Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τί παίζετε αυτό τον καιρό;

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Τέλειωσα το Hell's Highway και άρχισα το Chaos Theory που χάρη στον Altair έμαθα πως προσφέρεται στα 2.5€. Ξόδεψα πάνω από μιάμιση ώρα για να κάνω την πατέντα να παίζω με τον μοχλό του 360 αλλά άξιζε τον κόπο. Πανέμορφα γραφικά και τρέχει και πολύ ωραία στον τενεκέ μου. Σπουδαίος τίτλος, περισσότερο στιβαρός και ώριμος παρά καινοτόμος για τότε. Πολύ χάρηκα!

    Comment


    • Έχοντας τερματίσει το Chaos Theory (που ήταν μια εξαιρετική εμπειρία, προσπάθησα για το 100% αλλά το έχασα σε μερικές πίστες), ξεκίνησα το Psychonauts επίσης στο PC αλλά δεν.

      Το θέμα είναι όντως ενδιαφέρον - η εξερεύνηση στο μυαλό κάποιου άλλου. Υπάρχει αρκετό χιούμορ, είναι αισθητικά όμορφο και οι διάλογοι πνευματώδεις. Αλλά αγανάχτησα! Είναι από τα παιχνίδια αυτά που έχουν χίλια διαφορετικά χρωματιστά σκατουλίνια να μαζέψεις που γεμίζουν την οθόνη παντού, που δεν ξέρεις σε τι χρησιμεύουν και μπερδεύεσαι. Τρεις ώρες έπαιζα και ήμουν ακόμη στην εκπαίδευση, κάνοντας τα ίδια και τα ίδια. Ήθελα πραγματικά να το συνεχίσω για να δω τις ιδέες που περιέχει, αλλά δεν μου πρόσφερε κανένα κίνητρο οπότε το διέγραψα και τελείωσα.

      Comment


      • Originally posted by Raf View Post
        Έχοντας τερματίσει το Chaos Theory (που ήταν μια εξαιρετική εμπειρία, προσπάθησα για το 100% αλλά το έχασα σε μερικές πίστες), ξεκίνησα το Psychonauts επίσης στο PC αλλά δεν.

        Το θέμα είναι όντως ενδιαφέρον - η εξερεύνηση στο μυαλό κάποιου άλλου. Υπάρχει αρκετό χιούμορ, είναι αισθητικά όμορφο και οι διάλογοι πνευματώδεις. Αλλά αγανάχτησα! Είναι από τα παιχνίδια αυτά που έχουν χίλια διαφορετικά χρωματιστά σκατουλίνια να μαζέψεις που γεμίζουν την οθόνη παντού, που δεν ξέρεις σε τι χρησιμεύουν και μπερδεύεσαι. Τρεις ώρες έπαιζα και ήμουν ακόμη στην εκπαίδευση, κάνοντας τα ίδια και τα ίδια. Ήθελα πραγματικά να το συνεχίσω για να δω τις ιδέες που περιέχει, αλλά δεν μου πρόσφερε κανένα κίνητρο οπότε το διέγραψα και τελείωσα.
        Η εμπειρια μου με το psychonauts ειναι παρομοια. 2 φορες προσπαθησα να ασχοληθω μαζι του και το παρατησα. Δεν ειμαι απολυτα σιγουρος για τους λογους αλλα ενας απο αυτους ηταν το οτι ειχε καπως αργο progression.

        Comment


        • Ξεκίνησα Uncharted 4 σήμερα.Προχτές έκατσα να βγάλω τα multiplayer trophies να τελειώνω με δαύτα και πλέον ευχαριστιέμαι το Main game.
          Παράλληλα παίζω Dragon Quest 4 όπου βρίσκομαι στο 5ο κεφάλαιο.
          Carpe diem

          Comment


          • Μεταξύ των παιχνιδιών της Arc System Works, των shmups της Cave και ενός παλιού Dreamcast

            Originally posted by Roronoa View Post
            Η εμπειρια μου με το psychonauts ειναι παρομοια. 2 φορες προσπαθησα να ασχοληθω μαζι του και το παρατησα. Δεν ειμαι απολυτα σιγουρος για τους λογους αλλα ενας απο αυτους ηταν το οτι ειχε καπως αργο progression.
            Και εγώ το ίδιο. Ισως να μου αρέσει περισσότερο το Psychonauts 2. To Broken Age πάντως καλούτσικο φαίνεται και αρκετά προσεγμένο

            Comment


            • Για πρώτη φορά δοκίμασα δυο παιχνίδια της τελευταίας τριετίας. Πρώτο το Tomb Raider σε PC: κινηματογραφικό, εντυπωσιακό, νομίζω η καταλληλότερη επανέναρξη της σειράς. Έπαιξα την πρώτη ώρα, πολύ το φχαριστήθηκα. Το άλλο ήταν το Destiny στο One, παιχνίδι της Bungie. Πέρα από τις γραφικάρες, δεν μου έδωσε κανένα κίνητρο να ενδιαφερθώ. Ελπίζω μετά να γίνεται εθιστικότερο, αλλά εγώ το έκλεισα από βαρεμάρα, σε αντίθρση με το TR που κράσαρε και αναγκάστηκα να το κλείσω.

