Announcement

Collapse
No announcement yet.

Chrono Trigger

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Με την νέα έκδοση του popstation που υπάρχει στο 3-90 τα παιχνίδια που υπάρχουν σε περισσότερα του ενός CD απλώς τα ενώνεις σε ένα μεγαλύτερο αρχείο και άρα μπορείς να αλλάξεις CD.

    Τώρα για τα slowdowns δεν ξέρω. Όταν τερματήσω το παιχνίδι που έχω τώρα θα το δοκιμάσω και θα σου πω πιο σίγουρα γιατί θέλω και εγώ να το παίξω. Μάλλον δεν θα έχει πρόβλημα πάντως αν παίξεις λίγο με τις ρυθμίσεις.
    https://www.emulator-zone.com
    I am an iteration closer to my desired solution!
    The World Ends With You

    I will wipe out the Belmonts from the face of earth!
    Castlevania Lords of Shadow

    I am Wowser, King of the Woopa Twoopa and ruler of the Shroom Kingdom
    Hyperdimension Neptunia

    Comment


    • #17
      Famitsu CT scans

      ___




      ==============================================

      DS cant do 3d ειναι γνωστο. Κανεις δε θα ηθελε 3D Chrono Remake.

      Οταν καποτε ελεγα οτι το PSX λογω τεχνικων προδιαγραφων/χαρακτηριστικων, ποιοτητα τεχνολογιας αποδιδει καλυτερα γραφικα, πολλοι θιχτηκαν. Mαλιστα, ειχαν ακουστει πολλα απιστευτα με ενα εκ ων κορυφαιων οτι το DS μπορει να αποδωσει τον κοσμο του Final Fantasy 7 και οπτικα αλλα και σαν μεγεθος με τις εξειδικευμενες μεθοδους σμπιεσης της Ninty... lol
      Kατι μου θυμιζει αυτο! Saturn? tongue.gif[/b]
      Λοιπόν επειδή ανάμεσα σε αυτούς τους <<κάποιους>> είμαι και εγώ και δεν μου αρέσουν αυτές οι αναφορές και οι χαρακτηρισμοί, θα ήθελα να υπενθυμίσω κάτι. Ως απάντηση στο παραπάνω έλαβα τα <<το PSX αποδίδει ένα εκατομμύριο πολύγωνα ενώ το DS μόλις 10.000>> ή το <<DS δεν μπορεί να απεικονίσει FMVs>> (όπως και το ότι είμαι <<Nintendo fanboy>>) και μάλιστα με τόση έμφαση και σιγουριά, παρά χειροπιαστές αποδείξεις (aka DS games που ήδη κυκλοφορούσαν) και επιχειρήματα για το αντίθετο. Με τέτοια τεχνογνωσία είναι απορίας άξιον αυτή η εμμονή σε βαρύγδουπες δηλώσεις.

      Τώρα για τα περι FFVII (απορώ γιατί επανήλθε το ζήτημα) παραθέτω ξανά όσα είχα επιχειρηματολογήσει τον ισχυρισμό μου:

      --Mε μια ματιά στην βιβλιοθήκη της κονσόλας,μεταξύ άλλων το DS έχει μεταφορές από πολύ πιο σύγχρονες κονσόλες & PC και παιχνίδια ή εκδόσεις από σημερινά multiplatform, σε έναν τεχνικά τόσο παρωχημένο τίλο θα είχε πρόβλημα; Ναι , υάρχουν προχειροδουλειές αλλά έχει και ορισμένους τίτλους κοντά ή πιο πάνω ακόμα και από το Ν64 ενώ η emulation scene (βλέπε π.χ. neo geo ΑΕS emu) είναι ένα ακόμα στοιχείο των δυνατοτήτων της κονσόλας.Τα απλοϊκά γεμάτα γωνίες μοντέλα χαρακτήρων και τα prerendered γραφικά του FFVII δεν αποτελούν πρόβλημα ενώ πάλι βλέπω πως συγκρίνονται με μοντέλα από πλήρως 3d τίτλους.

