Announcement

Collapse
No announcement yet.

Περί βιβλίων και άλλων δαιμονίων

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Εγώ και τα βιβλία (σχολικά κυρίως) έχω αλλεργία αλλά ορισμένες φορές σε καθηλώνουν.Mass Effect: Revelation όλο σε χαρτί φωτοτυπίας.Εκπληκτικό φαίνεται μέχρι στιγμής (chapter 17)

    Comment


    • #32
      Τελειωσα το Dune Messiah (πολυ καλο τελος) και αγορασα ενα βιβλιο απο εναν συγγραφεα που τον διαβαζω πρωτη φορα.

      Λεγεται "Ο Θεος Ποταμος" του Wilbur Smith και περιγραφει μια ιστορια ενος ευνουχου, ενος πολεμιστη και μια πριγγιπισας στην αρχαια Αιγυπτο. Περιγραφη που κοβει την ανασα και μια ιστορια που εξιστορειται σε εναν αληθινο κοσμο που σε μυει στα εθιμα και τον τροπο ζωης της αρχαιας Αιγυπτου.

      Να που θελω να παω τα Χριστουγεννα
      My blog:Doppel's Den

      Comment


      • #33
        Εγώ προχθές τελειώσα το Illuminati του Dan Brown. Είχα κολλήσει τελείως. Το διάβασα μεσα σε τρισημιση μέρες.... Λιώσιμο. Θα το συνιστουσα ανεπυφιλακτα.
        "to katarameno mixanima de deixnei ti photo... axristi eparxia, den vazan perysi kai mia fwtia se ayto to net cafe na ta pernan ola kainouria grrrr"

        by Fyge 114 Amaliada edition

        "Εγώ όμως και μόνο που πατάω goombas με το Mario αφηνιάζω! "

        by Chaoscrow

        Comment


        • #34
          Σκέφτομαι εδώ και καιρό να αρχίσω να διαβάζω τα Dark Tower του Stephen King. Τα έχει διαβάσει κανείς να μου πει πως του φάνηκαν;


          Comment


          • #35
            εγω αυτον τον καιρο λογω της σχολης μου οπου φοιτω θα αρχισω να διαβαζω την βιβλο της java του wiley για να με βοηθησει να την κατανοησω.ασχολειται κανεις με το συγκεκριμενο θεμα ωστε να μου δωσει καμια συμβουλη η βιβλιογραφια???

            Comment


            • #36
              Νταξ', όποιος δεν έχει διαβάσει έγκλημα και τιμωρία πρέπει να το κάνει οπωσδήποτε

              Comment


              • #37
                Faraday ναι. Είναι μεγαλειώδες βιβλίο, και προσωπικά το αγαπημένο μου του Ντοστογιέφσκι.
                Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                Comment


                • #38
                  Διαβάζω το Χαμένο Σύμβολο του Dan Brown.
                  Όπως πάντα, η αφήγηση του Brown είναι συγκλονιστική. Το πέμπτο του βιβλίο όμως, δυστυχώς χαρακτηρίζεται, όπως και όλα τα υπόλοιπα, απο χαρακτηριστικά πια "Brownικά" κλισέ, όπως είναι ο κακός της υπόθεσης ή...γενικά η υπόθεση.
                  Μέχρι τώρα είναι απο τα πλέον αδύναμα έργα του, χωρίς αυτό να σημαίνει πως απο μόνο του χωλαίνει.

                  Comment


                  • #39
                    Το "Lost Symbol" τελικά δεν είχε τίποτα να πει. Ήταν μία φούσκα που όλο μεγάλωνε και μεγάλωνε και προετοίμαζε τον κόσμο για τεράστια πράγματα. Δεν εννοώ οτι περίμενα να αποκαλυφθούν τα μυστικά του κόσμου, μα τουλάχιστον κάτι περισσότερο απο αυτό που τελικά έγινε. Προς το τέλος ειδικά ο συγγραφές εκτίθεται πολύ.
                    Απο Brown κρατάω το "Ψηφιακό Οχυρό" και το "Illuminati". Ο "Αρκτικός Κύκλος" και ο "Κώδικας" ακολουθούν, ενώ ξεχνάω τελείως το "Χαμένο Σύμβολο".

