Announcement

Collapse
No announcement yet.

Νέα & Ειδήσεις της βιομηχανίας

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • That is indeed a problem και είναι κάτι που με προβληματίζει κι εμένα. Γενικά θεωρώ ότι το digital distribution μας έχει δώσει περισσότερα καλά παρότι κακά, αλλά πλέον οδεύουμε προς μία διχοτόμηση της ως τώρα αγοράς. Τόσα χρόνια μιλούσαμε για core, casual, experienced, hardcore, etc. gamers, ενώ τώρα πιστεύω ότι μιλάμε για απλώς casuals και enthusiasts (ξέρω, υπερ απλουστεύω, αλλά θα εξηγήσω τι εννοώ). Οι μεν πρώτοι ενδιαφέρονται απλώς για να έχουν πρόσβαση σε πολύ περιεχόμενο και να περνάνε καλά σποραδικά, αλλά οι δεύτεροι είναι αυτοί που θέλουν να παίζουν με καλά χειριστήρια, σε καλές τηλεοράσεις, σε ισχυρούς υπολογιστές/ κονσόλες, να έχουν τα φυσικά αντίτυπα των παιχνιδιών τους, κτλ. Για τους πρώτους, τα περισσότερα προβλήματα που αναφέρουμε δεν αποτελούν καν θέμα, μιας και παίζουν λίγο αραιά και που και ίσως ναι να χαλαστούν αν ένας χαρακτήρας ξαφνικά δεν είναι διαθέσιμος λόγω loyalties, αλλά θα το ξεχάσουν τη στιγμή που θα βάλουν το επόμενο παιχνίδι. Για τους τελευταίους όμως, αυτό αποτελεί μεγάλο πρόβλημα, γιατί μας αποτρέπει όχι απλώς από το να παίζουμε ορισμένα παιχνίδια, αλλά από το να έχουμε πρόσβαση σε αυτά τα παιχνίδια στο μέλλον, στο να τα μοιραζόμαστε με τους φίλους μας και τα παιδιά μας. Αυτός είναι και ο λόγος που έχω αγχωθεί αρκετά με το longevity ορισμένων κονσολών και του πώς θα παίζουμε παιχνίδια του PSP για παράδειγμα σε 20 χρόνια, που η κονσόλα θα έχει εξαφανιστεί. It's been around for quite a while δυστυχώς και για αυτό είμαι τόσο κατά των κονσολών πλέον: γιατί εξαρτόμαστε από αυτές για να παίζουμε τα παιχνίδια μας και χωρίς proprietary hardware... we are screwed . Από την άλλη έχουμε ownership του φυσικού αντιτύπου .

    Από την άλλη πρέπει να σκεφτούμε και τα καλά του digital distribution (4000 games published το 2016 ) αλλά και τις πολλές διαφορετικές πλατφόρμες. GOG και Steam πχ... τελείως διαφορετικές υλοποιήσεις της ίδιας ιδέας. The problem is not ownership as much as access για μένα. Σκέψου και τα MMORPPGs: έχουμε ownership του παιχνιδιού, αλλά αν φαλιρίσει η εταιρεία, δεν έχουμε access στο παιχνίδι.
    Last edited by Evans; 10-01-2017, 08:13 PM.

    Comment


    • Μην πάτε μακριά γίνεται ήδη. Από το Marvel license που ευτυχώς τα ξαναβρήκε με την Capcom( για πόσο? who knows... btw οι X-men χαρακτήρες ανήκουν στην 20th century Fox οπότε games με αυτούς δεν μπορούν να ξανακυκλοφορήσουν/ κυκλοφορήσουν στην παρούσα φάση), το license της Ferrari με τη Sega επίσης έχει λήξει οπότε δεν μπορεί κανείς επίσημα να αγοράσει το Outrun HD ένα από τα καλύτερα arcade racer, επιπρόσθετα οι άδειες της Konami με τις διάφορες εταιρειες( από Mirage Studios μέχρι 20th Century Fox) έχουν λήξει συνεπώς τα 2d beus για Live Arcade μπορούν να ξανακατέβουν όσο η υπηρεσία είναι online κ.ο.κ. Να μην αναφερθώ στο ότι όλες οι επανεκδόσεις του Crazy Taxi δεν έχουν λόγω licenses το επικό OST του Dreamcast. Από την άλλη είναι κάτι που με γκρι ζώνες ή μέσω του retro gaming μπορεί να διορθωθεί μην φέρνουμε την καταστροφή...

      Το ζήτημα είναι ποια ειναι η συμπεριφορά των καταναλωτών και αν τους νοιάζει να πληρώνουν για πλήρη ιδιοκτησία του τίτλου μια και έξω ή να πληρώνουν για την πρόσβαση σε αυτό- κάτι ανάλογο με το spotify που επί της ουσίας νομίζεις πως έχεις πρόσβαση σε άπειρη μουσική, αλλά δεν έχεις καν τον χρόνο να την ακούσεις ενώ αν για κάποιο λόγο εκπέσουν τα δικαιώματα ή δεν θέλεις να ανανεώσεις τη συνδρομή απλώς χάνεις την πρόσβαση( και μας δουλεύουν ότι το βινύλιο είναι πάλι της μόδας σε μια βιομηχανία που επίσης αν δεν αλλάξει μυαλά θα πνεύσει τα λοίσθια με τη σημερινή της μορφή και καλά θα κάνει, οι καλλιτέχνες δεν είναι όλοι άμυαλα ζώα, έχουν δικαιώματα) Στην παρούσα φάση τις εταιρείες τις συμφέρει το digital και εφόσον οι καταναλωτές φαίνεται να το αγκαλιάζουν( το αν είναι σοφή απόφαση ο χρόνος θα το δείξει, αλλά δε θεωρώ πως έιναι κάτι τόσο τραγικό- μιλάμε για όλους όσοι περηφανεύονται πως έχουν 1 TB δισκους και δεν έχουν ακούσει σοβαρά ούτε ένα κομμάτι ή ότι έχουν όλα τα βιβλία σε pdf και δεν έχουν διαβάσει τπτ και ούτε πρόκειται, άλλο η θεωρητική πρόσβαση και άλλο η ουσιαστική εδώ παίζεται όλο το παιχνίδι στην συγχρονη φιλοσοφία του υπερκαταναλωτισμού και της ψευδαίσθησης της ελεύθερης διακίνησης της πληροφορίας που οδηγεί σε υπερπληροφόρηση) Βottomline; προσωπικά δε με απασχολεί το πώς θα αγοράζω το game, αρκεί να ασχοληθώ εν τέλει. Αν πέφτω θύμα της preorder culture, των digital sales αγοράζοντας περισσότερα από ότι μπορώ να φάω( "μα κοστίζει μόνο 50 λεπτά ας υπάρχει κι ας μην ασχοληθώ ποτέ")τότε δεν έχω καταναλωτική συνείδηση και είμαι άξιος της μοίρας μου.( προφανώς και έχω πέσει σε αυτή την παγίδα) Eπιπρόσθετα το gaming έχει μετεξελιχθεί σε τέτοιο βαθμό τα τελευταία 30 χρόνια που πλέον ένα game είναι πολύ πιθανό να το ανακυρήξουμε αγαπημένο και να μην ξανασχοληθούμε ποτέ κι ας βρίσκεται στο ράφι. Btw έχει αναρωτηθεί κανείς τι θα γίνει με την κόπια του Χ game στο PS4 όταν μετά από χρόνια θα θέλει να την ξαναπαίξει? Πού θα βρίσκονται τα patches? Τo DLC? Θα πρέπει πάλι να το αγοράσει? Εδώ είμαι κι εγώ της αυτής άποψης με τον Evans και με το Loggo παλιότερα πως πρέπει να υπάρξει μια ενοποιημένη platform( ακόμη και με streaming no prob) και η μόνη platform που μπορεί να δώσει αυτή τη δυνατότητα είναι το PC. Είναι το μόνο περιβάλλον στο οποίο μπορείς να παίξεις τα πάντα από όλες τις εποχές χωρίς ιδιαίτερους πονοκεφάλους( και μην πάμε σε console games, ακόμη και παλιότερα games από το Prehistorik μέχρι Lucas adventure games και rpgs τα οποία πάντα ήταν ανώτερα και πιο ώριμα στην συγκεκριμένη πλατφόρμα, μέχρι που επιτέλους κάπου μετά την είσοδο της Microsoft αρχίζαμε να τα γευόμαστε και οι υπόλοιποι)

