Announcement

Collapse
No announcement yet.

[Feature] Στερεότυπα και Νόρμες στην Βιομηχανία των Videogames

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Μπήκε και το Β μέρος που μπορεί να απαντήσει σε ερωτήματα που άφησε το πρώτο και έπεται συνέχεια....

    Comment


    • #17
      Αρχή Γ μέρους
      Καθιέρωση Στερεοτύπων και Αποτελέσματα στην GamingΚοινότητα

      Μέτα από αρκετά χρόνια επιβολής των στερεοτυπών στις ομάδες καταναλωτών δημιουργούνται φαινόμενα μεταξύ αυτών, αφού έρχονται σε άμεση κοινωνικοποίηση με κοινό ενδιαφέρον για βιντεοπαιχνίδια, που παρατηρούμε στις σύγχρονες κοινωνίες. Στην πλειοψηφία τους τα στερεότυπα είναι αρνητικής φύσης αφού συνήθως προβάλουν τον διαχωρισμό μεταξύ των ομάδων εξυψώνοντας τις ικανότητες της μιας ενάντια στην άλλη. Ικανότητες που στοχεύουν ανάλογα με την κατηγορία του παιχνιδιού που θέλουν να πουλήσουν όλες οι εταιρίες που κατασκευάζουν βίντεο παιχνίδια.

      Νομοτέλεια λοιπόν στην κοινωνική συμπεριφορά είναι όπου υπάρχει διαχωρισμός ανάμεσα σε ομάδες ανθρώπων δημιουργεί σύγκριση με θέμα την ανάδειξη της ανώτερης κλάσης ομάδας
      , χωρίς όμως να υφίστανται αντικειμενικά κριτήρια για τον διαχωρισμό μιας και η διαφοροποίηση γίνεται βάσει στερεότυπων. Αποτέλεσμα αυτής της κατάστασης είναι η σύγκρουση και ο κοινωνικός ρατσισμός σε όποια μορφή και κατηγορία ομάδας αναφέρετε.

      Σε αυτή την γενιά κονσόλων την βιώνουμε πιο πολύ από ποτέ με την δημιουργία δύο μεγάλων κατηγοριών στην gamingκοινότητα. Αυτές είναι οι «casual» gamersκαι οι επονομαζόμενοι «hardcore». Στο να δώσω ορισμό για τις δύο αυτές ομάδες είναι πολύ δύσκολο μιας και είναι ακόμα προς μελέτη τα γενικά χαρακτηριστικά τους όπως και ότι είναι βασισμένα σε στερεότυπα, οπότε χάνουν την αντικειμενικότητα τους. Απλά θα χρησιμοποιήσω ένα βασικό γνώρισμα ότι οι «casuals» είναι παίχτες που προτιμούν απλά παιχνίδια με απλούς κανόνες και από την άλλη οι «hardcore» προτιμούν προκλητικά παιχνίδια με πολύπλοκους κανόνες μιας και είναι και πιο έμπειρη ομάδα και ασχολείται περισσότερο καιρό με την βιομηχανία.

      Πρέπει να κατανοήσουμε ότι βασικό χαρακτηριστικό και των δύο ομάδων είναι το κοινό ενδιαφέρον τους για τα βίντεο παιχνίδια όπως και άλλες ομάδες gamersπου είναι μικρότερες σε μέγεθος και κατηγορίας οπότε είναι άτοπο να τις βάλω στην επιχειρηματολογία μου μιας και η βιομηχανία κινείτε βάση της πλειοψηφίας των άλλων ομάδων. Σε καμία περίπτωση όμως δεν θεωρούνται λιγότερο gamersαπό τις μεγαλύτερες ομάδες.

      Οι εταιρίες σε αυτή την γενιά με την δημιουργία καινούργιων κατηγοριών παιχτών όπως οι «casuals» αιφνιδιάστηκαν μιας και δεν την θεωρούσαν μεγάλη αγορά άσχετα αν υπήρχε από πάντα. Με την κυκλοφορία του Wiiπου είχε ως βάσει να απευθυνθεί σε μια νέα αγορά κατάφερε να φέρει στην επιφάνεια την δύναμη που έχει ο «casual» παίχτης στην βιομηχανία, δηλαδή δεν την δημιούργησε άλλα προ υπήρχε εξ αρχής, επίσης δεν περίμεναν να είναι τόσο μεγάλη η απήχηση ώστε να δημιουργηθούν μέσω αυτής της αγοράς εν δυνάμει καινούργιοι παίχτες. Κάτι που τώρα δεν έχουμε τα στοιχεία να το στηρίξουμε πάρα μόνο στο τέλος αυτής της γενιάς θα μπορούμε να πούμε για το αν έφερε το Wiiκαινούργιο αίμα από καταναλωτές, δηλαδή «nongamers».

