Announcement

Collapse
No announcement yet.

Fallout 3

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Fallout 3

    Με αφορμη τις προσφατες πληροφοριες , videos απο την Ε3 ενα topic για τις προσδοκιες πανω στο νεο μερος της σειρας Fallout . Προσωπικα περιμενω με μεγαλη αγωνια τον συγκεκριμενο τιτλο και το προσφατο υλικο που πηραμε μου δημιουργει αισιοδοξια . Περιμενω τις δικες σας αποψεις-σχολια κλπ για το τι περιμενετε απο το συγκεκριμενο τιτλο .




  • #2
    Βασικά ελπίζω οτι η bethesda θα καταφέρει να ανταποκριθεί στις τεράστιες προσδοκίες που έχουν δημιουργηθεί για το συγκεκριμένο παιχνίδι. Παρόλαυτα απο τα λίγα που είδα στην Ε3 διατηρώ κάποιες αμφιβολίες.
    Καταρχάς δεν μου άρεσε τόσο η κίνηση του χαρακτήρα σε προοπτική τρίτου προσώπου αλλά και το γεγονός οτι βρισκόταν πολύ αριστερά στην οθόνη (βέβαια αυτό μπορεί να αλλάζει οπότε τσάμπα γκρινιάζω )
    Δευτερον στις μάχες που είδα στο βίντεο ο τύπος που παρουσίαζε το παιχνίδι δεν πετύχαινε εχθρό με την καμία και αναρωτιόμουν είναι αυτος νουμπάς ή φταίει ο χειρίσμος? δυστυχως το hands on του eurogamer επιβεβαίωσε το δευτερο!
    Για να είμαι ειλικρινής το περίμενα ποιο action το παιχνίδι! (κακώς βέβαια)
    Τέσπα είναι πολύ νωρίς ακόμα για να κρίνω (και να γκρινιάξω) περαιτέρω! Περιμένω να δω περισσότερα ;)
    Για αρχή
    eurogamer hands on
    http://www.eurogamer.net/article.php?artic...d=201105&page=1
    I attack sharks
    when i smell them bleed
    I dont go swimming
    water just wants to be around me.

    Comment


    • #3
      Ρε n00ba RPG είναι, τι μας λες τώρα; Μήπως γουστάρουμε RPGs και το κρύβαμε; Α μωρή n00b-άρα pilgrim μπαίνεις στο σωστό δρόμο και νιώθεις, έτσι μπράβο! Να σε δω να περιμένεις και το FFXIII στο Xbox 360 και τι στον κόσμο.

      Comment


      • #4
        Το συγκεκριμένο παιχνίδι μου έχει κεντρίσει πολύ το ενδιαφέρον , κυρίως λόγω του όλου concept στην Αμερική , 100 ώρες gameplay καθώς και το γεγονος ότι οι πράξεις σου καθορίζουν το αν θα είσαι καλός ή κακός...
        Αν και το συγκεκριμένο είδος δεν με έχει κερδίσει(ίσως το καταφέρει το Mass Effect) το Fallout 3 ίσως με κάνει να δω με άλλο μάτι το rpg στοιχείο...Επίσης μου θυμίζει για κάποιον λόγο η όλη φάση Bioshock

        Αναμένω με μεγάλο ενδιαφέρον τις εξελίξεις γύρω από το παιχνίδι...

        Evans , δεν είναι και καθαρό rpg σαν αυτά που λιώνεις εσύ αφού μπορείς να παίξεις και real time τις μάχες κτλ (έτσι νομίζω)

        Comment


        • #5
          Βασικά δε βάζω ταμπέλες στα RPGs (και στα παιχνίδια, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα). Αν κάτι είναι καλό θα το παίξω, χωρίς διακρίσεις. Αναφέρεσαι λογικά στα ανατολικά turn based RPGs, αλλά δεν παίζω μόνο αυτά ;) .

          Από ότι βλέπω πάντως (από κάποια μαγαζιά) δεν είναι region free το παιχνίδι. Η δικιά μου αγορά θα περιμένει αρκετά τότε, εκτός και αν το βρω φτηνά νωρίς. In myxbox.gr we trust (as always).