      ΕDIT:
      Επίσης πολύ σωστό το πολύ χαμηλό κόστος που επιτρέπει σε indies να κυκλοφορούν games. Χωρίς αυτούς και το digital distribution δε θα υπήρχαν είδη που οι εταιρείες δε θέλουν να επενδύσουν γιατί πλέον είναι οικονομικά ασύμφορο πχ 2d action adventures, platformers etc ΚΑι φυσικά 4000 games σε ένα έτος είναι πολλά ακόμη και για μια ζωή ενός φυσιολογικού ανθρώπου, αλλά ΔΕΝ είναι απαραίτητο να τα παίξει κανείς όλα ή να έχει άποψη για όλα. Σε ένα είδος μουσικης κυκλοφορούν σίγουρα τα ίδια ή και περισσότερα albums σε μια χρονιά, αυτό ακόμη κι αν μιλάμε για διαφορετική διάρκεια στην ενασχόληση( έστω για μια ακρόαση η οποία δεν συγκρίνεται με ένα playthrough)μην μιλήσουε για λογοτεχνία. Απλώς επιλέγεις πλέον όπως κάνεις και στα άλλα μέσα. Τώρα αν κάποιος θέλει να έχει τα πάντα στα ράφια του για bragging rights η για να τα βλέπει πάσο, φετίχ είναι και αυτό και μπορώ να το κατανοήσω, αλλά δεν μπορεί η μειοψηφία να διαμορφώνει την αγορά( ΄χωρια που κι εδώ υπάρχουν κινήσεις όπως η limited run games)
      Last edited by Sinclair; 10-01-2017, 08:05 PM.
      «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

      Comment


      • χωρια που κι εδώ υπάρχουν κινήσεις όπως η limited run games
        Ηλιθιωδώς, δεν έχω αγοράσει τίποτα από αυτούς... Το έχω μετανιώσει άπειρα .

        Απόλυτη σύμπνοια απόψεων, δεν έχω να προσθέσω κάτι. #spam

        Comment


        • Άστα κι εγώ το ίδιο Κι έχουν κάνει ωραίες κυκλοφορίες ρε γμτ. Ευελπιστώ σε επανεκδόσεις- δεν μπορεί αν υπάρχει ζήτηση( που υπάρχει) θα το κάνουν.
          «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

          Comment


          • Αρχικά για το vita, το μηχάνημα όντως είναι πίσω συγκριτικά με το 3ds όμως σε καμία περίπτωση δεν είναι ένα κακό σύστημα καθώς επίσης δεν ισχύει ότι η βιβλιοθήκη τίτλων του είναι αδιάφορη. Όπως έχω ξαναπεί, είναι μια πολύ καλή περίπτωση συστήματος, έχει πολλά ιδιαίτερα digital παιχνίδια τα οποία συνεχίζουν να βγαίνουν καθώς επίσης και υπάρχουν εξαιρετικά indie games. Το κερασάκι στην τούρτα είναι ότι μπορείς να κατεβάσεις σε πολύ καλή τιμή κλασσικά παιχνίδια του psone, εγώ για παράδειγμα έχω κατεβάσει vagrant story και suikoden 1,2. Με άλλα λόγια μπορεί να αποτελέσει ένα εξαιρετικό φορητό σύστημα για να παίζει κανείς indie και retro games καθώς επίσης και κάποια άλλα μη γνωστά μεν πολύ καλά και εναλλακτικά δε. (αν κάποιος ενδιαφέρεται να παραθέσω λίστες) Η αλήθεια είναι πως το σύστημα θα μπορούσε να είναι σε ΠΟΛΥ καλύτερη μοίρα λόγω του απαράδεκτου τρόπου με τον οποίο το χειρίστηκε η σονυ αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι για τα σκουπίδια και για πέταμα.

            Εδώ επίσης να πω πως θεωρώ πως το 3ds αντιμετωπίζεται με τρόπο το λιγότερο υπερβολικό. Όλοι θεωρούν πως είναι ένα εξαιρετικό σύστημα με πολύ αξιόλογη βιβλιοθήκη τίτλων. Δεν αντιλέγω. Όμως, διαφωνώ με την άποψη που το θέλει να είναι έτη φωτός μπροστά από το βιτα. Παρόλο που όντως οι τίτλοι του είναι περισσότεροι σε καμία περίπτωση δεν υπάρχει συνεχής και σταθερή κυκλοφορία ΑΑΑ τίτλων στο σύστημα, κυκλοφορούν πολύ λίγοι τον μήνα και η συντριπτική πλειοψηφία τους είναι sequel κλασσικών franchises της νιντεντο. Για να μην παρεξηγηθώ, δεν λέω ότι το σύστημα δεν είναι καλό, και καλό είναι και τίτλους έχει. Απλά θεωρώ υπερβολή να βγάζουν όλοι το βιτα σκουπίδι και να εκθειάζουν το 3ds ενώ η κατάσταση σε αυτό δεν είναι κα ιη καλύτερη.

            Σχετικά με το play4 και το xbox one τώρα, και τα δύο είναι εκπληκτικές κονσόλες και έχουν μια πολύ αξιόλογη βιβλιοθήκη τίτλων, αλλά προτιμώ τις αποκλειστικότητες του πρώτου. Πλέον βέβαια οι αποκλειστικότητες είναι πολύ λιγότερες σε σύγκριση με το παρελθόν αλλά αυτές είναι που θα καθορίσουν την κονσόλα που θα αγοράσει ο καθένας. Το xbox είναι μονόδρομος για όποιον γουστάρει να παίξει gears of war, halo και forza. Αυτό που θα έπρεπε να κάνει η Microsoft κατά την γνώμη μου είναι να επενδύσει περισσότερο σε executives. Κινήσεις όπως timed execuliseves δεν βοηθούν ιδιαίτερα, κανένας δεν νοιάστηκε που κυκλοφόρησε το rise of the tomb raider έναν χρόνο μετά στο play4, αυτό που χρειάζεται η κονσόλα είναι καλύτερα exvlusives διαφόρων κατηγοριών, όχι μόνο shooters, to Playstation υπερέχει αρκετά σε αυτόν τομέα. Πάλι, όποιος αγοράσει την κονσόλα της Microsoft θα αγοράσει μια εξαιρετική κονσόλα στην οποία κυκλοφορούν τα περισσότερα ΑΑΑ παιχνίδια αλλά της λείπουν κάποια πολύ διάσημα games χωρίς λόγο, π.χ street fighter V. Τώρα είναι θέμα γούστου.

