Announcement

Collapse
No announcement yet.

Resident Evil Series

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Resident Evil Series

    hello paidia..eimai fan tis seiras kai pisteuo pos aksizei na ehei to diko tis topic.
    eiha ksekinisei me to fovero kai tromero R.E.1 sto pc kai apo tote krinontas kai apo tis sineheies pou eho paiksei mehri tora (RE2 kai RE3 se pc) mporo na po pos einai mia apo tis korifaies series paihnidion pou vgikan pote.Distihws den asholoumai poli me konsoles opote apo RE0,RECVX,ta Outbreak den ksero kai polla (eukairia na me diafotisete me tis entiposeis sas).Eho paiksei kai to RE Gaiden gia to Game Boy (nai to palio kalo game boy) pou ok gia paihnidi se "konsola" tetoiou velinekous mporo na po pos emeina arketa ikanopoiimenos.Sintoma tha ksekiniso kai to RE4 sto pc kai eimai periergos gia to pos tha ekselihthei.

    Perimeno entiposeis kai sholia sas prokeimenou na shimatiso olokliromeni eikona!!

  • #2
    Η σειρά παιχνιδιών Resident Evil είναι όντως φοβερή.Ξεκίνησα παίζοντας το RE2 στον υπολογιστή και έμεινα έκπληκτος,γι'αυτό και στη συνέχεια έπαιξα τα RE1 και RE3.Ούτε εγώ έχω ασχοληθεί στα πλαίσια κάποιας κονσόλας για να εκφέρω γνώμη,οπότε περιμένω επίσης εντυπώσεις .

    Comment


    • #3
      Η πρώτη επαφή μου με την σειρά ήταν όταν βγήκε και το πρώτο RE στο PS (σε φίλο)
      Είμασταν και μικροί τότε, πολύ τρόμος το παιχνίδι και κάτι που δεν υπήρχε πριν.
      Στιγμές που ξαφνικά πηδάνε σκυλιά απ'τα παράθυρα ή το Licker στο 2, δεν ξεχνιούνται.
      3 το έπαιξα στο PC, με τον Nemesis να σε κυνηγάει συνέχεια, όχι άχημη ιδέα, αλλά τα πρώτα δυο ήτανε σαφώς καλύτερα.
      Αν δεν είχε βγεί το RE Remake για το GameCube, που είναι το καλύτερο RE του *παλιού* στιλ (με το RE4 & 5 άλλαξαν οι μηχανισμοί), το καλύτερο RE απ'τα πρώτα 3 θα έλεγα ότι ήταν το 2, πολύ καλύ υλοποίηση.

      Το RE Zero δεν με ενθουσίασε, ενώ το Code Veronica το είχα παίξει σε φίλο στο Dreamcast και δεν το πολυθυμάμαι.

      Τα Outbreak, Survivor δεν τα έχω δει.

      Φτάνοντας στο RE4 (το έλιωσα στο GameCube & Wii, με του Wii να είναι η καλύτερη έκδοση λόγο χειρισμού, οστόσο έγινε και πιό εύκολο, αν και οι εχθροί θέλουν λίγο παραπάνω ζόρισμα για να τα τινάξουν), η σειρά άλλαξε αρκετά, θυσιάζοντας τον τρόμο και την στατική κάμερα με πιο πολύ δράση, αγωνία - το βήμα προς τα εμπρός, πρέπει να αφήσει και κάτι πίσω. Η πλοκή κάπως είναι υποβαθμισμένη, αλλά ήταν δευτερεύον για μένα, ενώ τα Zombie έκαναν χώρο σε ανθρώπους ελεγχόμενα από παράσιτα, κινούμενη γρήγορα και έξυπνα. Τέλειο, αν και άλλαξε η αρχική συνταγή.
      Διάδοχός του το RE5, το οποίο θα ακολουθήσει τα χνάρια του και πιστεύω θα το τελειοποιήσει. Λογικά -δική μου σκέψη- θα συνδιάσει το G Virus με τα παράσιτα, τα las plagas.

