Announcement

Collapse
No announcement yet.

My future (η γνωμη σας μετραει!!!)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by Deus View Post


    Τέλος,πιστεύεις ότι μπορείς να ανταπεξέλθεις στις απαιτήσεις της σχολής;Για να γίνεις game developer χρειάζονται πάρα πολλές ικανότητες,μεταξύ αυτών μαθηματικά και γνώση προγραμματισμού πολύ υψηλού επιπέδου.Όλα αυτά καλύπτονται μέσα σε έναν τετραετή κύκλο σπουδών;

    Eδώ θα έρθω να συμφωνήσω και εγώ.Χρειάζονται ανώτερης γνώσης μαθηματικά για software development (εδώ στη σχολή μου που κάνω απλά C# χρειάζεται να ξέρουμε να αναπτύσουμε ολοκληρώματα και σειρές Fourier μέσω κώδικα - βέβαια εμάς το αντικείμενο είναι η φυσική και όχι το game dev αλλά πρέπει να είναι γενικότερο το φαινόμενο) αν και απατώντας στον deus,νομίζω ναι,καλύπτονται από τετραετή κύκλο σπουδών,γιατί όχι,από τη στιγμή που "καλύπτονται" (τα εισαγωγικά για το γεγονός της φοιτητικής "αιωνιότητας") κύκλοι σπουδών Μαθηματικών,Βιολόγων,Φυσικών,Πληροφορικάριων σε τέτοιο χρονικό διάστημα.

    Η δική μου άποψη για το θέμα,είναι απλά ΦΥΓΕ(114) μιας και πλέον η Ελλάδα ΙΜΗΟ βγάζει μόνο γκαρσόνια και σκυλοτραγουδιάρηδες (~0 έρευνα,ανάπτυξη,τεχνολογία).Και εγώ να φύγω θέλω.
    Originally posted by Raf
    Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

    Comment


    • #17
      Έχεις ιδέα τι σημαίνει computer science; Μην το πάρεις προσωπικά αλλά μου φαίνεται λίγο αφελές το να θες να ξεκινήσεις κάτι τέτοιο στα 26 σου. Δεν είναι τόσο το θέμα αν σε έχουν παρει τα χρόνια όσο το ότι το αντικείμενο απαιτεί κάποιες βάσεις. Θα σου μιλήσω με τα ελληνικά δεδομένα καθώς με αυτά τα ξέρω από πρώτο χέρι (άμα θες δώσε ένα πρόγραμμα σπουδών της σχολής για να μπορώ να σου κάνω και κάποια σύγκριση). Η σχολή απαιτεί πολλά μαθηματικά, αυτά όπως καταλαβαινει είναι λίγο δύσκολο να έρθεις 9 χρόνια μετά το σχολείο και να αρχίσεις να τα ξαναπιάνεις. Φυσικά από άποψη δυσκολίας δεν έχουν καμία σχέση με το σχολείο, το σχολείο είναι η ελάχιστη βάση. Εγώ λόγω καταστάσεων στο 1ο έτος δεν ασχολήθηκα ουσιαστικά καθόλου και όταν πήγα από το 2ο να τα πιάσω ένιωθα ότι ήμουν στον αέρα με αποτέλεσμα να "τρέχω" ακόμα με τα φυσικομαθηματικά της σχολής και σκέψου ότι μιλάμε μόνο για ένα χρόνο κενό. Έξω μάλλον δεν πρέπει να αναλώνονται τόσο πολύ σε θεωρίες όσο εμείς εδώ αλλά αυτό αντισταθμίζεται από το ότι εκεί η κατάσταση είναι πιο πιεσμένη. Επίσης αν δεν έχεις κάποιες βασικές γνώσεις από προγραμματισμό και αυτό θα σε δυσολέψει αρκετά.

      Αν θες παραπάνω λεπτομέριες και πληροφορίες χτύπα ένα τηλέφωνο γιατί από εδώ είναι δύσκολο να βγάλουμε άκρη.