          Comment


          • #6
            Από ότι ξέρουμε το Fallout 3 παίζει σχεδόν όπως τα προηγούμενα μέρη της σειράς με τα γνωστά action points να παίζουν σημαντικό ρόλο στο gameplay.Το real time στοιχείο επικρατεί όταν ο χαρακτήρας βρίσκεται μόνος του και κάνει το exploration στα επίπεδα του παιχνιδιού ενώ το παιχνίδι κάνει παύση όταν δεις τον εχθρό και ετοιμάσεις επίθεση.Προσωπικά από αυτά που είδα στην E 3 μου άρεσαν πολύ και η Bethesda βρίσκεται σε καλό δρόμο.Το υβρίδιο turn based/real time πάντοτε το συμπαθούσα και από ότι φαίνεται κι εδώ το σύσδημα έχει αναπτυχθεί σωστά.
            Τα περί αστοχίας πιστεύω ότι έχουν να κάνουν περισσότερο με τα skills και τις ικανότητες του χαρακτήρα που δημιουργείς παρά με προβλήματα χειρισμού.Τα ποσοστά πιθανότητας επιτυχημένου χτυπήματος που απεικονίζονται στα μέρη του σώματος του εχθρού ναι εκείνα τα 35%,20% κτλ στα torso,head,left head κτλ. δικαιολογούν μία τέτοια αστοχία.Τώρα κάτα πόσο καλός θα είναι ο τίτλος σε λίγο καιρό θα ξέρουμε.

            Τέλος για τις collector εκδόσεις μάλλον θα τις παρατήσω καθώς η διαφορά τιμής της κανονικής με την συλλεκτική έκδοση είναι αρκετά μεγάλη ενώ στην περίπτωση αγοράς από Αμερικάνικα καταστήματα τύπου Amazon κτλ. η ισοτιμία δολλαρίου/ευρώ κάνει αυτή την διαφορά τιμής που ξεκινά από 20$ στα καινούρια παιχνίδια να αποκτά σημασία.Στο κάτω κάτω της γραφής και για να είμαστε ρεαλιστές οι συλλεκτικές εκδόσεις της πλειοψηφίας των παιχνιδιών της κονσόλας της Microsoft limited,collector,special κτλ. μόνο έτσι δεν μπορούν να ονομαστούν καθώς τόσο σε περιεχόμενο όσο και σε αριθμό κομματιών αποτυγχάνουν κατά την ταπεινή μου γνώμη να κερδίσουν αυτό τον χαρακτηρισμό.

            Fallout 3 και Fable 2 έχουν τρία κοινά στοιχεία.Ξεκινούν από F,βγαίνουν στο σύστημα της Microsoft και τα δύο παρέχουν ένα Nintendogs για partner...

            Όντως Evans το Fallout 3 όπως και το Fable 2 δεν είναι region free τλχ. δεν γνωρίζουμε ακόμα αν θα είναι στο τέλος.Το play-asia έχει ένα αξιόπιστο κατάλογο με region free games αλλά ήδη το γνωρίζετε.Τέλος πάντων,δεν χάνουμε τίποτα να το δουν κι άλλοι.