      Σαν Spin Off, το RE: UC για Wii έχω μόνο και σαν on rail shooter δεν είναι άσχημο - δίνει επιπλέον πληροφορίες για την μέχρι τώρα πορεία των RE (μέχρι πριν του RE4), βάζοντάς τα σε ένα πολύ καλό shooter, στο πνεύμα της σειράς (θα σας φέρει πολλές αναμνήσεις) και με καλό Gameplay.

      Comment


      • #4
        <div align="left"> Ιούλιος 1996... Στο σπίτι του ξαδέρφου μου που έχει αγοράσει το Resident Evil... Μόλις έχουμε μπει στον ανατολικό διάδρομο της έπαυλης. Όλα φαίνονται οκ και προχωράμε... ξαφνικά τα τζάμια σπάνε και τα σκυλιά μπουκάρουν μέσα, η ψυχή μας έχει πάει στην Κούλουρη... Welcome to Resident Evil World&#33; Μία από τις πιο χαρακτηριστικές στιγμές στην ιστορία των videogames.
        Αυτό το καλοκαίρι δεν το κάναμε αλλά το επόμενο πρέπει να τα πάρουμε όλα με την σειρά :icon_twisted:
        Το πρώτο ήταν παιχνίδι σταθμός. Νομίζω ότι και να πω θα είναι λίγο. Μόνο ο χειρισμός μας τα χάλαγε σε κάποιο βαθμο. Το είδος των survival horror ουσιαστικά ξεκίνησε από αυτό το παιχνίδι. Ίσως γίνομαι υπερβολικός αλλά θα το χαρακτήριζα εμπειρία ζωής.
        Το καλύτερο κομμάτι σε αυτή την ιστορία που λέγεται Resident Evil πάντως ήταν η αναμονή για την κυκλοφορία του δεύτρου μέρους. Μεγάλο το ξενέρωμα όταν μαθαίνουμε ότι ενώ είχε φτάσει στο 70% τελικά ξαναρχίζει από την αρχή. Πραγματικά θα ηθελα πάρα πολύ κάποια στιγμή να μπορούσα να παίξω αυτό το Resident Evil 1,5 όπως είχε ονομαστεί. Μάλιστα ο συγκεκριμένος τίτλος (το 2 όχι το 1,5) μαζί με το Tekken 3 ήταν και ο λόγος για να γίνει το πρώτο μεγάλο μπαμ με την πειρατία στην Ελλάδα. Δεν ήταν λίγοι αυτοί που τσίπαραν τα μηχανήματα τους για να μπορέσουν να παιξουν τους 2 αυτούς τίτλους import απο Ιαπωνία. Κάπου εκεί μπορώ να πω ότι χάνεται και η μεγάλη μαγεία της σειράς. ΠΡοσωπικά το 2 μου άφησε μία γλυκόπικρη γεύση καθώς αν και σαφώς ανώτερο από το πρώτο, σίγουρα δεν μπορούσε να σου δώσει αυτό το κάτι παραπάνω το οποίο το 1 το έδινε στον μέγιστο βαθμό.
        Το 3 ουσιαστικά έκλεινε έναν πρώτο κύκλο για τη σειρά και ήταν το πιο "αθόρυβο" από όλα. ΚΑλό παιχνίδι, άξιζε δηλαδή να ασχοληθείς μαζί του αλλά έχοντας παίξει τα 2 προηγούμενα ήδη φαινόταν κάπως εύκολο και αναμενόμενο. Οι επιλογές που σου εδινε κατά την διάρκεια του σεναριού δεν ήταν αρκετές για να κάνουν την μεγάλη διαφορά.
