Announcement

Collapse
No announcement yet.

Game & watch

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Game & watch

    Σήμερα δεν κυκλοφορούν πια (όπως παλιά), αλλά όταν ήμουν μικρός όλα τα παιδιά τέτοια είχαν. Μικρά handhelds με lcd οθόνες, του ενός παιχνιδιού. "Game & watch" ήταν η ονομασία της Nintendo, άλλες εταιρίες τα ονόμαζαν "LCD card games" ή αλλιώς.
    Ίσως ο πιο χαρακτηριστικός εκπρόσωπος να ήταν το (πορτοκαλί) Donkey Kong της Nintendo.
    Εκτός από simulators, σήμερα αναβιώνουν και ως συλλογές για σύγχρονες κονσόλες ή handhelds.
    Έχετε τέτοια παιχνίδια πια;
    www.retromarket.gr
    www.retrogamer.gr
    www.greekroms.net
    www.niwse.gr
    www.telamonas.stokos.gr

  • #2
    Ωραίο θέμα

    Από Game & Watch είχα παίξει τα Donkey Kong και Oil panic μέσω φίλου.

    Από Τiger είχα τα Jurassic Park και Simpsons.

    Πέραν αυτών, ένα όπου χειριζόσουν ένα σταθμό διαστημικού λεωφορείου και έπρεπε να χτυπήσεις UFO πριν αυτά προσγειωθούν καθώς και ένα με ''Formula 1'' που απέφευγες δεξιά αριστερά τα προπορευόμενα οχήματα.

    Τέλος, φυσικά τα μηχανηματάκια με το built-in Τetris που ήταν δημοφιλή για μια περίοδο...
    NDS themes

    Comment


    • #3
      Game & Watch δεν είχα ποτε...Τα original τουλάχιστον.Είχα παίξει κάποτε Mario VS Donkey Kong και ένα άλλο που έπρεπε να βάζεις γέφυρες σε κάτι κενά.
      Σε άλλα παρόμοια τύπου games,είχα από την Tiger το Spiderman,το X-men και το κλασικό πλέον με τον τερματοφύλακα
      «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

      Comment


      • #4
        Εγώ ο ίδιος ήμουν κάτοχος δύο, το ένα λεγόταν Monkey Donkey και το άλλο δεν θυμάμαι. Αλλά είχα σκίσει και λάτρευα το Donkey Kong, που το είχε φίλος μου.
        www.retromarket.gr
        www.retrogamer.gr
        www.greekroms.net
        www.niwse.gr
        www.telamonas.stokos.gr

        Comment


        • #5
          Τα Mario VS Donkey το είχε μια ξαδέρφη μου όπως και αυτό με τις γέφυρες.Με παιρνούν 4-6 χρόνια η καθεμία και τότε(ήμουν δεν ήμουν 6-7)μου το είχαν δανείσει και το είχα λιώσει.

          Τα Tiger από την άλλη πλευρά,είναι σειρά που αποπνέει σεβασμό.Το X-MEN ήταν fighting και είχε μέσα κάποιες κάρτες που όταν τις πέρναγες από το ενσωματωμένο reader του Tiger άλλαζες X-men-καλό!!Aν κι εγώ με Wolverine και Cyclops έπαιζα.

          Τώρα το θυμήθηκα είχα και ένα μάρκας Truly φορητό game αλλά σπάω το κεφάλι μου να βρω ποιο ήταν το θέμα του. :blink:
          «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

          Comment


          • #6
            Γεια σου Vag. Καλωσηρθες/

            Μεχρι προσφατα ειχα μερικα σε καποιο treasure chest στο σπιτι μου που μου ειχαν απομεινει για καποιες δεκαετιες .

            Τo NBA JAM, Super Street Fighter II με κατι καρτες,GI-JOE ηταν τα πιο αξιοσημειωτα απο αυτα που ειχα. To πρωτο ηταν νομιζω Acclaim ενω τα αλλα δυο Tiger.

            Παλιοτερα ειχα παρα πολλα

            Oπως και να εχει, πριν μερικες ημερες πεταξα οτι ειχε απομεινει, δεν τεσταρα καν τη λειτουργικοτητα τους.

            Νομιζω οτι εχω σε rom-ακια ολα τα GameWatch
            " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

            Authenticity sir, authenticity. "

            Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



            Comment


            • #7
              πέταξες τέτοιο θησαυρό; :blink: :blink: :blink:
              ντροπή σου.εγώ θυμάμαι είχα ένα με transformers κι ένα με teenage mutant ninja turtles.πλέον όμως δεν έχω ιδέα τι έχουν απογίνει.
              Carpe diem

              Comment


              • #8
                καθώς και ένα με ''Formula 1'' που απέφευγες δεξιά αριστερά τα προπορευόμενα οχήματα.[/b]
                LOL τι μου θύμισες.
                Αυτό και το Donkey Kong τα είχα, τρελές αναμνήσεις λέμε.
                Φυσικά το Donkey Kong έκανε περισσότερες υπερωρίες, αλλά αμφότερα ήταν καλά.
                There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                Comment


                • #9
                  Originally posted by Raf
                  Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                  Comment


                  • #10
                    [/b]
                    έεεεεετσι, αυτά είχαν πολύ πέραση για μια περίοδο

                    χεχε να κι ένα homebrew δωράκι, βασισμένο στα μηχανηματάκια αυτά:
                    http://www.zshare.net/download/1474845958ee61da/
                    NDS themes

                    Comment


                    • #11
                      έεεεεετσι, αυτά είχαν πολύ πέραση για μια περίοδο

                      χεχε να κι ένα homebrew δωράκι, βασισμένο στα μηχανηματάκια αυτά:
                      http://www.zshare.net/download/1474845958ee61da/
                      [/b]
                      εχεις λαθος Link...

                      Comment


                      • #12
                        Το link δεν ήταν λάθος.Απλά έχουν περασει 3 μήνες από τις αρχές Ιουλίου που έγινε το post του boy.
                        «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                        Comment


                        • #13

                          [/b]
                          Αυτο ειναι Game and Watch?

                          Comment


                          • #14
                            Προφανώς και δεν είναι.Η κουβέντα ξεκίνησε για τα G&W και ο Somari ανέφερε-με λακωνικό τρόπο -την πιο φθηνή λύση που ήταν και ευρέως διαδεδομένη.

                            Αναφερόμουν στο link στο τέλος του post του boy.
                            «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                            Comment


                            • #15
                              Μια πολυ φιλη μου εχει ενα υπερσυλλεκτικο Donkey Kong Junior το οποιο ειναι σαν cabinet απο arcades, και δεν το δινει με τιποτα ρε γμτ...
                              :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

                              Comment

                              Working...
                              X