Announcement

Collapse
No announcement yet.

Vagrant Story

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Και τα Lea Monde Entite από που ξεφύτρωσαν;
    Τελικά, πόση σημασία έχει μια τέτοια δήλωση;
    Originally posted by Squall Leonhart
    I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
    Originally posted by 丹野
    Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
    Originally posted by Ryu_gr
    υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

    Comment


    • #32
      Δεν θυμάμαι καθόλου την ιστορία του παιχνιδιού (για αυτό και θέλω να το ξαναπαίξω),πόσο μάλλον τι είναι τα lea monde entites.

      Αυτό που μάλλον θέλει να πει ο ματσουνο είναι ότι αυτός φανταζόταν το vagrant story να εξελλίσεται σε άλλο κόσμο αλλά λόγω παρέμβασης της square τα 2 παιχνίδια συνδέθηκαν.


      Tidy!

      Do not blame me.Blame yourself or God.
      In Matsuno we trust.

      Comment


      • #33
        Τα Lea Monde Entites είναι τα μεγάλα Dark Elementals στο FFXII και Lea Monde είναι η πόλη που εξελίσσεται το Vagrant Story.
        Κατάλαβα τι ήθελε να πει ο Ματσούνος απλά συνεχίζω να πιστεύω πως δεν έχει καμία σημασία. Η τουλάχιστον έχει τόση σημασία όσο η προσπάθεια να βάλει κάποιος τα Ζέλντα σε χρονική σειρά.
        Originally posted by Squall Leonhart
        I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
        Originally posted by 丹野
        Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
        Originally posted by Ryu_gr
        υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

        Comment


        • #34
          Δοκιμασα και εγω να το παιξωστο psp.Μου αρεσει πολυ το συστημα μαχης και παροτι δεν πολυκαταλαβαίνω την ιστορια (επαιξα 2-3 ωρες) μου αρεσει πολυ το συστημα με τα bubbles και τα cutscenes.
          Δυστυχώς το εχω παρατησει για την ωρα,το συστημα με τα οπλα και τα menu μου φαίνονται πολυ αφιλοξενα και χαοτικα.Θελει πολυ υπομονη και εκατσα λιγο να ασχοληθω και με κουρασε(και ειμαι και στην αρχη).Πολλα stats στα οπλα,μαλλον θελω οπωσδήποτε guide.Μαλλον εχουμε καλομαθει πια Εχει και ingame πλεπτομερες guide αλλα ειναι λιγο μεγαλο!

          Επισης δεν μου αρεσει και η καμερα αλλα κατηγορώ το psp,εχω βαλει τα κουμπια που την περιστρεφουν στην "βαφλα" και δεν μπορω να την χειριστώ ευκολα και οταν (οκ οχι συχνα) κρυβονται τα mobs rageαρω.Πολυ σπαστικο και οταν σπαμαρεις attacks και αρχεται η σειρα του mob και χανεις το counter γιατι πατησες το attack (βεβαια αυτο μαλλον ειναι δικο μου λαθος γιατι παταω κυκλο σαν μανιακος).
          Γενικα πολυ ωραια ατμοσφαιρα και συστημα μαχης αλλα το σεναριο μου φαινεται λιγο δυσκολο στην κατανοηση και θελει πολυ υπομονη να μαθεις το παιχνιδι καλα ωστε να το ευχαριστηθείς.
          Οταν θα εχω την υπομονη θα το πιασω παλι αλλα ισως οχι στο psp,πρεπει να ειναι πολυ πιο ανετο σε emulator για να διαβαζεις και πιο ανετα τα menus.

          Comment


          • #35
            Πω... Κάθε φορά που ανοίγω το στόμα μου, σας έρχονται αναμνήσεις από τέτοια J-RPGs. xD Τώρα παίζω το Chrono Cross για να το τελειώσω και μετά το Vagrant Story. Υπάρχει λόγος που το κάνω, γιατί αν το παίξω το παιχνίδι αυτό, θα με χάσετε απ' αυτόν τον κόσμο.
            sigpic

            Comment


            • #36
              Rorona την ιστορια στην αρχη ισως να τη χανεις λιγο, αλλα στην πορεια ολα θα μπουν σε μια σειρα, μην ανησυχεις.
              Σε PSP αν μεγαλωσεις το screen size (ενα βημα πριν το stretch) τοτε ελπιζω να σαι οκ, εγω δεν ειχα κανενα παραπονο.
              Για το gameplay δες κανα faq να ξεμπερδευεις. Οταν ερθει η ωρα που δε θα κανεις damage με τιποτα στους εχθρους δοκιμασε τα διαφορα skills περαν των απλων επιθεσεων (raging ache ftw).

