Announcement

Collapse
No announcement yet.

[Feature] Στερεότυπα και Νόρμες στην Βιομηχανία των Videogames

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    @ΤravisGR: τι θες να πεις με αυτό; γίνε πιο συγκεκριμένος.

    Comment


    • #32
      Originally posted by Ferryman View Post
      @ΤravisGR: τι θες να πεις με αυτό; γίνε πιο συγκεκριμένος.
      Με ποιο από όλα;

      Comment


      • #33
        Originally posted by Somari View Post
        Χρόνια πολλά.

        Comment


        • #34
          με το ότι έκανες bold το κείμενο μου "δεν έχω αντιγράψει ποτέ σε τέτοιο βαθμό" και έγραψες rest my case.

          Ναι το διάβασα το κείμενο σου ολόκληρο, η προσωπική μου άποψη δεν διαφοροποιείται ιδιαίτερα από ότι έγραψαν οι προηγούμενοι (βλ. Titus, Scatman, Loggo, Straier). Αν θα ήθελα να προσθέσω κάτι αυτό είναι ότι κάποια επιχειρήματα που αναφέρεις για να κατακρίνεις την τεχνολογική ανάπτυξη του PS3/360 δεν ισχύουν μιας και υπηρεσίες όπως xbla και psn επιτρέπουν την ανάπτυξη και έκδοση τίτλων με μηδαμινά έξοδα, πράγμα που σημαίνει ότι οι μικρότερες εταιρίες μπορούν άνετα να αναπτύξουν παιχνίδια για τις HD κονσόλες χωρίς να ρισκάρουν τεράστιες επενδύσεις σε μηχανές γραφικών κτλ. Φυσικά και είναι κρίμα που κάποιες ομάδες ανάπτυξης δεν κατάφεραν να επιβιώσουν αλλά πολύ φοβάμαι ότι δεν φτάει το PS3 και το Xbox360 γι αυτό, αν μη τι άλλο ζούμε σε μια εποχή που οι επιλογές συστήματος για μια ομάδα ανάπτυξης είναι πολλές και οι περισσότερες δεν απαιτούν και τόσο μεγάλα ρίσκα (όπως XBLA, PSN, Wii, NDS, PSP, PS2). H Atlus για παράδειγμα δεν μπήκε καν στο κόπο να ασχοληθεί με τις τεχνολογικές απαιτήσεις των 2 HD συστημάτων και πολύ καλά έκανε και μια χαρά κέρδη έχει.

          Επίσης και στις τρεις κονσόλες υπάρχουν αρκετοί casual και hardcore τίτλοι (με το wii να είναι ίσως το πιο unbalanced σε αυτό το τομέα καθώς οι casual τίτλοι είναι πολύ περισσότεροι) ώστε να μην συμφωνώ απόλυτα με την λογική σου περί συσπείρωσης του hardcore gaming κοινού στις HD κονσόλες.

          Comment


          • #35
            Originally posted by Ferryman View Post
            με το ότι έκανες bold το κείμενο μου "δεν έχω αντιγράψει ποτέ σε τέτοιο βαθμό" και έγραψες rest my case.

            Ναι το διάβασα το κείμενο σου ολόκληρο, η προσωπική μου άποψη δεν διαφοροποιείται ιδιαίτερα από ότι έγραψαν οι προηγούμενοι (βλ. Titus, Scatman, Loggo, Straier). Αν θα ήθελα να προσθέσω κάτι αυτό είναι ότι κάποια επιχειρήματα που αναφέρεις για να κατακρίνεις την τεχνολογική ανάπτυξη του PS3/360 δεν ισχύουν μιας και υπηρεσίες όπως xbla και psn επιτρέπουν την ανάπτυξη και έκδοση τίτλων με μηδαμινά έξοδα, πράγμα που σημαίνει ότι οι μικρότερες εταιρίες μπορούν άνετα να αναπτύξουν παιχνίδια για τις HD κονσόλες χωρίς να ρισκάρουν τεράστιες επενδύσεις σε μηχανές γραφικών κτλ. Φυσικά και είναι κρίμα που κάποιες ομάδες ανάπτυξης δεν κατάφεραν να επιβιώσουν αλλά πολύ φοβάμαι ότι δεν φτάει το PS3 και το Xbox360 γι αυτό, αν μη τι άλλο ζούμε σε μια εποχή που οι επιλογές συστήματος για μια ομάδα ανάπτυξης είναι πολλές και οι περισσότερες δεν απαιτούν και τόσο μεγάλα ρίσκα (όπως XBLA, PSN, Wii, NDS, PSP, PS2). H Atlus για παράδειγμα δεν μπήκε καν στο κόπο να ασχοληθεί με τις τεχνολογικές απαιτήσεις των 2 HD συστημάτων και πολύ καλά έκανε και μια χαρά κέρδη έχει.