      Παιχνίδια όπως το WiiSportsκαι WiiFitπου είναι στην λογική του «casual» παίχτη έχουν κάνει φοβερή επιτυχία αλλά δεν τα έχουν αγοράσει μόνο αυτοί, αλλά και πολλοί «hardcore» άσχετα με το πόσο τα χρησιμοποιούν σε σχέση με την πρώτη ομάδα. Πάντα όμως υπήρχαν παιχνίδια της λογικής του «casual» και στις προηγούμενες γενιές κονσόλων όπως ήταν το EyeToyτης Sony αλλά δεν ήταν τόσο διαδεδομένο.
      Σε αυτό το σημείο αρχίζει η σκληρή κριτική μεταξύ των δύο ομάδων διότι από μειοψηφία οι «casual» παίχτες έγιναν μια τεράστια αγορά που ξεπερνούν αυτή των «hardcore», αν βέβαια πάρουμε ως δεδομένο την αριθμητική βάση 48,6% του Wii που έχει χαρακτηριστεί σαν «casual» σύστημα και ξεπερνάει τον ανταγωνισμό με 28,5 της κονσόλας της Microsoftκαι 22,9 της Sony.

      Η αλήθεια βέβαια δεν βρίσκεται στην παραπάνω στατιστική μιας και δεν είναι σωστή η γενίκευση σαν «
      casual» σύστημα το Wiiόπως και «hardcore» για τις άλλες δύο κονσόλες Xbox 360 και PlayStation 3. Υπάρχουν και κάτοχοι με δύο οι περισσότερες κονσόλες όπως και κάτοχοι που δεν πήραν τα HDμηχανήματα αποκλειστικά για χρήση με παιχνίδια μιας και προσφέρουν και multimedia υπηρεσίες.
      Ο διαχωρισμός έγινε καθαρά για να μπορούν οι εταιρίες που παρασκευάζουν videogamesνα συσπειρώσουν τις ομάδες που έχουν διαχωρίσει οι ίδιοι σε «casual» και «hardcore» στα 3 συστήματα για να διευκολυνθούν οι παραγωγές τους και να βγάλουν τα υπερκέρδη από το κάθε σύστημα βάσει του επιχειρηματικού μοντέλου που έχουν διαλέξει οι κατασκευαστές των κονσόλων.

      Η διαμάχη που έχει ξεσπάσει ανάμεσα στους
      gamersείναι μεγάλη. Το χειρότερο όμως δεν είναι διαμάχη μεταξύ των δύο μεγάλων ομάδων στην βιομηχανία αλλά μεταξύ των «hardcore». Υπάρχει εμφύλιος μεταξύ των, «προοδευτικών» και των «συντηρητικών», «hardcore» gamers. Προσοχή εδώ αναφέρω για πρώτη φορά την προσωπική μου άποψη και τις παρατηρήσεις μου πάνω στο θέμα.

      Η «συντηρητική» ομάδα νιώθει να απειλείτε από την καινούργια νόρμα και φοβάται πως θα αλλάξει γενικώς προς την πλευρά της πλειοψηφικής ομάδας των «casual» παιχτών και θα αρχίζουν να βγαίνουν παιχνίδια που θα απευθύνονται μόνο σε αυτούς. Με αποτέλεσμα να χάσουν το χόμπι τους ή απλά να μην βγαίνουν παιχνίδια που τους αρέσουν πλέον.