              Comment


              • #37
                Originally posted by Xeno View Post
                Rorona την ιστορια στην αρχη ισως να τη χανεις λιγο, αλλα στην πορεια ολα θα μπουν σε μια σειρα, μην ανησυχεις.
                Σε PSP αν μεγαλωσεις το screen size (ενα βημα πριν το stretch) τοτε ελπιζω να σαι οκ, εγω δεν ειχα κανενα παραπονο.
                Για το gameplay δες κανα faq να ξεμπερδευεις. Οταν ερθει η ωρα που δε θα κανεις damage με τιποτα στους εχθρους δοκιμασε τα διαφορα skills περαν των απλων επιθεσεων (raging ache ftw).
                Ωραια θα εχω υποψην μου τις συμβουλες, thanks

                Comment


                • #38
                  For future reference ή για οποιον αλλον θελησει να παιξει σε καποια φαση το VS:

                  Comment


                  • #39
                    5+ ωρες and let there be light!!

                    Χωρις να ξερω περι τινος προκειται μηχανικα, ομολογω πως δεν περιμενα η Square να εχει βγαλει τετοιο τιτλο. Το παιχνιδι μοιαζει παρα πολυ με τα Soul games (ή μαλλον αυτα του μοιαζουν) σε οτι αφορα την εισαγωγη και το βαθος των μηχανισμων. Μου πηρε πολυ ωρα να προσαρμοστω και να καταλαβω πως λειτουργει το παιχνιδι και ακομα μενει πολυ πραγμα προς εξερευνηση. Btw πολυ μπροστα και στο συστημα μαχης σαν υλοποιηση, ειλικρινα δυσκολευομαι να δεχτω οτι αυτος ο τιτλος κυκλοφορησε στο πρωτο Playstation και πριν 14 χρονια.

                    Στα υπολοιπα, τα γραφικα και κυριως η αισθητικη ειναι υπεροχα (δεν περιμενα κατι λιγοτερο απο τον Yoshida) ενω φανταστικα μου φαινονται και τα facial expressions στα cut scenes (πολυ ωραια σκηνοθεσια γενικοτερα). Η γραφη κραταει το ενδιαφερον με το pacing να ειναι πολυ καλο και εννοειται οτι περιμενω στην πορεια μεγαλα πραγματα (ενεκα Matsuno).

                    Πολυ ωραιο, κλειστοφοβικο, δυσκολο και ιδιαιτερο παιχνιδι μεχρι στιγμης ενω παραμενει ολοφρεσκο και στο σημερα. Συνεχιζουμε!

                    Comment


                    • #40
                      Σε επίπεδο παραγωγής βρίσκεται στην κορυφή του PS1, για τους μηχανισμούς δεν έχω κάτι να πω, θα τα δεις μόνος σου.
                      Originally posted by Squall Leonhart
                      I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                      Originally posted by 丹野
                      Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                      Originally posted by Ryu_gr
                      υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                      Comment


                      • #41
                        Τι να πω γι' αυτο το παιχνιδι, ειμαι 101% σιγουρος πως θα το λατρεψεις λογω ποιοτητας, αλλα και λογω συντελεστων, Matsuno-Yoshida-Sakimoto.

                        Προσπαθησε να καταλαβεις τους μηχανισμους, δες και κανα παλιο ποστ εδω μπας και σε βοηθησει. Να εχεις πολλα διαφορετικα οπλα, μη χρησιμοποιεις μονο ενα που θα κανεις upgrade συνεχως. Να εχεις αλλο οπλο για καθε τυπο εχθρου γιατι οσο χρησιμοποιεις ενα οπλο απεναντι σε εναν εχθρο αλλαζουν και οι ιδιοτητες του.

                        Νομιζω (τονιζω το νομιζω) πως οσο πχ βαρας humans τοτε το οπλο γινεται πιο αποτελεσματικο για humans αλλα και λιγοτερο αποτελεσματικο για καποιο αλλο ειδος εχθρων. Επισης παιζουν και elemental affinities που επηρεαζονται λιγο πολυ αντιστοιχα. Τελος μετρανε πολυ και τα οπλα αν θα ναι edged, piercing, blunted κτλ... Καποιοι εχθροι θελουν συγκεκριμενα οπλα (π.χ. κατι δρακοι), οποτε να χεις αρκετα πραγματα πανω σου.. το παιχνιδι θελει να σαι ελβετικος σουγιας για να αξιοποιησεις σωστα τα gameplay mechanisms του.