            Επίσης και στις τρεις κονσόλες υπάρχουν αρκετοί casual και hardcore τίτλοι (με το wii να είναι ίσως το πιο unbalanced σε αυτό το τομέα καθώς οι casual τίτλοι είναι πολύ περισσότεροι) ώστε να μην συμφωνώ απόλυτα με την λογική σου περί συσπείρωσης του hardcore gaming κοινού στις HD κονσόλες.
            Στο ότι απλά έχεις αντιγράψει κείμενα άλλων ενώ εγώ ορισμούς και συμπεράσματα που είναι επιστημονικά τεκμηριωμένα ένω σε αντίθεση με μέσα έχω παραθέσει πηγές. Θα μπορούσα να βάλω και scans από το ανάλογο έντυπο άλλα όποιος έχει το έντυπο του GamePro τεύχους 105 Αυγουστου/Σεπτεμβριού σελίδα 88 του 2004 και κάνει μια συγκρίση με το βιβλίο Ultimate History of Videogames του Steve Kent σελίδα 18 θα καταλάβει τι εννοώ που είναι ακριβης μετάφραση του κειμένου όπως και ότι δεν αναφέρει πουθενά την πηγή όπως και άλλα κειμένα που έχω στην κατοχη από ωραία review που έκανες εκείνη την εποχή long live IGN.

            Όσο για την κριτική αλλά νταλα της κυριακής το γάλα. Αστο ρε Σταμάτη πες καθάρα πως ήθελες να προκαλέσεις να τελειώνουμε, στο κάτω της γραφής δεν θα με πείραζε αν μου έλεγες πως γράφω μαλακίες τεκμηριωμένα πάρα να το γυρίσεις απ έξω με ύπουλο τρόπο περί πνευματικής ιδιοκτήσιας. Κοιτάξε να βρεις να κάνεις κάτι ουσιαστικό γενικά πάρα να προσπαθείς να το παίξεις Phoenix Wright με failed attempts. Δεν με συμπαθείς τέρμα, προσωπικά είμαι αδιάφορος.

            Comment


            • #36
              Originally posted by TravisGr View Post
              Στο ότι απλά έχεις αντιγράψει κείμενα άλλων ενώ εγώ ορισμούς και συμπεράσματα που είναι επιστημονικά τεκμηριωμένα ένω σε αντίθεση με μέσα έχω παραθέσει πηγές. Θα μπορούσα να βάλω και scans από το ανάλογο έντυπο άλλα όποιος έχει το έντυπο του GamePro τεύχους 105 Αυγουστου/Σεπτεμβριού σελίδα 88 του 2004 και κάνει μια συγκρίση με το βιβλίο Ultimate History of Videogames του Steve Kent σελίδα 18 θα καταλάβει τι εννοώ που είναι ακριβης μετάφραση του κειμένου όπως και ότι δεν αναφέρει πουθενά την πηγή όπως και άλλα κειμένα που έχω στην κατοχη από ωραία review που έκανες εκείνη την εποχή long live IGN.

              Όσο για την κριτική αλλά νταλα της κυριακής το γάλα. Αστο ρε Σταμάτη πες καθάρα πως ήθελες να προκαλέσεις να τελειώνουμε, στο κάτω στην γραφής δεν θα με πείραζε αν μου έλεγες πως γράφω μαλακίες τεκμηριωμένα πάρα να το γυρίσεις απ έξω με ύπουλο τρόπο περί πνευματικής ιδιοκτήσιας. Κοιτάξε να βρεις να κάνεις κάτι ουσιαστικό γενικά πάρα να προσπαθείς να το παίξεις Phoenix Wright με failed attempts. Δεν με συμπαθείς τέρμα, προσωπικά είμαι αδιάφορος.
              Το παρόν άρθρο που ήταν μετάφραση από το Ultimate History of Videogames δεν τo έγραφα εγώ. Ναι έχω χρησιμοποιήσει πληροφορίες από reviews του IGN (και από πολλά ακόμα sites) για να γράψω reviews αλλά ποτέ δεν αντέγραφα αυτούσια ολόκληρα κείμενα.

