Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τί παίζετε αυτό τον καιρό;

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nooto: Συμφωνώ σε αυτό που λες για το gone home, αλλά ο λόγος που δε με ενόχλησε ήταν γιατί τα σημειώματα ήταν οργανικά συνδεδεμένα με την αφήγηση (ημερολόγιο που κρατούσε το κορίτσι). Αυτό που δε μου άρεσε ήταν η άκυρη κυριολεκτικά τοποθέτηση τους (ορισμένα σημεία ήταν τελείως κουλά και το μόνο σίγουρο ήταν ότι κανένας δε θα παρατούσε διασκορπισμένα σε ΟΛΟ το σπίτι τις σελίδες του ημερολογίου του).

    Επίσης

     
    βρήκα πολύ ωραίο τον παραλληλισμό μεταξύ της εξερεύνησης σε closets διασκορπισμένα στο σπίτι και της φράσης "get out of the closet," που χρησιμοποιείται στα αγγλικά για την αποδοχή της σεξουαλικότητας των γκει.



    Αξίζει να δεις και το commentary πάντως, έπεσε πολλή περισσότερη δουλειά από ότι αρχικά νόμιζα. Γενικά θεωρώ ότι πιάνει ώριμα το ζήτημα με το οποίο ασχολείται και το αναλύει ωραία και χωρίς πολλές φλυαρίες.

    Το zelda παίξε το αφότου τελειώσεις τα βασικά του backlog σου, πίστεψε με θα έχεις μεγάλο πρόβλημα μετά. XD πέραν της πλάκας, το switch πιστεύω θα σου ταιριάξει γιατί κατά μια έννοια είναι ο διάδοχος του vita, όποτε όλα τα indies εκεί θα κυκλοφορούν.

    Comment


    • Αξίζει να δεις και το commentary πάντως, έπεσε πολλή περισσότερη δουλειά από ότι αρχικά νόμιζα. Γενικά θεωρώ ότι πιάνει ώριμα το ζήτημα με το οποίο ασχολείται και το αναλύει ωραία και χωρίς πολλές φλυαρίες.
      Θα το τσεκαρω σιγουρα, εχω βαλει ακομα ενα playthrough στο προγραμμα για τα trophies ουτως ή αλλως οποτε θα ασχοληθω λιγο ακομα με τον τιτλο.

      To gone home ειναι μετριο ακομα και για το ειδος των walking simulators. Yπερεκτιμημενο, εκανε θορυβο μονο και μονο λογο της θεματολογιας σε μια εποχη που ηταν πολυ της μοδας. Δεν ηταν κακο αλλα δεν ηταν και κατι σπουδαιο. Και εγω δεν ειχα σε μεγαλη υπόληψη το ειδος αλλα το the vanishing of ethan carter ηταν παιχνιδι που πραγματικα εκτιμησα και μου αλλαξε γνωμη. Εχουν βγει πολλα καλα παιχνιδια στο "ειδος", το what remain of edith finch για παραδειγμα πρεπει να ειναι εξαιρετικο.
      Γενικα δεν εχω εμπειρια με το ειδος οπως ειπα και πριν αλλα θεωρω οτι walking simulator elements εχουν πολλα παιχνιδια που δεν ανηκουν σε αυτη τη κατηγορια, βλεπε portal, half life, dark souls, alien isolation κλπ. Δεν ξερω αν κανω καταχρηση της εννοιας απλα εννοω παιχνιδια που η αφηγηση της ιστοριας γινεται μεσω της περιηγησης του παικτη στον κοσμο του παιχνιδιου χωρις να υπαρχει αλλo external υλικο (εννοω non video game exclusive elements οπως cut scenes-κινηματογραφος, texts-λογοτεχνια κλπ). Υπο αυτη τη εννοια δεν θεωρω καθολου μετριο το τι μπορει να προσφερει η συγκεκριμενη τεχνικη σε οτι αφορα την αφηγηση. Απο κει και περα και σε οτι αφορα το ιδιο το ειδος, το gone home εμενα μου αφησε θετικες εντυπωσεις (btw πολυ ωραιο αυτο που λες evans με το closet theme) παροτι συμφωνω οτι θα μπορουσε εν δυναμει να ειναι κατι πολυ καλυτερο. Θα τσεκαρω τα παιχνιδια που γραφεις, btw εχω στο backlog και το everybody goes to the rapture, δεν ξερω αν το εχετε δοκιμασει για να πειτε γνωμες.