      --Όσο για τα fmvs αν έχει ασχοληθεί κάποιος, θα γνωρίζει πως μέσω του homebrew Batch DPG μπορεί να μετατρέψει ταινία 2+ ωρών σε φορμάτ DS στα περίπου 200MB και σε καλή ποιότητα. Οι software developers χρησιμοποιούν τα επαγγελματικά Act imagine και το ακόμα καλύτερο πλέον moby clip,οπότε εκεί τα αποτελέσματα θα ήταν φυσικά πολύ καλύτερα.

      --Τέλος, είναι πασίγνωστο πως ακόμη και για δεδομένο τίτλο, υπάρχει άλλος κώδικας σε μια κονσόλα και διαφορετικός στην άλλη. Π.χ. ένας κοινός τίτλος σε PS3 με το X360 είναι διαφορετικό μέγεθος σε κάθε κονσόλα. Όσο για άλλα παραδείγματα, το RE2 64 (που από 2 CD κατέληξε στα 64MB και με καλύτερο οπτικό τομέα ήχο και προσθήκες), ή τα Secret Files:Tunguska, Runaway 2 από (4-5 GB σε PC, μεταφέρθηκαν στο DS) και πολλά άλλα.

      [/off topic]
      NDS themes

      Comment


      • #18
        Kαταρχας, λιγο-πολυ, γνωριζομαστε ολοι μεταξυ μας κ ξερουμε τι αισθηματα τρεφει ο καθενας για καθε εταιρεια.

        Επειδη τα θυμασαι με το δικο σου τροπο, θα υπενθυμισω πως ειχα παραδεχθει πως ειχα κανει λαθος για το ρυθμο αποδοσης πολυγονων κ εκτος αυτου, ειχα αναφερθει κ τοτε στην ποιοτητα τεχνολογιας, λεγοντας οτι το DS εχει πολυ καλυτερο επεξεργαστη ωστοσο για την αποδοση παιχνιδιων σημαντικο ρολο παιζουν κι αλλοι παραγοντες.

        Περι FFVII, πριν αναφερα κατι καθολου τυχαια. Παραλληλισα το DS με το Saturn. Θεωρητικα ηταν ισχυτερο του PSX, πρακτικα δε φανηκε σχεδον ποτε.
        Οποτε θεωρητικα το DS μπορει να αποδωσει το FVIΙ. Πρακτικα, δεν εχει παρουσιασει κατι αναλογο ωστε να δικαιολογει τη βεβαιοτητα της αποδοσης ενος τετοιου παιχνιδιου.

        Κι ας μην τρελαθουμε, το FF7 δεν ειναι τοσο τεχνικα απλοικο οσο νομιζετε ολοι που το κρινετε βασει γραφικων στους χαρακτηρες.
        Ειχαν παρουσιαστει καποιοι πολυ καινοτομοι μηχανισμοι οπως τα real-time prerendered backround/σκηνες δλδ κινηση στα Pre-rendered τοπια κατα την κανονικη εξελιξη του παιχνιδιου κτλ κατι που 11 χρονια μετα δεν εχει παρουσιασει το DS.

        Oσο για τα FMVs που ανεφερα τοτε, ειχε να κανει με το μεγεθος των videos, οχι με το οτι το DS δεν μπορει να αποδωσει videos. Ελεοζ δλδ. Μεχρι και το Amiga CD32 μπορει να επιτυχει FMVs.
        Αμφισβητισα οτι θα χωρουσαν ολα αυτα σε DS card ~που δε χωρανε~ videos, παιχνιδι, μουσικη κι οπως ανεφερε ο Belmont θα χρειαζοταν το extra slot.
        " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

        Authenticity sir, authenticity. "

        Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



        Comment


        • #19
          Δεν θυμάμαι τπτ. με δικό μου τρόπο, πολλοί θα θυμούνται τον διάλογο τότε. Τα πέρι αισθημάτων τα προσπερνώ, το ύφος και το ποιον του καθενός θα έλεγα είναι γνωστά.
          Για prerendered backgrounds με κινούμενα στοιχεία υπάρχουν τα παραδείγματα του Τunguska ή του Ninja Gaiden DS μεταξύ άλλων.

