Announcement

Collapse
No announcement yet.

Donations (round 4)

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Πάντως θεωρώ ότι είναι προφανής και πλήρως λογική η σύνδεση μεταξύ επαγγελματικών (και όποιων άλλων) υποχρεώσεων με τη μειωμένη ενασχόληση με το gaming, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν καταλαμβάνει κάποιο ποσοστό της καθημερινότητάς μας. Όπως πολύ ορθά είπε και ο Xeno, όλα αυτά είναι πολύ ρευστά και δεν μπορούμε να μιλήσουμε με γενικούς κανόνες που ισχύουν σε όλους μας, αλλά πιστεύω ότι μία κοινή κατανόηση πάνω στο συγκεκριμένο θέμα υπάρχει από όλους μας, ανεξαρτήτως των λεπτομερειών.

    Εν πάση περιπτώσει, για να μιλήσω λίγο και για τον εαυτό μου, η δουλειά του διδακτορικού εμπεριέχει πολλές ώρες ενασχόλησης με υπολογιστές (είτε για διάβασμα μέσω ταμπλέτας, είτε σύνταξη βιβλιογραφίας, είτε σχεδιασμό πειραμάτων, είτε ανάλυση δεδομένων), οπότε στο τέλος της ημέρας προσπαθώ να απέχω από οτιδήποτε σχετίζεται με παραπάνω κατεβατά κειμένων. Το φόρουμ δυστυχώς ή ευτυχώς εντάσσεται σε αυτήν την κατηγορία και για μένα δεν είναι ο ιδανικότερος (ή αποδοτικότερος) τρόπος ανταλλαγής απόψεων πλέον, μιας και προτιμώ κάτι αμεσότερο. Παρατηρώ ότι υπάρχει ένα ενδιαφέρον τον τελευταίο καιρό πάνω σε θέματα όπως τα FFs ή το PS Vita, αλλά δεν μπορώ πάντα να τα παρακολουθώ και σε ορισμένες περιπτώσεις μάλιστα πήρα την απόφαση να μην τα ανοίξω καν, γιατί ξέρω ότι και να διαβάσω τα όσα έχουν γραφτεί, θα μου είναι σχεδόν αδύνατον να εγκλιματιστώ σε μία συζήτηση που έχει ήδη αναπτυχθεί και με έχει αφήσει αρκετά πίσω.

    Ίσως αυτό που θα μπορούσα να κάνω να ήταν η σύνταξη κειμένων ανάλυσης παιχνιδιών ή reviews, μιας και αυτό με εκφράζει σε κάποιο βαθμό και θα μπορούσε να οδηγήσει σε σχολιασμό πάνω σε ορισμένα ζητήματα που με ενδιαφέρουν. Ιδανικά μάλιστα, η διδακτορική μου έρευνα θα σχετίζεται αποκλειστικά με τη βιομηχανία και το gaming experience, οπότε θα μπορούσα να έχω και το δικό σας feedback.

    Στα δια ταύτα τώρα, διατίθεμαι να συμμετέχω στη συνδρομή για μία ακόμα χρονιά, αλλά θα ήθελα να συζητήσουμε κάποια στιγμή 1-2 μικρά πραγματάκια που θεωρώ ότι θα βοηθούσαν αρκετά το forum. Κι επειδή στην πραγματικότητα μπορώ να σκεφτώ μόνο 1 κι όχι 2 (), τι θα λέγατε για το κλείσιμο του chat; Αν δεν απατώμαι, αρκετοί δήλωσαν ότι θα ήθελαν να φύγει αυτή η λειτουργία, δεδομένου ότι και το γενικότερο επίπεδο που επικρατεί εκεί είναι μετριότατο, κι επειδή μονοπωλεί το ενδιαφέρον αρκετών μελών εις βάρος της κίνησης στο φόρουμ. Discuss.

    Edit: Η μεταφορά μας σε άλλο forum ίσως να είναι ελαφρώς μάταιη. Αρχικά, αυτό δεν μπορεί να γίνει ομαδικά, αλλά καθαρά ατομικά. Αν αποφασιστεί το κλείσιμο αυτής της κοινότητας, κανένας δε μας διαβεβαιώνει ότι όλοι εμείς θα μεταφερθούμε κάπου αλλού. Είναι μία ατομική απόφαση που δε σχετίζεται σε καμία περίπτωση με την ύπαρξη του gamers-odyssey. Το κλείσιμο του θα αποτελέσει και το τέλος της κοινότητας, οπότε η οποιαδήποτε συζήτηση πάνω στο τι θα επακολουθήσει είναι μάταιη.

    Το απαραίτητο ποσό για τη συντήρηση του φόρουμ μπορεί να μαζευτεί, οπότε ας κρατήσουμε αυτό ως δεδομένο κι ας δρομολογήσουμε τη διαδικασία πληρωμής. Για το πώς θα μπορούσε η κοινότητα να γίνει πιο ελκυστική για εμάς τους ίδιους είναι κάτι που μπορούμε να συζητάμε για μήνες.