      Η «προοδευτική» ομάδα από την άλλη είναι δεκτική να δοκιμάσει κάτι καινούργιο, όχι πως σημαίνει ταυτόχρονα πως συμφωνούν να αλλάξει το όλο θέμα της βιομηχανίας σε αυτή την κατεύθυνση αλλά συμφωνούν στην ισορροπημένη «δίαιτα» για όλους τους παίχτες «casual» και «hardcore» χωρίς βέβαια να φοβούνται την αλλαγή αν αυτή γίνει.
      Το αστείο της υποθέσεις είναι πως η αγορά των «casual» παιχτών δεν έχει δυνατή εκπροσώπηση ούτε στον ειδικό τύπο(περιοδικά,websites) αλλά ούτε κάποια φωνή σε διαδεδομένα μέσα κοινωνικοποίησης των gamersόπως είναι τα εξειδικευμένα fora για βιντεοπαιχνίδια για να ακουστούν οι απόψεις τους για τα παιχνίδια που παίζουν, ούτε ξέρουμε για το πώς θα εξελιχθούν αργότερα και αν θα γίνουν «hardcore» ενσωματώνοντας τους σε αυτή την ομάδα. Οπότε ο φόβος και το μίσος ενάντια σε αυτούς είναι αβάσιμος όπως και η διαμάχη για το μέλλον της βιομηχανίας.
      Πάντα βέβαια οι διαχωρισμοί ακόμα και των παραπάνω ομάδων γίνεται σε στερεότυπα οπότε είναι αποτέλεσμα προκατάληψης χάνοντας το ορισμό της νομοτέλειας ή του γενικευμένου κανόνα.

      Αυτό που μένει στο τέλος είναι η κοινή αγάπη για το
      gamingαπό όλες τις ομάδες. Το να περιοριζόμαστε σε στερεότυπα και κατηγοριοποιούμε τους εαυτούς μας για χάρη εταιριών χάνουμε κατά την διάρκεια αυτών το άσκοπων τσακωμών ευκαιρίες ώστε να απολαύσουμε νέες εμπειρίες στο gaming. Καλύτερα λοιπόν μοιραστούμε τις εμπειρίες από τα αγαπημένα μας παιχνίδια με ανθρώπους που ίσως δεν τα γνωρίζουν και να δοκιμάζουμε και εμείς τα δικά τους με σεβασμό πάντα στους ανθρώπους που τα κατασκευάζουν και μην γινόμαστε έρμαια στους μεσάζοντες που μας διαχωρίζουν για τα κέρδη τους.

      Τέλος editorial
      Happy Gaming
      ΆγγελοςΖωχιός.
      Πηγές :
      www.VGChartz.com
      www.psychologein.sciblogs.net
      www.Wikipedia.org
      www.gamasutra.com
      3 και τελευταίο μέρος συγγνώμη που το έσπασα αλλά δεν χώραγε στο πρώτο πόστ. Ειχε όριο 3000 λεξέων.

      Καλή ανάγνωση.

      Comment


      • #18
        Χωρίς διάθεση να σε προσβάλω ή να γίνω κακός, το άρθρό σου TravisGr είναι ίσως το χειρότερο που έχω μπει στον κόπο να διαβάσω (με βλέπω να ξανατρώω κράξιμο από τον Ryu_gr). Αποτυγχάνει σε όλους τους τομείς - σύνταξη, δομή και περιεχόμενο. Προσπάθησες να γράψεις κάτι "δοκιμιακού" τύπου και κατέληξες με ένα τεράστιο κείμενο, ασαφές, ασύνδετο και απελπιστικά αραιό όσον αφορά το περιεχόμενο.
        Ειλικρινά δεν ξέρω ακόμη αν κατάλαβα τι ήθελες να πεις. Από ότι κατάλαβα θεωρείς πως η κατηγοριοποίηση των παιχτών είναι δουλειά των εταιρειών ώστε να μπορούν να έχουν σίγουρα κέρδη με δοκιμασμένες συνταγές για κάθε κατηγορία. Έχω πέσει μέσα;
        Originally posted by Squall Leonhart
        I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
        Originally posted by 丹野
        Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
        Originally posted by Ryu_gr
        υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

        Comment


        • #19
          Originally posted by straier View Post
          Χωρίς διάθεση να σε προσβάλω ή να γίνω κακός, το άρθρό σου TravisGr είναι ίσως το χειρότερο που έχω μπει στον κόπο να διαβάσω (με βλέπω να ξανατρώω κράξιμο από τον Ryu_gr). Αποτυγχάνει σε όλους τους τομείς - σύνταξη, δομή και περιεχόμενο. Προσπάθησες να γράψεις κάτι "δοκιμιακού" τύπου και κατέληξες με ένα τεράστιο κείμενο, ασαφές, ασύνδετο και απελπιστικά αραιό όσον αφορά το περιεχόμενο.
          Ειλικρινά δεν ξέρω ακόμη αν κατάλαβα τι ήθελες να πεις. Από ότι κατάλαβα θεωρείς πως η κατηγοριοποίηση των παιχτών είναι δουλειά των εταιρειών ώστε να μπορούν να έχουν σίγουρα κέρδη με δοκιμασμένες συνταγές για κάθε κατηγορία. Έχω πέσει μέσα;
          Κοίτα καταλαβαίνω πως ειρωνεύεσαι, αλλά και πάλι δεν με ενοχλεί αν έχεις διάθεση να το διαβάσεις και να βγάλεις κάποια συμπεράσματα μπορω να κάνω συζήτηση πολύ ευχαρίστως.

