Announcement

Collapse
No announcement yet.

Γενική συζήτηση περί Zelda

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Είδα σε όνειρο,υποτείθεται το καινούργιο zelda,που δεν κατάλαβα αν ήμουν ο Link η κανένας.
    Ήταν σε ένα μέρος με λίμνη και φοίνικες και ήταν και ένα χωριο και μια κοπελιά και δεν θυμάμαι τίποτα άλλο.


    Τέλος πάντων δυστηχώς για τους fans(εμένα δλδ)στην e3 δεν έβαλαν τίποτα,περιμένουμε για την e3 2010

    Πάντως οι ανακοινώσεις ήταν πολύ ωραίες!!!!!
    SMG2
    NSMBW!!!!!!!!!!!
    METROID(πως λέγεται ξέχασα)

    Comment


    • #17
      Ο Link εισαι εσυ στα Zelda, οσα λιγοτερα αποκαλυπτει το παιχνιδι για το χαρακτηρα τοσο το καλυτερο.
      Do a barrel roll!

      Comment


      • #18
        Ο λινκ ειναι μια αντιθετη εκδοση του Μαριο (εμφανισιακα) που θελει να σωσει κι αυτος μια πριγκιπισα.

        Περα απτην πλακα, προφανως σε καθε παιχνιδι ο ηρωας εισαι εσυ. Ας μη γελιομαστε, στο κομματι αυτο ποναει πολυ το Ζελντα.
        " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

        Authenticity sir, authenticity. "

        Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



        Comment


        • #19
          Ο Λινκ νόμιζα είναι ο Σύνδεσμος-Λινκ του παίχτη με το παιχνίδι και γι'αυτό ας πούμε πάσχει.
          Carpe diem

          Comment


          • #20
            Μια που ο altair μου το θύμισε,να κάνω μια ερώτηση.

            Το ότι ο λινκ ονομάζεται έτσι επειδή και καλά αποτελεί τον σύνδεσμο παίχτη και κόσμο του παιχνιδιού ισχύει(δηλαδή το έχουν παραδεχτεί οι developers ότι έτσι το σκέφτηκαν)ή είναι απλώς κάτι που επινοήθηκε από περιοδικά τύπου edge;

            Κάτι μου λέει ότι είναι το δεύτερο αλλά καλού κακού κρατάω μια πισινή.

            Με την ίδια λογική ο Μark,που είναι ο tactician στο fire emblem του game boy advance, ονομάστηκε έτσι επειδή θα αφήσει το σημάδι του στην ιστορία ή κάτι τέτοιο.


            Tidy!

            Do not blame me.Blame yourself or God.
            In Matsuno we trust.

            Comment


            • #21
              Egw panta nomiza oti o Link legete Link giati pote den einai o idios xarakthras sta games tou, alla exei enan syndesmo me olous tous eaftous tou, h kati tetio telos panton.
              Anyway emfanisiaka mou aresei alla ontos xarakthra den exei, einai opws o Ryu sta breath of fire.
              "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
              But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
              Kindred, this blade and I.
              "

              "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
              Greek Gaming Videos
              Greek Final Fantasy Forum

              Comment


              • #22
                Originally posted by Scatman View Post
                lol
                ναι αυτο ακριβως λεω κι εγω
                πχ εαν ο Link σε μια vg art εικονα παρουσιαζεται αναμεσα σε ενα σκοτεινο περιβαλλον τοτε oι fans τον αποκαλουν dark link (εξου και το ετεροφωτος )

                Ο λινκ ειναι λινκ. Ουτε σκοτεινος, ουτε μελαχρινος. Ενας ουδετερος ηρωας που πρωταγωνιστει σε μια πολυ καλη σειρα.

                Τωρα που το ξανασκεφτομαι, ο Link ειναι απτους πιο ανυπαρκτους χαρακτηρες σε δημοφιλη σειρα! Απλα αναλαμβανει ενα ρολο και πρωταγωνιστει. Τπτ αλλο! Πως ειναι τοσο συμπαθης αφου ουτε καν φωνη δεν εχει? Μαλλον λογω των games (φυσικα)
                Εντάξει πιο fail reply δεν έχω ξαναδιαβάσει.
                Ο Link δεν έχει χαρακτήρα και δεν μιλάει γιατί αυτός είναι ο σκοπός του.
                Άντε και character development και στα τουβλάκια του Tetris.

                Comment


                • #23
                  Αν ο Link ήταν όντως ένα "στιγμιότυπο" του εαυτού σου στο παιχνίδι τότε θα μπορούσες να δράσεις και διαφορετικά. Αντιθέτως ο σκοπός σου είναι πάντα ο ίδιος και ο Link είναι πάντα ένα παντελώς αδιάφορο avatar. Για αυτό και τα παιχνίδια σεναριακά βρίσκονται μόνιμα τόσο χαμηλά . Ούτε καν εναλλακτικές διαδρομές για να προσεγγίσεις τον ίδιο σκοπό δεν έχεις.