    Comment


    • Και να ρωτησω και κατι που εχω απορια πραγματικα. Πολλοι απο εσας αναφερετε οτι γυρισατε σελιδα στην ζωη σας, αποτοξινοση κλπ κλπ. Εγω ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω το νοημα αυτης της προτασης... Σταματας να αφιερωνεις χρονο σε ενα χομπυ ή να συμμετεχεις σε μια κοινοτητα οταν δεν βρισκεις πλεον ενδιαφερον σε αυτα. Το να ''αποφασισεις'' οτι δεν θα ασχολησε ενω συμβαινει το αντιθετο για να πω την αληθεια δεν μπορει να το συλλαβει ο νους μου...

      Μιλαμε για χομπυ και συμμετοχη σε συζητηση, δεν ειναι το previous big thing της ζωης μας αλλα κατι που κανουμε επειδη σε κομματια του ελευθερου μας χρονου μας ευχαριστει. Αν παλι δεν εχουμε καθολου ελευθερο χρονο, τοτε ειναι κατι που προκυπτει... με αλλα λογια δεν ειναι καν αντικειμενο ''αποφασης''...


      Δεν θελω να το παρει κανεις στραβα, απλα ειλικρινα δεν μου βγαζει νοημα σαν δηλωση..

      Comment


      • Νομίζω παρερμηνεύεις το τι έχει ειπωθεί ως τώρα. Όταν οι υποχρεώσεις αυξάνονται, ο ελεύθερος χρόνος περιορίζεται, οπότε ο τρόπος που διανέμεις τα ενδιαφέροντά σου σε αυτόν αλλάζει δραματικά. Μιλώντας πάντα προσωπικά, εκεί που αφιέρωνα 2-4 ώρες καθημερινά σε παιχνίδια, πλέον μπορώ να αφιερώνω 1-2 το πολύ και μάλιστα εις βάρος άλλων ενδιαφερόντων μου, γιατί πλέον δεν έχω χρόνο για "λίγο από όλα," όπως είχα παλιότερα. Το γεγονός και μόνο ότι συντηρώ το δικό μου σπίτι πλέον λέει πολλά, πόσο μάλιστα δε όταν αυτό είναι σε άλλη χώρα που, καλώς ή κακώς, τα δεδομένα είναι διαφορετικά και οι αποστάσεις από αυτό που είχες συνηθίσει ως οικείο και ασφαλές έχουν γιγαντωθεί. Στο μεσοδιάστημα αποδοχής της διδακτορικής θέσης κι έναρξης του προγράμματος, είχα τόσο χρόνο που έπαιζα σχεδόν 5 ώρες καθημερινά. Τώρα ούτε να διανοηθώ δεν μπορώ τέτοια play sessions.

        Προφανή δεν είναι όλα αυτά όμως;

        Comment


        • Ναι ειναι προφανη απλα εγω δεν ρωτησα αυτο.

          Και εγω απο τον προηγουμενο δεκεμβρη μεχρι τον μαρτιο δεν ανοιξα καν κονσολα και δεν εμπαινα καν στο forum γιατι ειχα την υποστηριξη του thesis και επρεπε να ολοκληρωσω πριν μπω στρατο. Αυτο που ειπα ειναι πως σε αυτο το διαστημα δεν ''αποφασισα'' να μην ξαναπαιξω... προεκυψε διοτι δεν ειχα χρονο να διαθεσω ή ακομα και να ειχα προτιμουσα να κανω αλλα πραγματα που μπορει να με γεμιζαν ή να με χαλάρωναν περισσοτερο.

          Με απλα λογια, αν δεν εχει ελευθερο χρονο δεν ασχολησε, αν δεν βρισκεις ενδιαφερον δεν ασχολησε, κατανοητα ολα αυτα και ολοι εχουμε περασει απο τετοιες φασεις και θα περασουμε και στο μελλον.

          Εγω μιλησα για κατι τελειως διαφορετικο, περι ''αποφασης'' να μην ξανασχοληθω, γυρισμα σελιδας και αποτοξινωσης. Αυτα δεν εχουν σχεση απαραιτητα με το χρονο που εχεις. Τελος παντων για να γινω κατανοητος, εχω ακουσει ανθρωπους να λενε οτι δεν πηγαινω cinema πχ γιατι δεν εχω χρονο ή δεν μου αρεσει... Να λενε ομως οτι αποφασισα να μην ξαναπαω cinema ή γυριζω σελιδα στη ζωη μου και δεν ξαναπαω cinema πρωτη φορα το ακουω.