      Comment


      • #18
        Θα συμφωνήσω και γω με Jedah και Imrahil. Το 8ωρο μπορείς να το βγάλεις εντελώς από το μυαλό σου από τώρα, θα κλατάρεις στα σίγουρα. Και το 6ωρο είναι πολύ ειδικά όταν θα έχεις εργασίες και πολλά διαβάσματα. Οικονομικό ζήτημα δεν παίζει όπως λες. Αν έχεις σπίτι και τα δίδακτρα και μισθός είναι όσα λες τότε είσαι εντάξει. Η ηλικία πιστεύω πως πρέπει να σε απασχολεί σε σημαντικό βαθμό. Δε γέρασες κιόλας, αλλά καλώς ή κακώς δε μπορείς να αλλάζεις κατευθύνσεις στη ζωή σου συνεχώς (ή μάλλον θεωρητικά μπορείς, θέλεις όμως;).
        Επίσης θα αφήσεις πίσω σου και την Ελλάδα, έστω και προσωρινά. Πολλοί εδώ μέσα θα σου πουν τι να κάνεις στο μπουρδέλο την Ελλάδα πήγαινε στο εξωτερικό που όλα είναι ωραία, στα ποτάμια τρέχει κρασί, στα δέντρα φυτρώνουν λεφτά οι δρόμοι είναι στρωμένοι με ροδοπέταλα και όλοι ζουν χαρούμενοι και ευτυχισμένοι και άλλα τέτοια ωραία. Προσωπικά, ζω σχεδόν 5 χρόνια στο εξωτερικό και μου λείπει αρκετά η Ελλάδα. Δεν είναι φυσικά για όλους το ίδιο. Ούτε πάντως και στο εξωτερικό τα πράγματα είναι τόσο τέλεια όσο πολλοί νομίζουν (για παράδειγμα στην Ολλανδία το χειμώνα θα αρχίζει να σκοτεινιάζει από τις 3-4 αν όχι νωρίτερα...).
        Ό.τι και αν κάνεις πάντως πρέπει να το σκεφτείς πολύ καλά και μόνος σου (η γνώμη μας δε μετράει, άλλωστε το τι κάνεις δε θα έχει επιπτώσεις πάνω μας*). Και όσο άσχημο και αν ακούγεται πρέπει να σκεφτείς τι θα γίνει αν δεν πετύχει η συνταγή. Το να γίνεις σχεδιαστής vg είναι πάρα πολύ δύσκολο και οι πιθανότητες να πετύχεις (εννοώ να έχεις σημαντικό ρόλο στο δημιουργικό κομμάτι και όχι απλά να γράφεις κώδικα) είναι παρόμοιες με το να γίνεις διάσημος τραγουδιστής. Θέλει πολλή υπομονή και ανεξάντλητη όρεξη.

        * εκτός και αν γίνεις παγκόσμιος δικτάτορας και θες να καταστρέψεις τον κόσμο κ.ο.κ.
        Originally posted by Squall Leonhart
        I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
        Originally posted by 丹野
        Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
        Originally posted by Ryu_gr
        υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

        Comment


        • #19
          Αν μπορεις να το αντεξεις οικονομικα πηγαινε. Σιγουρα δε θα χασεις το χρονο σου. Αν σου αρεσει εστω κι αυτα τα χρονια σπουδων θα τα απολαυσεις. Αν δεις οτι μπορεις συνεχιζεις. Κι αλλωστε οπως ειπε κι ο Somari εδω τι καλυτερο θα εκανες; Θετικα να σκεφτεσαι, μη σε αποθαρρυνουν οι δυσκολιες που μπορει να σου αναφερουν αρκετοι.
          Do a barrel roll!

          Comment


          • #20
            Kαλα τα λενε ολοι,δεν ειναι καθολου ευκολο και συμφωνω με τον Deus στο οτι η συγκεκριμενη σχολη ειναι ακομη πιο δυσκολη απο τις αλλες.Προγραμματισμος vg θελει αψογες γνωσεις μαθηματικων και γεωμετριας και ακομη πιο παλουκι θα ειναι αν τα μαθηματα παραδιδονται στα ολλανδικα.Επισης οπως παλι ειπε ο Deus 1300 ευρω εκει μπορει να ειναι λιγα αν η χωρα εχει ακριβο κοστος ζωης.