            http://www.play-asia.com/paOS-00-3-xbox360...49-en-84-b.html

            Comment


            • #7
              Τέλος για τις collector εκδόσεις μάλλον θα τις παρατήσω καθώς η διαφορά τιμής της κανονικής με την συλλεκτική έκδοση είναι αρκετά μεγάλη ενώ στην περίπτωση αγοράς από Αμερικάνικα καταστήματα τύπου Amazon κτλ. η ισοτιμία δολλαρίου/ευρώ κάνει αυτή την διαφορά τιμής που ξεκινά από 20$ στα καινούρια παιχνίδια να αποκτά σημασία.Στο κάτω κάτω της γραφής και για να είμαστε ρεαλιστές οι συλλεκτικές εκδόσεις της πλειοψηφίας των παιχνιδιών της κονσόλας της Microsoft limited,collector,special κτλ. μόνο έτσι δεν μπορούν να ονομαστούν καθώς τόσο σε περιεχόμενο όσο και σε αριθμό κομματιών αποτυγχάνουν κατά την ταπεινή μου γνώμη να κερδίσουν αυτό τον χαρακτηρισμό.
              [/b]
              +1 για μία ακόμα φορά και χαίρομαι που μπήκες στη λογική του importing. Έβλεπα τα παιχνίδια που αγόραζες για 70€ και αναρωτιόμουν γιατί, από τη στιγμή που day one τα βρίσκεις όλα 35€ στο εξωτερικό. Στην περίπτωση που δεν υπάρχει συμβατότητα απλώς περιμένεις ελάχιστες μέρες για τα τσακάλια που κάνουν εμπόριο ή τραβάς προς ebay μεριά και το προμηθεύεσαι και πάλι αρκετά φτηνότερα.

              Πάντως ας περιμένουμε μέχρι την κυκλοφορία του παιχνιδιού. Ίσως τότε εμφανιστεί κάποια region free έκδοση. Και με τα υπόλοιπα παιχνίδια δεν το ξέραμε νωρίτερα.

              Comment


              • #8
                Ξέρετε πολύ καλά πως όλα όσα λέτε για το σύστημα μάχης, την κίνηση στις 3 διαστάσεις κλπ, είναι δευτερεύουσας σημασίας. Όταν μια σειρά - τομή στο είδος και μια συγκλονιστική RP εμπειρία όπως το Fallout περνά στα χέρια μιας εταιρίας που αποδεδειγμένα (με το τρισκατάρατο Oblivion) ΔΕΝ ξέρει πώς να φτιάξει ένα πραγματικό RPG και τι είναι η ουσία του είδους, το αποτέλεσμα μόνο τρόμο προκαλεί. Προσωπικά, και με μεγάλη πικρία, περιμένω ένα generic FP action - RPG σαν το Hellgate Keep ή το Oblivion, με προβληματικούς διαλόγους, συνοχή κόσμου και χαρακτήρες. Θα σας συνιστούσα ΣΕ ΟΛΟΥΣ να παίξετε για μια βδομάδα περίπου το πρώτο ή/και το δεύτερο Fallout για να καταλάβετε πού ακριβώς βρίσκεται ο πήχυς. Το μέτρο σύγκρισης δεν είναι ούτε το Oblivion ούτε το Mass Effect, και μάλιστα σε μια εποχή που το είδος δεν περνά και την καλύτερη φάση του...
                Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                Comment


                • #9
                  Fallout 1 και 2... Διαμάντια μίας άλλης εποχής που δέν νομίζω ότι είναι εύκολο να επαναληφθούν στους casual καιρούς που ζούμε...
                  Συμφωνώ 1000% με τον Titus και προτρέπω και εγώ με την σειρά μου όσους δέν έχουν ασχοληθεί με τα προαναφερθέντα (και διαθέτουν υπομονή,επιμονή καθώς και ανοχή στα παλιά γραφικά) να το κάνουν και πραγματικά δέν θα χάσουν. Όσοι ενδιαφέρονται με λίγο ψάξιμο είναι δυνατόν να βρούν την συλλογή που περιλαμβάνει και τα 2 καθώς και το tactics.
                  Συμφωνώ επίσης απόλυτα και σε ότι αφορά το Oblivion,μόνο που διατηρώ μέσα μου την ρομαντική ελπίδα ότι ίσως συμβεί κανένα θαύμα και βγεί καλό το 3... Δέν μπορώ να πώ ότι αυτά τα λίγα που είδα στην Ε3 δέν μου άρεσαν,αλλά βέβαια το θέμα είναι να πιάσουν σωστά την ατμόσφαιρα,το RP και το μεγαλείο του κόσμου των προηγούμενων. Σίγουρη αγορά πάντως για εμένα όπως και νά χει,έτσι τιμής ένεκεν