              Το αν σε συμπαθώ ή όχι δεν έχει καμμία σχέση έχει με ότι έγραψα. Δε νομίζω να σου έκανα προσωπική επίθεση με κάποιο τρόπο ούτε και να έγραψα κάτι χωρίς να το στηρίξω με επιχειρήματα και συν τις άλλοις τα posts μου αφορούσαν καθαρά το ότι έγραψες (ή αντεγραψες στη προκειμένη) και όχι εσένα τον ίδιο και δεν έχω κανένα σκοπό να πάρω μέρος σε οποιουδήποτε είδους διαπροσωπική διαμάχη από το πουθενά.

              Comment


              • #37
                Παρεμπιπτόντως βρίσκω το επίμαχο κείμενο απίστευτα κακογραμμένο (ή κακομεταφρασμένο).
                υποδεέστερο άγχος = inferiority anxiety WHAT?
                Η λέξη στερεότυπα αναφέρεται στις αντιλήψεις που έχουμε ως αποτέλεσμα προκαταλήψεων απέναντι σε άτομα, ομάδες και ιδέες.
                Ο όρος στερεοτυπική απειλή αναφέρεται στην ύπαρξη αρνητικού στερεότυπου για μία ομάδα.
                Προσέξτε τον ορισμό του στερεότυπου ως αντίληψη.
                Η ύπαρξη στερεοτύπων σημαίνει πως οτιδήποτε κάνει κάποιος ή οποιαδήποτε από τα χαρακτηριστικά κάποιου φαίνεται πως ταιριάζουν με τη στερεοτυπική αντίληψη που έχει μία κοινωνία στο σύνολό της για την ομάδα του ατόμου αυτού, κάνει το στερεότυπο πιο αληθοφανή ως χαρακτηριστικό της προσωπικότητας του ατόμου τόσο στα μάτια των άλλων, όσο και στα δικά του μάτια.
                Προσέξτε τη χρήση της λέξης στερεότυπο στη δεύτερη εμφάνισή της στην πρόταση. Η αντίληψη γίνεται αληθοφανής πλέον...
                Originally posted by Squall Leonhart
                I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                Originally posted by 丹野
                Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                Originally posted by Ryu_gr
                υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                Comment


                • #38
                  Ρε παλικαρι δεν εχεις τιποτα αλλο να κανεις απο το να τσακωνεσαι στο νετ και να προσπαθεις να το παιζεις ξερολας ;
                  Δηλαδη ολοι ειναι παντα λαθος και εσυ σωστος. Εδω βλεπω απο αυτα που παρεθεσαν τα παιδια εχεις αντιγραψει μεχρι και την εισαγωγη!!! τι χρησιμοποιηση πηγων μας λες εσυ αυτο που εχεις κανει ειναι να παρεις αυτουσια κειμενα αλλων.


                  Υ.Γ.Νταξει δεν παιζεσαι με τιποτα εσυ το παιζεις μαγκας με αυτα που γραφουν αλλοι
                  εκατσα και εβαλα στο google ολοκληρες ι παραγραφους σου απο το ποστ σε αλλο θρεντ για το τειχος του Βερολινου και μου βγαζει κατι λινκ για ριζοσπαστη κτλ που εχουν μεσα αυτουσια αυτα που εχεις ποσταρει.

                  Comment


                  • #39
                    Καλά ακόμα να κλειδωθεί αυτό το θέμα;Άντε παίξτε τίποτα ρε.
                    Carpe diem

                    Comment


                    • #40
                      Στο ότι απλά έχεις αντιγράψει κείμενα άλλων ενώ εγώ ορισμούς και συμπεράσματα που είναι επιστημονικά τεκμηριωμένα ένω σε αντίθεση με μέσα έχω παραθέσει πηγές. Θα μπορούσα να βάλω και scans από το ανάλογο έντυπο άλλα όποιος έχει το έντυπο του GamePro τεύχους 105 Αυγουστου/Σεπτεμβριού σελίδα 88 του 2004 και κάνει μια συγκρίση με το βιβλίο Ultimate History of Videogames του Steve Kent σελίδα 18 θα καταλάβει τι εννοώ που είναι ακριβης μετάφραση του κειμένου όπως και ότι δεν αναφέρει πουθενά την πηγή όπως και άλλα κειμένα που έχω στην κατοχη από ωραία review που έκανες εκείνη την εποχή long live IGN.