            Σχετικά με το BC, είναι ,μια πολύ καλή κίνηση από την Microsoft που σίγουρα σέβεται τον καταναλωτή όμως, όπως είπε και ο straier, δεν αποτελεί λόγο για να αγοράσει κανείς την κονσόλα. Οκ, αυτός που είχε 360 έχει έναν επιπλέον λόγο όμως δεν είναι η κινηση ματ που θα κάνει την διαφορά, το backwards compatibility δεν έχει την αποδοχή που είχε κάποτε.Παρόλα αυτά, θα ήθελα το play4 να έπαιζε τουλάχιστον τα παιχνίδια του play2, έστω αν χρειαζόταν να αγοραστεί κάποιο επιπλέον λογισμικό.

            Στα του digital distribution, είμαι ελαφρώς κολλημένος όπως και ο μπρο, προτιμώ να αγοράζω σε φυσική μορφή ακριβώς επειδή θέλω να μου ανήκει το προϊόν και όχι απλά να έχω το δικαίωμα χρήσης του. Αυτός είναι ο λόγος που ψιλοαποφεύγω το steam και προτιμώ να παίξω την κονσόλα. Οκ, κόλλημα, το ξέρω, αλλά έτσι είμαι και φυσικά και ασκώ κριτική σε όποιους παίζουν στον ατμό, ίσα ίσα που αναγνωρίζω και την προσφορά του στο gaming γενικότερα. Πάντως, πρέπει να το πούμε πως η ψηφιακή διανομή έχει φέρει δύο μεγάλα καλά, πρώτον, μπορείς να βρεις πολύ εύκολα παιχνίδια χωρίς να φοβάσαι αν θα βρεις αντίτυπα και, κάτι το οποίο είναι επακόλουθο του πρώτου, πλέον δεν υπάρχουν σπάνια παιχνίδια, έχει ο καθένας πρόσβαση σε όλα.

            Roronoa ευχαριστώ για την διευκρίνιση σχετικά με τις κυκλοφορίες στο pc, δεν το είχα προσέξει.

            Πάντως το gamers odyssey καλά κρατεί, είδατε, κρατάμε ακόμα την σπίθα μέσα μας. Ένα σχόλιό μου ήταν αρκετό για να ανοίξει ωραία συζήτηση.
            Last edited by Deus; 10-01-2017, 09:08 PM.


            Tidy!

            Do not blame me.Blame yourself or God.
            In Matsuno we trust.

            Comment


            • Η πλάκα είναι πως τόσο το 3DS όσο και το Vita με κρατούνε σαν συνδυασμός απόλυτα ικανοποιημένο από handheld gaming και ειλικρινά καλά κάνει πλεον η Ν και ενώνει τα δύο markets. Το Vita πιστεύω είναι ένα άρτιο portable σύστημα που θα μπορούσε να απευθύνεται και στον μη j fan και πιο μέσο gamer. Στην παρούσα φάση ευτυχώς την παρτίδα σώζει η Ιαπωνία και η επιτυχία του εκεί. ¨Οταν βέβαια βλέπω games όπως Criminal Girls και low budget no life jrpgs σπάζομαι. Από την άλλη υπάρχουν ποιοτικότατες λιγότερο γνωστές προτάσεις στον μέσο gamer όπως το Demon Gaze, Danganronpa και άλλα πολύ καλά visual novels και φυσικά μπορεί κανείς να παίξει σειρές όπως το Sly, Jak, Ratcher Clank( με ορισμένες τεχνικές δυσκολίες σε κάποια αλλά και πάλι...) Μια χαρά κονσόλες είναι και οι δύο, απλώς ο δεύτερος αναλογικός και η καλύτερη οθόνη σε φορητή κονσόλα ever( στο πρώτο iteration πάντα)με κάνουν να συμπαθώ προσωπικά λίγο παραπάνω το πρώτο( είναι και αυτός ο ρόλος του underdog) Εδώ μπορείς να παίξεις Sine Mora φορητό τι να λέμε τώρα

              Πάντως, πρέπει να το πούμε πως η ψηφιακή διανομή έχει φέρει δύο μεγάλα καλά, πρώτον, μπορείς να βρεις πολύ εύκολα παιχνίδια χωρίς να φοβάσαι αν θα βρεις αντίτυπα και, κάτι το οποίο είναι επακόλουθο του πρώτου, πλέον δεν υπάρχουν σπάνια παιχνίδια, έχει ο καθένας πρόσβαση σε όλα.
              Aυτό είναι πάρα πολύ βασικό και η ουσία του θέματος για τον άνθρωπου που τον νοιάζει αν ασχοληθεί με τους τίτλους και να έχει πρόσβαση σε αυτούς. Ακόμη και τώρα το Alien Soldier πχ μπορεί κανείς να το αγοράσει στο Steam σε μια φανταστική έκδοση( οκ υπάρχουν κάποια emulation issues λόγω του ιδιότυπου soundchip του Mega Drive, who cares?)χωρίς να έχει τον βραχνά των € που ζητάνε στο ebay. Τα χρήματα που δίνουμε οι collector's είναι λόγω φετίχ και λόγω προσωπικών κωλυμάτων( θέλω να έχω στο ράφι τους τίτλους που εβλεπα μικρός στις προθήκες των καταστημάτων και δεν μπορούσα να αγοράσω, θέλω να έχω physcal copies τα games της treasure) Aπό την άλλη όταν μπορεί κανείς να αγοράσει Ιkaruga, Radiant Silvergun, Guardian Heroes για 10-15€( χώρια τα sales)σε ΑΑΑ εκδόσεις και να τα παίξει κανονικά με leaderboards, online etc, εγώ είμαι ικανοποιημένος. Ακόμη και το Last Blade 2( ένα από τα καλύτερα fighting games της SNK και από τα ομορφότερα) έχει την πιο πλήρη του έκδοση στο PS4 και στο Vita στο πρόσφατο sale κοστίζει 5€( κόστος για Neo Geo CD πρπ 50-70€ και για ΑΕS cart complete πάνω από 400€ χωρίς online play )

              Εντάξει υπάρχουν όπως ανέφερα και τα χαζά που προκύπτουν από licenses etc( πχ το PT demo και ο χαζός τρόπος που το διαχειρίστηκε η Κonami με αποτέλεσμα να ζητάνε απαράδεκτα ποσα΄καλοθελητές για ένα demo ) ή αυτά που έγραψα παραπάνω, αλλά οκ εκεί πάλι στο PC υπάρχουν λύσεις ακόμη και σε γκρι ζώνη( δλδ οκ δε θέλετε τα λεφτά μου? MAME και custom online co-op ή GGPO δε θα κάτσω να σκάσω )

              EDIT:
              Και για να συνεχίσω το ζήτημα με το Vita, η SONY το διαχειρίστηκε τελείως λάθος το πράγμα τηρώντας πλέον σιγή ιχθύος, ειδικά στις δυτικές αγορές όπου δεν το βρίσκεις καν στις προθήκες αρκετων αλυσίδων!! Δεν έφτιαξε ποτέ το ps4 streaming, προσπάθησε( σωστά κατ'εμέ) να βγάλει την επιτραπέζια εκδοχή με το Vita TV και το παράτησε μετά από λίγο καιρό χωρίς καν να εξασφαλίσει τα βασικά και τα αυτονόητα( άλλο αδικοχαμένο σύστημα ας είναι καλά το homebrew που έκανε τη δουλειάς της SONY ξεκλειδώνοντας όλους τους τίτλους για το Vita, το PSone and so on) Άλλο τεράστιο λάθος το ότι δεν άφησε ανοιχτό το σύστημα αποθήκευσης... Μα κάρτες μνήμης 32GB και 64GB στα 70-100€+?? Tη στιγμή που οι SD cards είναι όλο και πιο φθηνές? Έλεος απλά... Ακόμη ψάχνω για κανά bargain της προκοπής να αναβαθμίσω την 8άρα.( φαντάζομαι δεν είμαι και ο μόνος)
              Last edited by Sinclair; 10-01-2017, 09:37 PM.
              «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