                  W/e, bitching mode of . Altair τράβα τερμάτισε κανά TLoZ και μετά άσε τις φιλοσοφίες για τη φύση του ονόματος του Link:xp:.

                  Comment


                  • #24
                    Originally posted by Evans View Post
                    Αν ο Link ήταν όντως ένα "στιγμιότυπο" του εαυτού σου στο παιχνίδι τότε θα μπορούσες να δράσεις και διαφορετικά. Αντιθέτως ο σκοπός σου είναι πάντα ο ίδιος. Για αυτό και τα παιχνίδια σεναριακά βρίσκονται τόσο χαμηλά . Ούτε καν εναλλακτικές διαδρομές για να προσεγγίσεις τον ίδιο σκοπό δεν έχεις.

                    W/e, bitching mode of . Altair τράβα τερμάτισε κανά TLoZ και μετά άσε τις φιλοσοφίες για τη φύση του ονόματος του Link:xp:.
                    Ο Link oύτε ιδιαίτερο χαρακτήρα έχει (εντάξει είναι ηρωικός αυτό το ξέρουμε), ούτε μιλάει, ούτε απαντάει, ούτε ξέρουμε τίποτα από το παρελθόν του και στο κάτω-κάτω ούτε όνομα μέσα στα παιχνίδια έχει, εμείς τον ονομάζουμε όπως γουστάρουμε.
                    Σε όλα τα παιχνίδια χειρίζεσαι ένα χαρακτήρα. Στα Zelda χειρίζεσαι ένα avatar.
                    Αυτός είναι ο σκοπός του. Και γι'αυτό ακριβώς τον λατρεύουν οι fans, διοτί τον βλέπουν σαν προέκταση του εαυτού τους και όχι σαν ένα χαρακτήρα που γουστάρουν.
                    Αυτός ήταν πάντα ο Link.

                    Comment


                    • #25
                      Ανομοια πραματα Evans. Οταν παιζω Zelda νιωθω οτι ελεγχω τον εαυτο μου σε εναν εικονικο κοσμο, οπως συμβαινει και στα RPG της Bethesda που ο χαρακτηρας ειναι βουβος και δε δειχνει καποια συμπεριφορα, συναισθηματα, τιποτα.

                      Οι διαδρομες ειναι θεματα σεναριου, στο Zelda μεχρι τωρα υπαρχει παντα συγκεκριμενος δρομος αλλα αυτο δεν επηρεαζει τη σχεση του παικτη με το χαρακτηρα αλλα τη σχεση του παικτη με το παιχνιδι. Προσωπικα αυτα τα γραμμικα σεναρια τα βλεπω σαν διηγησεις οπου απλα ξαναζεις μια ιστορια τετελεσμενη.
                      Do a barrel roll!

                      Comment


                      • #26
                        Ποτε δεν τον ειδα ετσι και δε νομιζω να σκεφτεται ο καθενας αυτα που λες (στον Ormion πηγαινε, αλλα στο ενδιαμεσο με προλαβε ο Ramp).
                        Αυτα πιο πολυ θυμιζουν κατευθυνομενη σκεψη, μιας και πολλοι αναπαραγουν τις φιλοσοφιες τυπου ΕDGE και κανουν ακομα και τα προβληματα να φανταζουν σαν προτερηματα τα οποια καποιοι τα εχουν σκεφτει σε βαθος εδω και χρονια.
                        Τη γνωμη μου λεω, αλλα δε μπορω να πιστεψω με τιποτα τις για μενα αμπελοφιλοσοφιες αυτες.

                        Δεν απορριπτω τη φιλοσοφια της σειρας σε αυτα τα θεματα, αλλα πρεπει να καταλαβουν πως καποτε πρεπει να κανουν καποια βηματα μπροστα, το να βλεπεις την ιδια συνταγη επι σειρα ετων ΚΟΥΡΑΖΕΙ και αυτο το λεει ατομο που εχει παιξει σχεδον ολα τα Zelda που εχουν βγει.

                        Comment


                        • #27
                          Ασε μας ρε που για αυτό τον λατρεύουν οι fans. Οι μισοί fans της Ν θα έκοβαν τις φλέβες τους αν τους το έλεγε η Ν. Κολλήσαμε τώρα στο όνομα και στην προσωπικότητα του Link. Ζήστε εσείς με μία συνταγή 23 ετών. Εγώ θέλω αλλαγή σε πολλά πράγματα, γιατί όχι και στην προσέγγιση που ακολουθεί η Ν με έναν τελείως αδιάφορο χαρακτήρα. Για να είμαι ειλικρινής, δεν ενδιαφέρομαι ιδιαίτερα για το χαρακτήρα που δεν έχει. Αν όμως όντως αποτελεί μία προέκταση του εαυτού μου και αν όντως η φύση του είναι τόσο ελεύθερη, τότε ας μου δώσουν ελευθερία επιλογών.

