Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ψάχνω/ βρίσκω...

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Το ξέρω πως είναι η ερώτηση σε ασχετο θέμα αλλά αν μπορείτε βοηθήστε στα παρακάτω...

    Είναι μαθηματικά κατευθυνσης (Β' Λυκείου) για το Πάσχα έχω λύσει τα άλλα θέματα εκτός από τα δύο παρακάτω

    1)Στο επίπεδο θεωρούμε τα σημεία Α(κσυνφ,λημφ) , Β (κημφ, -λσυνφ) και Γ(κ,λ) όπου κ,λ ανήκει R και 0<φ<π. Για ποιες τιμές του φ τα Α,Β,Γ είναι συνευθειακά ;

    2)Τα σημεία Μ1 (1,1) , Μ2 (2,2) και Μ3 (3,-1) είναι τρεις διαδοχικές κορυφές ενός παραλληλογράμμου. Να βρεθούν :
    α)οι συντεταγμένες της τέταρτης κορυφής του
    β)οι συντεταγμένες του κέντρου του
    γ)το εμβαδόν του

    Ελπίζω να απαντήσει κάποιος εώς την Κυριακή

    Ευχαριστώ
    [/b]

    1-Πρέπει οι ΑΒ και ΒΓ να έχουν ίσους συντελεστές διεύθυνσης.Αρα πρέπει (λημφ+λσυνφ)/(κσυνφ-κημφ)=(λ+λσυνφ)/(κ-κημφ) =>(ημφ+συνφ)/(συνφ-ημφ)=(1+συνφ)/(1-ημφ)
    και απο εκει είναι τριγωνομετρία και πράξεις.

    2-α)Έστω Μ4 η τέταρτη.Πρέπει λ(Μ1,Μ2)*λ(Μ1,Μ4)=-1.Επίσης πρέπει λ(Μ2,Μ3)=λ(Μ1,Μ4) .Πράξεις και βρίσκεις το σημειο.
    β)Βρίσκεις τις εξισώσεις των ευθειών Μ1Μ3 και Μ2Μ4 και εκεί που τέμνονται (λύνεις το σύστημα των εξισώσεων του) είναι το κέντρο του παρ/γράμμου.
    γ)Προφανές,δεν νομίζω να χρειάζεσαι βοήθεια.

    [attachmentid=37]
    Originally posted by Raf
    Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

    Comment


    • [attachmentid=37]
      [/b]
      Πωπω ρε εσύ είσαι επαγγελματίας ζωγράφος. We could use a man like you in NASA


      Comment


      • Καλησπέρα παιδιά..Θέλω τη βοήθεια σας&#33;
        Ψάχνω να βρω το παλιό, δεκαετίας 80 αν δεν κάνω λάθος, επιτραπέζιο ονόματι "KΑΣΤΡΑ ΚΑΙ ΠΟΛΙΟΡΚΗΤΕΣ"..
        ΑΠότι βλέπω και εδώ, είναι σπάνιο, αλλά αν ξέρει κάτι κάποιος, θα τον ευχαριστούσα..
        Α ρε μάνα&#33;&#33;(τα έδωσε.... )
        http://kaissa.informe.com/forum/a-a-o-c-c-a-a-dt66.html

        Nintendo must have created a virtual Eternal Darkness game that has engorged reality. The sanity meter right now is maxed out x 10000 so we're experiencing some weird stuff.

        Let's just all say the magic words and go back to reality.

        THIS CAN'T BE HAPPENING!!!!!

        Comment


        • Psaxno ena site pou na eksigei sta ellinika gia tis anavathmiseis ton aytokiniton..p.x. se ti xrisimevei to intercooler,se ti to fuel injection ktlp ktlp..

          Comment


          • Ψαχνω καποιον να μου flash-αρει το psp (pandora κτλ) και βαριεμαι να ερθω σε συνεννοηση με καποιον απο το pspgr.
            Υπαρχει εδω κανα καλο παιδι να κανει τη θυσια;

            Comment


            • Ta books tou Lord of the Rings Roleplaying Game ty

              Comment


              • Παιδιά ψάχνω ένα απλό και γρήγορο πρόγραμμα που να κόβω mp3 σε μικρότερα κομμάτια, π.χ να κόψω το ρεφρέν.
                Έχω εκνευριστεί γιατί έχω βρει πολλά τέτοια προγράμματα που δεν κάνουν σωστά τη δουλειά τους...

                Comment


                • Μια απλη λυση ειναι μετατροπη σε wav (υπαρχουν αρκετα τετοια προγραμματα και κανουν καλα τη δουλεια τους), επεξεργασια μεσω windows sound recorder και ξανα πισω σε mp3.
                  Do a barrel roll!

                  Comment


                  • Εγω χρησιμοποιω το wavepad που μου ειχαν προτυνει παλιοτερα και ειμαι ευχαριστημενος. Ενταξει θελει να κοψεις στην λεπτομερεια, αλλα με υπομονη ανατμειβεσαι. Δοκιμασε το αν δεν το εχεις δοκιμασει ;)
                    My blog:Doppel&#39;s Den

                    Comment


                    • Audacity.
                      Originally posted by Raf
                      Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                      Comment


                      • Audacity.
                        [/b]
                        +1

                        Κι εγώ αυτό χρησιμοποιώ εδώ και καιρό. Πολύ απλό και ελαφρύ πρόγραμμα.


                        Comment


                        • Εγω χρησιμοποιω το wavepad που μου ειχαν προτυνει παλιοτερα και ειμαι ευχαριστημενος. Ενταξει θελει να κοψεις στην λεπτομερεια, αλλα με υπομονη ανατμειβεσαι. Δοκιμασε το αν δεν το εχεις δοκιμασει ;)
                          [/b]
                          +1
                          Κι εγω αυτο χρησιμοποιω και ειμαι ultra ευχαριστημενος. Δε βγαινει απτον σκληρο με κανενα θεο

                          ισοπαλια
                          " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

                          Authenticity sir, authenticity. "

                          Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



                          Comment


                          • Που θα βρω μια τετοια μπλουζα αραγε;

                            https://en.wikipedia.org/wiki/Outcast_(game)

                            H μονη αποδειξη οτι το Βελγιο υπαρχει...

                            Comment


                            • Παίδες ευχαριστώ πολύ.

                              Comment


                              • ψάχνω λινκ με αγγελίες για ενοικιάσεις διαμερισμάτων,γκαρσονιέρες κτλ.επείγον.ευχαριστώ.
                                Carpe diem

                                Comment

                                Working...
                                X