        Η συνέχεια είναι λίγο ξέμπαρκη από άποψη σεναρίου στο dreamcast το οποίο έμπαινε δυναμικά τότε στο παιχνίδι. Δε το είχα παίξει τότε γιατί δεν είχα το μηχάνημα, το έχω αγοράσει εδώ και 2,5 χρόνια για τον κύβο αλλά ακόμα είναι στην ζελατίνα ελπίζω να το παίξω σύντομα τελικά. Πάντως το παιχνίδι αν και είχε λάβει αρκετά καλές κριτικές το 2000 που κυκλοφόρησε περίπου, τελικά δεν πρέπει να πούλησε ανάλογα με την αξία του. ΊΣως έφταιγε ότι το κοινό του dreamcast προσανατολιζόταν κυρίως σε διαφορετικού είδους τίτλους. Οι μεταφορές σε ps2 και κύβο έγιναν σε ένα χρονικό σημείο που το παιχνίδι είχε πια ξεπεραστεί και δεν πρέπει να πήγαν ιδιαίτερα καλά.
        Και φτάνουμε στο 0. Το παιχνίδι αυτό ήταν ίσως ο κυριότερος λόγος που σε μια περίοδο που είχα ουσιαστικά αποσυρθεί από το gaming με έκανε να αγοράσω τον κύβο. Γενικά το παιχνίδι ως prequel έδινε ενδιαφέρον στους φανς της σειράς και αποτελούσε ένα καλό σύνολο με σταθερή όμως παραφωνία τον χειρισμό. Ουσιαστικά πήγε άκλαφτο λόγω του ότι ο ύβος γενικά δεν τράβηξε σαν μηχάνημα. Αυτό που αρκετοί ίσως δεν ξέρουν είναι ότι το παιχνίδι αρχικά προοριζόταν για το N64. Προσωπικά πιστεύω ότι άμα είχε γίνει έτσι θα είχε καλυτερη πορεία. ΚΑτά την άποψη μου το πιο αδικημένο κομμάτι της σειράς με βάση το τι πήρε και τι έδωσε στο κοινό.
        Το 4 και αυτό δεν το έχω παίξει αλλά θα αποκτήσω σύντομα. Από το λίγο που έχω δει και τα όσα έχω ακούσει ήταν μια μεγάλη στοφή στο παιχνίδι. Για να πω την αλήθεια στην συνείδηση μου δεν το έχω σαν Resident Evil όπως το ίδιο ισχύει και για το πολυαναμενόμενο 5. Και εδώ υπήρχε μεγάλη αναμονή για την κυκλοφορία του τίτλου και περίπτωση παρόμοια με αυτή του 2 καθώς η αρχική ιδέα που είχαμε δει από το περίφημο "σκοτεινό" video εγκαταλήφθηκε στην μέση και φτου και απτην αρχή. Και αυτό αδικήθηκε πολύ από την αδυναμία του κύβου να πουλήσει. Πάντως βοήθησε το gc να κάνει ένα τελευταίο ξέσπασμα από πωλήσεις πριν χαθεί οριστικά γεγονός που μάλλον αποδεικνύει την αξία του τίτλου.
        Διάφορα άλλα που έχουν κυκλοφορήσει κατά καιρούς ποσωπικά δεν τα θεωρώ Resident Evil σε καμία απολύτως περίπτωση. Απλά χρησιμοποιούν το όνομα μπας και κάνουν καμιά πώληση παραπάνω. Θα σταθώ μόνο σε 2, στο gaiden το οποίο βγήκε έτσι γιατί πολύ απλά το color δεν τους έδινε τη δυνατότητα για τη μεταφορά του 1 και στο umbrella chronicles το οποίο είναι σε στυλ house of the dead αλλά διαδραματίζεται μέσα σε σκηνικά των 1 εως 3 γεγονός που του δίνει μια κυρίως νοσταλγική αξία και για αυτό το λόγο και μόνο θα το αποκτήσω κάποια στιγμή.