            Ολα αυτα πρεπει να τα σκεφτεις.Επισης το οτι θα χασεις δικους σου ανθρωπους ειναι και αυτο σημαντικο.Δε λεω για μενα,εμενα ξεχασε με εχω αντεξει πολλα,ενα βασανο μεσα σε ολα τα αλλα δε θα με γονατισει,ομως αλλους φιλους,οικογενεια,γκομενες,παππουδες,γιαγιαδες,συμ πεθεροι,κουμπαροι,ξαδερφια θα σου λειψουν.

            Εγω πχ δεν ξερω αν εχω τα @@ να το κανω αυτο,αν και θα το ηθελα.Οι αλλαγες εστω και μικρες με αγχωνουν παρα πολυ(σε σημειο να θελει ψαξιμο λολ)ποσο μαλλον μια τοσο μεγαλη.

            Δεν ειμαστε το ιδιο ομως και συ ξερω πως εχεις γερο στομαχι.Επισης ξερω πως εισαι κοινωνικος,επικοινωνιακος και δε θα εχεις προβλημα να ρωτησεις/μαθεις ο,τι χρειαστει.

            Στη τελικη ειναι δικη σου αποφαση και να μη σε αποθαρρυνουμε επειδη σου λεμε οτι ειναι δυσκολο.Απλα ειναι η αληθεια και το ξερεις και συ πιστευω.


            Παντως επειδη σε ξερω ειμαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ πως και εδω να κατσεις και εκει να πας θα πετυχεις στη ζωη σου καθως εχεις @@ και εισαι ικανος.Εισαι λιγο νουμπας σε καποια πραγματα ειναι η αληθεια,αλλα κανεις δεν ειναι τελειος.Εγω πχ μπορει να την εχω τεραστια αλλα τι να λεει οταν δε μπορω να καθησω σωστα σε καρεκλα επειδη με εμποδιζει το μεγεθος.
            Ground_Zero:

            Kathomoun san hsyxo provato kai etrwga to sano mou edw kai posa xronia kai ksafnika emfanizontai atoma kai lene pws opoios trwei xortari tha souvlizetai apo edw kai pera epeidh to swsto einai na trws grasidi giati den ponaei sta matia otan to koitas (ontas prasino).

            Comment


            • #21
              Πρωτα απο ολα ευχαριστω τους παντες για τον χρονο και την αποψη τους.

              Αυτο που θελω να ξεκαθαρισω ειναι οτι αν παω δε θα παω με το μυαλο να γινει και καλα Game Developer. Ομως η τεχνολογια υπολογιστων ειναι κατι με το οποιο, καλως ή κακως, ασχολουμαι αρκετα απο πολυ μικρος. Κοινως δεν παω εκει απλα και μονο επειδη παιζω παιχνιδια και τραλαλα τραλαλο θα παω να μαθω να τα φτιαχνω κιολας. Ειναι κατι το οποιο παντα με ενδιαφερε και παντα θα με ενδιαφερει.

              Καποιοι ειπαν για μαθηματικα. Συμφωνω απολυτα. Ειναι ομως τοσο θεμα εξυπναδας ή θεμα μελετης και ορεξης; Μην ξεχναμε οτι οντας 27, δεν ειμαι το χαζοχαρουμενο παιδακι που δεν ηξερε τι να κανει αλλα βαριοταν να διαβασει. Ειναι θεμα αποφασης, και στηριξης αυτης της αποφασης φυσικα.

