Announcement

Collapse
No announcement yet.

[Review] Braid (2)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • [Review] Braid (2)



    Braid. Ένας τίτλος που υμνήθηκε όσο ελάχιστοι, έφερε στο ευρύ προσκήνιο τις δυνατότητες της Indie σκηνής και έδωσε νέο αίμα στην αέναη συζήτηση περί videogames, τέχνης και των δυνατοτήτων και ορίων του μέσου. Τι είναι όμως στην πραγματικότητα?

    Μιλώντας αυστηρά με gaming όρους, είναι ένα απλό side-scrolling platform όπου τα μόνα μέσα του παίχτη είναι το jump, η μεταφορά κλειδιών και χρήση διακοπτών, και η αλλαγή της ροής του χρόνου. Το παιχνίδι είναι χωρισμένο σε 5 κόσμους και με την ολοκλήρωσή τους ανοίγει ένας έκτος. Σε αυτούς, ο παίχτης πρέπει να συλλέξει κομμάτια παζλ λύνοντας platform γρίφους με μόνα εργαλεία τα παραπάνω. Στην αρχή κάθε κόσμου και στον επίλογο, βρίσκονται κάποια βιβλία που αφηγούνται την ιστορία του παιχνιδιού. Τα γραφικά του παιχνιδιού είναι σχέδια υψηλής αισθητικής - ειδικά τα backgrounds και τα διάφορα εφέ που τα ζωντανεύουν - που δίνουν ένα νοσταλγικό, μελαγχολικό τόνο. Η ποικιλία τους δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλη, αλλά το αποτέλεσμα θα ικανοποιήσει όλους πλην τους πιο απαιτητικούς. Στην ατμόσφαιρα του τίτλου συμβάλλει τα μέγιστα η μουσική. Τα επιλεγμένα κομμάτια δένουν απόλυτα με τα γραφικά και τη λογική του τίτλου, ενώ έχουν επιλεγέι με άξονα και το πώς ακούγονται αντίστροφα, όταν ο παίχτης αλλάζει τη ροή του χρόνου. Ο χειρισμός, τέλος, είναι κάτι παραπάνω από απλούστατος και ο παίχτης μπορεί από την πρώτη στιγμή να αντιληφθεί τη λογική του κάθε κόσμου.



