Announcement

Collapse
No announcement yet.

Πως πειθατε τους γονεις σας να σας αγορασουν videogames?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Παιδια τα μπλεξα με τα ευρω... λοιπον, 50,000 το Ν64 και απο 25,000 το ΙSS + 27.00 to Mace και 10,000 το Goldeneye αρα 120,000... πωπω ξεχασαμε τη δραχμη για τα καλα ετσι?

    Comment


    • #17
      Χμμ... πολυ μικρος απλα επαιζα με οτι ειχε ο ξαδερφος μου... καπια στιγμη μου εκανε δωρο η νονα μου μια κονσολα απο τις φτηνιαρικες και εφαγα το τρελο κολιμα... Μια μερα μου χαλασε το χειριστιριο και ετρεχα τον μπαμπα μου να μου παρει αλλο... Ειμουν τοσο τυχερος που μονος του ο μπαμπας μου ειδε οτι ειχε και κασσετες εκει και μου πειρε μια με 100κατι παιχνιδια...
      Αργοτερα ηρθε η εποχη του pc... Εκει πια ητανε σταθερα τα πραγματα... "Μπαμπα, θελω αυτο εκεινο, το δηνα και το ταδε παιχνιδι" "Καλα παμε να τα παραγκειλουμε"....
      Αχ... Ποτε δεν στεριθικα παιχνιδι... Και ποτε δεν ιδρωσα για να τα αποκτισω....

      Comment


      • #18
        27.000 το Mace... τι τιμες ειχαμε τοτε, και παραπονιεται ο κοσμος τωρα επειδη ακριβυνε η ντοματα. Ασε τη ντοματα και πιασε κανενα video game ρε homo sapiens.
        Do a barrel roll!

        Comment


        • #19
          27.000 το Mace... τι τιμες ειχαμε τοτε, και παραπονιεται ο κοσμος τωρα επειδη ακριβυνε η ντοματα. Ασε τη ντοματα και πιασε κανενα video game ρε homo sapiens.
          [/b]

          H τιμη του MAce εχει χαραχτει στο μυαλο μου, ηταν πανακριβο αλλα και οτι καλλυτερο απο γραφικα για μενα εκεινη την εποχη, επισης θυμαμαι για το perfect dark ειχα σκασει 35,000 δρχ (παιχνιδι και expation)

          Comment


          • #20
            Αααχχ.. Ωραιες εποχες.

            Εμενα η ιστορια μου με τα Video Games ξεκινησε ως εξης.

            Το 1994 η νονα μου ειχε κανει δωρο το πρωτο Gameboy με το Tetris και το Super Mario Land καθως και ενα αλλο (αρκετα σπαστικο παιχνιδι) που εμοιαζε με χελονονιντζακια. Μου διαφευγει το ονομα αυτη τη στιγμη.

            Αυτη την εποχη ουτε καν ηξερα οτι υπηρχε κονσολα, wtf is that ?

            Πραγματι ειχα λιωσει θυμαμαι στο Mario, επαιζα με τις ωρες... Ετσι ο πατερας μου (να ναι καλα ^_^) για να μη παθουν τα ματια μου και καλα στην μικρη οθονιτσα ενα βραδυ το 1995 αν δε κανω λαθος που γυρνουσα απο το σχολειο με τη μητερα μου (Απογευματινος τοτε...) μπηκα στο σπιτι και ειδα στην τηλεοραση του σαλονιου τον μαγικο χαρτι του Donkey Kong Country... Η εκφραση "εμεινα μαλακας" σηκωνει τα χερια ψηλα, παρολο που ημουν μολις 5 ετων... Πραγματικα η αισθηση παιζοντας την πρωτη πιστα ηταν απειρη.. Μετα το μικρο ασπρομαυρο μπαρμπαδακι Mario στο GB...
            Η μητερα μου τον ειχε μαλωσει τον Father, ελεγε τι ειναι αυτο το πραμα που εφερες στο σπιτι, κακο μπελα μας ανοιξες, τωρα το παιδι δεν θα διαβασει κανενα λογοτεχνικο βιβλιο ποτε και αλλα τετοια (φιλολογος ftw )

            Δεν ειχα ιδιαιτερο προβλημα οταν ηθελα καποιο παιχνιδι, αλλοστε δεν αγοραζα συχνα παιχνιδια, κυριως Χριστουγεννα και Πασχα εφερνε ο Μπαμπας games της επιλογης του σχεδον παντα! Το οτι ειμαι fan της Nintendo αυτο οφειλεται κατα 80 % στον μπαμπα αντε και 20 % στον τοτε ιδιοκτητη του καταστηματος που του ειχε προτεινει με κλειστα ματια SNES.

            Η σχετικη δυσκολια αρχισε οταν το 1996 (ή 7) ειδα στο περιοδικο "σαινια" τις πρωτες εικονες απο το Mario 64.
            Μετα τις ωρες καψιματος στα χρωματιστα 16-bit Mario All Stars + World αυτο μου φανηκε σαν ονειρο.
            Για να τους πεισω τους ελεγα διαφορα, ξερεις παλιωσε το SNES, αυτο θα ειναι και καλα το τελευταιο που θελω, ειναι μαγικο, ειναι τρισδιαστατο κτλ κτλ... Μετα απο ποοοοολυ πρηξιμο κυριως στην μητερα μου τα καταφερα και το αριστουργημα Mario 64 (που ενθουσιασε ακομα και την ιδια) μπηκε στο σπιτι..

            Απο κει και περα Gamecube, playstation και ολα τα σχετικα τα επερνα, ειτε με δικο μου χαρτζιλικι καθως και σε συνδιασμο με την καλη επιδοση στο σχολειο τοτε.. Ελεγαν ε νταξει αφου πηγες καλα παρε οτι θες..