                        Comment


                        • #42
                          Δίκιο έχει ο Ζήνο.
                          Originally posted by Squall Leonhart
                          I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                          Originally posted by 丹野
                          Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                          Originally posted by Ryu_gr
                          υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                          Comment


                          • #43
                            Den tha eprepe na anarwtiesai
                            Matsuno Uber alles...
                            Ola ta alla einai apla ena epipedo poio katw.
                            "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                            But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                            Kindred, this blade and I.
                            "

                            "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                            Greek Gaming Videos
                            Greek Final Fantasy Forum

                            Comment


                            • #44
                              Xeno εχεις απολυτο δικιο σε οτι λες περι αναπτυξης και οπλων. Το παιχνιδι γενικα εχει πολυ συγκεκριμενους μηχανισμους απλα επειδη ειναι διαφορετικοι απο τον μεσο ορο και αρκετα πιο πολυπλοκοι σε κανει να χανεσαι αρχικα. Τυπικα η λογικη ειναι οτι δεν βελτιωνεται ο χαρακτηρα σου (περα απο καποια bonus που παιρνει μετα απο καθε boss) αλλα τα οπλα σου τα οποια αναπτυσσονται αναλογα με τους εχθρους που πολεμας. Πολυ χρησιμο ειναι να ενεργοποιησει κανεις στα options το weapon proggression μεσω του οποιου εμφανιζεται ενας επιπλεον ενας πινακας κατα τη διαρκεια της μαχης που σε ενημερωνει για το τι κερδιζει και τι χανει το οπλο σου καθως πολεμας. Απο κει και περα ναι το καλυτερο ειναι να εχεις μαζι σου αρκετο εξοπλισμο για να τον χρησιμοποιεις αναλογα με την περισταση. Να πω εδω οτι ειμαι σιγουρος πλεον οτι η From πατησε παρα πολυ σε αυτο το παιχνιδι για να φτιαξει τα soul games (εκει για παραδειγμα υπαρχει ενα αντιστοιχο συστημα καπως διαφοροποιημενο βεβαια οπου τα οπλα κερδιζουν ικανοτητες και εχουν scaling αναλογα με το πως αναπτυσσεις τον χαρακτηρα σου).

                              Ειμαι στις 20 ωρες, εχω ριξει μπολικο crafting και πρακτικα βεβαια εχω παιξει πολυ παραπανω μιας και εχω δει πολλα gameovers και εφαγα και αρκετο χρονο στα abandoned mines b2 που εχει εναν time maze (wtf &&^%&^%&). To παιχνιδι ειναι υπεροχο σε ολα του, απο την καταπληκτικη αισθητικη και το εξαιρετικο script (damn you square γιατι δεν βγαζεις πλεον τετοια παιχνιδια) μεχρι το ολοφρεσκο gameplay του. Το σεναριο οπως περιμενα με κραταει σε απιστευτο βαθμο και ειναι οτι ακριβως ηθελα αυτη την περιοδο (in Matsuno we trust). Μου κανεις επισης πολυ εντυπωση η προσοχη μεχρι και την τελευταια λεπτομερια (πχ το παιχνιδι δεν σε εισαγει σε εναν normal κοσμο και σου πεταει να πολεμας ζομπι στο ξεκαρφωτο αλλα σου εξηγει προοδευτικα το γιατι υπαρχουν μη ανθρωπινες οντοτητες στο κομματι του χαρτη που εξελισσεται η ιστορια του). Συνεχιζουμε, θα γραψω τελικες εντυπωσεις οταν το ολοκληρωσω.

                              Comment


                              • #45
                                Το έχω γράψει πολλές φορές και θα το ξαναγράψω.Πιστεύω οτι ο Matsuno είναι ο πιο ταλαντούχος δημιουργός rpg από πλευράς Ιαπωνίας.Ειλικρεινά τα παιχνίδια του είναι τόσο μπροστά και τα περισσότερα αντέχουν και στον χρόνο.Με την ανάγνωση των ποστ σας μου θυμίσατε ότι πρέπει να το ξαναπαίξω για να το εκτιμήσω και καλύτερα,όπως και να το κάνουμε κάποιες λεπτομέρειες τις προσέχεις καλύτερα όντας ενήλικας.


                                Tidy!

                                Do not blame me.Blame yourself or God.
                                In Matsuno we trust.

                                Comment

                                Working...
                                X