    Αυτή η στείρα παράθεση πληροφοριών δε λέει απολύτως τίποτα για το τι είναι το Braid. Αφ'ενός είναι ένα άκρως επιτυχημένο πείραμα (και άρα η απόδειξη) του πόσο γόνιμος μπορεί να είναι ακόμα και ο πιο απλός και παρωχημένος μηχανισμός gameplay αν συνδυαστεί με μια ευρύτερη λογική. Σε όρους gameplay, είναι μια μελέτη πάνω στην έννοια της ροής του χρόνου - αντικείμενα που (δεν) επηρρεάζονται από το forward / rewind, κίνηση αντίστοιχη με αυτή του παίχτη, επανάληψη μιας κίνησης, τοπική παραμόρφωσή του - και το πώς μπορεί να αξιοποηθεί στο να δημιουργήσει μια κατάσταση που ο παίχτης πρέπει να ξεπεράσει. Οι γρίφοι του παιχνιδιού είναι εξαιρετικής σύλληψης, εντάσσονται αυστηρά στις αρχές λειτουργίας του κάθε κόσμου, και το μόνο παυ απαιτούν είναι καθαρό μυαλό και λογική. είναι γεγονός πως μπορούν να οδηγήσουν σε έκτροπες συμπεριφορές, όπως όλες οι σπαζοκεφαλιές, ή κάποιοι από αυτούς να μην είναι της αρεσκείας του παίχτη, αλλά αυτό μπορεί να ειπωθεί για τα πάντα και περιέχει μεγάλο βαθμό υποκειμενισμού. Δεν υπάρχει trial and error ή διάθεση να ταλαιπωρηθεί ο παίχτης, και μάλιστα είναι πραγματική απόλαυση το να λύνονται τέτοια μικρά κομψοτεχνήματα level design. Αφ'ετέρου, είναι μια σπουδή του πώς το gameplay και μόνο αυτό μπορεί να στηρίξει την έκφραση, εξέλιξη και διατύπωση μιας ιδέας, μιας σκέψης, μιας άποψης ή ενός συναισθήματος. Εσκεμμένα ασαφή, τα βιβλία στην αρχή κάθε κόσμου φαινομενικά αφηγούνται την αναζήτηση του κεντρικού χαρακτήρα Tim για την Πριγκήπισσά του και μια προσπάθεια να διορθώσει τα λάθη του. Έτσι, το Braid γίνεται μια μεταφορά της ζωής και του χρόνου που κυλάει, της αντίληψης που έχουμε για αυτόν και των εννοιών του παρόντος, του παρελθόντος και του μέλλοντος. Ερωτήματα όπως "πώς θα ήταν αν μπορούσα να γυρίσω πίσω στο χρόνο?", "να μεταφέρω κάτι στο χρόνο", "να είμαι σε δύο μέρη ταυτόχρονα", "να αλλάξω αυτό που ήδη έχει συμβεί" βρίσκουν εδώ πολύ πρακτικές εφαρμογές και απαντήσεις, κάτι που δίνει μια τεράστια δυναμική στην αφήγηση. Κινούμενος σε μια γκρίζα ζώνη μεταξύ πραγματικότητας και φαντασίας, παρόντος και μέλλοντος, ο Tim γίνεται ο καθένας από εμάς που έρχεται αντιμέτωπος με τη ζωή του, τις επιλογές του, τις συνέπειές τους και πώς διαφορετικές επιλογές επιφέρουν και διαφορετικα αποτελέσματα. Το Braid, λοιπόν, καταφέρνει να μεταδώσει το νόημα, και όχι απλά το κέλυφος, μιας ιστορίας και ενός φιλοσοφικού ερωτήματος μέσω του απλούστατου gameplay του. Ένα σπανιότατο επιτευγμα που έχει ακόμα μεγαλύτερη σημασία λόγω του χαμηλού προϋπολογισμού και της λιτότητας του παιχνιδιού.



    Θα πρέπει εδώ να γίνει ειδική μνεία σε ένα ακόμα επίπεδο του τίτλου. Η ιστορία του και η εξέλιξή της, άρρηκτα συνδεδεμένη με το gameplay που όπως είδαμε εξηγεί το ένα το άλλο, μπορεί να διαβαστεί με πολλούς και διάφορους τρόπους. Από μια απλή ιστορία αγάπης μέχρι ένα δοκίμιο για τη θλίψη και τις τύψεις, από σκέψεις για την υπερβολική προσκόλληση σε ένα στόχο και το πώς αυτός αλλοτριώνει την προσωπικότητα μέχρι τη διαχρονική πορεία και ουσία των ανθρώπινων σχέσεων, της αγάπης και της απώλειας, της αρχής και του τέλους, όλα αυτά μπορούν να βρεθούν μέσα στα αδρά πλαίσια που περιγράφησαν παραπάνω. Έχουν προκληθεί πολλές και μακροσκελέστατες συζητήσεις και έχουν γραφεί πολλές διαφορετικές ερμηνείες για το σενάριο και το νόημα του τίτλου. Κάποιες πιο εγκεφαλικές, άλλες πιο συναισθηματικές, άλλες βασισμένες στα μυστικά και τα "κλεισίματα του ματιού" του τίτλου και άλλες σε μια φιλοσοφική ερμηνεία του παιχνιδιού. Αυτό στο οποίο συγκλίνουν όλες αυτές οι απόψεις είναι πως το Braid είναι πάνω απ'όλα ένα βιωματικό παιχνίδι, και τα συμπεράσματα που βγαίνουν για την ουσία του είναι πάνω απ'όλα προσωπικά. Ιδίον του κάθε σημαντικού, αυθύπαρκτου και ολοκληρωμένου δημιουργήματος, αν όχι έργου τέχνης, είναι να προκαλεί συζητήσεις, να αντέχει σε διαφορετικές ερμηνείες και να αγγίζει το δέκτη. Το Braid το καταφέρνει αυτό και με το παραπάνω.