          Comment


          • Ε αυτό εξαρτάται από τον καθένα- το τι εννοεί αποτοξίνωση. Εγώ από όταν πέρασα φοιτητής και έπειτα αφιέρωνα 3-4 ώρες μαξ και φυσικά όχι καθημερινά σε gaming( κάτι που με ξεκουράζει είναι δεν το βάζω και σε πρόγραμμα πια)- εκτός από εξαιρετικές περιστάσεις όπου έπαιζα κάτι που με συνέπαιρνε και σαφώς είχα άπλετο χρόνο( πχ όταν είχα πάρει το πτυχίο στο νεκρό χρόνο μέχρι το στρατό κάποια games τα πήγα marathon ). Τώρα πλέον οι ώρες είναι λιγότερες αλλά το ότι μαθαίνω νέα κτλ είναι δεδομένο. Τώρα το γεγονός ότι παίζω κάτι καθυστερημένα ή κάνω replay κάποιο retro game αντί να παίζω το νέο ΑΑΑ τίτλο, ε δε νομίζω οτι επηρεάζει τη λειτουργία του forum ή είναι μεμπτό- προφανώς.
            Στο τέλος να αρχίζουμε να υπολογίζουμε και τις ώρες που ακούμε μουσική, διαβάζουμε λογοτεχνικά ή comics ή παίζουμε μπασκετ... Τέλος πάντων όσοι έχουν ενδιαφέρον για χαλαρή κουβέντα- που εμένα μου αρκεί- μέσα από την οποία προκύπτουν και όμορφα πράγματα πολλές φορές, παράθεση απόψεων κτλ όλα καλά.

            Μιλαμε για χομπυ και συμμετοχη σε συζητηση, δεν ειναι το previous big thing της ζωης μας αλλα κατι που κανουμε επειδη σε κομματια του ελευθερου μας χρονου μας ευχαριστει. Αν παλι δεν εχουμε καθολου ελευθερο χρονο, τοτε ειναι κατι που προκυπτει... με αλλα λογια δεν ειναι καν αντικειμενο ''αποφασης''...
            σωστός
            «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

            Comment


            • Αν πιστεύει κάποιος οτι του κάνει κακό το Gaming δεν μου φαίνεται τόσο περίεργο να αποφασίσει συνειδητά να το κόψει. Εγώ το ακούω συνέχεια.

              Comment


              • Το τι κανει ο καθενας στη ζωη του δεν θα πρεπει να ειναι αντικειμενο συζητησης ουτε να βγαινει να "δικαιολογειται" επειδη δεν παιζει πλεον η δεν εχει ορεξη να γραψει εδω. Δε ειναι υποχρεωση το forum καθε αλλο.

                Επισης καταλαβαινω την πικρία του sub αν καποια ατομα με εμφαση στο γραψιμο ειπαν οτι θα ασχοληθουν και τελικα δεν το εκαναν. Απο την αλλη ομως δεν μπορω να πω οτι ο GZ εχει αδικο.. Κανεις κατι πανω απο ολα για τον εαυτο σου και δεν περιμενεις τιποτα απο τους αλλους απο τη στιγμη που μιλαμε για hobby και οχι για καποιου ειδους εργασια. Αυτο το λεω γιατι ο sub και ο καθε sub δεν θα επρεπε να εχει απαιτησεις απο την αρχη για τιποτα, αν γινει τελεια αν οχι δεν τρεχει και τιποτα. Βεβαια δεν γνωριζω το παρασκηνιο οποτε μπορει να ειναι και διαφορετικα τα πραγματα.

                Εγω απο τη μερια μου να πω οτι δεν εχω ευχερεια/ταλεντο οπως θελετε πειτε το στο γραπτο λογο οποτε δεν θα μπορουσα να ασχοληθω με αφιερωματα/reviews και τα σχετικα. Και να το εκανα μπορει το επομενο να ηταν σε 3 μερες μπορει σε 3 μηνες μπορει και ποτε, ετσι ειμαι σαν ανθρωπος δυστυχώς..

                Ετσι πρεπει να το βλεπουμε και να χαλαρωσουν ευτες οι συζητησεις που δεν οδηγουν πουθενα, αν δεν μαζευοταν το χρημα και δεν υπηρχε κανενα ενδιαφερον συμφωνοι αλλα οπως βλεπω μαζεύεται ευκολα κατι που σιγουρα δεν δειχνει έλλειψη ενδιαφεροντος απο κανεναν.

                Comment


                • Εγω μιλησα για κατι τελειως διαφορετικο, περι ''αποφασης'' να μην ξανασχοληθω, γυρισμα σελιδας και αποτοξινωσης. Αυτα δεν εχουν σχεση με το χρονο που εχεις. Τελος παντων για να γινω κατανοητος, εχω ακουσει ανθρωπους να λενε οτι δεν πηγαινω cinema πχ γιατι δεν εχω χρονο ή δεν μου αρεσει... Να λενε ομως οτι αποφασισα να μην ξαναπαω cinema ή γυριζω σελιδα στη ζωη μου και δεν ξαναπαω cinema πρωτη φορα το ακουω.
                  Ίσως να έχασα κάτι, γιατί δε διάβασα όλα τα posts σας, αλλά ειπώθηκε κάτι τέτοιο; Γιατί από τα posts του Xeno και του Sinclair (των δύο Κώστηδων ), δεν έβγαλα αυτό το νόημα.