          Τέλος πάντων ό,τι είχα να πω το είπα και νομίζω ήμουν σαφής, δεν έχει νόημα να επαναλαμβάνομαι, είμαστε οff topic.

          --EDIT--
          (διευκρινίζω εδώ για να μην γεμίσει με άλλα εκτός θέματος ποστ το τόπικ αυτό)

          εννοω animation στα υψηλης αναλυσης pre-rendered Backround τοπια κατα την εξελιξη του παιχνιδιου, οχι απο 2δ ή 3δ Objects που εχουν ενσωματωθει σε αυτο. τεσπα/[/b]
          χαίρω πολύ

          --EDIT #2--

          διευκρινίζω το αυτονόητο, πως με το παραπάνω προφανώς εννοώ πως ναι υπάρχουν και animated prerendered bgs πέραν από <<3δ ή 2δ>> αντικείμενα
          NDS themes

          Comment


          • #20
            εννοω animation στα υψηλης αναλυσης pre-rendered Backround τοπια κατα την εξελιξη του παιχνιδιου, οχι απο 2δ ή 3δ Objects που εχουν ενσωματωθει σε αυτο. τεσπα/

            EDIT :

            Για prerendered backgrounds με κινούμενα στοιχεία υπάρχουν τα παραδείγματα του Τunguska ή του Ninja Gaiden DS μεταξύ άλλων.
            [/b]
            εννοω animation στα υψηλης αναλυσης pre-rendered Backround τοπια κατα την εξελιξη του παιχνιδιου, οχι απο 2δ ή 3δ Objects που εχουν ενσωματωθει σε αυτο. τεσπα/
            [/b]
            χαιρω πολυ κι εγω
            " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

            Authenticity sir, authenticity. "

            Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



            Comment


            • #21
              Πω ρε παιδια το εχετε ψαξει πολυ το ζητημα &#33;&#33;

              Εμενα τα πραγματα μου φαινονται απλα...

              Η nintendo με το wii και to DS δεν εχει στοχο την γραφικη απεικονιση αλλα το gameplay...

              Οποιος θελει γραφικα να παρει το psp και να βγαλει τα ματια του στην τεραστια οθονη...

              Οποιος θελει να παρει μια καρτουλα simply να την φουλαρει με παιχνιδια και να παιζει ξεγνοιαστα πλατφορμς ολο το καλοκαιρι παιρνει DS (Αυτος ειμαι εγω )

              Η nintendo το επαιξε πανεξυπνα το παιχνιδι των κονσολων...
              φθηνη κονσολα με χαμηλοτερη ποιοτητας γραφικα αλλα παρειστικο gameplay στο full &#33;

              Το Chrono Trigger ειναι ενα πολυ απλο παραδειγμα...

              Γενικα Πιστευω οτι η λογικη των τρελων γραφικων πρεπει να σταματισει γιατι τα ποιοτικα παιχνιδια εχουν πεσει κατακορυφα τα τελευταια χρονια...
              (Η μονη εταιρια που το εχει καταλαβει μου φαινεται πως ειναι η blizzard )
              Mετά τα δυο απανωτά σοκ του DIABLO 3 και του CHRONO TRIGGER DS .
              Δεν ξέρω τι αλλο μπορώ πλεον να περιμένω...
              Μήπως κανενα καινούργιο Metal slug ;;
              Κατσε, μωλις ειδα οτι θα βγει 7 &#33;&#33;&#33; Το μονο που μενει πλεον ειναι ...ΥΠΟΜΟΝΗ &#33;


              Comment


              • #22
                Να πω ενα καλωςηρθες στον Chrono που ναι φιλαρακι, και να παρακαλεσω τους αδρανεις mods να βαλουν warn σε οποιον ξαναθυξει τον Τοριγιαμα.