                      Υπάρχουν και άλλα παραδείγματα για παγαποντιές στο GamePro;

                      Comment


                      • #41
                        GamePro is dead. Χωνέψτε το

                        Το θέμα είναι ότι κάποιος, όταν δεν έχει κάτι να πει αλλάζει θέμα και μεταφέρει τις ανιπαραθέσεις σε προσωπικό επίπεδο και σε άσχετα γεγονότα που έχουν συμβεί στο παρελθόν.

                        Comment


                        • #42
                          Originally posted by Ferryman View Post
                          GamePro is dead. Χωνέψτε το

                          Το θέμα είναι ότι κάποιος, όταν δεν έχει κάτι να πει αλλάζει θέμα και μεταφέρει τις ανιπαραθέσεις σε προσωπικό επίπεδο και σε άσχετα γεγονότα που έχουν συμβεί στο παρελθόν.

                          Συμφωνω απολυτα. Αυτο που λεει ο Ferryman ειναι παγια τακτικη ανθρωπων οι οποιοι νομιζουν οτι συνθετουν πληρες κειμενο αντιγραφοντας πηγες και νομιζουν οτι αυτο αποτελει και πνευματικο τους τεκνο, ενω στην ουσια αποτελει ενα απλο puzzle αποψεων με τις οποιες απλως τυχαινει να συμφωνουν. Οταν ομως βγαινει καποιος και κατακρινει αυτο το φαινομενο, παρουσιαζοντας μαλιστα και τα πηγαια ευρηματα, τοτε ξεσηκώνονται και προσπαθουν να υπερασπισουν τον "κοπο" τους μειονοντας τον συνομιλητή τους. Και ειναι πραγματικα λυπηρο.

                          Εαν στο κειμενο υπηρχε σαφης καταδειξη πηγων (συμφωνα με τον ταδε...) και στο τελος υπηρχε η προταση "Αυτα τα παραθετω ως ενα συνολο αποψεων", τοτε δεν θα υπηρχε κανενα προβλημα.

                          Και επειδη το βλεπω απο τωρα το βελος να ερχεται, θα πω οτι στα προσωπικα μου κειμενα - αφιερωματα που κανω, διαβαζω και παραθετω ιστορικως αποδεδειγμενα γεγονοτα, συνθετοντας ετσι ενα αρθρο που να σχετιζεται με το αντικειμενο που αφορα. Οι προσωπικες μου αποψεις αντιθετα υπαρχουν στο (νεκρο ειναι η αληθεια αυτον τον καιρο) blog μου, οπου εκει οντως παραθετω την προσωπικη μου αποψη.

                          Και σε τελικη αναλυση, ποιος ο λογος να παραθετεις ενα κειμενο για να το δουν οι υπολοιποι οταν δεν δεχεσαι την κριτικη; Αν δεν αντεχει καποιος κριτικη, καλυτερα να το γραψει και να το κρεμασει στον τοιχο να το βλεπει και να χαιρεται...
                          :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

                          Comment


                          • #43
                            Originally posted by DjSolid View Post
                            Και σε τελικη αναλυση, ποιος ο λογος να παραθετεις ενα κειμενο για να το δουν οι υπολοιποι οταν δεν δεχεσαι την κριτικη; Αν δεν αντεχει καποιος κριτικη, καλυτερα να το γραψει και να το κρεμασει στον τοιχο να το βλεπει και να χαιρεται...

                            Touche...:phil:
                            Originally posted by Raf
                            Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                            Comment


                            • #44
                              Ότι λέω παρα τέταρτο μου τα λέτε ακριβώς...
                              Insert Coin

                              Comment


                              • #45
                                Einai thema swstou timing, kapoia pragmata prepei na legontai thn swsth stimh, dhladh akrivws

                                Fail? apla hthela na pw kai egw thn xazomara mou
                                "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                                But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                                Kindred, this blade and I.
                                "

                                "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                                Greek Gaming Videos
                                Greek Final Fantasy Forum

                                Comment

                                Working...
                                X