                  Εν πάση περιπτώσει, δεν μπορώ να μιλήσω για κάτι που δε γνωρίζω, γιατί προφανώς αναφέρεσαι όχι μόνο σε άτομα εντός του φόρουμ, αλλά κι εκτός αυτού. Το ζήτημα της αποτοξίνωσης υποννοεί εθισμό και στην περίπτωση του εθισμού νομίζω χωράει κι αρκετή σκέψη, όπως και κρίσιμες αποφάσεις. Μάλλον όμως ξεφεύγει αυτό το θέμα από αυτό που συζητούσαμε ως τώρα .

                  Από τη δικιά μου πλευρά πάντως, η περιορισμένη ενασχόληση είναι περισσότερο συνθήκη παρά απόφαση.

                  Comment


                  • Αν πιστεύει κάποιος οτι του κάνει κακό το Gaming δεν μου φαίνεται τόσο περίεργο να αποφασίσει συνειδητά να το κόψει. Εγώ το ακούω συνέχεια.
                    Όπως και το οινόπνευμα, τα ναρκωτικά και γενικότερα τις καταχρήσεις. Αποφασίζεις να κόψεις/ διακόψεις κάτι όταν σου δημιουργεί προβλήματα στην υγεία σου, στον κοινωνικό σου περίγυρο κ.ο.κ. Μπορείς πχ να συλλέγεις κρασιά( είχε και την έκθεση σήμερα btw)να μιλάς με φίλους χομπίστες, να συμμετέχεις σε συγκεντρώσεις για γευσιγνωσία- αυτό δε συνεπάγεται πως θα αποφασίσεις κάποια στιγμή να το σταματήσεις εκτός πια και αν σου κάνει κακό- είσαι πχ αλκοολικός( και όχι δεν είναι όσοι ανήκουν σε λέσχες κρασιών btw, το αντίθετο)

                    Αυτό που λέει ο nooto και το οποίο προφανώς ισχύει, είναι πως κάποια πραγματα προκύπτουν. Δεν αποφάσισα πχ να σταματήσω να παίζω μπασκετ με τους κολλητούς, απλώς προέκυψε- διαφορετικά προγράμματα, διαφορετικές δουλειές, αστάθμητοι παράγοντες, πχ μετακομίσεις. Τώρα πχ πηγαίνω πού και πού με τους συναδέλφους- δεν είναι το ίδιο- ούτε παίζω πλέον 2-3 ματσάκια το μήνα αλλά και πάλι περνάω μια χαρά. Ενα παράδειγμα πάντα τηρουμένων των αναλογιών.

                    ΕDIT:
                    Επί παραδείγματι ήθελα πολύ να παίξω το FF 14 όταν κυκλοφόρησε αλλά συνέπεσε το install με αρκετά αγχωτική περίοδο, οπότε προφανώς δεν αφιέρωσα όσο χρόνο ήθελα και δεν ανανέωσα και τη συνδρομή. Κάποια στιγμή ωστόσο θα ήθελα- όπως ξαναέγραψα- να παίξω για να δω το τέλος του story.

                    Για το forum, δεν το είπα ενοχικά ή οτιδήποτε. Ίσα ίσα που πιστεύω πως είναι πολύ όμορφο να ξέρεις πως υπαρχει ένα μέρος που είσαι ευπρόσδεκτος ανά πάσα στιγμή. Όπως το στέκι της πόλης σου όπου πας πάντα όταν επιστρέφεις και περνάς μια χαρά και για το οποίο θα ήθελες να μπορούσες να πληρώσεις για να μην κλείσει. Εδώ που έχω τη δυνατότητα- δόξα τω Θεώ μιας και είναι και δύσκολες εποχές- θα το πράττω όσο τα φέρνω βόλτα. Δεν μπορώ να αγοράζω games πχ τακτικά και να μην δίνω για να στηρίξω το forum( αυτό αποτελεί καθαρά δικό μου τρόπο σκέψης δεν το παρουσιάζω ως αντικειμενική αλήθεια για να μην παρεξηγηθούμε)
                    «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                    Comment


                    • Ηθελα να απαντησω σε καποια πραγματα, ευτυχως με καλυψε ο Evans σε μεγαλο βαθμο, χωρις αυτο να σημαινει πως δε συμφωνω και με τους υπολοιπους.

                      Δηλωσεις του τυπου "γυρναω σελιδα" ακουγονται λιγο δραματικες και επειδη το ειπα κι εγω (ισως κακως) δεν το ειπα με τη λογικη του κοβω το gaming ή οτιδηποτε, απλα η "συνηθεια" της ενασχολησης με το forum λογω moderation με εκανε να μπαινω πολυ παραπανω απ' οσο ηθελα και στη φαση που ειμαι απλα με χαλαει η ιδεα του forum crawling γιατι ειναι μια κακη συνηθεια που θελω να κοψω - οπως και αν ακουγεται αυτο (αλκοολ, ναρκωτικα ολα τα παμε, respect).