                          Εγώ δηλαδή δεν είμαι fan της σειράς επειδή δε λατρεύω το ρόλο που του έδωσαν και επειδή δεν τον βλέπω ως προέκταση του εαυτού μου;

                          Εdit: Lol απάντησαν και ramp, xeno από πανω .

                          @ramp: Αυτό που θέλω να πω είναι ότι από τη στιγμή που μας παρουσιάζεται ο Link ως μία προέκταση μας και τον ντύνουν και με πόσες φιλοσοφικές βλακείες, τότε ας δώσουν και μία Χ ελευθερία, έστω σε κάποια συγκεκριμένα πράγματα (αν όχι στο σενάριο που τότε όντως θα ξεφεύγαμε). Τα avatars στα TES αυτόν το ρόλο είχαν, μια που η ελευθερία δράσης ήταν δεδομένη.

                          Comment


                          • #28
                            Originally posted by Xeno View Post
                            Ποτε δεν τον ειδα ετσι και δε νομιζω να σκεφτεται ο καθενας αυτα που λες (στον Ormion πηγαινε, αλλα στο ενδιαμεσο με προλαβε ο Ramp).
                            Αυτα πιο πολυ θυμιζουν κατευθυνομενη σκεψη, μιας και πολλοι αναπαραγουν τις φιλοσοφιες τυπου ΕDGE και κανουν ακομα και τα προβληματα να φανταζουν σαν προτερηματα τα οποια καποιοι τα εχουν σκεφτει σε βαθος εδω και χρονια.
                            Τη γνωμη μου λεω, αλλα δε μπορω να πιστεψω με τιποτα τις για μενα αμπελοφιλοσοφιες αυτες.
                            Γιατί ρε Xeno, τι παράλογο λέω;
                            Θεωρείς σαν πρόβλημα το γεγονός ότι ο Link δεν έχει χαρακτήρα; Δλδ. τόσα χρόνια η Nintendo δεν μπορούσε να βάλει έστω και έναν υποτυπώδη χαρακτήρα στον Link αν το ήθελε;

                            Δεν έχω ιδέα τι λέει το Edge, αλλά ο Link δεν αποτελεί μέρος του σεναρίου. Αποτελεί τον κρίκο μεταξύ εσένα και του σεναρίου (εξού και οι θεωρίες Link=κρίκος κτλ. που προσωπικά πιστεύω ότι είναι σύμπτωση το όνομα).

                            Όπως είπα και πριν ο Link είναι avatar και όχι χαρακτήρας. Είχα την εντύπωση ότι έιναι ολοφάνερο.

                            Comment


                            • #29
                              Originally posted by Evans View Post
                              Εγώ θέλω αλλαγή σε πολλά πράγματα, γιατί όχι και στην προσέγγιση που ακολουθεί η Ν με έναν τελείως αδιάφορο χαρακτήρα. Για να είμαι ειλικρινής, δεν
                              Τον θεωρείς αδιάφορο γιατί τον βλέπεις σαν χαρακτήρα. Χαρακτήρας όμως δεν είναι τελεία και παύλα.
                              Τον αν θες να τον δεις να μεταμορφώνεται σε χαρακτήρα με την full ιστορία του, τα cut scenes, την ομιλία του είναι δικιά σου επιλογή.

                              Μην μπλέκετε όμως τις όποιες αλλάγες θέλετε στο τομέα του gameplay με τον Link. Άλλο το ένα και άλλο το άλλο.

                              Comment


                              • #30
                                Συμφωνώ με τον Evans.
                                Η ιδέα του απόλυτα tabula rasa χαρακτήρα ήταν πολύ ενδιαφέρουσα, και λειτουργούσε εξαιρετικά, αλλά για τα 80’s και τα 90’s, όχι για σήμερα. Δε νομίζω πως σήμερα μέσω του Link αποτυπώνεται ο εαυτός του εκάστοτε παίκτη, περισσότερο απ’ ότι στο Fable και το X καλοφτιαγμένο δυτικό RPG. Εκεί που σε κάθε διάλογο με έναν NPC σου δίνεται μια πληθώρα επιλογών για να εκφράσεις την προσωπικότητά σου μέσω του πρωταγωνιστή. Η λογική της επιλογής για το πως θα ανταποκριθείς ακόμα και σε ένα απλό side quest, πέρα απ’ το γεγονός ότι συμβάλει στην ιδέα της αποτύπωσης του χαρακτήρα του παίχτη, μέσω του πρωταγωνιστή. Είναι πολύ πιο ενδιαφέρουσα, από εκείνη του κλασσικού side quest στο οποίο δεν έχεις λόγο.

                                Αλλά τέλος πάντων, οι αλλαγές στη προσέγγιση του χαρακτήρα, είναι μια μονάχα από τις παραμέτρους που σηκώνουν αλλαγής στη σειρά.
                                There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                                Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                                Comment

                                Working...
                                X