      Το zelda παίξε το αφότου τελειώσεις τα βασικά του backlog σου, πίστεψε με θα έχεις μεγάλο πρόβλημα μετά. XD πέραν της πλάκας, το switch πιστεύω θα σου ταιριάξει γιατί κατά μια έννοια είναι ο διάδοχος του vita, όποτε όλα τα indies εκεί θα κυκλοφορούν.
      Το καταλαβαινω αυτο που λες, εγω κατι τετοιο επαθα μετα το FFXV και το εριξα επισης σε mobile gaming και indies, ποσο μαλλον με ενα παιχνιδι οπως το zelda που αποτι διαβαζω στα posts σας ειναι πραγματικα φανταστικη εμπειρια. Για το switch ακριβως ετσι το βλεπω και εγω, ως διαδοχο του vita και δεδομενης της αγαπης που εχω για αυτη την κονσολα πιστευω οτι και αυτο θα το λατρεψω.
      Last edited by nooto; 23-05-2017, 10:44 PM.

      Comment


      • Θα φανεί ειρωνικό αλλά τα παιχνίδια της εταιρείας που έφτιαξαν το είδος (της Chinese room: τα dear Esther και everybody has gone to the rapture) θεωρώ ότι είναι ιδιαίτερα βαρετά. :Ρ ειδικά το τελευταίο με κούρασε άπειρα, παρόλο που το έχω παίξει αρκετά. Έχει κάποια ιδιαίτερα στοιχεία σχετικά με την αποτύπωση της αγγλικής επαρχίας, ρατσισμού κτλ, αλλά γενικά το βρήκα αργό και κουραστικό. Παρακολούθησα και μια παρουσίαση ορισμένων ατόμων της ομάδας που δούλεψε πάνω σε αυτό και είναι ξεκάθαρο το ότι έχουν όραμα και στόχο (τους ακολουθώ και συο twitter και σαν studio ασχολούνται πολύ με την προώθηση του art gaming στην Αγγλία κι έχουν δικτυωθεί με τους σημαντικότερους φορείς στη χώρα - βλέπε ukie), αλλά... πραγματικά δε με πείθουν τα παιχνίδια τους. XD

        Θα σου πρότεινα όπως και δήποτε το firewatch, το οποίο με άφησε λίγο ξεκρέμαστο, αλλά γενικά θεωρώ ότι κατάφερε πολύ περισσότερα κι από τα δυο παιχνίδια της Chinese room. Επίσης όλοι λένε τα καλύτερα για το Edith finch, το οποίο το χρηματοδότησε η Annapurna, ένα αμερικανικό στούντιο που το διευθύνει η κόρη ενός ζάμπλουτους Αμερικάνου επιχειρηματία (αν θυμάμαι καλά) και σκοπός του είναι η χρηματοδότηση και υποστήριξη πρωτοπόρων παιχνιδιών και ταινιών με ένα ξεκάθαρο καλλιτεχνικό προσανατολισμός. Ξέμεινα από χρήματα αυτόν το μήνα και δεν μπόρεσα να το αγοράσω αλλά αφότου πληρωθώ θα επενδύσω και θα επανέλθω με εντυπώσεις.

        Edit:

        Σε παρεμφερές στυλ, αξίζει να δεις και το her story. Υπερβολικά κουλό concept αλλά προσωπικά έφαγα ΤΡΕΛΟ κόλλημα. Σκέψου ότι όσο έπαιζα έτυχε να περάσει από δίπλα μου π αδελφός της γυναίκας και βλέποντας το παιχνίδι μου λέει "μα καλά τσόντα βλεπεις;" και κατέληξε να κάτσει από δίπλα για δυο ώρες για να λύσουμε το "μυστήριο."
        Last edited by Evans; 24-05-2017, 12:57 AM.

        Comment


        • Κανω μια ανασκόπηση στο Metal Gear Solid 2 : Sons of Liberty με λίγη απαλή τζαζ στο ραδιόφωνο και λιγο ουίσκι παρέα με το ηλιοβασίλεμα.