              Comment


              • Στο θέμα updates/patches συμφωνώ,το έχω σκεφτεί κι εγώ,όμως ακόμα κι έτσι το παιχνίδι μπορείς να το παίξεις από τη στιγμή που το κατέχεις.Όσον αφορά το που θα παίζεις παιχνίδια του psp σε 20 χρόνια,θα τα παίζεις εκεί που παίζεις τα παιχνίδια του Nes τώρα.Άλλωστε για ποια ενοποίηση μιλάμε στο PC;Σε άλλο θέμα,ο Παίκτης ανέφερε πως δεν μπορεί να παίξει DS3 λόγω κάρτας.Αυτή είναι η ενοποίηση από τη στιγμή που υπάρχουν παιχνίδια που δεν παίζουν σε όλα τα συστήματα;
                Βέβαια εκεί που οδεύει το gaming είναι να γίνουν όλα υπηρεσίες.Θα πληρώνουμε συνδρομές όπως Playstation Now,Xbox Always,Steam Everywhere,Ge Force Now και θα παίζουμε παιχνίδια μέσω streaming χωρίς να μας απασχολεί το hardware.Πείτε με ρομαντικό,κολλημένο,χαζό,αλλά προτιμώ χίλιες φορές το υπάρχον μοντέλο με όλα τα υπέρ και τα κατά που αυτό συνεπάγεται.
                Carpe diem

                Comment


                • Κοίταξε όλοι έχουμε ρομαντισμό, αλλά πλέον η πλειοψηφία για το digital έχει μιλήσει. Επιπρόσθετα είναι κάτι που κρατάει τις τιμές χαμηλά. Δεν είναι τυχαίο που άρχισαν επί παραδείγματι να χρησιμοποιούνται τα CDs σε κάποιο σημείο όπου τα cartridges απλώς δεν συνέφεραν πλέον οικονομικά.( αν τσεκάρει κανείς με συνυπολογισμό του πληθωρισμού/ αποπληθωρισμού τις τιμές που πληρώναμε για κασέτες πίσω το 90 θα πάθει εγκεφαλικό) Πλέον έχει αυξηθεί κατακόρυφα το κόστος παραγωγής games οπότε κάπου πρέπει να ρεφάρει και η εταιρεία, κάτι που θα έχει αντίκτυπο και στο εργατικό δυναμικό( αν κόψει από το physical distribution, τις διαπραγματεύσεις με distributors etc θα κρατήσει όσο μπορεί και τους μισθούς των devs και όχι μόνο- από την άλλη θα πει κανείς τι θα γίνει με το manufacturing?) Όταν μιλάμε ας πούμε για μικρούς devs είναι ο πιο εύκολος τρόπος να έχουν έναν λιγότερο πονοκέφαλο( το game θα κυκλοφορήσει digital--> δεν χρειάζεται να βρει απαραίτητα distributor/ publisher εκτός κι αν έχει μια ιδέα και θέλει κεφάλαιο γιατί δεν μπορεί να την υλοποιήσει μόνος του) Bέβαια υπάρχει πλέον το μοντέλο του Kickstarter, ή μπορεί να γίνει κάτι ανάλογο ως ένα βαθμό με κινήσεις στη μουσική βιομηχανία όπως το bandcamp πχ

                  Σκέψου ένα μοντέλο όπου η SONY βγάζει ένα μηχάνημα με Χ specs, η MSoft ένα άλλο αλλά τρέχουν το ίδιο λογισμικό πχ Steam όπως και τα PCs( που πλέον είναι και αυτά custom SKUs). Τότε πάμε σε ένα μοντέλο παρόμοιο με το τωρινό αλλά με την ευχέρεια της επιλογής απλώς του SKU που σε βολεύει. Αν βέβαια θες έχεις τη δυνατότητα να το χτίσεις μόνος σου και να τρέχεις τα πάντα full, εκτός κι αν βρεθεί εταιρεία που θα το κάνει κι αυτό για τους πιο απαιτητικούς δίνοντας πχ ένα SKU για τους enthusiasts( ή γιατί όχι και οι ίδιες οι εταιρείες) Γιατί τώρα να διαλέξει κάποιος το μηχάνημα της SONY ή τη Msoft ή της άλλης εταιρείας και να μην φτιάξει το δικό του? Μα γιατί θα του δίνουν το SKU μαζί με τη συνδρομή και πιθανώς με ισχυρή εγγύση. Σκέψου ας πούμε ένα μοντέλο streaming υπηρεσιών ανάλογα με τα συνδρομητικά πακέτα στην τηλεόραση ή στο Netflix. Σου δίνει πχ η SONY μια 24μηνη σύμβαση για ένα χ ποσό τον μήνα( κάτι που αν έχουμε Plus το κάνουμε ήδη κι ας έχουμε πληρώσει και την κονσόλα) και σε δελεάζει γιατί κάποια games θα παίζουν στη δική της streaming υπηρεσία καλύτερα από ότι στον αντίπαλο και τα έχεις με τη βασική τιμή συνδρομής( βσκ κάπως έτσι λύνεται και το θέμα των exclusives σε βάθος χρόνου)αλλά και τα games τρέχουν καλύτερα γενικότερα. Ουσιαστικά μετεξελίσσεται το gaming σε κάτι που θα έχει κάθε σπίτι ή σχεδόν κάθε σπίτι όπως γίνεται πλέον με το internet αλλά και υπηρεσίες τύπου Netflix( ακόμη και μέσω αποκωδικοποιητών που θα είναι και gaming devices) με αποτέλεσμα οι τιμές να γίνουν πιο προσιτές. Αυτό φυσικά είναι μια εκδοχή και μάλλον σε ορίζοντα 10ετίας( πρεπει πχ το streaming να είναι τελείως problem free, κάτι που νομοτελειακά θα συμβεί)

                  Φυσικά θα μπορούσε πχ η SONY να δίνει απλώς τα exclusives σε μια streaming υπηρεσία με ενα X ποσό και από το SKU σου να επιλέγεις υπηρεσία μεταξύ αυτής της MSoft ή και τις δύο ή και την Steam/we( στην οποία μπορεί εν τέλει να συμμετέχουν και οι δύο) Εντάξει τώρα υποθέσεις κάνω, μπορεί να λέω και σαχλαμάρες γιατί μπορεί απλούστατα οι SONY και Microsoft να προωθούν μόνο τα games τους μέσω μιας τρίτης υπηρεσίας και να σταματήσουν να παράγουν SKUs.
                  Last edited by Sinclair; 10-01-2017, 10:04 PM.
                  «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                  Comment


                  • Σήμερα μιλούσα τυχαία με έναν φίλο, και έμαθα πως έχει Steam απλά για ένα ποδοσφαιράκι. Ήταν από τα παιχνίδια υπολογιστών που παίρνεις από το ράφι, έχουν μέσα το δισκάκι για install, αλλά απαιτούν DRM για να λειτουργήσουν, και στην προκειμένη ήταν το Steam. Αυτό για εμένα και τα δικά μου κριτήρια είναι κατάπτυστο. Αγοράζω το δισκάκι και θέλω να κατέχω το περιεχόμενό του χωρίς περιορισμούς. Για τον φίλο μου όμως που παίζει περιστασιακά κανένα ποδοσφαιράκι (η πρώτη κατηγορία που ανέφερε ο Evans), ήταν πολύ καλή σαν ιδέα. Μου περιέγραφε πως του άρεσε πως έβαζε μόνο την 1η φορά μέσα το DVD, και από εκεί και πέρα μπορούσε να παίζει χωρίς αυτό. Το αρνητικό μου δηλαδή, ήταν θετικό για αυτόν.

