Announcement

Collapse
No announcement yet.

TV Series

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    εγώ ακόμα και πριν βάλω ιντερνετ και αρχίσω να κατεβάζω ταινίες δεν τις νοίκιαζα.έχουνε σπάσει τα νεύρα μου με τα dvd.έχεις καλέσει παρέα για ταινία,έχεις παραγγείλει τις πίτσες,ξεκινάει η ταινία,φτάνει στα μισά και μετά κολλάει.κι εσύ μένεις με την πίτσα στο χέρι.και δεν είναι ότι γίνεται μια και δυο μόνο.γίνεται πολλές φορές.ε άντε και γ*****υ δεν ξανανοικιάζω ταινία λέω,θα περιμένω να βάλω internet να τις κατεβάζω.γι'αυτό για κάνα χρόνο έβλεπα ταινίες μόνο στο σινεμά.
    Carpe diem

    Comment


    • #47
      Aνετα,@Ραμπιδ.
      Originally posted by Raf
      Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

      Comment


      • #48
        Εγώ πηγαίνω στο club μόνο για παλιές ταινίες, είναι δύσκολο να τις βρεις στο νετ. Επίσης όταν θέλω να δω μια ταινία σε καλή ποιότητα, 5.1 ήχο κ.τ.λ.

        Σήμερα τέλειωσα την πρώτη σαιζόν του House. Ντρουλ.

        Comment


        • #49
          Παρακολουθώ/ούσα
          Grey's Anatomy
          House MD
          The Simpsons

          ΥΓ : Υπάρχουν στη Fnac όλα τα Seasons των περισσοτέρων σειρών αλλά οι τιμές είναι λίγο.... :blink:

          Comment


          • #50
            Παρακολουθώ/ούσα
            Grey's Anatomy
            House MD
            The Simpsons

            ΥΓ : Υπάρχουν στη Fnac όλα τα Seasons των περισσοτέρων σειρών αλλά οι τιμές είναι λίγο.... :blink:
            [/b]
            Έχει βγει το House με ελληνικούς υπότιτλους;
            Εγώ δεν το παρακολουθώ αλλά η μάνα μου κόβει φλέβες!

            Comment


            • #51
              Τα DVD House που κκλοφορουν δεν εχουν ελληνικους υποτιτλους.

              Και φιλε Ormion. Να ακους την μαμα σου. Κατι ξερει και βλεπει House.


              Raphael συνεχισε ετσι!!!
              My blog:Doppel's Den

              Comment


              • #52
                Έχω αρχίσει τώρα τελευταία να παρακολουθώ το Boston Legal. Σιχαίνομαι τις σειρές με δικηγόρους λιγότερο απ'όσο σιχαίνομαι τις σειρές με γιατρούς (εκτός από το αρχαίο πλέον Chicago Hope) αλλά περισσότερο από όσο σιχαίνομαι τις σειρές με μπάτσους/ ιατροδικαστές/ ειδικές ομάδες. Αυτό σημαίνει ότι τις σιχαίνομαι αρκετά. Οι λόγοι είναι πως στο τέλος η δικαιοσύνη ΠΑΝΤΑ θριαμβεύει, οι πρωταγωνιστές ΠΑΝΤΑ κερδίζουν, δε δίνουν καν την εικόνα του πόσο διεφθαρμένο είναι το οποιοδήποτε δικηγορικό σύστημα, και γενικά ιδεολογικά και σεναριακά πάσχουν όσο δεν πάει. Κυρίως θα έλεγα ότι σκοντάφτουν σε αυτό που αποκαλείται γενικά "τηλεόραση για αμερικάνους" - ατολμία, υπεραπλούστευση, ηθικοπλαστικό σενάριο και χαρακτήρες χωρίς βάθος και βασικές αδυναμίες (με ύπουλη παραλλαγή το ότι πάνω στην κρίσιμη στιγμή θα δουν το φως το αληθινό και θα αλλάξουν γνώμη ή το ότι είναι τόσο σούπερ που ξεπερνούν τα αρνητικά τους). Το κυριότερο και βασικότερο μειονέκτημα όμως έιναι πως οι πελάτες τους έχουν ΠΑΝΤΑ δίκιο - δεν υπερασίζονται ποτέ κάποιον που απλά κοιτάζει να τη γλιτώσει ή έχει ενεργήσει με δόλο ή εν πάσει περιπτώσει "έκανε κάτι κακό". Το Boston Legal το παρακολούθησα κατά τύχη και μου φάνηκε διαφορετικό και αρκετά ενδιαφέρον.