          Comment


          • Παίζω το Mirror's Edge Catalyst. Το parkour έχει φάση, αλλά το game θα μπορούσε να είναι καλύτερο. Η μάχη είναι πάλι σπαστική, γιατί την βάλανε δεν καταλαβαίνω. Η αλλαγή σε open world σου δίνει περισσότερες επιλογές, αλλά γίνεται μονότονο πιο γρήγορα. Περισσότερα όταν το τελειώσω.

            Comment


            • Λόγω του Tekken 7 που χρειαζόμουν online, υπέπεσα στο αμάρτημα, τα έσκασα αδρά και έβαλα PS+. Το οποίο PS+ όμως μεταξύ άλλων έδινε το Life Is Strange που τσέκαρα όσο κοιτούσα τις διάφορες νέες λειτουργίες. Hory shit, το παιχνίδι με έχει αφήσει με το στόμα ανοιχτό. Είναι με επιλογές σε στυλ Walking Dead (Telltale), Heavy Rain κλπ. Κυκλοφόρησε με επεισόδια σε 5 μέρη. Πριν λίγο τελείωσα το 4ο και έχω μείνει με το στόμα ανοιχτό, πολύ δυνατός τίτλος, τίγκα στο συναίσθημα. Ειδικά στο τέλος του 3ου επεισοδίου ήμουν έτοιμος να βάλω τα κλάματα σαν το μικρό κοριτσάκι που είμαι .

              Θέλω να διαβάσω τα πάντα σχετικά με θεωρίες κλπ, όμως τρέμω στην ιδέα των σπόιλερ, επομένως θα το αναβάλω για μόλις το τερματίσω. Αν και δεν το συνηθίζω, πιθανώς και να το ξαναδοκιμάσω με νέες επιλογές κλπ αυτήν την φορά για να δω πώς θα αλλάξει η ιστορία. Βλέπω πως σε Steam / PSN έχουν και τζαμπέ το πρώτο επεισόδιο. Όσοι έχετε PS+ και δεν το έχετε ήδη παίξει, ήρθε η ώρα να το κάνετε.

              Εν τω μεταξύ έδωσαν και το Abyss Odyssey για το PS3 που ήθελα να δω. Αν συνεχίσουν έτσι για μερικούς μήνες ακόμα, σχεδόν θα δικαιολογήσω την αγορά

              PK World - Τα πάντα για Disney comics!

              Comment


              • Δειτε tricky towers οσοι εχετε γκόμενα/γυναίκα/φίλη και θέλετε fun couch game, το πηρα στο sale και μου άρεσε αρκετά, αν και χάνω συχνα και ragearw να πω την αλήθεια.. Εκανα και ενα ragequit δυνατο, "δεν ξερεις να χανεις καθολου" "το εγώ σου ειναι τεράστιο" "εισαι εγωπαθής και αλαζόνας" "τι κανω εγω με ενα τετοιο ανθρωπο?" μπορει να ακούσετε και τίποτα τέτοια..

                (εγω απαντησα "μαθε εσυ να χανεις που το κανεις και συχνα" και κάπου εκει εληξε το "fun" game..)

                Το προτεινω..

                Comment


                • Originally posted by i Have no Equal View Post
                  Δειτε tricky towers οσοι εχετε γκόμενα/γυναίκα/φίλη και θέλετε fun couch game, το πηρα στο sale και μου άρεσε αρκετά, αν και χάνω συχνα και ragearw να πω την αλήθεια.. Εκανα και ενα ragequit δυνατο, "δεν ξερεις να χανεις καθολου" "το εγώ σου ειναι τεράστιο" "εισαι εγωπαθής και αλαζόνας" "τι κανω εγω με ενα τετοιο ανθρωπο?" μπορει να ακούσετε και τίποτα τέτοια..

                  (εγω απαντησα "μαθε εσυ να χανεις που το κανεις και συχνα" και κάπου εκει εληξε το "fun" game..)

                  Το προτεινω..
                  Η όλη φάση αξίζει thread ολόκληρο. Έχω ένα κάρο παρόμοια περιστατικά να γράψω.