        *Το 1 το έχει πραγματικά ξεζουμίσει η Capcom. Αρχικά ήθελε να το βγάλει στο gameboy color αλλά κάτι τέτοιο αποδείχθηκε αδύνατο, προσωπικά ξενέρωσα πολύ τότε καθώς είχα τρελαθεί και μόνο στην ιδέα. Το remake που κυκλοφόρησε το 2002 για κύβο (το έψαχνα καιρό, το βρήκα προχτές στο amazon για 21 λιρες και κάνω τούμπες :icon_twisted: ) και τώρα η έκδοση για το DS (αν κάποιος έχει παίξει ας πει αν αξίζει τα 30 ευρώ που κοστίζει τώρα).
        Γενικά αν και γούσταρα αφάνταστα όταν είχα μάθει το 2002 ότι η νιντυ είχε τα αποκλειστικά δικαιώματα της σειράς, τώρα πλέον κρίνοντας εκ του αποτελέσματος και πιο ώριμα την κατάσταση θεωρώ ότι ήταν τραγικό λάθος η απόφαση της Capcom μετά το 3 να αποκοπεί ουσιαστικά από το playstation.

        Σαν Spin Off, το RE: UC για Wii έχω μόνο και σαν on rail shooter δεν είναι άσχημο - δίνει επιπλέον πληροφορίες για την μέχρι τώρα πορεία των RE (μέχρι πριν του RE4), βάζοντάς τα σε ένα πολύ καλό shooter, στο πνεύμα της σειράς (θα σας φέρει πολλές αναμνήσεις) και με καλό Gameplay. [/b]
        Αν μπορείς δώσε μερικές παραπάνω λεπτομέριες για τον τίτλο γιατί απότι κατάλαβα τον έχεις παίξει </div>

        Comment


        • #5
          Άσε κενό ανάμεσα απο τις παραγράφους, με μεγάλο κείμενο γίνεται δυσανάγνωστο.

          Στο DS το RE1 είναι μια από τα ίδια, δεν λέει να δώσεις τα λεφτά σου, το μόνο νέο είναι να παίξεις από προοπτική πρώτου προσώπου και το knife να το κουνάς με το stylus. Δεν αξίζει.

          Του GameCube όμως είναι ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΥΛΗΣΑ Ο *λογοκρισίαλόγουμεγάληςκαιασυγχώριτηςβρισιάς*

          Comment


          • #6
            Καλή φάση τα resident. Για το Code Veronica αγόρασα τότε Dreamcast, το οποίο είναι και το αγαπημένο μου της σειράς. Πιο πλούσιο σε περιοχές και διάρκεια απ&#39;τα προηγούμενα και με το ωραιότερο σενάριο ανάμεσα στα παιχνίδια της σειράς. Το 4 μια φορά το έπαιξα και ήταν μπόμπα. Πολύ γεμάτο παιχνίδι. Ήθελα να το ξαναπιάσω αλλά με κούρασε λίγο ο χειρισμός του.
            sigpic

            Comment


            • #7
              ΛΟΛ μωρή παιχτούρα sub_zero δεν έχεις παίξει REmake, RE4;
              Αδικαιολόγητος, θα στα δανείσω σύντομα.
              Αν σου άρεσε το 0, αυτά θα σε ξετρελλάνουν.Είναι η κορυφή της παλιάς RE σχολής και η αρχή της νέας αντίστοιχα.

              ΒΤW, όλα τα cube RE (πλην των ports) έγιναν million sellers.
              NDS themes

              Comment


              • #8
                eee nai &#33; ta kimmata adrenalinis pou eniosa otan mou petahtikan ta vromoskila sto RE1 kai to licker sto RE2 mporo na po oti einai oi megaliteres empeiries mou sta videogames
                vevaia niotho kapos "ellipis" epeidi den eho paiksei ta ipoloipa alla mas ehei tsakisei i taktiki tis capcom na vgazei diaforetika games gia diaforetiki konsola.

                erotisi: aaaaaaaan evriska gamecube se timi eukairias aksizei na to htipiso oste na paikso kai ta 0,Remake,CV? i lete oti tha kanei kamia magkia i capcom kai tha kikloforisoun kai gia pc?

                Hehe eho akousei oti ta survivor kai to dead aim itan megales patates entoutois tha ithela na do peri tinos prokeitai (edo epaiksa to gaiden gia game boy)

                pantos einai krima na hreiazetai na pareis 3000 konsoles gia na paikseis to storyline enos paihnidiou.Pragmatika elpizo na vgoune gia pc

                Comment


                • #9
                  Aυτα που λες αποκλειεται να βγουν σε PC. Αν ηταν να γινει κατι τετοιο, θα ειχε γινει προ πολλου.

                  Σε ενα gc αλλα και wii πλεον, θα μπορεσεις να παιξεις το remake του 1, το 0, το CV και φυσικα το 4... Καλη επιλογη ειναι ιδιως οταν μπορεις να βρεις gc με 50ε στην πολυ χειροτερη.

                  Comment


                  • #10
                    Βέβαια, η ερώτηση είναι που θα βρεις τα παιχνίδια, εξαιρετικά σπάνια.
                    Αλλά αξίζουν.

