Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τομέας "Review"

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Τομέας "Review"

    Σκέφτηκα πως καλό θα ήταν να γίνει ένας τομέας με reviews.
    Προσωπικά, σχεδόν όποιο παιχνίδι τερματίζω, γράφω για αυτό κάποια πράγματα. Είναι το "χόμπυ" μου. Αν είμαι μονάχος μου τότε άσ'το καλύτερα. Αν θέλουν και άλλα μέλη τότε γιατί όχι;

  • #2
    Γενικα εγω ειμαι μεσα, αρεσει και σε μενα να γραφω πραγματα μετα το τελος καθε τιτλου. Ωστοσο -και για να επαναφερω το θεμα- θα ηθελα η συγκεκριμενη λειτουργια να γινεται μεσω μιας κεντρικης σελιδας. Το ζητημα εχει παγωσει εδω και αρκετο καιρο και πιστευω καλο θα ηταν να γινει καποια σχετικη ενημερωση για το ποιες σκεψεις υπαρχουν (ή δεν υπαρχουν).

    Anyway, τομεας reviews μεσα στο forum ειναι πολυ ευκολο να γινει ακομα και αν αρχικα δεν υπαρχει μεγαλη συμμετοχη...παραλληλα μπορουμε να στειλουμε καποια απο τα παλια μας κειμενα προκειμενου να υπαρχει ενακτηριο υλικο.

    Comment


    • #3
      Το να γινει μια εστω και απλη κεντρικη σελιδα ειναι κατι που χει συζητηθει και πλεον μενει το στησιμο / ρυθμιση του vbulletin καθως επιτρεπει κατι τετοιο.

      Μια που θειχτηκε το θεμα, τι πιστευετε, αν γινει ενας τετοιος τομεας θα πρεπει να ειναι ελευθερος ωστε ο καθενας να ανεβαζει το δικο του review/topic ή να δινονται σε mods και να το κανουν αυτοι ωστε να υπαρχει και καποιες ελεγχος κλπ;
      Do a barrel roll!

      Comment


      • #4
        Το πρώτο, γιατί όταν είχα στείλει ένα review μου όταν υπήρχε η κεντρική σελίδα, μετα συγχωρήσεως αλλά μου το πηδήξανε λίγο. Δε χρειάζεται να είναι τόσο επίσημα τα πράγματα, και αν πρέπει να ελέγχονται, ας μη τροποποιούνται.

        Comment


        • #5
          Τέλος πάντων... Ας είναι και με εικόνες και να δείχνουν και το πως είναι πραγματικά το κάθε παιχνίδι που τερματίζει ο καθένας...

          Αν θέλετε σας δανείζω και τα δικά μου reviews από το άλλο forum, για να μην βαριέμαι μετά να το ξαναστρώσω το θέμα του κάθε review...
          sigpic

          Comment


          • #6
            Το πρώτο, γιατί όταν είχα στείλει ένα review μου όταν υπήρχε η κεντρική σελίδα, μετα συγχωρήσεως αλλά μου το πηδήξανε λίγο. Δε χρειάζεται να είναι τόσο επίσημα τα πράγματα, και αν πρέπει να ελέγχονται, ας μη τροποποιούνται.
            Συμφωνώ. Μιλάμε για section μέσα στο forum, όχι για κάτι super οργανωμένο σε κεντρική σελίδα. Ας φτιαχτεί ένα review section στο general discussion ώστε ο καθένας να ανοίγει ένα topic, το ΟΡ να είναι το review και από κάτω οι απαντήσεις (αν υπάρξουν).

            Όταν φτιαχτεί σελίδα, ας τα μεταφέρουμε ολα εκεί και ας κλείσουμε το section.

            Comment


            • #7
              Originally posted by Raphael View Post
              Το πρώτο, γιατί όταν είχα στείλει ένα review μου όταν υπήρχε η κεντρική σελίδα, μετα συγχωρήσεως αλλά μου το πηδήξανε λίγο. Δε χρειάζεται να είναι τόσο επίσημα τα πράγματα, και αν πρέπει να ελέγχονται, ας μη τροποποιούνται.
              Eπειδή αυτός που στο πήδηξε μόλις διάβασε το ποστ σου και απορεί λίγο, μήπως μπορείς να μου εξηγήσεις (στο περίπου) τι είδους αλλαγές έγιναν χωρίς την άδειά σου ή που σε δυσαρέστησαν ή που έβλαψαν την εικόνα και το νόημα του κειμένου σου? Μέχρι πριν πάω φαντάρος είχα δουλέψει όλα τα κείμενα που είχαν ανέβει μέχρι τότε στη σελίδα και δε θυμάμαι κανέναν να είχε εκφράσει δυσαρέσκεια. Όποιος πιστεύει ότι ή εγώ ή κάποιος άλλος διορθωτής υπερέβη τα εσκαμμένα ας το πει εκείνη τη στιγμή, όχι κατόπιν εορτής. Και, επειδή υπεράνω ελέγχου και κριτικής δεν είναι κανείς, και τα τρία δικά μου reviews πέρασαν από διορθώσεις.
              Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

              Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

              Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

              Comment


              • #8
                Δεν εμπλέκει εσένα. Τα όποια παράπονα δεν έγιναν αποκλειστικά "κατ'όπιν εορτής" αλλά εκείνη τη στιγμή. Τέλος, μη κολλάς σε ανούσια πράγματα και μη κρεμιέσαι απο λέξεις, ας συζητήσουμε το θέμα του topic.