    Ξαναγυρνώντας λοιπόν στο αρχικό ερώτημα, τι είναι το Braid? Πρώτον, είναι ένα καλειδοσκόπειο ή ένας άγραφος πίνακας. Ο καθένας μπορεί να δει και να βιώσει αυτό που θέλει, και ίσως και αυτό που δεν περιμένει. Δεύτερον, είναι η υπενθύμιση πως η δημιουρικότητα στο gaming περνά πρωτα από την ορθή χρήση των μηχανισμών - για την ακρίβεια, αν είχε δοθεί λίγη περισσότερη πολυπλοκότητα οι βαθμοί ελευθερίας στο gameplay θα ήταν τόσοι που το τελικό αποτέλεσμα θα ήταν εντελώς απρόβλεπτο, εφάμιλλο ενός Deus Ex. Τρίτον, είναι η απόδειξη πως το gameplay από μόνο του μπορεί να λειτουργήσει σα μέσο έκφρασης, σκέψης και άποψης. Και, τέταρτον, το Braid είναι ένα καταπληκτικό, πανέμορφο και ξεκούραστο παιχνίδι που, ακόμα και αν δε φέρνει κάτι νέο στο θέμα των μηχανισμών, αλλάζει τελείως τη νοοτροπία του παίχτη μέσα και γύρω από το gaming. Είναι απλά ένα ορόσημο.



    10
    Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

    Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

    Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

  • #2
    Νice one Τίτε. Mε βρίσκεις σύμφωνο σε όλα. Βασικά, όπως έχει ειπωθεί επανειλημμένως είναι ό,τι πλησιέστερο σε τέχνη. Τουλάχιστον από ό,τι έχω παίξει εγώ. Μαζί ίσως τοποθετούσα και το Portal αλλά δε θέλω να αλλάξω το θέμα.

    Imo η ουσία του Braid έγκειται στο παρακάτω.

    το Braid είναι πάνω απ'όλα ένα βιωματικό παιχνίδι, και τα συμπεράσματα που βγαίνουν για την ουσία του είναι πάνω απ'όλα προσωπικά. Ιδίον του κάθε σημαντικού, αυθύπαρκτου και ολοκληρωμένου δημιουργήματος, αν όχι έργου τέχνης, είναι να προκαλεί συζητήσεις, να αντέχει σε διαφορετικές ερμηνείες και να αγγίζει το δέκτη.
    «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

    Comment


    • #3
      Θενκ γιου βέρι μουτς! Πιστεύεις όμως ότι το κείμενό μου έπιασε σωστά το παιχνίδι? Πώς σου φάνηκε σα review?
      Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

      Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

      Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

      Comment


      • #4
        Με τα δικά μου κριτήρια ναι. Μου έδωσες να καταλάβω τι εστί Braid ενω παράλληλα ασχοληθηκες και με το φαινόμενο Braid- πράγμα απόλυτα λογικό μιας και έχει περάσει και ένας χρόνος περίπου από την κυκλοφορία του. Μου άρεσε που έκανες τους παραλληλισμούς μετάξύ του μηχανισμού χειρισμού του χρόνου και επιρροής του χρόνου στη ζωή μας αλλα δε στάθηκες μόνο σε αυτό. Imo, στο review σου λες άψογα σχόλια για το game αλλά τα στηρίζεις με σωστές εκφράσεις και ολόσωστη χρήση των ελληνικών- κάτι σπάνιο και από major sites που αρκούνται σε εκφράσεις του στυλ " Η αισθητική του είναι από άλλο πλανήτη, είναι καταπληκτική κοκ"

        Είναι από τα λίγα reviews του game που έχω διαβάσει που πραγματικά αγγίζουν την πεμπτουσία του. Μιας και το Braid είναι πολύ ιδιαίτερο για την gaming scene σαν δημιούργημα απαιτεί και ιδιαίτερη μεταχείριση. Μια μεταχείριση που απέχει από το "Γραφικά, ήχος, gameplay, σύνολο, κλείσαμε το μαγαζί πάμε πάλι από Δευτέρα". Η πιο απλά μπόρεσες να βάλεις σε λέξεις όλα οσα νιώθουμε για το παιχνίδι.( το κανα ταληράκια που λέει και ο Γεωργίου)