                    -1 στο ownership λοιπόν, αλλά +1 στο πρακτικό κομμάτι. Το οποίο πρακτικό κομμάτι, καλώς ή κακώς, ήταν και είναι αυτό που θα καθορίζει το πώς θα κινηθεί η βιομηχανία και η εκάστοτε βιομηχανία. Οι δισκογραφικές εταιρίες π.χ. θυμόμαστε όλοι πώς πολέμησαν με μανία τα mp3, και τώρα όχι μόνο τα έχουν οικειοποιηθεί, αλλά έχουν περάσει και στο επόμενο format, το online streaming. Οι ταινίες το ίδιο. Δεν θα μείνουν τα βιντεοπαιχνίδια απ' έξω. Το θέμα είναι πως οι περισσότερες βιομηχανίες, φορώντας παρωπίδες, προσπάθησαν να καταπνίξουν την πρόοδο της τεχνολογίας για να μεγιστοποιήσουν τα κέρδη τους, όμως όπως ήταν αναμενόμενο, απέτυχαν παταγωδώς. Υπήρχε φυσικά κόσμος που κατέφευγε στις νέες τεχνολογίες με μόνο σκοπό την πειρατεία, όμως όοοολοι αναγνωρίζαν πως η νέα αυτή μορφή είναι πιο εύκολη, άμεση, προσβάσιμη και πρακτική από τις νόμιμες μεθόδους. Εκεί είναι που απέτυχαν τα κολλημένα μυαλά των βιομηχανιών, και αντί να τις οικειοποιηθούν, αποφάσισαν ηλιθιωδώς να τις πολεμήσουν.

                    Στον τομέα των βιντεοπαιχνιδιών, είμαστε υπερβολικά τυχεροί επειδή ο GabeN είχε ένα όραμα που εν τέλει κατόρθωσε. Έφτιαξε μία DRM πλατφόρμα, όμως αντιμετώπισε το κοινό του με σεβασμό αντί να τον κυνηγάει ως επίδοξο ληστή, μας προσφέρει συνέχεια περισσότερα από όσα νομίζαμε πως θέλουμε, και εν ολίγοις πήρε τα καλά του ψηφιακού διαμοιρασμού και γιγάντωσε ένα κοινό που επί χρόνια λεγόταν πως είναι νεκρό (όλοι μας θυμόμαστε τα PC gaming is dead, κάτι που τότε δεν απείχε και πολύ από την πραγματικότητα). Τον «κράζανε» θυμάμαι όταν πήγε να κάνει launch το Steam στην Ρωσία επειδή μαστιζόταν από πειρατεία, όμως ο άνθρωπος καταλάβαινε πως ο κόσμος δεν κατέφευγε στα πειρατικά μόνο για το τζάμπα του θέματος, αλλά και για μία άλλη σειρά από πρακτικούς λόγους (όπως είπα ευκολία, αμεσότητα, προσβασιμότητα). Αυτά τα θετικά σημεία τα προσέφερε στην πλατφόρμα του, πρόσθεσε και άλλα θετικά κομμάτια που δεν μπορούσαν να γίνουν στην πειρατεία (όπως να μπορούν οι devs να αυτοεκδίδουν χωρίς να είναι έρμαια αρπακτικών publishers) και τώρα έχει καταλήξει να έχει τρελά έσοδα από μία χώρα που απέφευγαν οι πάντες. Το θέμα δεν είναι αν έχει εξαλειφθεί η πειρατεία από την Ρωσία (ποτέ δεν θα γίνει κάτι τέτοιο), αλλά το ότι πήρε πολλά έσοδα από μία φαινομενικά ζημιογόνο περιοχή.

                    Αν ήταν όλες οι streaming εταιρίες σαν το Steam και την Valve, γεμάτες με άτομα που ξέρουν την αγορά, το μεράκι και το πάθος του κοινού τους, και κάθε φορά να προσπαθούν να ξεπερνούν τους εαυτούς τους, τότε δεν θα είχαμε κανένα πρόβλημα όσα DRM και να πλασάρανε. Αλλά επειδή δεν ζούμε σε έναν αγγελικό κόσμο, η ιστορία μας έχει δείξει πως τις περισσότερες φορές αντιμετωπιζόμαστε ως αποδιοπομπαίοι τράγοι αντί ως σεβαστοί καταναλωτές. Τώρα είμαστε υπερβολικά τυχεροί που ο Gabe είναι μέσα στα άτομα που οδηγούν την βιομηχανία, αυτό όμως για πόσο ακόμα είμαστε σίγουροι πως θα κρατήσει; Κάποια στιγμή σε 2-5-10-20-50 χρόνια, θα φύγει από το τιμόνι ο άνθρωπος. Μετά τι κάνουμε; Όλα επαφίενται στην τύχη. Μπορεί να συνεχίσουν στον σωστό δρόμο, μπορεί όμως να πέσουμε και σε κάποιο κεφάλι που λέει «το έχω το μονοπώλιο, τους κάνω πλέον ό,τι γουστάρω».

                    Οι μεγάλες εταιρίες ήδη είδαμε πως μόλις παρατήρησαν την επιτυχία του Steam, έσπευσαν να το «αντιγράψουν» με τις δικές τους πλατφόρμες (Origin, Uplay, GFWL, κλπ). Ευτυχώς για εμάς, ο δεύτερος απέχει πάαααααρα πολύ από την Valve και μπορούμε να είμαστε ήσυχοι πως είμαστε σε καλά χέρια, όμως ξαναλέω, γνωρίζουμε για πόσον καιρό θα διαρκέσει αυτό; Μην πάμε μακρυά. Ακόμα και η Valve που τόσο την εκθείασα, προσπάθησε να μας πιάσει κότσους σε διάφορες περιπτώσεις. Θυμόμαστε πιστεύω τα modifications επί πληρωμή που είχαν στα σκαριά, τα οποία ήταν μόνο μία πολύ πρόχειρη δικαιολογία για να κονομήσουν περισσότερα φράγκα η Valve και η Bethesda. Έφαγαν άπειρο κράξιμο, ο GabeN που όλοι είχαν ως «Lord and Saviour» έφαγε του κόσμου το downvote στο Reddit, και εν τέλει απέσυρε το πρότζεκτ άμεσα χωρίς πολλά πολλά. Δεν πρέπει να ξεχνάμε πως η Valve όσο κοντά και να είναι στον καταναλωτή, παραμένει εταιρία. Και ως τέτοια, θα νοιάζεται πάντα περισσότερο για το πορτοφόλι της, παρά για τον καταναλωτή.