              Μιλοντας για την δουλεια: το πλανο μου (αν ολα πανε καλα) ειναι το εξης: μεχρι τον επομενο Σεπτεμβρη (οποτε και αρχιζουν οι σχολες) να δουλευω 8αρο και παραλληλα να μαθαινω την γλωσσα, φευγοντας φυσικα το συντομοτερο δυνατο για την Ολλανδια. Εαν μεχρι τον Νοεμβρη εχω φυγει, τοτε πιστευω οτι ειναι μια καλη περιοδος εκμαθησης της γλωσσας. Μην ξεχναμε οτι τα Ολλανδικα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Ελληνικα, ειναι μια γλωσσα την οποια οποιος ξερει καλα αγγλικα μπορει να μαθει πιο ευκολα, καθοτι συνδιαζει πολλα αγγλικα και γερμανικα στοιχεια.

              Τωρα το θεμα ειναι και το εξης: εχοντας πτυχιο Τουριστικων Επιχειρησεων, συνδιαζω το γνωστικο μου αντικειμενο (εστιατοριο) με την εργασια και την ζωη εκει. Κοινως δεν παω μεταναστης - εργατης και ο,τι κατσει, αλλα ακομα και αν αποφασισω οτι η ζωη εκει δεν μου κανει και δεν μπορω να κανω αυτα που θελω, επιστρεφω με παραπανω ΠΡΟΫΠΗΡΕΣΙΑ πανω στο γνωστικο μου αντικειμενο. Αυτο παει να πει οτι πολυ απλα, επιστρεφοντας Ελλαδα, θα μπορω να βρω εργασια πανω στον τομεα μου με παραπανω καλα στοιχεια απο οτι εφυγα.

              Φυσικα και ειναι μια πολυ δυσκολη αποφαση, φυσικα και ειναι πολυ δυσκολο εγχειρημα και για αυτον ακριβως τον λογο και το συζηταω με ολους σας.
              :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

              Comment


              • #22
                Originally posted by DjSolid
                Καποιοι ειπαν για μαθηματικα. Συμφωνω απολυτα. Ειναι ομως τοσο θεμα εξυπναδας ή θεμα μελετης και ορεξης;
                Τα μαθηματικά, όπως κάθε πραγματική επιστήμη, θέλει μυαλό. Η μελέτη απλά σου δίνει εφόδια και σε γλυτώνει από χρόνο για να μην ανακαλύπτεις τον τροχό συνέχεια. Αν δεν τα πήγαινες καλά με τα μαθηματικά του σχολείου (που είναι για γέλια), δεν έχεις ελπίδα στα υψηλού επιπέδου. Πάντως σαν game developer πιο πολύ σε ενδιαφέρει η γεωμετρία(2Δ/3Δ) και οι εξισώσεις που βρίσκονται πίσω από την φυσική. Ίσως και στατιστική για τεχνητή νοημοσύνη. Επίσης δοκίμασε να μάθεις μια γλώσσα προγραμματισμού, θα σου δώσει μια καλή εικόνα για το μέχρι που μπορεί να φτάσει η αφαιρετική ικανότητα του εγκεφάλου σου.
                Insert Coin

                Comment


                • #23
                  Nα σε ρωτησω Jedah,αν τα μαθηματικα τα σιχαινεσαι και δε θες να τα βλεπεις καν,να πηγαινεις να διαβασεις λιγο και να ξεχνας αυτα που διαβασες και να βαριεσαι,σημαινει οτι δεν εχεις μυαλο;

                  ΔΕΝ ειρωνευομαι απλα τα μαθηματικα τα σιχαινομαι και συχνα ακουω πως ειναι μια επιστημη η οποια απαιτει μυαλο.Αν ειναι πες να παω να πιασω δουλεια σε οικοδομη.:phil:
                  Ground_Zero:

                  Kathomoun san hsyxo provato kai etrwga to sano mou edw kai posa xronia kai ksafnika emfanizontai atoma kai lene pws opoios trwei xortari tha souvlizetai apo edw kai pera epeidh to swsto einai na trws grasidi giati den ponaei sta matia otan to koitas (ontas prasino).