        Επίσης είναι πασιφανές πλέον πως ο μεγαλύτερος προβληματισμός, μετά την κυκλοφορια του game είναι αυτό που μου είχε πει κατ' ιδίαν και ο Evans και το είχαμε συζητήσει. " Mετά το Braid τι?"
        «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

        Comment


        • #5
          Θα απαντήσω εγώ: εξαιρετικό. Είπες ότι έπρεπε να πεις και το έκανες με πολύ ωραίο τρόπο, δε νομίζω ότι χρειάζεται να προσθέσεις ή να αλλάξεις κάτι. Το μόνο που δε μου άρεσε είναι η απότομη μετάβαση από τον πολύ μικρό πρόλογο στην ανάλυση των μηχανισμών, μία ανάλυση που μου φάνηκε λίγο "απότομη."

          Θα ήθελα πάντως να γράψεις δύο λόγια για το πώς σου φάνηκε, έξω από τα πλαίσια του review. Αν έχεις όρεξη πες μας τις σκέψεις σου στο topic του Braid.

          Εdit:

          Επίσης είναι πασιφανές πλέον πως ο μεγαλύτερος προβληματισμός, μετά την κυκλοφορια του game είναι αυτό που μου είχε πει κατ' ιδίαν και ο Evans και το είχαμε συζητήσει. " Mετά το Braid τι?"
          Και δεν έχω σταματήσει να το λεώ. Ελπίζω να υπάρξει ένα ακόμα παιχνίδι που θα μου δώσει την απάντηση που ζητώ. Τότε θα λέω "Μετά το Braid, ***."

          Comment


          • #6
            Ιmo πάντα σε αυτή την πρόταση εντάσσεται και το Portal. Εντελώς διαφορετική περίπτωση βέβαια μιας και πιθανότα αφορά και το Half life συμπαν.
            «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

            Comment


            • #7
              Όπως και του Evans, πολύ καλό και το δικό σου review.
              Αν είχα μια ένσταση, θα ήταν αυτή που ανέφερε κι ο Evans παραπάνω, η απότομη αλλαγή «κατεύθυνσης» του κειμένου και η βιαστική περιγραφή σε επίπεδο mechanics. Όχι ότι χρειαζόταν να σταθείς περισσότερο σ’ αυτά, αλλά αυτό που μου έβγαλε η συγκεκριμένη παράγραφος ήταν ότι «τρέχεις γιατί σε κυνηγάνε». Καταλαβαίνω ότι δεν ήθελες να σταθείς στην ανάλυση των mechanics και συμφωνώ μαζί σου. Θα μπορούσες όμως να το παρουσιάσεις, όχι πιο αναλυτικά, αλλά λιγάκι πιο κομψά. Το κείμενο σου είναι πολύ υψηλότερου επιπέδου από εκεί και κάτω.

              Εν συνεχεία, θα σταθώ στις πολύ εύστοχες παρατηρήσεις σχετικά με τον τίτλο, τη καλλιτεχνική χροιά του, τη σημασία του για το medium και την πρωτόγνωρη επιτυχία του στην ανάδειξη του gameplay σαν μέσο έκφρασης. Παρατηρήσεις που είχαμε κάνει και στη συζήτηση περί τέχνης, και γνωρίζεις ότι με βρίσκουν σύμφωνο. Ένα review στο Braid, θεωρώ ότι πρέπει να αρχίζει και να τελειώνει από εκεί. Αυτές οι παρατηρήσεις είναι που αναδεικνύουν την τεράστια σημασία του τίτλου, αυτές που τον διαχωρίζουν από το σύνολο των άλλων τίτλων. Αυτές που τέλος, δικαιολογούν και τον απόλυτο βαθμό.