                    @sub-zero: Θέλω να κάνω ένα πλήρες REview του RE: UC, αλλά που να το ποστάρω;;;

                    Και τώρα λίγο πιο βαθιά ανάλυση ενός σημείου για το story της σειράς, συμπεριλαμβανομένου και του 4.
                    Επειδή μερικά στοιχεία τα αντλώ απ&#39;το RE: UC και μερικοί τα θεωρήσουν spoiler, θα τα βάλω σε Highlight τα κομμάτια αυτά.

                    Στο RE: UC βλέπουμε πως ο Wesker θέλει να καταστρέψει την Umbrella. Τελικά το καταφέρνει, σκοτώνει τον Sergei, που ήταν αρχηγός της εταιρείας, παίρνει ΟΛΕΣ τις πληροφορίες της Umbrella σε ένα disc, και την κάνει με ελαφρά. Από αρχεία που βρίσκουμε στο παιχνίδι διαβάζομαι πως κάποιος άγνωστος έδωσε πληροφορίες που ενοχοποιούν κάργα την Umbrella (προφανώς ο Wesker τα έδωσε), μυνήσεις, μετοχές κατρακυλάνε, η εταιρεία κλείνει μια για πάντα (;)[/b]
                    Στο RE4 (δεν τα θεωρώ spoiler αυτά πια), στην αρχή ακούμε τον Leon να μιλάει και, μεταξύ άλλων, λέει πως η Umbrella εξαφανίστικε, αφού οι μετοχές τις πιάσανε πάτο.

                    Μέχρι εδώ, μαζί με αυτά που είδα στο UC, θα λέγαμε πως την Umbrella δεν θα την ξαναδούμε και τα χνάρια τα κρατάει ο Wesker.

                    Στην μάχη με τα μαχαίρια μεταξύ Krauser και Leon, o Κrauser σε κάποια στιγμή λέει *Όλα για το καλό της Umbrella*. *Umbrella;*, λέει ο Leon. *Παραλίγο να μαρτυρήσω περισσότερα απότι πρέπει, ΨΟΦΑ ΦΙΛΕ* και ο Krauser ρίχνετε στον Leon κλπ

                    Για τον Κrauser ξέραμε πως τον μίσθωσε ο Wesker, ο οποίος λογικά ουδεμία σχέση έχει πια με την Umbrella.
                    2 σενάρια σκέφτικα:

                    1.Ο Wesker είπε ψέμματα στον Krauser οτι και καλά δουλεύει για την Umbrella
                    2.O Krauser ήταν πληρωμένος και από κάποιον της Umbrella, που κρυφά ακόμα υπάρχει, ανεπίσημα&#33; Δηλαδή έπαιζε σε διπλό ταμπλό.

                    Αξιοσημείοτο και το παρακάτω, απ&#39;το RE :UC
                    Όταν ο Sergei φεύγει με ελικόπτερο απ΄το Racoon City, λίγο πριν αυτή εξαφανιστεί απ&#39;τον χάρτη, παίρνοντας μαζί και όλα τα αρχεία πακέτο με την Red Queen, είναι και κάποιος άλλος τύπος μέσα στο ελικόπτερο, του οποίου φάστα δεν δείχνει, μόνο ότι μάλλον είναι πάνω απο 55-60 και έχει ένα απ&#39;τα στρόγγυλα γυαλιά, που είναι δεμένα σε μια αλυσίδα (για ένα μάτι, καταλάβατε). Δεν ξέρω ποιός είναι, αλλά αν ήταν κάποιος γνωστός, θα έδειχνε την φάτσα του, συνεπώς ίσως υπάρχει άκομα κάποιος που θέλει να επαναφέρει την Umbrella. Αφού σκοτώσετε τον Sergei με τον Wesker, φωνάζει *ΔΕΝ ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΑΚΟΜΑ* και ψοφάει. Εντάξει, ο κάθε εχθρός το λέει αυτό όταν τα τινάξει, αλλά ίσως είναι hint πως η Umbrella δεν τελείωσε με τον Sergei.[/b]
                    Τι λέτε; Φαντασιώσεις έχω και το *λογοκρισία* στην ανάλυση ή κάτι τρέχει;