                Comment


                • #9
                  Λοιπόν παιδιά... Καλό είναι κάθε διαχειριστής όταν διορθώνει κάτι να το δείχνει στον πραγματικό συγγραφέα για να αποφευχθούν τυχόν παρεξηγήσεις...

                  Υπάρχουν και φορές που κάποιος διαχειριστής να μην ξέρει ΟΛΑ τα παιχνίδια έστω και retro και να κάνει ένα τσούρμο λάθη...
                  sigpic

                  Comment


                  • #10
                    Oi diorthwseis pou ginontai einai perissotero syntaktikes kai grammatikes, den allazoun to keimeno Tannosuke man, enweitai pws ean exei kapoios provlhma apo tis diorthwseis to leei...
                    "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                    But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                    Kindred, this blade and I.
                    "

                    "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                    Greek Gaming Videos
                    Greek Final Fantasy Forum

                    Comment


                    • #11
                      Παντως κι εγω οσο διορθωνα δεν εκανα καμια αλλαγη στα συμφραζομενα... Οι διορθωσεις ηταν καθαρα γραμματικες και συντακτικες.
                      Απο εκει και περα αν ειναι να γινει κατι καλυτερα να το ενσωματωσουμε στην κεντρικη σελιδα και λογικα θα υπαρχει μια αλληλεπιδραση μεταξυ main page και forum.

                      Αν οντως υπαρχει ενδιαφερον απο ατομα να γραφουν παρουσιασεις τοτε να το προχωρησουμε.
                      Με το στρατο να ναι 1 μηνα μακρια παντως προσωπικα αποκλειω την οποια ενασχοληση μου με το θεμα (διορθωσεις κτλ).

                      Comment


                      • #12
                        Θελετε να ανοιχτει εστω δοκιμαστικα ενα section; Εχουμε τιποτα να χασουμε; Τελειως ελευθερο σε προσβαση σαν ενα crash test πριν προχωρησει το θεμα της κεντρικης.
                        Do a barrel roll!

                        Comment


                        • #13
                          Σκεψου και το θεμα των διορθωσεων ποσο ζοριζει ετσι.. Ας πεσουν διαφορες προτασεις που να εξυπηρετουν και τις 2 πλευρες παντως.
                          Αναμενουμε..

                          Comment


                          • #14
                            Κοιτάξτε, την ιδέα μιας κεντρικής σελίδας αυτή τη στιγμή τη χαρακτηρίζω "φιλόδοξη". Πάντα είναι ωραία τέτοια πράγματα, αλλά πρέπει πρώτα να βλέπουμε εάν υπάρχει υπόβαθρο για να στηριχτούν.
                            Θεωρώ λοιπόν πως αν ανοίξει ένας τομέας στο φόρουμ και βλέπουμε συστηματική καταχώρηση κειμένων και το αποτέλεσμα μας ικανοποιεί, θα μπορέσουμε έπειτα να περάσουμε σε κάτι προχωρημένο.
                            Προς το παρόν όμως, προσωπικά δεν θα ήθελα να μπουν στη μέση διορθώσεις κανενός είδους. Αν γίνει κάτι "μεγαλύτερο", τότε οι διορθώσεις ας περιοριστούν μονάχα σε ορθογραφία, σημεία στίξης και τα λοιπά. Ακόμα και τα υφολογικά λάθη ανήκουν στο πολύ προσωπικό ύφος ενός ανθρώπου, το θεωρώ προσβολή προς τη πνευματική ιδιοκτησία του συγγραφέα να διορθώνονται και να μεταλάσσονται.

                            Για να μιλήσουμε πρακτικά, έχω πάνω απο 5 έτοιμα reviews να δημοσιεύσω έως τώρα, και μέχρι το τέλος Οκτωβρίου θα έχω άλλα τόσα καινούργια.
                            "Οραματίζομαι" ένα χώρο στο φόρουμ όπου θα δημοσιεύονται κριτικές απο τα μέλη και θα υπάρχει διαδραστικότητα μεταξύ τους, κριτική στο κείμενο του άλλου, σχολιασμός...

                            Comment


                            • #15
                              Αρα ξεκιναμε πειραματικα με ενα νεο forum section και βλεπουμε;
                              Αυτο ειναι το μονο ευκολο αλλωστε..

                              Comment

                              Working...
                              X