              Αναφορικά με τη βαθμολογία, μιας και είναι επίκαιρο το θέμα, συμφωνώ απόλυτα με τα δεκάρια και των δυο σας. Ο μοναδικός τίτλος τα τελευταία 10 χρόνια, μετά το πρώτο Halo, που χρήζει δεκαριού, είναι το Braid.
              There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
              Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

              Comment


              • #8
                Κατ'αρχάς σας ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια

                Για το κομμάτι των μηχανισμών, ίσως παρασύρθηκα από το ότι είναι platform, ένα είδος με πολύ συγκεκριμένη δομή και λίγο πολύ γνωστό σε όλους. Στην πραγματικότητα δεν υπάρχουν και τόσα πολλά να πω για τους μηχανισμούς του Βraid, ή οποιουδήποτε άλλου 2D scrolling platform, οπότε δε θέλησα να γίνω βαρετός και τετριμμένος. Απ'ό,τι φαίνεται, γύρισε μπούμερανγκ.

                Όσο για μετά το Braid τι...have faith. Πάντα θα υπάρχει κάτι μη mainstream να μας σώσει ;)
                Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                Comment


                • #9
                  Egw xwris na thelw na thiksw to Braid h aftous pou to goustaran toso trela kai xwris na to exw paiksei, tha symfonisw me Jedah.

                  Exw na kanw merikes erotiseis gia na katalavw ti paizei.

                  Poso kairo exete na peksete games toso kala ?
                  Poso efkola parasyreste apo ta synesthimata sas?
                  Symvenei mono sta games h kai allou?


                  Sigoura exw peksei games pou tha ta xarakthriza fovera, alla den tha empena sto tripaki na ta pw life experience h pinakes zwgrafikhs kai kalidoskopia, sth telikh ftaiei h prosopikothta tou pexth?

                  Kai telos an pragmati eixe kati to theiko afto to game ti akrivos einai afto?
                  Den thelw apanthsh tou typou:
                  To synolo tou gaming experience h poso arikta demeno htan giati afto to kanan kai alla games sto parelthon kai den mou leei tpt.
                  Eixe tpt to pragmatika kainotomo mesa? egw san viewtifull joe to vlepw me kati apo prince of persia mesa.

                  An den mporeite na eksighsete parakalw mhn apanthsete sto post mou kai kyrios den thelw flame aplos prospathw na katanoisw ti paizei.
                  Power to Maximum... Sugar to zero !!!
                  sigpic

                  Comment


                  • #10
                    Maxim you are the man. Δεν μπορούν να σου εξηγήσουν τίποτα από αυτά που ζητάς. Μην περιμένεις. Δεν είναι τυχαίο το ότι όλα τα review του παιχνιδιού μοιάζουν τόσο πολύ και εστιάζουν σε άσχετα με gaming θέματα.
                    Επίσης καλό είναι να μας πούν όλοι αυτοί που θεωρούν το Braid καλό, τι καλύτερο έχει από όσα άλλα puzzle platformers έχουν κυκλοφορήσει. Γιατί όταν κρίνεις κάτι, το κάνεις πάντα με μια βάση, ένα σημείο αναφοράς, τα πάντα είναι σχετικά κ.λ.π. Αν είναι one of a kind τότε επιτρέψτε και σε όσους δεν άρεσε το παιχνίδι να το θεωρούν μούφα, με την ίδια ευκολία που εσείς το θεωρείτε αριστούργημα.

                    Ξέρετε τι μου θυμίζει η εκθείαση του Braid; Κάτι ψευτοκουλτουριάρηδες που εκθειάζουν κάθε βαρετό ή απαράδεκτο δημιούργημα κάθε τυχάρπαστου Μαέβιους Παχατουρίδη, όπου όλος ο κόσμος βλέπει τα βασικά του προβλήματα και αυτοί τα αγνοούν με την δικαιολογία ότι "υπάρχουν βαθύτερα νοήματα". Για γέλια δηλαδή...



                    Το Braid μπορεί να είναι τελικά ένα διασκεδαστικό παιχνίδι, αλλά σίγουρα δεν είναι αριστούργημα του χώρου.
                    Insert Coin

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by Jedah View Post
                      1) Δεν μπορούν να σου εξηγήσουν τίποτα από αυτά που ζητάς. Μην περιμένεις.