                      Βεβαια οπως και αλλοι ειπαν και καλα καναν δε χρειαζεται και να απολογειται ο καθενας για τις αποφασεις του.. κανενας δεν ειναι υποχρεωμενος να δινει λογαριασμο, αλλα μιας και μιλαμε εμεις κι εμεις οκ καναμε και μια κουβεντα παραπανω.

                      Αυτο που κραταω ειναι πως υπαρχουν αρκετα ατομα που θελουν να συνεχισουμε και αυτο θα γινει λογικα, οποτε αν μπορει ο Titus να κανει την πληρωμη εχει καλως, αλλιως θα βοηθησω εγω με το εν λογω θεμα.

                      Α και το κλεισιμο του chat θα θελα να το δω κι εγω πως θα λειτουργησει, δεν πιστευω πως θα αυξησει απαραιτητα τον αριθμο posts, αλλα δε χανουμε κατι με το να το δοκιμασουμε.

                      Comment


                      • Εγώ είμαι αντίθετος με το κλείσιμο του chat.
                        Κάποιες σύντομες πληροφορίες μπορούν να γραφτούν εκεί χωρίς να χρειάζεται να καταλάβουν κανονικό post. Συν του ότι έχει και το χαβαλέ του!

                        Originally posted by Sinclair
                        Δεν είναι απαραίτητο ότι θα αγοράσω ένα ΑΑΑ τίτλο. Πολύ πιθανό να αγοράσω και ένα μέτριο που όμως μου κάνει κλικ και ξέρω- δεδομένης και της όποιας εμπειρίας έχω- πως θα μου αρέσει.
                        Έτσι! Average game μπορεί να έχει overage εμπειρία αν ταιριάζει με το γούστο σου!

                        Δέσμευση ότι το ΡΑΜΠΟ THE VIDEO GAME θα παιχτεί και θα είναι πώρωση!!

                        Γούσταρα που κάποτε είχες γράψει εντυπώσεις για SPLATTERHOUSE!
                        The illusion of free will is an illusion.

                        Comment


                        • Originally posted by Ground_zero
                          Otan lete adiaforia pou akrivws anafereste?
                          Kathe fora pou legame na dwsoume lefta gia na plhrwsoume den diname?
                          Afto den einai arketo?

                          Thn kentrikh selda enweite?
                          H kentrikh selida htan santigy apo thn arxh, pote den htan kati pou tha anestaine to forum, eleos an to pisteve kapoios afto.
                          Den einai dynaton na ksekinas kati kai meta na perimeneis apo tous allous na to teleiwsoun.

                          Egw eixa ksekinhsei to kanali mas sto youtube kai anevaza synexeia videos otan evriska thn efakairia, alla to ekana gia mena, den to ekana perimenontas olous esas na anevazete videos gia mena... eleos dhladh.

                          Egw thn adiaforia pou lete den thn vlepw ektos an anafereste se kati allo pou den gnwrizw.
                          Akomh kai twra pou teithetai to zhthma gia to an tha kleisoume h oxi, oloi prosferomaste na dwsoume lefta gia na meinei anoixto to forum, dhladh ti parapanw thelete?

                          Opoios den goustarei as fygei, as gineitai kai 1 post kathe mhna, pou einai to kako se afto otan ta xrhmata pou xreiazontai ta dinoume?

                          An sou aresei kati to kaneis kai monos sou, egw sto FF14 topic milaw monos mou edw kai 40 selides, alla den me peirazei.
                          Thn leksh "adiaforia" thn kaname karamela, oxi to oti exoume douleies kai den mporoume...
                          Tα έχεις μπλέξει τελείως. Ειδικά αυτό το περίμενα τους άλλους να το τελειώσουν μόνο γέλιο μπορεί να προκαλέσει. Αν ήταν να το κάνω για μένα απλά θα συνέχιζα να το κάνω εκεί που το έκανα και πριν και το βλέπαν και 1000 άτομα ξέρω γω αντί για 10 που το βλέπαν εδώ. Πάμε λοιπόν άλλη μία φορά μπας και γίνω κατανοητός στο τι λέω.

                          Όλα αυτά είναι προσωπικές απόψεις οι οποίες προκύπτουν από την σημαντική ενασχόληση που έχω όλα αυτά τα χρόνια και ειδικά στην τελευταία προσπάθεια για τη σελίδα. Κάποιος μπορεί να πει ότι είναι και μαλακίες αλλά το ελάχιστο νομίζω που έχω κερδίσει με την παρουσία μου είναι να μπορώ να εκφέρω μία άποψη.