                  Comment


                  • #24
                    To oτι τα μαθηματικά είναι επιστήμη που απαιτεί μυαλό(fact),δε δίνει διπλή συνεπαγωγή,δηλαδή αν δεν αντέχεις τα μαθηματικά δεν έχεις μυαλό.
                    Originally posted by Raf
                    Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                    Comment


                    • #25
                      Oson afora to ti mporei na xreiazesai apo mathimatikis apopsis se ena mathima programmatismou:

                      Originally posted by Raf
                      Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                      Comment


                      • #26
                        H douleia pou exeis sthn Ollandia, oi wres pou tha ergazesai kai o misthos pou tha perneis einai ypervolika kala gia na ta afiseis opws kai na to dei kaneis.
                        O syndiasmos pou thes na akolouthiseis einai apistefta dyskolos omws.
                        Dhladh tha htan dyskolos ean hkseres thn glwssa, twra pou den thn ksereis mou fenetai akatorthoto proswpika.

                        H Symvoulh mou einai na pas kai na doulepseis ekei gia kapoio xroniko diasthma prospathontas na matheis thn glwssa kai an deis pws ta kataferneis, se kana 5-6 xronia vlepeis ksana tis epiloges sou.

                        Kai ta 3 mazi omws pistevw pws den se pernei na ta kaneis.
                        "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                        But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                        Kindred, this blade and I.
                        "

                        "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                        Greek Gaming Videos
                        Greek Final Fantasy Forum

                        Comment


                        • #27
                          Σαν προταση για δουλεια ειναι οντως καλη. Οι σπουδες ειναι το ζητημα...

                          Βεβαια με αγχωσε το .pdf που εβαλε ο Somari, αλλα ας μην το μελετησουμε αυτο το θεμα ακομα...
                          :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

                          Comment


                          • #28
                            Kala ayto to pdf einai kai apo asxeti sxoli me to antikeimeno tou game developing,alla mi ksexname pos pleon den milame gia sprites kai goombas,milame gia physics,A.I. statistikes katanomes gia fainomena tyxaiotitas klp klp...
                            Yparxei kai to allo pou dialekse i Orion,san anthropos pou thelei na asxolithei me to game dev alla de goustarei kai polla polla me mathimatika...Visual design kai CGI graphics.Exei kai ekei to mathimatiko kommati tou,alla pio...light
                            Originally posted by Raf
                            Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                            Comment


                            • #29
                              Νόμιζα πως είχες μία εμπεριστατωμένη αντίληψη σχετικά με το τι θα αντιμετωπίσεις στο πανεπιστήμιο στην Ολλανδία. Δεν είχα υπολογίσει και το οτι είχες τελειώσει το σχολείο πριν 8 χρόνια..
                              Σε συμβούλεψα ουσιαστικά να ανεβείς με τη προοπτική να γνωρίσεις ένα καινούργιο κόσμο διαφορετικό απο το δικό μας, να επεκτείνεις τους ορίζοντές σου με τη προϋπόθεση πως θα είσαι σίγουρος και για τη δουλειά σου και για την ομαλή έκβαση των σπουδών σου.
                              Απ'ότι καταλαβαίνω απο τα posts σου όμως κάτι απο τα δύο σου λείπει, άρα θα σου έλεγα να ασχοληθείς με το αντικείμενο που σπούδασες και να μείνεις στα σίγουρα. Μπορείς πάντοτε να ασχοληθείς και ερασιτεχνικά με το gaming development.

                              Comment


                              • #30
                                Somari, κοιτα να δεις τι παιζει: ο ξαδερφος μου, που δεν ηταν ποτε κανενας μαθηταρας, εβγαλε την ΑΚΤΟ 3D Animation. Απο την δουλεια που μου παρουσιασε, καταλαβα οτι μπορει καποιος να κανει αυτο το πραγμα με σχετικη επιτυχια. Το θεμα ειναι οτι ειναι μια ιδιοτικη σχολη, ειναι στην Ελλαδα και απο οτι ξερουμε Ελλαδα = 0 σε αυτον τον τομεα...

                                Rapha, αν ημουν τοσο σιγουρος δε θα το συζητουσα και τοσο πολυ...
                                :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

                                Comment

                                Working...
                                X