                    Μου δανείσανε το "Συμπόσιο" του Πλάτωνα.
                    Περιμένω πολλά περισσότερα απο το προηγούμενο πάντως..

                    Comment


                    • #40
                      Εγώ το καλοκαίρι διάβασα και τελείωσα το "Βιβλίο Των Πέντε Κύκλων" του Miyamoto Musashi, του μεγαλύτερου και ανίκητου ξιφομάχου της εποχής του Edo.

                      Το βρήκα πολύ ενδιαφέρον και με βοήθησε πολύ στην Ιαπωνική ξιφασκία που εξασκώ και ασχολούμαι ως αθλητής. Αυτό θα κριθεί πολύ ενδιαφέρον για όσους χρησιμοποιούν Iaido και Kendo και Kenjutsu και θα τους βοηθήσει πολύ στην αναβάθμιση τους τόσο στους αγώνες όσο και στις τεχνικές κινήσεων και χτυπημάτων, αλλά και τόσο στην πνευματική σας ικανότητα να είστε χαλαροί και να "διαβάζετε" τον αντίπαλο σας και να επιτεθείτε ΠΡΙΝ αυτός σας επιτεθεί.

                      Επεσημάνω ότι πολλοί θα χαρούν να μάθουν ότι το βιβλίο αυτό στην Εισαγωγή περιέχει το βιογραφικό του ίδιου του Musashi-dono !
                      sigpic

                      Comment


                      • #41
                        Thelw kai egw na diavasw to xameno symvolo na dw ti paizei...
                        Apo ekei kai ystera egw krataw Illuminati me diafora kai meta kwdika Davinci, to psifiako oxhro to vazw trito giati den eixe arketo apo to yliko me tous grifous pou mou aresei.
                        O Arktikos kyklos enw htan kalyteros apo afto pou perimena, den mporw na pw pws htan kati to WOW...
                        "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                        But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                        Kindred, this blade and I.
                        "

                        "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                        Greek Gaming Videos
                        Greek Final Fantasy Forum

                        Comment


                        • #42
                          Εγώ το καλοκαίρι διάβασα και τελείωσα το "Βιβλίο Των Πέντε Κύκλων" του Miyamoto Musashi, του μεγαλύτερου και ανίκητου ξιφομάχου της εποχής του Edo.


                          Όχι άλλα ιαπωνικαααα..

                          Comment


                          • #43
                            Koita to the legend of the five rings einai kalo vivlio na exei diavasei kapoios, alla oxi san mythistorhma
                            "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                            But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                            Kindred, this blade and I.
                            "

                            "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                            Greek Gaming Videos
                            Greek Final Fantasy Forum

                            Comment


                            • #44
                              Originally posted by Raphael View Post
                              Όχι άλλα ιαπωνικαααα..
                              [/SIZE]
                              Υπάρχει και σε Ελληνικάαααααααααααααα.............
                              sigpic

                              Comment


                              • #45
                                Τέλειωσα ξανά το "Νίκος Καββαδίας: Ζωή/Γυναίκα/Θάλασσα - Αφηγήσεις στο Μαγνητόφωνο" του Μήτσου Κασόλα.
                                Απομαγνητοφωνημένος 65χρονος Καββαδίας. Υπέροχο, απλά υπέροχο. Καθ'εαυτού μου την έδωσε ο συγγραφέας (μου άφησε την εντύπωση, απο αυτό και κυρίως απο το επόμενο βιβλίο (ο Δαίμονας Χόρευε Μέσα του) οτι δεν είναι και ο καλύτερος άνθρωπος) αλλά για τη χάρη του ναυτικού ποιητή...

                                Comment

                                Working...
                                X