                    Το θέμα είναι χάριν όλης αυτής της πρακτικότητας, να μην χάσουμε το δικαίμωμά μας στην κατοχή του software που αγοράζουμε. Βέβαια θα μου πεις πως αυτήν την στιγμή το Steam wallet μου,μετράει 8€ μόνο από κάρτες και χαζολοΐδια που έχω πουλήσει, τα ξοδεύω μόνο σε sales σε 1 ή 2 παιχνίδια το πολύ και γενικά παίζω παιχνιδάρες τζάμπα ή με πολύ λίγα χρήματα, άμεσα, έχω όλους τους φίλους μου, κομπλέ. Το GOG από την άλλη το έχω εκθειάσει πολλές φορές, είναι η ονειρική τακτική που θα ήθελα να ακολουθούν όλοι, όμως ούτε έχω ξοδέψει τόσα χρήματα σε αυτό, ούτε τόσην ώρα ασχολούμαι. Αν εγώ που είμαι ownership fanatic στηρίζω με τις πράξεις μου περισσότερο μία DRM πλατφόρμα, σημαίνει πως η πρακτικότητα και εν γένει οι πολλές και καλές υπηρεσίες, είναι αυτές που θα οδηγούν το μέλλον.
                    Last edited by Phantom Duck; 11-01-2017, 01:40 AM.

                    PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                    Comment


                    • Κάτι ακόμα που θυμήθηκα. Το γράφω σε 2ο post για να διαχωριστεί αλλά και για να μην φορτώνω το ήδη γεμάτο που έγραψα. Παίζω πού και πού το Tekken Revolutions, ένα Free To Play Tekken για το PS3. Έχεις 5 tickets για να παίξεις 5 αγώνες, και από εκεί και πέρα ή περιμένεις μισή ώρα για να αναπληρωθεί 1 ticket, ή αγοράζεις από το store, κάτι που αποτελεί την πηγή εσόδων του τίτλου.

                      Έπαιζα κυρίως επειδή δεν ήθελα να παρασύρομαι και να παίζω πάνω από 5 ματσάκια κάθε φορά, επομένως ήταν ωραίος τίτλος για τα γούστα μου. Δεν έχω δώσει δραχμή, όμως έχω περί τις 1.200 νίκες, επομένως καταλαβαίνετε πως έχω ξοδέψει κάποιες Χ ώρες σε αυτό. Προχθές που μπήκα, είδα in-game ανακοίνωση πως το αφαιρούν από το store αυτήν την εβδομάδα, και θα σταματήσει να παίζει σε 2 μήνες από τώρα. Μιλάμε για παιχνίδι που χωρίς servers δεν παίζει, επομένως πάπαλα, αυτό ήταν, όσο παίξαμε παίξαμε.

                      Προσωπικά, νιώθω πως οι ώρες που επένδυσα πάνω του πάνε στον βρόντο, αφού μου παίρνουν ένα παιχνίδι στο οποίο έχω ρίξει τόσες ώρες και μου λένε «Φιλαράκο, δεν έχει άλλο. Δεν θα το ξαναπαίξεις στον αιώνα τον άπαντα». Προσπαθούσα να ξεκλειδώσω σιγά σιγά όλους τους χαρακτήρες, και τώρα βλέπω πως όλα πάνε στον βρόντο. Αν το είχα λιώσει με υπερβολικές ώρες, πώς θα αισθανόμουν; Ακόμα χειρότερα, όσοι ξόδεψαν λεφτά, τώρα που θα κάνουν απολογισμό, τι θα δουν πως τους μένει; Μερικές αναμνήσεις, αλλά επί του πρακτέου, ένα μεγάλο τίποτα.

                      Άρα εκεί τι κάνεις; Σε τέτοια παιχνίδια δεν έχει νόημα να μιλάμε για φυσικές κόπιες, αφού τα πάντα υπάρχουν στους σέρβερ των εταιριών. Προτιμάμε να μην υπήρχε καν το μοντέλο; Αν δεν υπήρχε όμως, δεν θα φτιαχνόταν και το παιχνίδι εν τέλει. Είναι σαν τα ΜΜΟ. Πληρώνεις αναγκαστικά για τους χ/ψ λόγους (συνδρομή, διακοσμητικά, microtransactions, κλπ), για τα πάντα εκτός από την κατοχή. Τι να κάνεις, είναι τεράστιο ζήτημα και μερικές φορές και χωρίς απαντήσεις.

                      PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                      Comment


                      • Το θέμα είναι χάριν όλης αυτής της πρακτικότητας, να μην χάσουμε το δικαίμωμά μας στην κατοχή του software που αγοράζουμε
                        Πάντως εγώ αυτή την (σε πολύ μεγάλο βαθμό τουλάχιστον) ταύτιση της "κατοχής" με το δισκάκι δεν μπορώ να την καταλάβω. Το παιχνίδι που αγοράζεις από το steam μια χαρά μπορείς να το έχεις και σε δισκάκι και να το παίξεις και offline. Ναι, "παρεμβάλλεται" η πλατφόρμα για να τρέξεις το παιχνίδι αλλά και η κονσόλα δλδ είναι κάτι διαφορετικό; Το δισκάκι το αγοράζεις για συγκεκριμένη κονσόλα. Το ανησυχητικό είναι το τι γίνεται στην περίπτωση που κλείσει η vavle, που για ένα τέτοιο ενδεχόμενο έχουν πει ότι δεν θα υπάρξει θέμα για τα αγορασμένα παιχνίδια.
                        Ψάχνουνε το "για πάντα" ενώ στην πραγματικότητα δεν υπάρχει πουθενά. Τα δισκάκια χαλάνε και αυτό που έχεις αγοράσει είναι για τα σκουπίδια, το ίδιο ισχύει και για τις κονσόλες. Αυτό που τρομάζει στην περίπτωση του steam είναι ότι παρά στα μικρά προβλήματα είναι απείρως καλύτερο (αντοχή, χώρος, ευκολία, bc) αν γίνει η στραβή τότε η ζημιά για το χρήστη θα είναι πολύ μεγάλη.
                        *Και το παιχνίδι στο δισκάκι κλειδωμένο είναι.

                        Ακόμα και η Valve που τόσο την εκθείασα, προσπάθησε να μας πιάσει κότσους σε διάφορες περιπτώσεις. Θυμόμαστε πιστεύω τα modifications επί πληρωμή που είχαν στα σκαριά, τα οποία ήταν μόνο μία πολύ πρόχειρη δικαιολογία για να κονομήσουν περισσότερα φράγκα η Valve και η Bethesda. Έφαγαν άπειρο κράξιμο, ο GabeN που όλοι είχαν ως «Lord and Saviour» έφαγε του κόσμου το downvote στο Reddit, και εν τέλει απέσυρε το πρότζεκτ άμεσα χωρίς πολλά πολλά. Δεν πρέπει να ξεχνάμε πως η Valve όσο κοντά και να είναι στον καταναλωτή, παραμένει εταιρία. Και ως τέτοια, θα νοιάζεται πάντα περισσότερο για το πορτοφόλι της, παρά για τον καταναλωτή.
                        To να μπορείς να πουλάς ένα μοντ που έφτιαξες δεν κατάλαβα ποτέ γιατί είναι τόσο κακό αλλά και όντως να είναι, δεν είναι θέμα ουσίας για την πλατφόρμα.