                  Comment


                  • Καλά άνετα και εγω, έχω τσακωθεί κανονικά στο lost castle (και αυτο δυνατό για τέτοιες φάσεις), λιγο πριν το last boss για δεύτερη φορά και ενω είμαστε fully geared τα χάνει και δεν κανει τίποτα τρωει μονο dmg ενω εγω παλευω μονος μου ε τιλταρω και αρχιζω "τι στο καλο κανεις ανόητη?? ανόητη σκοτωσε κάτι!!" "εισαι καθυστερημενη τι κανεις?" κατι τέτοια μου ξέφευγαν γιατι δεν το πιστευα οτι θα χάναμε με τέτοιο gear που εκατσε και ενω ειχα βρει σχεδον τα patterns του boss..

                    Ε μετα κλάματα και τετοια, κουβέντα 3ωρη για το που παμε και που βαδίζουμε και στο πιο σημαντικό της υπόθεσης το παιχνίδι δεν τερματίστηκε ποτέ..

                    Comment


                    • Μου αρέσει που βρίζεις με το γάντι (ανόητη) για να πας στο καπάκι στο καθυστερημένη.

                      Comment


                      • Games pou paizw auto ton kairo :
                        - Overwatch
                        - PlayerUnknown's Battlegrounds
                        - Hearthstone

                        Comment


                        • Ξεκινησα dead cells, ειναι στυλ rogue legacy on steroids, πολυ responsive και tight controls και δυσκολουτσικο, επισης πολυ ωραιο pixel art.

                          Recommended για τους φανς του είδους, αν και ειναι ακομα early access δεν ειδα κανενα ενοχλητικό bug.

                          Comment


                          • Originally posted by i Have no Equal View Post
                            Καλά άνετα και εγω, έχω τσακωθεί κανονικά στο lost castle (και αυτο δυνατό για τέτοιες φάσεις), λιγο πριν το last boss για δεύτερη φορά και ενω είμαστε fully geared τα χάνει και δεν κανει τίποτα τρωει μονο dmg ενω εγω παλευω μονος μου ε τιλταρω και αρχιζω "τι στο καλο κανεις ανόητη?? ανόητη σκοτωσε κάτι!!" "εισαι καθυστερημενη τι κανεις?" κατι τέτοια μου ξέφευγαν γιατι δεν το πιστευα οτι θα χάναμε με τέτοιο gear που εκατσε και ενω ειχα βρει σχεδον τα patterns του boss..

                            Ε μετα κλάματα και τετοια, κουβέντα 3ωρη για το που παμε και που βαδίζουμε και στο πιο σημαντικό της υπόθεσης το παιχνίδι δεν τερματίστηκε ποτέ..
                            Καλά είσαι, τα ίδια περνάω κι εγώ με τη γυναίκα μου. Είμαστε που είμαστε και οι δύο τραγικοί sore losers, όταν παίζουμε ticket to ride ή mario kart γίνεται πανικός μέσα στο σπίτι. Το χειρότερο είναι όταν στο ticket to ride έχουμε κάνει την τέλεια διαδρομή, είμαστε και οι δύο σε άσχετα σημεία στο χάρτη και ξαφνικά είτε εγώ είτε η Ιωάννα πετάει ένα "Essen Berlin" ενώ δεν υπήρχε καμία ένδειξη ότι αμφότεροι το θέλαμε (ενώ και οι δύο το είχαμε στο πλάνο μας)... Κλασικά πρωινά Σαββάτου αυτά... Πρέπει να ανοίξουμε thread. XD

                            Comment


                            • Για το mario kart δεν ανεφερα τιποτα οπως είδες γιατι ειναι μια κατηγορια μονο του, αν και εχουμε παιξει πανω απο 300-400 ωρες, δεν θελω να επεκταθώ γιατι θα χάσετε πάσα ιδεα..

                              Ενα teaser: Ειμαι πρωτος 200cc cup τελευταια διαδρομη(παίζουμε co-op και υποτίθεται με βοηθάει), τρωω blue shell με φτανουν οι npc και αυτη η οποια εχει 3 red shells λεω "αραξε και μολις δεις npc να πλησιάζει ριξτου", μαντέψτε που κατέληξαν τα red shells και σε τι θεση βγηκα..

                              Comment


                              • Κανονικα θα λεγα "α την παλιοκ..." αλλα επειδη μιλαμε για σενα καλα εκανε
                                Do a barrel roll!

                                Comment

                                Working...
                                X