                          Την τελευταία τριετία λοιπόν έχει φύγει μπόλικος κόσμος και κάθε τρεις και λίγο αναρωτιώμαστε τι δεν πάει καλά. Αυτά δεν είναι θεωρίες δικές μου, όλοι τα λέγανε και λύση κανείς δεν έβρισκε. Αυτό μπορεί να σήμαινε 2 πράγματα:
                          1) Ότι είχε κλείσει ο κύκλος και δεν μπορούσε να γίνει απολύτως τίποτα.
                          2) Ότι κάτι έπρεπε να κάνουμε και δεν το είχαμε βρει εως τότε.
                          Από την πλευρά μου λοιπόν πέρσι τον Μαϊο έχοντας πλέον την τεχνογωνσία του πως λειτουργεί το πράγμα πρότεινα την δημιουργία της κεντρικής σελίδας. Το έθεσα σαν ιδέα λοιπόν και στους υπόλοιπους που ήξερα ότι μπορούν να βοηθήσουν. Το κλίμα ήταν θετικό και υπήρχε μία άποψη ότι αν λειτουργούσε η σελίδα μπορούσε να τονωθεί η κίνηση και να δούμε και κανένα νέο. Σε αυτή τη φάση λοιπόν όλοι ήταν θετικοί ότι θα μπορούσαν να συμμετέχουν σε χαλαρούς ρυθμούς (με εξαίρεση αυτούς που πλέον ουσιαστικά έχουν κόψει το gaming και ήταν αυτονήτα εκτός έτσι και αλλιώς) εκτός από τον deus_dope που αποστασιοποιήθηκε ξεκαθαρίζοντας τις προτεραιότητες του. Αν κάποιος θεωρεί ότι λέω μαλακίες και ψέματα για το πως ήταν το κλίμα στην αρχή ας το πει. Και φυσικά ουδέποτε είχα υψηλές απαιτήσεις ή οτιδήποτε τέτοιο που αναφέρθηκε και θα το εξηγήσω και πάλι παρακάτω.

                          Τα δεδομένα σε σχέση με την πρώτη προσπάθεια ήταν τελείως διαφορετικά και είχα δεσμευτεί να φτιάξω μία αξιοπρεπή σελίδα αισθητικά (με τη βοήθεια του Somari που έδειξε ένα ζωηρό ενδιαφέρον και τον ευχαριστώ για αυτό) όπως και έγινε σύμφωνα με την κοινή παραδοχή όλων καθώς και να τρέξω προσωπικά το θέμα του ανεβάσματος ειδήσεων όπως επίσης έγινε.

                          Και φτάνουμε τώρα στο σημείο που κάνει τζιζ. Πριν αναφερθώ σε αυτό να πω λοιπόν ξανά για 5η φορά ότι ο καθένας κάνει ότι γουστάρει και μαγκιά του κιόλας στην τελική. Όταν όμως όλοι έχουν συμφωνήσει ότι δεν πάμε καλά και ότι η σελίδα είναι μία πιθανή διέξοδος και τελικά φεύγουν τόσα κείμενα αλλού ενώ εμείς έχουμε μηδενική συμμετοχή τότε μπορεί να συμβαίνουν πάλι 2 πράγματα:
                          1) Ότι ο sub_Zero είναι ο μαλάκας της υπόθεσης που οι άλλοι του λένε ναι για να τον ξεφορτωθούν
                          2) Ότι οι υπόλοιποι (και όχι δεν μιλάω για το σύνολο προφανώς, μιλάω για αυτούς που μπορούσαν να βοηθήσουν) πολύ απλά δεν τους ενδιαφέρει το τι θα κάνει το g-o.
                          Απλή λογική. Και για 6η φορά λοιπόν και πάλι μαγκιά τους αλλά όταν το θέτει κάποιος σαν πραγματικό γεγονός δεν είναι σπόντα, είναι απλά η πραγματικότητα. Παράλογες απαιτήσεις δεν είχα ποτέ, ούτε και πίστευα ότι ήταν ρεαλιστικό κάποιος να γράφει μόνο εδώ (ούτε και εγώ το έκανα) αλλά σε αυτά υπάρχει και η μέση κατάσταση, σε εμάς δεν υπήρχε μικρή συμμετοχή, υπήρχε ανύπαρκτη-μηδέν συμμετοχή.

                          Πικρία και απογοήτευση όπως αναφέρθηκε δεν υπάρχει από την πλευρά μου. Ο λόγος που μπήκα μετά από τόσο καιρό ήταν σε περίπτωση που χρειαζόταν να βοηθήσω οικονομικά γιατί όσο και να μην καίγομαι πια αν υπήρχε ανάγκη θα το έκανα με χαρά έστω και χωρίς να συμμετέχω πια ενεργά. Αυτό που είδα ως πρώτη εικόνα ήταν 1 εβδομάδα μετά την αναφορά να έχουν ενδιαφερθεί 4 άτομα. Από τη στιγμή που έγινε και προσωπική αναφορά στο όνομα μου και μάλιστα στα πλαίσια συγγνώμης έγραψα 2 πράγματα για το πως βλέπω τα πράγματα μέσα από την ενασχόληση που είχα. Όπως προανέφερα αν κάποιος διαφωνεί μπορεί να πει ότι λέω μαλακίες και ψέματα στο πως παρουσιάζω τα γεγονότα. Τουλάχιστον το θετικό είναι ότι από όλο αυτό το σούσουρο κινητοποιήθηκαν ακόμα περισσότερα άτομα οπότε μάλλον δεν χρειάζεται καν κιόλας η βοήθεια μου.