                    Comment


                    • #11
                      @sub-zero: Θέλω να κάνω ένα πλήρες REview του RE: UC, αλλά που να το ποστάρω;;;
                      [/b]
                      Στο φορουμ της νιντυ

                      ΛΟΛ μωρή παιχτούρα sub_zero δεν έχεις παίξει REmake, RE4;
                      Αδικαιολόγητος, θα στα δανείσω σύντομα.
                      [/b]
                      Το REmake έχει γίνει ήδη παραγγελία και το 4 θα το πάρω μάλλον αύριο για Wii :icon_twisted:

                      Comment


                      • #12
                        sosta eheis dikio....alla ksero kai go? auti i capcom mas ehei mperdepsei&#33; nai nai tha kano prota enan elegho na vro PROTA ta paihnidia kai META tin konsola ohi tpt allo min tin paro tzampa&#33;

                        @sub-zero: ki ego tha ithela poli na do auto to perivoito RE:1,5. opos proanefera epeidi stin capcom einai oloi palavoi den tha to evriska apithano na to vgazane se kanena anniversary.

                        @XenoVagrant: oso zo elpizo

                        pantos apo oti eida to gameplay tou RE4 einai arketa diaforetiko apo ton proigoumenwn. anipomono na arhiso na paizo tis giortessss :icon_twisted:

                        agapimenes atakes apo RE1:
                        Wesker: This is my savor&#33; The ultimate BOW..Tyrant&#33;&#33;
                        Chris : This?? this ultimate failure is your savor?
                        ...
                        Rebecca:Where is captain Wesker?
                        Chris :He is sleeping with the ultimate failure (me perifano ifos)

                        HAHAHA

                        poia einai i pio agapimeni sas stigmi sta RE?

                        Comment


                        • #13
                          Διάφορες σκηνές από το Code Veronica... Η μάχη με τον Νοsferatu, οι σκηνές του Wesker με Chris και Αlexia, η emo σκηνή της μεταμόρφωσης του Steve, τα μουρλαμένα αδέρφια. Το πιο χαρακτηριστικό πάντως ήταν μετά τη μάχη με τον Tyrant στο αεροπλάνο. Μόνο το δέος που ένιωσα όταν συνειδητοποίησα ότι έχει κι άλλο ήταν priceless.
                          Γενικά το Veronica το εκτίμησα παρα πολύ επειδή ξέφυγε από τη Racoon City και έδωσε άλλη διάσταση στο story.
                          sigpic

                          Comment


                          • #14
                            me ton ena tropo i ton allo ta RE kaka ta psemmata ehoun simadepsei ti zoi mas sta videogames einai lipiro pantws pou ta erga den antistoihousan sta gegonota tou paihnidiou...ma ithela na tous rotiso: vre paidia toso diskolo einai pia?ase pou tha epsazan ta tameia 10 fores perissotero an akolouthousan tin original istoria.telos pantwn

                            ekei pou epsahna sto net diafores plirofories gia ta RE epesan mprosta mou kati RE gia kinito hahahaha. ti allo tha doume.....ta reviews lene pantws oti einai apo ta kalitera games pou vgikan pote gia kinita.ta gegonota den allazoun to storyline kai einai mini apostoles ton 5 lepton.den me enthousiazoun kai toso poli alla aaaaaan pesoun mprosta mou tha ta paikso na do peri tinos prokeitai

                            eida kai to RE4 sto pc enos filou mou..ta grafika ta skinika kai to gameplay me entiposiasan para poli.To skiniko tou tromou to halane ligo ta zombie pou rihnoun kati ashetes ispanikes vrisies HAHAHAHA.Oi tipades me ta alisopriona omos itan poli true

                            apo vdomadas to ksekinao kai go :icon_twisted:

                            Comment


                            • #15
                              Εγώ πάλι τα MATADOOOOOOoooooR&#33;&#33; τα λάτρεψα και τώρα με τα αφρικάνικα τι θα μιλάνε τέλος πάντων στο 5 πάλι ωραίο κλίμα φαντάζομαι θα έχει.

                              Comment

                              Working...
                              X