              Το Steam δίνει το Papers, Please! με -60%. Το 'χει παίξει κανείς, να το πάρω;

              Comment


              • Originally posted by Raf View Post
                Το Steam δίνει το Papers, Please! με -60%. Το 'χει παίξει κανείς, να το πάρω;
                To αγόρασα πέρσι τα Χριστούγεννα και το έπαιξα άμεσα (δεν θυμάμαι πόσο καιρό είχα να κάνω κάτι ανάλογο ). Είναι αρκετά περίεργη περίπτωση παιχνιδιού. Προσωπικά το ξεκίνησα έχοντας ακούσει διθυραμβικά σχόλια με συνέπεια ο πήχης να είναι αρκετά ψηλά και αυτό μάλλον μου γύρισε μπούμερανγκ. Αυτό που είδα εγώ τελικά είναι ένα τίτλος που χαρακτηρίζεται περισσότερο από την εμπειρία παρά από το gameplay. Αν το δεις από την πλευρά του δεύτερου, είναι απλά ένας εξομοιωτής γραφειοκρατίας που οκ, δεν λέει και πολλά. Αν σε αυτό συνυπολογίσεις και το story που υπάρχει στο Background το πράγμα πάει σε άλλο επίπεδο. Που χαλάει κάπως το όλο πράγμα; Στο ότι σαν εμπειρία είναι κάτι που κανονικά όπως το βλέπω εγώ πρέπει να το βγάλεις μία και έξω και 1) τα game overs 2) τα διάφορα σενάρια που συναντάς και κάνουν μπαμ ότι εκεί έχεις επιλογές, χαλάνε κάπως τη μοναδικότητα.
                Είναι πάντως από τα παιχνίδια που νομίζω αξίζει να τα δεις (ειδικά σε τέτοια τιμή) και από εκεί και πέρα στην χειρότερη θα μείνεις απλά ικανοποιημένος.

                Comment


                • Το αγόρασα, σύντομα και εντυπώσεις!

                  Comment


                  • Sub, έπεσες μέσα σε ό,τι περιέγραψες· εκτός από το μια κι έξω, καθώς το βρίσκω πολύ βαρύ -και ίσως μονότονο- για να το βγάλω μονομιάς αλλά και πολύ ιδιαίτερο για να το παρατήσω. Περιέργως, η γραφειοκρατία γίνεται εθιστική. Art gaming done right!

                    Comment


                    • Για το "μονομιάς" πάντως εγώ δεν αναφερόμουν στο να το βγάλεις σε ένα session αλλά στα περίπου 2 gameover που σχεδόν αναπόφευκτα θα δεις. Κάποια κομμάτια θα τα ξαναπαίξεις και εκμεταλλευόμενος την εμπειρία σου πλέον θα τα βγάλεις σχετικά εύκολα, όμως αυτό εμένα τουλάχιστον ήταν κάτι που με χάλασε. Μαθαίνεις να κάνεις γρήγορα τους ελέγχους και ότι δεν σε παίρνει να κάνεις τον φιλάνθρωπο και προχωράς. Σε αυτό τον τομέα (αν και διαφέρουν σαν παιχνίδια) το this war of mine νομίζω τα πήγε πολύ καλύτερα καθώς το μόνο που σου περνούσε ήταν η ανάγκη για επιβίωση και όχι επιλογές κτλ, και τελικά ακόμα και αν δεν έφτανες στο "τέλος" ένιωθες ότι είχες ζήσει την εμπειρία που ήθελε να σου περάσει ο τίτλος. Το έπαιζες μια φορά και δεν "χρειαζόταν" να γυρίσεις πίσω και να δεις τι άλλο μπορούσες να κάνεις.