                          Και κάτι τελευταίο, σχετικά με το "κοιτάω μπροστά"... Απλά κάποια στιγμή κοιτάς αν η ενασχόληση σου με κάτι σου προσφέρει κάτι ή είναι απλά πεταμένος χρόνος. Το g-o άσχετα με τα όσα σκληρά ανέφερα παραπάνω, για πολλούς εδώ μέσα μεταξύ των οποίων και εγώ, ήταν μία σημαντική ενασχόληση της καθημερινότητας που έτρωγε αρκετό χρόνο. Από την μεριά μου όταν είδα ότι αυτό το πράγμα δεν είναι πλέον εποικοδομοτικό όπως ήταν κάποτε αλλά ούτε υπάρχει και διάθεση από την κοινότητα για να αλλάξει αυτό, θεώρησα ότι δεν υπήρχε πλέον λόγος να βρίσκομαι εδώ. ΠΡοφανώς ούτε το gaming έκοψα ούτε σταμάτησα να γράφω, απλά το κάνω πια αλλού. Από εκεί και πέρα σε ατομικό επίπεδο νομίζω ότι αν κάποιος θεωρεί ότι θέλει να μην χάσει επαφή με κάποια άτομα που θεωρεί αξιόλογα μπορεί να το κάνει πολύ εύκολα και άσχετα με το g-o...

                          Αυτά από εμένα και καλή συνέχεια

                          Comment


                          • Originally posted by Ryu_gr
                            Εγώ είμαι αντίθετος με το κλείσιμο του chat.
                            Κάποιες σύντομες πληροφορίες μπορούν να γραφτούν εκεί χωρίς να χρειάζεται να καταλάβουν κανονικό post. Συν του ότι έχει και το χαβαλέ του!


                            Έτσι! Average game μπορεί να έχει overage εμπειρία αν ταιριάζει με το γούστο σου!

                            Δέσμευση ότι το ΡΑΜΠΟ THE VIDEO GAME θα παιχτεί και θα είναι πώρωση!!

                            Γούσταρα που κάποτε είχες γράψει εντυπώσεις για SPLATTERHOUSE!
                            Αν σου πω, πως είχα στο μυαλό μου πάντα μία στήλη με θέμα τέτοια games όπως το Splatterhouse, Of Orcs and Men, Shadows of the Damned και άλλα πόσα, αλλά για τον Α ή Β λόγο δεν ευδοκίμησε... Θα ψηνόμουν πολύ με την πρώτη ευκαιρία να το ξεκινούσα.
                            Πάντως ανέλπιστα καλό game το Splatterhouse κρίμα που στάθηκαν οι κριτικές σε εντελώς λάθος πράγματα και ζητούσαν από το game να γίνει κάτι τελείως διαφορετικό από αυτό που ήταν- ένας τίτλος αφιέρωμα στις splatter ταινίες τρόμου και φυσικά ένς φόρος τιμής στην παλιά σειρά από games( μεγάλη μαγκιά που περιλαμβάνει την τριλογία των Splatterhouse για arcade,sega mega drive)
                            «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                            Comment


                            • στην παρούσα φάση όποιος θέλει να ανεβάσει κάτι στην κεντρική, όπως review ή αφιέρωμα μπορεί να το κάνει;
                              Star Citizen videos Star Citizen gallery

                              Comment


                              • Να γράψω κι εγώ δυο - τρία πράγματα...

                                Ξεκινώ με το ότι ήμουν από αυτούς που κρέμασαν τον sub_zero, ίσως όχι όσο άλλοι, καθώς συμφώνησα να τον βοηθήσω ελάχιστα και άφησα, αν θυμάμαι σωστά, ανοιχτό το ενδεχόμενο να μην το κάνω και καθόλου. Εδώ και καιρό όμως βρίσκομαι σε φάση που απλά δεν ταιριάζει με κάτι τέτοιο, για χίλιους - δυο λόγους, κυρίως διάθεσης. Χρόνος υπήρξε, όχι πολύς αλλά αρκετός και δεν μπήκα καν στον κόπο να προσπαθήσω. Αυτή είναι προσωπική ομολογία χωρίς υπεκφυγές, όχι για τον sub_zero, αλλά απλώς για να δώσω τη δική μου πλευρά στο όλο εγχείρημα.