                        θυμόμαστε όλοι πώς πολέμησαν με μανία τα mp3, και τώρα όχι μόνο τα έχουν οικειοποιηθεί, αλλά έχουν περάσει και στο επόμενο format, το online streaming. Οι ταινίες το ίδιο. Δεν θα μείνουν τα βιντεοπαιχνίδια απ' έξω. Το θέμα είναι πως οι περισσότερες βιομηχανίες, φορώντας παρωπίδες, προσπάθησαν να καταπνίξουν την πρόοδο της τεχνολογίας για να μεγιστοποιήσουν τα κέρδη τους, όμως όπως ήταν αναμενόμενο, απέτυχαν παταγωδώς. Υπήρχε φυσικά κόσμος που κατέφευγε στις νέες τεχνολογίες με μόνο σκοπό την πειρατεία, όμως όοοολοι αναγνωρίζαν πως η νέα αυτή μορφή είναι πιο εύκολη, άμεση, προσβάσιμη και πρακτική από τις νόμιμες μεθόδους. Εκεί είναι που απέτυχαν τα κολλημένα μυαλά των βιομηχανιών, και αντί να τις οικειοποιηθούν, αποφάσισαν ηλιθιωδώς να τις πολεμήσουν.
                        Δεν πολεμήθηκε το mp3, την πειρατεία πολεμούσαν ή προσπαθούσαν να πολεμήσουν. Το 2000 που έγινε το μπαμ με το napster δεν υπήρχαν έτσι κι αλλιώς οι προϋποθέσεις για στηριχτεί η βιομηχανία σε τέτοιο προσανατολισμό ακόμα και να το ήθελαν. Η κάθε περίπτωση πάντως έχει τις δικές της ιδιαιτερότητες και με αυτονόητο ότι κανένας δεν θέλει να τον κλέβουν-πειρατεύουν κάνει τις ανάλογες κινήσεις. Στα video-games το ψηφιακό μπορούσε να ενσωματωθεί πολύ πιο εύκολα χωρίς να γίνεται βαρίδιο και χωρίς να το θέτει τελείως απροστάτευτο στην πειρατεία.


                        Για το τεκκεν που λες εξαρτάται καθαρά την περίπτωση. Αν δεν μιλάμε για Multi και στέκεται σε single τότε θα έπρεπε να παραμένει προσβάσιμο τουλάχιστον σε όσους το είχαν στην κατοχή τους. Π.χ τα πρώτα 3 fallout είχαν κάποια θέματα με τα δικαιώματα έκδοσης και για ένα διάστημα είχαν κατέβει από το στορε στο στημ όσοι τα είχαν αγοράσει όμως συνέχιζαν να έχουν κανονικά πρόσβαση.

                        Comment


                        • Originally posted by Phantom Duck View Post
                          Ακόμα και η Valve που τόσο την εκθείασα, προσπάθησε να μας πιάσει κότσους σε διάφορες περιπτώσεις. Θυμόμαστε πιστεύω τα modifications επί πληρωμή που είχαν στα σκαριά, τα οποία ήταν μόνο μία πολύ πρόχειρη δικαιολογία για να κονομήσουν περισσότερα φράγκα η Valve και η Bethesda. Έφαγαν άπειρο κράξιμο, ο GabeN που όλοι είχαν ως «Lord and Saviour» έφαγε του κόσμου το downvote στο Reddit, και εν τέλει απέσυρε το πρότζεκτ άμεσα χωρίς πολλά πολλά. Δεν πρέπει να ξεχνάμε πως η Valve όσο κοντά και να είναι στον καταναλωτή, παραμένει εταιρία. Και ως τέτοια, θα νοιάζεται πάντα περισσότερο για το πορτοφόλι της, παρά για τον καταναλωτή.
                          Και πολυ κακως το πηραν πισω. Τετοιες κινησεις μας πανε μπροστα.
                          Do a barrel roll!

                          Comment


                          • Ειπώθηκαν πολλά σωστά πράγματα, αλλά κι εγώ ήθελα να εστιάσω σε αυτό που είπαν οι ramp και sub σχετικά με το paid modding. Προσωπικά θεωρώ ότι όντως δε θα έπρεπε να το πάρουν πίσω, μιας και καλύπτει τόσο τις δικές τους τσέπες, όσο και τις τσέπες των modders. Δεν ήταν μία υποχρεωτική υπηρεσία έτσι κι αλλιώς, απλώς προσέφεραν την πλατφόρμα μέσω της οποίας κάποιος θα μπορούσε να διακινεί τα mods του, είτε υπό πληρωμή, είτε δωρεάν. Φυσικά αυτό το pay-to-access user-generated content μοντέλο εφαρμόστηκε τελικά στο Dota 2, που οι ίδιοι κατέχουν κι αυτή τη στιγμή πολλά άτομα ζούνε μέσω των πωλήσεών τους. Επειδή τυχαίνει να ασχολούμαι επαγγελματικά με αυτό το κομμάτι της βιομηχανίας (το διδακτορικό μου ουσιαστικά αναλύει την unregulated commissioning market του Minecraft, μία αγορά δηλαδή πολύ κοντά σε αυτήν του modding), πιστεύω ότι αυτό που οδήγησε στην αντίδραση της κοινότητας ήταν το γεγονός ότι το modding, σαν "subculture," ήταν ανέκαθεν δωρεάν (το οποίο δεν ισχύει απόλυτα βέβαια, υπήρχαν άνθρωποι που πούλησαν τα Mods τους - βλέπε Counter Strike και Dota - , αλλά ήταν η μειοψηφία) και ξαφνικά φοβήθηκαν ότι ένας κολοσσός θα άλλαζε τα πάντα. Στο Minecraft από την άλλη, κάτι τέτοιο δεν έγινε επειδή το commissioning είναι αφενός community-driven κατά κύριο λόγο, ή τουλάχιστον ξεπήδησε από την κοινότητα, ενώ συνέβη μόλις λίγα χρόνια μετά την εμφάνιση του παιχνιδιού, όχι μερικές δεκαετίες μετά.

                            Ο τρόπος που δουλεύουν οι modders πάντως είναι highly-professional και οι εργατοώρες που ρίχνουν σε αυτό που κάνουν είναι άξιες σεβασμού και πληρωμής. Το βρήκα πολύ προβληματικό το ότι μία κοινότητα που θα έπρεπε να είναι τόσο ανοιχτή και να υποστηρίζει τον κόπο των modders ουσιαστικά τους απέτρεψε από το να έχουν πρόσβαση σε ένα επίσημο μοντέλο το οποίο θα τους έδινε λεφτά πίσω.

                            Ψάχνουνε το "για πάντα" ενώ στην πραγματικότητα δεν υπάρχει πουθενά. Τα δισκάκια χαλάνε και αυτό που έχεις αγοράσει είναι για τα σκουπίδια, το ίδιο ισχύει και για τις κονσόλες. Αυτό που τρομάζει στην περίπτωση του steam είναι ότι παρά στα μικρά προβλήματα είναι απείρως καλύτερο (αντοχή, χώρος, ευκολία, bc) αν γίνει η στραβή τότε η ζημιά για το χρήστη θα είναι πολύ μεγάλη.
                            Αυτό προσπάθησα να αγγίξω κι εγώ στα παραπάνω μου posts με τα παραδείγματα του PSP (τα οποία μάλλον παρεξηγήθηκαν - βέβαια θεωρώ το PSP ιδανικό παράδειγμα γιατί αποτελεί ένα τελείως obnoxious proprietary hardware που δε νομίζω ότι θα μπορεί τόσο εύκολα να επιδιορθώνεται στο μέλλον, όσο ένα NES πχ, για το οποίο υπάρχουν κι άπειρα super high quality clones). To gaming είναι ίσως το μόνο entertainment industry που δεν έχει μεριμνήσει για το τι θα γίνει σε πολλά χρόνια από τώρα όσον αφορά στην πρόσβαση παλιού περιεχομένου. Πας σε ένα μουσείο και βλέπεις δισκάκια ή κασέτες ξεχασμένων κονσολών και λες "ΟΚ, πώς τα παίζω αυτά;" Είναι τεράστιο πρόβλημα το οποίο θα γίνει όλο και μεγαλύτερο και κακά τα ψέματα η καλύτερη λύση που έχουμε είναι η ψηφιοποίηση περιεχομένου. Ειπώθηκαν πολλά παραδείγματα παραπάνω (από τους Sinclair και Deus), στα οποία θέλω να προσθέσω σαν σημείωση και τη σάπια retro market, που τείνει να ελέγχεται από μερικούς, οι οποίοι και θέτουν τις τιμές στην αγορά, συγκεντρώνοντας ένα μεγάλο μέρος των εναπομείναντων retro κομματιών. Εγώ πλέον έχω μπει στη διαδικασία να αγοράζω (με τον αδελφό φυσικά) refubrished ή και καινούριες παλιές κονσόλες και μάλιστα σκέφτομαι να έχω κι ένα δεύτερο κομμάτι, το οποίο και θα χακάρω (βλέπε το πρόσφατο DRM hack για το saturn) ώστε να παίζω παιχνίδια στο ίδιο το αυθεντικό hardware παρακάμπτοντας τη χρήση δίσκου (φόρτωμα όλων μέσω USB).
                            Last edited by Evans; 11-01-2017, 12:38 PM.