                Πρώτον, κοινωνικά και πολιτικά ήταν αρκετά βαθύ και τολμηρό, και για αμερικάνικη σειρά αλλά και σαν προσέγγιση γενικότερα. Μου κίνησε το ενδιαφέρον ένας διάλογος του Ντένι Κρέιν και του Άλαν Σορ στη βεράντα στο τέλος του επεισοδίου έναν άστεγο. Ο Σορ είπε πως ο τύπος πέταξε κάτι στον Κρέιν όχι επειδή είχε κάτι μαζί του, αλλά για αυτό που αντιπροσώπευε και πως τέτοιοι άνθρωποι είναι όλο και περισσότερο γύρω τους, ενώ είπε κάτι για ασφάλιση, περίθαλψη κλπ. Άλλα επεισόδια που παρακολούθησα είχαν ανάλογο τσαγανό, όπως εκείνο με τους σολωμούς ("θέλουμεσαν ΗΠΑ να βαφτίσουμε το σολωμό ιχθυοτροφείου σαν ελεύθερο, μην κάνετε τα ίδια λάθη με εμάς"), ή με μια απάτη πιστωτικών καρτών. Το επίπεδο ΣΟΣΙΑΛΙΣΤΟΚΟΜΜΟΥΝΙΣΜΟΥ ΤΡΟΤΣΚΙΣΜΟΥ ΜΑΡΞΙΣΜΟΥ ΛΕΝΙΝΙΣΜΟΥ αυξάνεται δυσανάλογα όταν αναλύεται απλά μα εύστοχα ο τρόπος με τον οποίο καταληστεύονται από τραπεζικούς ομίλους χιλιάδες άτομα (που ασφαλώς δεν έχουν απαράιτητα υγιή καταναλωτική συμπεριφορά αλλά η πρακτική των πιστωτών τους είναι άλλο πράμα).

                Δεύτερον, ο Κρέιν δεν είναι ο κλασσικός αρχιδικηγόρος που ξέρει τα πάντα, τον βλέπουν σαν Αλλάχ και τους ξελασπώνει στο τέλος, αλλά είναι πιο περίπλοκος και αδύναμος χαρακτήρας.

                Τρίτον, ο Σορ είναι αυτό που πολλοί ανήσυχοι και προβληματισμένοι φοιτητές σε τομείς "της πιάτσας" (νομικά, οικονομικά, ΜΜΕ κλπ) θα θέλανε να είναι όταν αργότερα βρουν δουλειά κάπου. Ιδιόμορφος χαρακτήρας, δηκτικός χωρίς να είναι κυνικός, ΔΕΝ ΕΠΙΒΑΛΛΕΙ ΤΙΣ ΙΔΕΕΣ ΤΟΥ ΣΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ αλλά αρκείται να τις ακολουθεί πιστά ο ίδιος (άρα δεν ηθικολογεί) και δεν το παίζει ασμβίβαστος. Είναι αυτό που λέμε ένας καλόψυχος, ψύχραιμος και ρεαλιστής άνθρωπος που αρκείται να υπερασπίζεται το δικαίωμα να φέρεται εκτός γραμμής, να δουλεύει με βάση τα πιστεύω του και να μην κοροϊδεύει τον εαυτό του.

                Τέταρτον, ο παντού υφέρπων σαρκασμός για το περιβάλλον της σειράς. Η εκμετάλλευση των εργαζομένων, οι φανταχτερές ασόβαρες γραβάτες, η φωτογραφία και ο φωτισμός (βασικότατο συν της σειράς), οι ανορθόδοξες πρακτικές του Κρέιν...Όλα αυτά σου λένε πως κάτι διαφορετικό παίζει εκεί.

                Δεν είναι η σειρά που άλλαξε την τηλεόραση ή κανένα αριστούργημα, αλλά είναι κάτι διαφορετικό και άξιο λόγου σε μια κατηγορία σειρών που δεν αντέχεται.
                Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                Comment


                • #53
                  Προσωπικά το έχω τελειώσει το Boston Legal σαν σειρά -- 4 1/2 σεζόν -- εδώ και κανά μήνα περίπου.

                  Το είχα ξεκινήσει απλά επειδή δν είχα ξαναδεί σειρά με δικηγόρους κτλ και επειδή ο Doppel μου την σύστησε...

                  Μου έκανε εντύπωση ο τρόπος με τον οποίο αναφέρονται στα πολιτικά δρώμενα των ΗΠΑ και μιλάνε με καυστικό τρόπο...όπως επίσης ότι αποκαλύπτουν και το υποστηρίζουν σθεναρά την πολιτική προτίμηση του καθενός...κάτι που σε ελληνική σειρά δν γίνεται ποτέ...
                  Ύστερα αναφέρουν σκηνικά με δίαφορα πολιτικά πρόσωπα...ειδικά την Hillary την έχουν πεθάνει:p
                  Στιγμές όπως αυτές που προανέφερε ο titus γίνονται συχνά και ο Shore και Crane κάθονται και τα αναλύουν μεταξύ τους με τον Shore να είναι πάντα η φωνή της λογικής και ο Crane του ενθουσιασμού και του πατριωτισμού....

                  Σαν δύδυμο είναι πιστεύω απ'τα καλύτερα που έχω δει και δν μπορώ να τους φανταστώ χώρια...They are flamingos!!!