                Comment


                • #23
                  Οποιος θελει να παρει μια καρτουλα simply να την φουλαρει με παιχνιδια και να παιζει ξεγνοιαστα πλατφορμς ολο το καλοκαιρι παιρνει DS[/b]
                  Και αυτός PSP παίρνει με 8άρα κάρτα και φουλάρει με emulators, PSone games και τα αντίστοιχα PSP games.



                  Για το περιβόητο sequel του CT υπάρχει ένα ενδιαφέρον section στη wikipedia:
                  http://en.wikipedia.org/wiki/Chrono_Break

                  Επίσης, δεν θυμάμαι αν ειπώθηκε αλλά το CT DS θα έχει ένα νέο dungeon. Επομένως το port θα ακολουθήσει τη λογική των FF Advance.
                  https://www.emulator-zone.com
                  I am an iteration closer to my desired solution!
                  The World Ends With You

                  I will wipe out the Belmonts from the face of earth!
                  Castlevania Lords of Shadow

                  I am Wowser, King of the Woopa Twoopa and ruler of the Shroom Kingdom
                  Hyperdimension Neptunia

                  Comment


                  • #24
                    Γενικα Πιστευω οτι η λογικη των τρελων γραφικων πρεπει να σταματισει γιατι τα ποιοτικα παιχνιδια εχουν πεσει κατακορυφα τα τελευταια χρονια...
                    (Η μονη εταιρια που το εχει καταλαβει μου φαινεται πως ειναι η blizzard )
                    [/b]
                    Όχι όχι εδώ έχεις τεράστιο άδικο&#33; Δεν είναι το θέμα στο οποίο θα επεκταθώ, αν όμως το πιστεύεις αυτό που έγραψες μπορείς να ανοίξεις ένα topic στο γενικά περί gaming, να τοποθετηθείς εκτενέστερα και να απαντήσουμε ανάλογα και οι υπόλοιποι.

                    Boy και scatman, παρόλο που η συζήτηση έγινε αντιπαράθεση, αυτά που λέτε έχουν κάποιο ενδιαφέρον. Παρόλα αυτά pls stop it .

                    Comment


                    • #25
                      Επαναφέρνω το θέμα με μία απορία. Δεν ξέρω τι παίχτηκε εκεί, αλλά θέλω την γνώμη σας σε μία απορία μου για το Chrono Trigger.

                      Ποία έκδοση λέτε να πάρω και γιατί? Απ'όσο ενημερώθηκα και θυμάμαι, υπάρχουν τώρα 3 εκδόσεις και αναμένεται να υπάρχει και στην νέα έκδοση.

                      Τώρα το Chrono Trigger έχει βγει μόνο PSX, SNES(την Αμερικάνικη) και DS. Σε λίγο καιρό θα βγει για το Virtual Console του Wii, αλλά μόνο στην Ιαπωνία. Οπότε, καταλάβατε την απορία μου.

                      Ευχαριστώ.

                      Υ.Γ.: Μην μαλώνετε λες και είσαστε πολιτικοί μες στην βουλή...
                      sigpic

                      Comment


                      • #26
                        NDS.

                        Comment


                        • #27
                          Originally posted by Evans View Post
                          NDS.
                          Found it, deposited the money, returned back and bought it right away!
                          sigpic

                          Comment


                          • #28
                            Emulator
                            Damn too late...
                            "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                            But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                            Kindred, this blade and I.
                            "

                            "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                            Greek Gaming Videos
                            Greek Final Fantasy Forum

                            Comment


                            • #29
                              Originally posted by Ground_zero View Post
                              Emulator
                              Damn too late...
                              lol... You have to train your feets to advance more your speed.
                              sigpic

                              Comment


                              • #30
                                Amen to that.

                                Comment

                                Working...
                                X