                  Comment


                  • #10
                    1)καλώς ήρθες Gunslinger και καλά ποστ αλλά πόσταρε πιο συχνά.
                    2)ρε παιδιά γιατί τόσα αρνητικά σχόλια για το Oblivion;πάνω που απόφάσισα να το ξεκινήσω;τι προβλήματα έχει;ξέρω πως είναι εκτός θέματος οπότε και με ένα πμ ευχαριστημένος θα είμαι.
                    Carpe diem

                    Comment


                    • #11
                      Εγώ θα αναρωτιόμουν ποιο είναι το θετικό του τίτλου έναντι των άλλων CRPGs και όχι τι κακό έχει. Τέλος πάντων, μηδαμινό RP, scale levelling, bugs για μένα. Είναι και πολλά άλλα που με ξενέρωσαν, αλλά τα δύο πρώτα εκμηδενίζουν τελείως το παιχνίδι στα μάτια μου. Δεν υπάρχει RP (μέγα λάθος για παιχνίδι του είδους) και δεν έχει νόημα το leveling aka δεν έχει νόημα να γίνεις δυνατός aka δεν έχει νόημα το battle orientation του παιχνιδιού. Καλό και εύπεπτο για το ευρύ κοινό, αλλά κάποιος hardcore θέλει κάτι παραπάνω.

                      Comment


                      • #12
                        Kαλα δε το συζηταμε , θρυλικη η σειρα Fallout και το 3 θα αφησει ιστορια. Προσωπικα επαιξα τα 1 & 2 στο PS2 και παροτι φαινονται πλεον αρκετα Out of date, μπορει ευκολα να καταλαβει κανεις οτι ηταν μπροστα αυτα τα παιχνιδια.

                        Οπως και να χει, το verys best Μου σε PC RPG ειναι το Fallout Tactics. Μιλαμε για τρομερη cult-ιλα, φουτουριστικη τρελα και πιθανα το κορυφαιο tactic ever ;).

                        Οσον αφορα το 3, οι πληροφοριες γιαυτο ειναι γνωστες εδω κι αρκετο καιρο. Προσφατα ομως ανακοινωθηκε και η επισημη ημερομηνια για Αμερικη :

                        http://jrpgnews.wordpress.com/2008/07/29/f...x360ps3-update/

                        Πιο πριν διαφοροι retailers την ανακοινωναν, ωστοσο πλεον οπως ειπα ειναι επισημο.

                        Α! Το παιχνιδι εχει φαει ηδη ban στην Αυστραλια λογω τη χρηση drugs.
                        " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

                        Authenticity sir, authenticity. "

                        Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



                        Comment


                        • #13
                          <div class='quotetop'></div>
                          ρε παιδιά γιατί τόσα αρνητικά σχόλια για το Oblivion;πάνω που απόφάσισα να το ξεκινήσω;τι προβλήματα έχει;ξέρω πως είναι εκτός θέματος οπότε και με ένα πμ ευχαριστημένος θα είμαι.[/b]
                          Το Oblivion ειναι συνολικα πολυ (ενταξει το πολυ ισως να ακουγεται και υπορβολικο ) καλο παιχνιδι απλα αμα παρεις ξεχωριστα τους τομεις απο τους οποιους δομειται δεν αποτελει και υποδειγμα μηχανισμων . Τα κυρια προβληματα ειναι αυτα που αναφερθηκαν παραπανω με σημαντικοτερα το scale leveling ( οσο πιο δυνατος γινεσαι τοσο πιο δυνατοι γινονται και οι εχθροι οποτε η αναπτυξη δεν εχει νοημα ) και το μηδαμινο role playing ( γενικοτερα οι παρεχομενες επιλογες στους διαλογους κλπ ειναι σε basic επιπεδο ) . Ξαναλεω ωστοσο οτι δεν ειναι κακος τιτλος αν τον δει κανεις συνολικα , ειναι τετοιο το μεγεθος του παιχνιδιου που δυσκολα μενεις σε συγκεκριμενα προβληματα . Απλα σε gamers που εχουν ασχοληθει πολυ με το ειδος τα υπαρχοντα προβληματα χτυπανε αρκετα παραπανω .