                      2) Δεν είναι τυχαίο το ότι όλα τα review του παιχνιδιού μοιάζουν τόσο πολύ και εστιάζουν σε άσχετα με gaming θέματα.

                      3) Επίσης καλό είναι να μας πούν όλοι αυτοί που θεωρούν το Braid καλό, τι καλύτερο έχει από όσα άλλα puzzle platformers έχουν κυκλοφορήσει. Γιατί όταν κρίνεις κάτι, το κάνεις πάντα με μια βάση, ένα σημείο αναφοράς, τα πάντα είναι σχετικά κ.λ.π. Αν είναι one of a kind τότε επιτρέψτε και σε όσους δεν άρεσε το παιχνίδι να το θεωρούν μούφα, με την ίδια ευκολία που εσείς το θεωρείτε αριστούργημα.
                      1) Να προσπαθήσω?

                      " Kai telos an pragmati eixe kati to theiko afto to game ti akrivos einai afto?"

                      Το ότι ένας τόσο απλός μηχανισμός όπως το να πηδάς σε χελωνίτσες και να κάνεις time rewind χρησιμοποιείται με τόσους πολλούς διαφορετικούς τρόπους ΜΕΣΑ στο παιχνίδι. Στους 5 κόσμους του παιχνιδιού υπάρχουν 5 διαφορετικοί και στον τελευταίο το παιχνίδι αντιστρέφει όλη την οπτική σου. Ε, εγώ προσωπικά δεν ξέρω πολλά παιχνίδια που κάτι τόσο απλό και τετριμμένο να το έχουν δουλέψει τόσο πολύ και δίνουν τόσες παραλλαγές του.

                      2) Αυτό πηγαίνει και στο δικό μου review? Πέρα από την πλάκα, θα ήθελα να μου πεις τι στραβό του βρίσκεις, πέρα από το ότι αναφέρεται σε παιχνίδι που δεν εκτιμάς.

                      3) Εγώ σου επιτρέπω ό,τι θες (εδώ σου επιτρέπω να μην έχεις παίξει ακόμα Gothic 3 και να μην έχεις τερματίσει το Bloodlines ), αλλά θα ήθελα πραγματικά να ξέρω με ποιά άλλα puzzle platformers θα μπορούσα να συγκρίνω το Braid από άποψη ποιότητας.

                      Και κάτι άλλο. Το ότι μιλάμε για φιλοσοφικές προεκτάσεις και άλλα τέτοια φαιδρά ή υπαρκτά, δεν οφείλεται στο ότι προσπαθούμε να προβάλλουμε με το ζόρι κάτι τέτοιο στο παιχνίδι. Οφείλεται το ότι το ίδιο το Βraid προσπαθεί να ασχοληθεί με κάτι τέτοιο, με τον τρόπο που εγώ τουλάχιστον περιέγραψα και αντιλαμβάνομαι. Όπως δεν είναι άσχετο το να μιλάμε πχ για το θέμα της επιλογής στο Deus Ex (τόσο σε επίπεδο συνεπειών και gameplay τόσο σε επίπεδο σεναριακής νοοτροπίας και λογικής) από τη στιγμή που το ίδιο το παιχνίδι δηλώνει ευθάρσως ότι έχει αυτό το στόχο, έτσι δεν είναι άσχετο να μιλάμε σε τέτοιο επίπεδο και για το Braid. Κάποιοι μπορεί να το θεωρείτε αυτό άσχετο και εξωγενές, κάποιοι άλλοι το ακριβώς αντίθετο. Προσωπικά, αν έβλεπα πως το παιχνίδι το χρησιμοποιεί όλο αυτό σα γαρνιτούρα, δε θα το λάμβανα καθόλου υπ'όψιν μου πέρα από μια ευχάριστη πινελιά. Αν έβλεπα ότι όντως είναι στόχος του, νιώθω υποχρεωμένος να το συμπεριλάβω. Με άλλα λόγια, όπως το να μιλήσω για την ανθρωπιά του Battlefield είναι τραγελαφικό, έτσι πρέπει να κρίνω και το braid για αυτό που δηλώνει ότι προσπαθεί να πετύχει.
                      Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                      Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                      Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                      Comment