                  Κάποιο αρνητικό σαν σειρά είναι ότι αλλάζουν οι 2οι ρόλοι από σεζόν σε σεζόν....αλλάζουν αρκετά πρόσωπα συχνά πυκνά....
                  Όπως επίσης ότι από κάποιο σημείο και μετά καταλαβαίνεις ότι δν χάνουν υπόθεση:pόχι εντάξει....έχουν χάσει ελάχιστες....

                  Αλλά το καλό είναι ότι το κάνουν με τρόπο που σε πείθει κ τον ιδιο ότι έχουν δίκαιο ακόμα και σε υποθέσεις που θεωρητικά/ προφανώς είναι χαμένες από χέρι...

                  Το τελευταίο μέρος κάθε επεισοδίου με τους 2 στο μπαλκόνι είναι απλά τέλεια....

                  Προσωπικά μου αρέσει στον ρόλο της Schmidt η Candige Bergen


                  Αν σε κάποιον αρέσουν τα δικηγορικά με αρκετές δόσεις χιούμορ όπως και σοβαρών διαλόγων σε προσωπικό όσο και σε κοινωνικοπολιτικό, οικονομικό, διεθνών καταστάσεων και καυστικών σχολιων για την Αμερική αλλά και υποθέσεων που φτάνουν από τις πιο φυσιολογικές μέχρι το άκρο της φαντασίας έχει βρει την κατάλληλη σειρά;)

                  "I'm Denny Crane..."
                  "We gonna sue them...."
                  "...You can have all the faith you want in spirits, and the afterlife, and heaven and hell, but when it comes to this world, don't be an idiot. Cause you can tell me you put your faith in God to put you through the day, but when it comes time to cross the road, i know you look both ways..."

                  Comment


                  • #54
                    The IT Crowd, αγγλική κωμωδία. Άρχισα να την βλέπω χθες και έχω πεθάνει στα γέλια. Την προτείνω σε όλους τους φαν του αγγλικού χιούμορ.


                    Comment


                    • #55
                      Καλά ε?Δείτε όσοι δεν είδατε το 15ο επισόδειο της 5ης season του lost!Γίνονται απίστευτα πράγματα!
                      Nintendo I.D.: paixtis
                      3ds friend code: 2664-2347-7128

                      Comment


                      • #56
                        Ξεκίνησα να βλέπω Boston legal, αν θα το συνεχίσω θα φανεί στην πορεία. Βασική ερώτηση είναι αν η σειρά έχει τελειώσει στις 5 σεζόν που έχουν παιχτεί ή αν θα υπάρξει και συνέχεια.
                        Κατά τα άλλα δεν σκόπευα να το δω γιατί δεν μου αρέσουν σειρές με δικηγόρους, γιατρούς κτλ. Τα 2 πόστς εδώ μέσα μου κίνησαν την περιέργια και είδα τα 4 πρώτα επεισόδια. Μπορώ να πω ότι μου φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον και οι υποθέσεις κινούνται στην λογική των σολωμών τότε έχει αρκετές πιθανότητες να το φτάσω μεχρι το τέλος.

                        Comment


                        • #57
                          5 seasons απολαυστικοτατες. Δες το;)

                          Ειδα τελευταιο επισοδειο 5ης season House. Δεν ειχα προβλεψει το τελος. Δεν ειχα κατσει να σκεφτω κιολας δλδ. Εμεινα με το στομα ανοιχτο, ακομα με το στομα ανοιστο ειμαι. Ποιος περιμενει 3 μηνες τωρα?!
                          My blog:Doppel's Den

                          Comment


                          • #58
                            Τι λες μωρε Doppel?? πότε βγήκε το ρημαδι!!
                            Τρέχω άμεσα να το κατεβάσω γιατί απλά house rocks!!
                            Ρε συ οταν λές έμεινες με το στόμα ανοιχτό είναι επειδή έγινε κατι καλό ή κατι κακό?

                            Ρε συ
                             
                            μη μου πεις οτι ξαναβλέπει την amber??? ΟΧΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ
                            I attack sharks
                            when i smell them bleed
                            I dont go swimming
                            water just wants to be around me.

                            Comment


                            • #59
                              Με δουλεύεις.....:jd:

                              Σεπτέμβρη πάλι HouseMD:kill:
                              "...You can have all the faith you want in spirits, and the afterlife, and heaven and hell, but when it comes to this world, don't be an idiot. Cause you can tell me you put your faith in God to put you through the day, but when it comes time to cross the road, i know you look both ways..."

                              Comment


                              • #60
                                Είδα χτες το μεσημέρι το τελευταίο επισόδειο της 5ης season του House.
                                Tελικά έγινε αυτό που περίμενα αλλά ο τρόπος που αποκαλύφθηκε πραγματικα δεν το περίμενα με τπτ!
                                Τρεις απάλευτη μήνες στην αναμονή τώρα!:kill::kill::kill:
                                I attack sharks
                                when i smell them bleed
                                I dont go swimming
                                water just wants to be around me.

                                Comment

                                Working...
                                X