την υπερηφάνια, το βάρος της ζωής αλλά και την ελπίδα του ονείρου. Το ζωηρό μουσικό του όραμα θα πάρει τελικά σάρκα και οστά με την πολύτιμη βοήθεια ποικίλων εκλεκτών μουσικών της Ευρωπαϊκής εναλλακτικής μουσικής σκηνής (Geoff Barrow, Nial McGaughey, Andy Semmens, Κώστας Παναγιώτου κ.α.).

      Μέσα στα 8 χρόνια ύπαρξής τους και με κάθε τους δισκογραφικό βήμα – από την πολυσχιδή "Endtime ballads" τριλογία τους μέχρι το υπέροχο "I, Vigilante" – οι Crippled Black Phoenix πιέζουν μόνιμα προς νέες μουσικές πλεύσεις υποδύωντας νέους μουσικούς χαρακτήρες. Με το φετινό, καταπληκτικό τους δίσκο "(Mankind) The Crafty Ape" όμως συντάσσουν την απόλυτη ασυμβίβαστη μουσική πρόταση, καταφέρνοντας να επανεφεύρουν τον εαυτό τους και να γράψουν ένα ολοκαίνουριο κεφάλαιο στην ήδη πλούσια καλλιτεχνική πορεία τους.

      Στις 8 και 9 Μαρτίου, οι αποκαλυπτικές μπαλάντες των Crippled Black Phoenix θα ακουστούν για ακόμη μία φορά σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη, υποσχόμενες μοναδικές συγκινήσεις στους νέους και παλιότερους οπαδούς τους.
      Titus κάνε έναν κόπο και άκου κάποια κομμάτια τους γιατί μόνο εσύ υπάρχει περίπτωση να πας σε τέτοια συναυλία

      Δίνω ένα μικρό δείγμα εδώ.Αν σου αρέσει και δεν ξέρεις τι να ψάξεις στείλε PM




      Comment


      • Γιατί ρε Laharl μόνο ο Titus; Εμείς γούστα δεν έχουμε;
        Εκτιμώ αφάνταστα CBP. Τους θεωρώ από τα καλύτερα πράγματα που έχουν συμβεί στη μουσική τα τελευταία χρόνια, χωρίς υπερβολή. Είχα κάποιο καιρό να ακούσω και τώρα που τους ανέφερες θα βάλω!


        4 Μαρτίου στο Göteborg οι Amon Amarth! Επιτέλους! Εκεί δεν παίζει να παραπονεθώ για viking-wannabes μα τον Odin!


        Comment


        • Κατσε κάτσε δεν ήξερα ότι υπάρχουν και άλλοι post-rock(?) φαν

          Εγώ δεν τους εκτιμάω απλά,είναι από της ΠΟΛΥ αγαπημένες μπάντες.Θεωρώ φανταστηκές όλες τους τις δουλειές(τον τελευταίο δίσκο δεν τον έχω ακούσει ακόμα,περιμένω να έρθει το vinyl).

          Προσωπικός αγαπημένος δίσκος ο πρώτος αλλά καλύτερος δίσκος είναι εύκολα το The Ressurectionist.

          Τα χειρότερα μουσικά νέα που άκουσα χρόνια τώρα είναι ότι έφυγε ο Joe από την μπάντα,μεγάλη απώλεια.Για εμένα δεν θα είναι η ίδια μπάντα δίχως αυτόν.Κακά τα ψέμματα η χροιά του είναι υπερβολικά χαρακτηριστική και υπερβολικά CBP

          Μπράβο ρε Chaoscrow,δεν περίμενα να υπάρχει άτομο εδω μέσα που να ξέρει τους CBP.Kuddos!

          ΥΓ:Ήσουν στις μαγευτικές συναυλίες του 2009?


          Comment


          • Κι εγώ τους έχω ακούσει αρκετά, αν και δε μπορώ να ότι τρελαίνομαι.
            "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

            Comment


            • Δεν ασχολούμαι σχεδόν καθόλου με post-rock, αλλά οι CBP μου αρέσουν πάρα πολύ! Το 2009 δε θυμάμαι καν που βρισκόμουν αλλά νομίζω το 2010 τους ανακάλυψα. Πρόσφατος είμαι δηλαδή...
              Βγάλαν και καινουργίο είδα... Τρέχω να το ακούσω!


              Comment


              • Εγώ δεν τους ήξερα,αλλά μόλις τους έμαθα.Κάτι ο ενθουσιασμός που βλέπω να υπάρχει,κάτι το γαμάτο όνομά τους,τους τσέκαρα.Ωραίοι.Περιμένω να μου "έρθει" η δισκογραφία τους.
                Carpe diem

                Comment


                • Johnny Winter Αθήνα και Θεσσαλονίκη!

                  Τον έχασα την προηγούμενη φορά που ήρθε, πριν από 2-3 χρόνια; Κάπου εκεί. Θυμάμαι ήταν τόσο μεγάλος και αδύναμος που έλεγα πάει, δεν θα τον δω ποτέ, σιγά μην ξαναέρθει. Κι όμως, lol. Βέβαια 7 Μαρτίου τελειώνω την εξεταστική (Ιωάννινα), οπότε πάλι θα τον χάσω... Δεν πειράζει, μπορεί να μην είναι (πάλι) η τελευταία του φορά.

                  Crippled Black Phoenix έχω ακούσει κι εγώ, όχι το τελευταίο όμως. Εκτός από κάποια κομμάτια στο I, Vigilante, δεν μου κάνουν ιδιαίτερη αίσθηση.

                  Comment


                  • Χαχαχα,χαίρομαι που υπάρχουν τόσα άτομα που τους ξέρουν και ας μην τους τρελαίνουν(απλά δεν ξέρετε γατάκια )


                    Comment


                    • Moυ αρέσουν κ εμένα οι Crippled Black Phoenix, λογικά θα δώσω το παρών. Thanx για την ενημέρωση
                      sigpic

                      Comment


                      • Αν είναι έτσι κύριοι να συνεννοηθούμε να πάμε όλοι μαζί! ;)
                        Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                        Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                        Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                        Comment


                        • Δεν ξερω αν εχει παρει χαμπαρι κανεις το επικων διαστασεων megaton, αλλα φετος κανουν tour στην Ευρωπη οι Backstreet Boys πακετο με New Kids on the Block.
                          Μιλαμε για once in a lifetime εμπειρια.

                          1/5 ερχονται στο Rotterdam, λεω να φουνταρω οτιδηποτε αλλο ειχα κατα νου και να ζησω απο κοντα το επος. Ψηνεται κανας αλλος;

                          Comment


                          • #justhappened

                            Κοjima + Suda σε συναυλια Morrissey (tweeted by Kojima), /endspam.

                            Comment


                            • Χθες Crazy Lixx και απόψε Bonafide στο Helsingborgfestivalen 2012. Δωρεάν είσοδος όπως και σε ό,τι υπάρχει στο φεστιβάλ και ήταν πολύ καλές οι συγκεκριμένες μπάντες. Ο κόσμος ψόφιος όπως πάντα εκτός από τους μεθυσμένους...


                              Comment


                              • Θα πάει κανείς Lady Gaga;
                                The illusion of free will is an illusion.

                                Comment

                                Working...
                                X