                      • #12
                        Τίτε μου επειδή είσαι θεούλης και σου αξίζει να φοράς εμφάνιση Manowar, επιφυλλάσομαι να σου απαντήσω σε όλες τις ερωτήσεις σου, αναλυτικά. Μια γρήγορη σύνοψη γιατί με πέτυχες σε installation του Forza 3:

                        1) Θεμιτό, αλλά και πάλι δείχνει να χωλαίνει επειδή δεν το συγκρίνεις με κάτι ανάλογο, ένα σημείο αναφοράς. Αυτό που περιγράφεις δεν είναι κάτι πρωτόγνωρο, ούτε συναρπαστικό, οπότε μένω στο ότι πιστεύεις ότι έχει καλή υλοποίηση.

                        2) Το δικό σου έχει την διαφορά ότι προσπαθεί να μιλήσει και για το παιχνίδι αυτό καθεαυτό. Θα μπορούσε όμως να είναι μικρότερο και να κόψει βαθμό και από κανα αρνητικό. Αν δεν βρήκες αρνητικά τότε οι όσοι έχουν βρεί είναι παλιοψεύτες ή ο βαθμός σου είναι λάθος.

                        3) Αυτό είναι σαν να παραδέχεσαι ότι δεν έχεις σημείο αναφοράς. Δεν γίνεται να κρίνεις κάτι αυθαίρετα, βγαλμένο από κάθε είδους σύγκριση και αναφορά. Αν θές να σου προτείνω κάποια Puzzle Platformers ορίστε (με την βοήθεια και του DjSolid γιατί δεν είναι και το αγαπημένο μου είδος):

                        Lost Vikings
                        Flashback
                        BlackThorne
                        Mario vs Donkey Kong
                        Exit 1 & 2
                        Abe's Odyssey/Exodus
                        Insert Coin

                        Comment


                        • #13
                          Άλλο πράγμα τα Oddworld, Out of this World, Blackthrone, Heart of the Alien, Flashback και τα συναφή Prince of Persia clones κι άλλο το Braid. Η λογική είναι πολύ διαφορετική. Από τα προαναφερθέντα, μόνο τα Lost Vikings και το Mario vs Donkey Kong θα έλεγα ότι υπάγονται σ’ αυτό που παραδοσιακά εξέφραζαν τα puzzle/platforms. Πιο κλασικά puzzle/platforms είναι το Klonoa του GBA, τα Wario και κυρίως, το Fantastic Dizzy (όταν έπαιζα Braid μου ήρθε φλασιά από τον συγκεκριμένο τίτλο).

                          Και πάλι όμως, η σύγκριση μεταξύ του Braid και του Fantastic Dizzy πχ, αρχίζει και τελειώνει στο γεγονός ότι αμφότερα είναι puzzle/platform. Η πρόσφορα και η ουσία του Braid, ξεφεύγει από τον απλό ποιοτικό συνδυασμό του platform με το puzzle.
                          There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                          Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                          Comment


                          • #14
                            Δεν είναι Prince of Persia clones γιατί έχουν πιο πολύ βάρος στα Puzzles από ότι τα πρώτα Prince of Persia.
                            Insert Coin

                            Comment


                            • #15
                              Gia na pw kai kati gia to review twra pou epaiksa to paixnidi, pistevw pws o Titus apefthynetai ypervolika se osous to exoun hdh paiksei kai oxi se osous den exoun idea apo afto.
                              Egw proswpika otan to diavasa prin paiksw den katalava Xristo.

                              Proteinw na diavastei kai to review tou Evans, to vriskw poio informative gia kapoion pou den kserei ti tha dei.

                              Genika omws pistevw pws den ginetai na grapseis review giafto to paixnidi xwris na to adikhseis dioti oi mhanismoi tou einai to story tou kai den mporeis na sxoliaseis afton ton tomea xwris spoilers.

                              Afth einai h dikh mou apopsh, stamataw kai egw na asxoloumai giati paraphge to thema.
                              "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                              But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                              Kindred, this blade and I.
                              "

                              "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                              Greek Gaming Videos
                              Greek Final Fantasy Forum

                              Comment

                              Working...
                              X