Announcement

Collapse
No announcement yet.

Virtual Reality (?)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Believe...


    ΥΓ: αγνοηστε το hoax στο τιτλο, το project προχωραει κανονικα απλα το αργουν για να γινει πιο γαματο
    Do a barrel roll!

    Comment


    • #17
      [QUOTE=i Have no Equal;146583]Δεν υπαρχουν μονο οι κονσολες.. QUOTE]

      Σίγουρα αλλα για να μην το σηκώνει ένα PS4 φαντάζομαι θες υπολογιστή τούμπανο, συν το κόστος του Rift (πόσο έχει δεν ξέρω) φαντάζομαι θα είναι αρκετά niche. Σε καμιά 5-6 χρόνια τα ξαναλέμε. Εννοείται αν είχα φράγκα και καλό PC το είχα ήδη κάνει preorder.

      Comment


      • #18
        300$ εχει το development kit του rift: https://www.oculusvr.com/order/ δεν ειναι απαγορευτικό για αυτα που προσφέρει imo.

        Το PS4 και το Χ1 ειναι αδυναμα αν τα συγκρινεις με average pc αυτη τη στιγμη ειδικα σε cpu, ναι ειναι κονσόλα με το κλειστό κυκλωμα κτλπ αλλα και παλι σε ενα χρονο με maxwell και e-Haswell θα περασουν μπροστα κατα πολυ και τα average pc. Θελω να πω οτι δεν μιλαμε για τωρα τωρα να ειναι εφικτο αλλα για 2-3 χρονια μετα(σε 5-6 πιστευω θα εχουμε τρομερα πραγματα αν ασχοληθούν) που θα εχει προχωρήσει και το hardware παραπανω..

        Comment


        • #19
          Με αφορμή ένα επεισόδιο του Gadget Show που είδα πριν λίγο καιρό σκεφτόμουν να ανοίξω παρόμοιο θέμα. Όπως και να έχει:



          Βασικά το ερώτημα είναι αν οι gamers μπορούν να ανταπεξέλθουν σε virtual reality gaming στο άμεσο μέλλον, όπως αυτό στο video που έβαλα, σαν εξέλιξη τον Kinect και PS Move. Για παράδειγμα οι πλείστοι gamers σαφώς δεν είναι υποδείγματα καλής φυσικής κατάστασης. Άρα και να υπήρχε πιο ανεπτυγμένη και παρόμοια τεχνολογία όπως αυτή στο video δεν είμαι σίγουρος πόσοι gamers θα μπορούσαν να "αγκαλιάσουν" αυτό το σύστημα.

          Πιστεύω πως μια πιο εξελιγμένη τεχνολογία θα ήταν πιο κατάλληλη για τον κλασσικό gamer. Έχετε δει την ταινία Jason X? Έχει μια σκηνή όπου δυο τύποι απλά κάθονται σε ένα δωμάτιο και με συσκευές στο κεφάλι τους δημιουργούν γύρω τους μια εικονική πραγματικότητα. Δεν βρίσκω ολόκληρη την σκηνή στο youtube. Σε αυτό το video έχει την μισή στο 1:13:



          Βεβαια είμαστε πολύ μακριά από κάτι τέτοιο. Έχουμε chance όμως να προλάβουμε την περίπτωση του προτού video που θα πρέπει όμως να ιδρώσει το κωλαράκι μας.

          Comment


          • #20
            Reality Check - The Future of Game Control

            What does the future have in store for the way we control video games? Cam investigates in Reality Check.

            Comment


            • #21
              VR confirmed για PS4 πριν απο λιγο, σας τα ελεγα οτι πλησιάζει η στιγμη του mainstream..

              Comment


              • #22
                Αν βασίζεται στο HMZ θα είναι πανάκριβο, αν όχι η ποιότητα εικόνας δε θα είναι τόσο καλή.
                Originally posted by Squall Leonhart
                I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                Originally posted by 丹野
                Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                Originally posted by Ryu_gr
                υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                Comment


                • #23


                  Νομιζω το "precious" ειναι το keyword σχετικα με την τιμη.. Η ποιοτητα φυσικα δεν θα ειναι επιπεδου PS4 σε TV μιας και θες υψηλά frame rates αλλα δεν ειναι κατι αδυνατο να πετυχεις ικανοποιητικο αποτελεσμα ως πρωτη προσπαθεια.

                  Εγω σαν fan αυτης της τεχνολογιας ειμαι hyped παντως.

                  Edit:



                  To 1080p ειναι καλο αλλα το 90 FoV δεν μου αρεσει και τοσο..

                  Comment


                  • #24
                    Κι εγώ είμαι φαν. Φανταστείτε elder scrolls με VR.:jumpy:

                    Αυτό το "It is fragile and precious. Don't Break It." που κολλάει; Σαν αντι-διαφήμιση είναι. :xp:

                    Comment


                    • #25
                      Κι εγώ είμαι φαν. Φανταστείτε elder scrolls με VR.

                      Comment


                      • #26
                        Και εγώ δηλώνω fun αυτής της τεχνολογίας, αν και δεν νομίζω να δούμε decent αποτελέσματα πριν τα επόμενα 7-8 χρονια. Πάντως αν κάνει καλή δουλειά αυτό του PS4 τότε είναι must buy για μένα.

                        Καλά το FUS RO DAH τα ισοπέδωσε όλα.

                        Comment


                        • #27
                          Πολύ ενδιαφέρον,αλλά δεν με καίει να πω την αλήθεια.
                          Carpe diem

                          Comment


                          • #28
                            Ακολουθει και η Occulus με νεο prototype.

                            Comment

                            Working...
                            X