            Comment


            • #21
              Tι μου θυμησες τωρα, που ελεγα οταν βγηκε το Ν64 πως ειναι η καλυτερη κονσολα στο κοσμο και πως τα γραφικα του Zelda δε προκειτε να ξεπεραστουν ποτε!!! τρελες μαχες τοτε με τους playstationακιδες και τους κομπιουτεραδες!

              Θυμαμαι πολυ εντονα παντως οταν ηταν να αγορασω τα Mortal kombat απο εναν φιλο μου (προς 6,000 δρχ το ενα νομιζω) ο Πατερας μου κατι ειχε μυρηστει και ηθελε να τα δωσει σε ενα τυπο απο τη δουλεια του να τα τσεκαρει για να δει αν εχουν βια και μηπως δεν ειναι καταληλα... ευτηχως τιποτα τετοιο δε συνεβει...

              Comment


              • #22
                Απ? ότι βλέπω το Nintendo 64 είναι ένα μηχάνημα που πολλοί εδώ πέρα αγαπάμε και έτσι πρέπει.

                Το αίσθημα του καταρχήν να αντικρίζεις και πολύ περισσότερο δε, να παίζεις για πρώτη φορά με το Nintendo 64, απλά δεν υπάρχει, είναι το ανώτερο πράγμα στο κόσμο μετά τον σοσιαλισμό. Το να ελέγχεις για πρώτη φορά τον Mario στο Super Mario 64 απλά δεν περιγράφεται με λόγια.
                There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                Comment


                • #23
                  όταν πρωτοέπαιξα sm64 ξενέρωσα απίστευτα και το άλλαξα για να παίξω κάτι άλλο.τώρα 11 χρόνια μετά κάπως καλύτερο μου φαίνεται.ποτέ δε μ'άρεσε το Ν64.ε ρε κράξιμο που έχω να φάω με αυτό το ποστ.μέχρι και μπαν
                  Carpe diem

                  Comment


                  • #24
                    Απ? ότι βλέπω το Nintendo 64 είναι ένα μηχάνημα που πολλοί εδώ πέρα αγαπάμε και έτσι πρέπει.

                    Το αίσθημα του καταρχήν να αντικρίζεις και πολύ περισσότερο δε, να παίζεις για πρώτη φορά με το Nintendo 64, απλά δεν υπάρχει, είναι το ανώτερο πράγμα στο κόσμο μετά τον WAT????. Το να ελέγχεις για πρώτη φορά τον Mario στο Super Mario 64 απλά δεν περιγράφεται με λόγια.
                    [/b]
                    Originally posted by Raf
                    Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                    Comment


                    • #25
                      όταν πρωτοέπαιξα sm64 ξενέρωσα απίστευτα και το άλλαξα για να παίξω κάτι άλλο.τώρα 11 χρόνια μετά κάπως καλύτερο μου φαίνεται.ποτέ δε μ'άρεσε το Ν64.ε ρε κράξιμο που έχω να φάω με αυτό το ποστ.μέχρι και μπαν
                      [/b]
                      WAT????
                      [/b]
                      There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                      Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                      Comment


                      • #26
                        όταν πρωτοέπαιξα sm64 ξενέρωσα απίστευτα και το άλλαξα για να παίξω κάτι άλλο.τώρα 11 χρόνια μετά κάπως καλύτερο μου φαίνεται.ποτέ δε μ'άρεσε το Ν64.ε ρε κράξιμο που έχω να φάω με αυτό το ποστ.μέχρι και μπαν
                        [/b]
                        αυτο που λες δεν υπαρχει! αποκλειεται να μην γουσταρες να εξερευνησεις εστω και λιγο το καστρο του Mario. και μολις μπεις στη πρωτη πιστα κολλας τοσο που θες να συνεχισεις μεχρι το τελος. δε ξερω με τι ξενερωσες, αλλα αυτο το παιχνιδι ηταν το κατι αλλο! και γενικα ολο το Ν64 προσφερε ατελειωτες ωρες χαρας και διασκεδασης! ειτε πιανωντας το Goldeneye 007, ειτε το Mario Kart 64 για multi, ακομα και τα Banjo Kazooie και φυσικα Ocarina of Time εγραψαν τη δικια τους ιστορια. αχ και να ξερατε τι τραβηξα μεχρι να εχω τη κονσολα καταδικια μου... ωραια χρονια που δυστηχως δεν επιστρεφουν...

                        Comment


                        • #27
                          .. κι ομως υπαρχουν ανθρωποι που πιστευουν πως το Ν64 δεν ηταν ο ορισμος της jaw-dropping εμπειριας στην πρωτη επαφη με το SM64. Τι αλλο θα ακουσουμε. Σε λιγο θα μου πειτε κι οτι υπαρχει σωστος κομμουνισμος .

                          Comment


                          • #28
                            Προτιμάς space invaders από tetris, δε σου άρεσε το sm64 στην εποχή του... what's next ;

                            Comment


                            • #29
                              Δεν ηταν ο μονος, η για να το θεσω διαφορετικα, εγω ημουν ο μονος απο parees και συγγενεις που ειχε και γουσταρε το Ν64 ολοι οι αλλοι με κραζαν και πεζαν Playstation...

                              Comment


                              • #30
                                Πω ρε τους αρεσε ο ελεγχος του Mario στο SM64. Ετσι ηταν η βιομηχανια στη προ-Banjo Kazooie εποχη.
                                Do a barrel roll!

                                Comment

                                Working...
                                X