                      Comment


                      • Για το "μονομιάς" πάντως εγώ δεν αναφερόμουν στο να το βγάλεις σε ένα session αλλά στα περίπου 2 gameover που σχεδόν αναπόφευκτα θα δεις.
                        Τώρα κατάλαβα τι ήθελες να πεις. Ακόμα να το τερματίσω, περνάω 4-5 days τη μέρα. Θεωρώ άδικο το κριτήριο του issuing city, είναι πολύ άβολο να ψάχνεις στο βιβλιαράκι.

                        + κάποιες ασάφειες όσον αφορά τα δαχτυλικά αποτυπώματα, τον σωματικό έλεγχο κτλ
                        Last edited by Raf; 24-12-2016, 01:45 AM.

                        Comment


                        • Το Papers, Please ξεχάστηκε αλλά δικαιολογημένα, επειδή προέκυψαν άλλες δουλίτσες τις ώρες που καθόμουν να παίξω... Βέβαια, θα το πιάσω ξανά σύντομα, δεν είναι πως θα χαωθώ... Παίζω όμως το Pure για X360. Ουσιαστικά το τερμάτισα και μου μένουν λίγες πρωτιές ακόμη για το 100%.

                          Αυτά τα χριστούγεννα ανακάλυψα πόσο έχω απομακρυνθεί από το χόμπι. Με τη νέα τηλεόραση έβαλα ξανά να δοκιμάσω σχεδόν ό,τι παιχνίδι έχω για 360 (κυρίως) και PS2. Και Halo 4 έβαλα, και FFXII, και Red Dead Redemption. Το πρώτο δεν είναι Halo, το δεύτερο είχε τόσο πολύ flicker που ήταν απροσπέλαστο και το τρίτο είναι τερματισμένο και το βαρέθηκα άμεσα. Παράλληλα, εγκατέστησα το Dragon Age που αγόρασα τις προάλλες, μα για άλλη μια φορά ανακάλυψα πως δεν το'χω με τα πολύπλοκα RPG. Στην τρίτη μάχη το απεγκατέστησα - με το Jade Empire από το ίδιο πακέτο τα έχω πάει πολύ καλύτερα στο παρελθόν. Όμως, τα μόνα παιχνίδια που απόλαυσα και στα οποία έκατσα να δοκιμαστώ ήταν απλοί σπορ τίτλοι: το PES2008 (PS2) και το Pure. Το δεύτερο είναι παλιά μου αγάπη - ένα παιχνίδι αγώνων ATV με κινηματογραφική κάμερα, διαρκές vignette στις γωνίες, εκτεταμένο trick system και υπεράνθρωπα άλματα. Μάλιστα το session που έκανα προχθές βράδυ ήταν από τα καλύτερα που θυμάμαι τα τελευταία χρόνια. Προσφέρει εκπληκτική αίσθηση του οχήματος και είναι διαολεμένα εθιστικό.



                          Παράλληλα με όλα αυτά έβαλα και είδα ό,τι βίντεο υπάρχει για τίτλους που έρχονται το 2017. Εντυπωσιάστηκα ειλικρινά! Ειδικά αν σκεφτείς πως έχω χάσει τουλάχιστον 4 χρόνια νέων τίτλων - σίγουρα όλη τη γενιά των One-PS4. Δεν είναι πως το χόμπι μου αρέσει λιγότερο, είναι πως έκατσαν τα πράγματα έτσι ώστε να μην αφιερώσω ούτε χρόνο ούτε χρήματα σε αυτό. Σχετικά με όλα αυτά, ήθελα τέλος να πω πως δεν είμαι σίγουρος αν το φόρουμ με οδηγεί στα games ή το αντίθετο.

                          Comment


                          • Παίξε σε PC αν σου τρέχει το Firewatch.Δεν ξέρω πως θα σου φανεί,το ξεκίνησα σήμερα και ήδη το λατρεύω.Νόμιζα πως είναι ένα ακόμα "walking simulator",αλλά διαβάζοντας τόσα θετικά σχόλια,είπα να του δώσω μια ευκαιρία.Ουσιαστικά όλο το ζουμί,είναι στο χτίσιμο της σχέσης μεταξύ των χαρακτήρων.Έχω παίξει το 1/5,μια ώρα δηλαδή,το λέω ενδεικτικά.
                            Carpe diem

                            Comment


                            • φαίνεται εξαιρετικό, αλλά αν είχα pc να το τρέχει δεν θα έκανα άλλη δουλειά, θα δοκίμαζα ό,τι παιχνίδια έχουν κυκλοφορήσει από το '10 και μετά! :d

                              Comment


                              • Σκέφτηκα πως επειδή είναι indie ίσως είναι πιο βατό.Σόρρυ.
                                Carpe diem

                                Comment

                                Working...
                                X