                            Comment


                            • Guys cool out λίγο με τα σεντόνια!! Δεν είναι όλοι σε θέση να διαβάζουν υπεραναλύσεις αλλά θέλουν να παρακολουθήσουν την συζήτηση και τα σεντόνια δεν βοηθάνε σε αυτό!
                              Nintendo I.D.: paixtis
                              3ds friend code: 2664-2347-7128

                              Comment


                              • Απλώς να σημειώσω πως το retro market, που αφορά ορισμένους από εμάς, είναι λίγο και antique ή vintage market με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Είναι κάτι ανάλογο με τους κατόχους βινυλίων και πικάπ στα μέσα των 90s αλλά και στα 00s, που πανηγυρίζαν όταν έβγαιναν albums σε vinyls κι ας κοστίζαν τα διπλάσια από το CD. Ουσιαστικά είναι πλέον μία αγορά που έχει μια ούτως ή άλλως περιορισμένη διαθεσιμότητα με αποτέλεσμα οι τιμές να ανεβαίνουν( παράλογα για εμένα αλλά είναι και ζήτημα ζήτησης προσφοράς)

                                Από την άλλη όταν υπάρχει το emulation νομίζω πως μεγάλο μέρος του retro gaming( γι'αυτούς που θέλουν να έχουν πρόσβαση, άλλο οι συλλέκτες)είναι διαθέσιμο. Σιγά σιγά πάντως με αρκετές πατέντες να εκπίπτουν( όπως πχ το SNES, NES που πλέον τις πατέντες τους δεν τις ανανέωσε η N σαν hardware μιλάω πάντα όχι σαν software)σκάνε μύτη από clone consoles( άλλοτε άλλης ποιότητας αλλά αυτό είναι δεδομένο πως θα συνέβαινε) αλλά και λύσεις όπως το Raspberry ή emulator συσκευές όπως το GP2X etc Σιγά σιγά πάντως θα υπάρξουν λύσεις και σε αυτό το κομμάτι ακόμη και με το PSP( σίγουρα θα υπάρξει emulation σε λίγα χρόνια)

                                Επιπρόσθετα υπάρχουν κινήσεις παραγωγής reproductions τα οποία δεν έχουν να ζηλέψουν τπτ από τις original κυκλοφορίες. Γκρίζα ζώνη σίγουρα και τα καινούρια cartridges είναι πολύ προχειροφτιαγμένα αλλά υπάρχουν και κινήσεις όπως του PCE memories που επί της ουσιας ξανακυκλοφορούν rare games για το PC Engine/ Turbografx CD με την original συσκευασία επί πληρωμή αλλά παράλληλα δίνουνε και δωρεάν τα δισκάκια σε όποιον θέλει. Αυτό από την άλλη εγείρει ένα θέμα πνευματικής ιδιοκτησίας, καθώς και προβλήματα με την αδυναμία διάκρισης αυτών από τα original CDs.( με αποτέλεσμα οι scalpers να πουλάνε τα πάντα instock repros σαν originals στο ebay) Προσωπικά εγώ κάτι τέτοιο δεν το θεωρώ καθόλου κακό. Αν δλδ παίρνανε την άδεια από τον εκάστοτε developer για reissue θα έλεγε όχι? Χώρια που αρκετοί από αυτούς έχουν πάψει πλέον να υπάρχουν, οπότε μικρό το κακό( κάτι ανάλογο με τα films που έιναι public domain) Οι μόνοι που πλήττονται από τέτοιες κινήσεις είναι αυτοί που βλέπουν το retro market σαν επένδυση κάτι που είναι αφελές για πάρα πολλούς λόγους. Αγοράζουν πχ 50 carts από το Balloon Fight για το NES προς 50 λεπτά το ένα και στη συνέχεια πιστεύουν πως ελέγχουν το market και τις κοστολογούν στα 5€ Δεν αντιλέγω πως κάποιος μπορεί να βγάλει κέρδος( πλέον είναι απίθανο) απλώς σαν επένδυση έχει τεράστιο ρίσκο και νομοτελειακά κάποια στιγμή η φούσκα θα σκάσει.

                                Έχουμε ξεφύγει λίγο αλλά καθώς μιλάμε για retro market etc παρασύρομαι xD

                                Phnatom για το Tekken Revolution- γιατί καμάρι μου? Δεν αγόραζες κοψοχρονιά ένα άλλο Tekken για το PS3 να παίξεις με την ησυχία σου και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο? Αυτές οι κινήσεις freemium της Namco φωνάζουν ως επί το πλείστον αρπαχτή από μακριά( διάβασε και τις κριτικές τόσο γι'αυτό όσο και για το Soul Calibur Lost swords και από gamers έπεσε τρελό κράξιμο) Δες επι παραδείγματι το Dead or Alive 5 last round. Το δισκάκι κοστίζει 17-20€ μαξ( και σε ελληνικά καταστήματα) και είναι και καλό game. Ξέρετε πόσο κοστιζει το DLC( ολα τα DLCs)?
                                Complete DOA5 Costumes $39.99
                                Ultimate Sexy Costumes $14.99
                                School Uniform Costumes $12.99
                                Pop Idol Team D $2.99
                                Pop Idol Team O $4.99
                                Pop Idol team A $6.99
                                Intimate Costumes $3.98
                                Trick-or-Treat Costumes $25.99
                                Ragnarok ACE Costume $0.00
                                Sports Gear $16.99
                                Casual Volume 1 $10.99
                                Casual Volume 2 $10.99
                                Warriors Orochi 3 $3.99
                                Santa's Helper $4.99
                                Legacy $9.99
                                Tropical Sexy $14.99
                                Nurse Costumes $14.99
                                Ultimate New Blood 28.99
                                Ultimate Maid Costume Set 15.99
                                Ultimate Bath and Bedtime set 14.99
                                Ultimate Overalls Set 14.99
                                Ultimate Training Gear Set 17.99
                                Total: $293.78
                                Ψόφος όμως( και δεν τη χρησιμοποιώ συχνά σαν έκφραση) Ένα σωστό παραδειγμα freemium ειναι το Hearthstone. Εγώ το είχα κατεβάσει στο iPad, πλήρωσα για ελάχιστα packs επειδή μου άρεσε( νομίζω 5€??) και ακόμη όποτε θέλω μπορώ να έχω πρόσβαση και να ασχοληθώ. Άλλο σωστό παράδειγμα στα fighting games σαν μοντέλο είναι το Κiller Instinct στο Xbox One, κάτι που προσπάθησε να κάνει η Capcom με το SF V και απέτυχε παταγωδώς( για το μοντέλο μιλάω όχι το gameplay)
                                «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                                Comment

                                Working...
                                X