                                Από εκεί και πέρα νομίζω πως οι περισσότεροι εδώ, αν όχι όλοι, ξέρετε πως εδώ και αρκετά χρόνια δεν ασχολούμαι με gaming παρά σε βαθμό αηδιαστικής casualιάς, πλην μικρών διαστημάτων στα οποία έχει τύχει να πιάσω κάποια παιχνίδια (τρία - τέσσερα) και να τα παίξω αρκετούτσικα. Σε γενικές γραμμές όμως, από το καλοκαίρι του 2007 διέκοψα το άθλημα και τα τελευταία χρόνια μάλιστα με θεωρώ απολύτως non-gamer. Το τι σημαίνει αυτό για τη συμμετοχή μου σ' ένα gaming forum δεν χρειάζεται να το αναλύσω.

                                Αργά ή γρήγορα ήρθε η φάση όπου το μεγαλύτερο μέρος του forum το διάβαζα μόνο και μόνο για να κάνω moderating, μετά αποχώρησα από την ομάδα και φτάνοντας στο σήμερα, ο λόγος για τον οποία γράφω τόσο σπάνια, είναι πως η ενότητα η οποία μ' ενδιέφερε περισσότερο απ' όλες (ίσως και πριν το 2007), δηλαδή το Off-Topic, έχει ουσιαστικά πεθάνει κι αυτή. Τα πήγαινε - έλα τον τελευταίο καιρό και η περιορισμένη πρόσβαση στο ίντερνετ (μέσω υπολογιστών άλλων μάλιστα) δεν βοήθησαν καθόλου.

                                Πλέον, δεν μπαίνω στο forum ούτε από συνήθεια. Μπαίνω μόνο όταν είμαι μπροστά από τον υπολογιστή και δεν έχω τίποτε άλλο να κάνω. Είναι από τις τελευταίες μου επιλογές για να περάσω τον χρόνο μου, κυριολεκτικά. Δε θα ήθελα να κλείσει, αλλά αυτό έχει να κάνει 100% με το ότι το βλέπω ως τρόπο να έχω επαφή με μια κοινότητα, κάποια άτομα, παρά επειδή μ' ενδιαφέρει να γράψω ή να διαβάσω κάτι εδώ μέσα. Το να προσθέσω στο facebook ή το Skype όσους συμπαθώ ή εκτιμώ εδώ μέσα δε με καλύπτει, γιατί αυτά τα δυο είναι μέσα τα οποία δίνουν άλλου τύπου επαφή, την οποία δε με ενδιαφέρει να έχω. Η αμεσότητα του Skype π.χ. πιο πολύ αμηχανία θα μου προκαλούσε, παρά θα μου κάλυπτε την ανάγκη να έχω πρόσβαση στην έστω απολύτως τυπική επαφή με ανθρώπους όπως ο sub-zero, o Titus, o Loggo, την ανάγκη να ξέρω τι κάνουν, να μπορώ να δω αν ζούνε στην τελική. Καλώς ή κακώς, είμαι άνθρωπος που πολύ δύσκολα ξεχνάει άτομα και μου αρέσει πάντα να έχω τη δυνατότητα για επαφή, ακόμη κι αν δεν την εκμεταλλεύομαι, αλλά τα περισσότερα άτομα από εδώ μέσα μόνο ξένα σώματα θα τα ένιωθα σε μια λίστα επαφών.

                                Πατώντας στην τελευταία μου πρόταση, να αναλύσω το σημαντικότερο, το οποίο και άφησα για το τέλος. Όταν πρωτογράφτηκα στο αείμνηστο CGM forum, ήμουν παιδί με πολύ περιορισμένη κοινωνική ζωή, αλλά και μεγάλη ανάγκη για πληροφορία λόγω του νεαρού της ηλικίας μου. Η βασική μου δραστηριότητα ήταν το gaming, διάβαζα φανατικά GamePro, εξ' ου και το ότι γράφτηκα. Όμως από την όλη διαδικασία πήρα περισσότερα απ' όσα υπολόγιζα. Το forum τότε ήταν για εμένα και μέσω κοινωνικοποίησης (όσο σαχλό κι αν ακούγεται), αλλά και think tank. Ήταν, σε μεγάλο βαθμό, αναντικατάστατο και απαραίτητο. Χωρίς καμία υπερβολή, με καλλιέργησε και με βοήθησε να μεγαλώσω μαζί του και χαίρομαι πολύ που υπήρχε τόσο το ίδιο, όσο και τα πολλά σκεπτόμενα άτομα που έγραφαν σε αυτό. Ακόμη και σήμερα υπάρχουν συζητήσεις (αν και οι περισσότερες είναι αρκετά πιο πρόσφατες) που τις ανακαλώ και διασταυρώνω απόψεις που είχα διαβάσει με γεγονότα κι εμπειρίες τα οποία προέκυψαν για εμένα από τότε μέχρι σήμερα. Όλα αυτά, το παρελθόν δηλαδή, είναι πλέον και ο μόνος δεσμός μου με το σημερινό forum κι ο μόνος λόγος για τον οποίο θα μου καιγόταν καρφί αν έκλεινε. Πλέον έχω ελάχιστα να του προσφέρω κι ελάχιστα να μου προσφέρει.
                                "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                                Comment

                                Working...
                                X