                          Tο fallout απο την αλλη επειδη και ως σειρα εχει διαφορετικες βασεις απο το Elder scrolls θεωρω οτι θα το δομησουν διαφορετικα . Μονο και μονο το feedback που πηραν στα περι oblivion θα τους οδηγησει να κινηθουν και να δρασουν πολυ σωστοτερα στους κυριους τομεις που βασιζεται ενα rpg ( ειναι κατι που ειπαν και οι ιδιοι στην συνεντευξη τυπου αλλωστε ) . Γενικα απο το υλικο που εχουμε παρει παντως βλεπω πως η λογικη των πρωτων τιτλων εχει περασει ομορφα και στις 3 διαστασεις με το καινουργιο επεισοδιο .

                          <div class='quotetop'></div>
                          Δευτερον στις μάχες που είδα στο βίντεο ο τύπος που παρουσίαζε το παιχνίδι δεν πετύχαινε εχθρό με την καμία και αναρωτιόμουν είναι αυτος νουμπάς ή φταίει ο χειρίσμος?[/b]
                          Αυτα οφειλονται στο οτι το παιχνιδι ειναι rpg και λογικα η real time ευστοχια η αστοχια εχει να κανει με τα skills του παιχτη (οπως ανεφερε και ο ren ) οποτε μη σε ανησυχει ;) ...

                          Comment


                          • #14
                            Kαλα δε το συζηταμε , θρυλικη η σειρα Fallout και το 3 θα αφησει ιστορια. Προσωπικα επαιξα τα 1 & 2 στο PS2 και παροτι φαινονται πλεον αρκετα Out of date, μπορει ευκολα να καταλαβει κανεις οτι ηταν μπροστα αυτα τα παιχνιδια.

                            Οπως και να χει, το verys best Μου σε PC RPG ειναι το Fallout Tactics. Μιλαμε για τρομερη cult-ιλα, φουτουριστικη τρελα και πιθανα το κορυφαιο tactic ever ;).

                            Οσον αφορα το 3, οι πληροφοριες γιαυτο ειναι γνωστες εδω κι αρκετο καιρο. Προσφατα ομως ανακοινωθηκε και η επισημη ημερομηνια για Αμερικη :

                            http://jrpgnews.wordpress.com/2008/07/29/f...x360ps3-update/

                            Πιο πριν διαφοροι retailers την ανακοινωναν, ωστοσο πλεον οπως ειπα ειναι επισημο.

                            Α&#33; Το παιχνιδι εχει φαει ηδη ban στην Αυστραλια λογω τη χρηση drugs.
                            [/b]
                            Πως έπαιξες το 1&2 στο PS2?Μπορώ και εγώ ή είναι japanese?Αξίζουνε ή καλύτερα στο pc?Thanks

                            Προσωπικά περιμένω να βγει αυτό το τεράστιο όνομα και μετά θα δω αν θα το αγοράσω.Εάν είναι καλό ευχαρίστως.Πάντως ελπίζω να είναι άξιο των προκατόχων του αφού είναι θεμελιωτές στο είδος τους,μπορεί να μην τα έχω παίξει αλλά τα σέβομαι


                            Comment


                            • #15
                              Καλα που το ανεφερες Laharl γιατι πεταξα χοντρη πατατα.

                              Στην κατοχη μου εχω το : Fallout - Brotherhood of Steel (Ps2), Fallout Tactics (PC) & Fallout 1 (PC) , σε original

                              Ουδε ποτε εχω παιξει το Fallout 1-2 στο PS2 παρα μονο το 1 σε PC κ δε γινεται αλλιως αλλωστε. Ειχα την εντυπωση πως το Brotherhood of Steel ειναι καθαροαιμο FO παιχνιδι (το 2ο πιο συγκεκριμενα) για καποιο λογο που μονο το μυαλο μου ξερε.. Αποτι βλεπω στις λιστες μου, δεν εχω παιξει ποτε το Fallout 2 ( κ δε θα το κανω στο αμεσο μελλον..). Γαμωτο...
                              " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

                              Authenticity sir, authenticity. "

                              Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



                              Comment

                              Working...
                              X