          Τώρα για την δομή προσπάθησα όσο μπορούσα να είναι απλό για να είναι ευανάγνωστο και από ανθρώπους που δεν έχουν ιδέα για τη βιομηχανια,το κακό πήρε σε έκταση μπορεί να κουράσε κάπου τον εξειδευμένο, τη συνταξή ναι σίγουρα υπάρχουν πολύ καλύτερα άρθρα απο το δίκο μου, περιεχόμενο όμως είναι θέμα κατανοήσης που όταν ο άλλος δεν έχει την ορεξή να τη κάνει και το διαβάσει βγάζει εύκολα συμπεράσματα σαν το δικό σου.

          Το ότι οι εταιρίες δημιουργουν στερεότυπα μέσω της προπαγάνδας στους gamers ισχύει όπως το λες αλλά δεν λέω μόνο αυτο. Αναλύω πολλά περισσότερα πράγματα που αν είχες την διάθεση θα έκανες την σύνδεση των γεγονότων στα οποιά αναφέρομαι.

          Δυσκόλο αυτο που ζητάω να δεις το κομμάτι χώρις προκατάληψη;

          Comment


          • #20
            Δεν ειρωνεύεται.

            Comment


            • #21
              Καλο θα ηταν να μεταφερθει το ποστ με το Γ μερος κατω απο το πρωτο ποστ για να ειναι ειναι πιο ευκολο στην αναγνωση και να μην χρειαζεται να κανουμε browse

              Comment


              • #22
                Ακιρα συγνώμη αλλά όσες φορές και να προσπάθησα να το διαβάσω το κείμενό σου,το άφησα στη μέση.
                Κατά τ'άλλα συμφωνώ 1000% με Τομάρι.Παίξτε κάνα παιχνίδι καλύτερα.
                Carpe diem

                Comment


                • #23
                  Πραγματικά το κείμενο έχει διαφορετική μορφή εκεί που θα παρουσιαστεί. Στο συγκεκριμένο forum δυστυχώς δεν μπορώ να το διαμορφώσω έτσι όπως θα ήθελα ώστε να είναι καλαίσθητο.

                  Αν μπορούν να κάνουν κάτι οι mod ας το κάνουν αλλιώς ας το σβήσουν μιας και δεν προσφέρει κάτι σε αυτή την κοινότητα.

                  Comment


                  • #24
                    Originally posted by TravisGr View Post
                    Το κείμενο του Κ.Αγοραστού το είχα διαβάσει όταν έψαχνα για πηγές πως μπορώ να εξηγήσω με περισσότερο επιστημονικό τρόπο το στερεότυπο,όπως έκανες και εσύ από ότι φαίνεται. Δεν είναι δική μου η εξήγηση είναι κοινή όπως θα διαβάσεις και στην πηγή που σου έδωσα στο Wikipedia. Που είναι ακριβώς ο ορισμός που γράφει και ο Κ. Αγοραστός. Τα υπόλοιπα στο δεύτερο μέρος που θα βάλω τα συμπεράσματα και θα κατανοήσετε, θέλω να πιστεύω.
                    Ξέχασες να αναφέρεις ότι έχεις αντιγράψει σχεδόν ολόκληρο το κείμενο λέξη προς λέξη, αλλάζοντας τα παραδείγματα που υπάρχουν και προσθέτοντας μικρές διευκρινήσεις. Αυτό δε λέγεται "ψάχνω για πηγές" αυτό λέγεται κλοπή πνευματικής ιδιοκτησίας. Θα μπορούσες τουλάχιστον να γράψεις κάτι του τύπου "όπως αναφέρει ο Κ. Αγοραστός στο άρθρο του..." πριν φυσικά εμφανιστεί ο Scatman για να κάνει γνωστό κάτι τέτοιο. Το επιχείρημα σου για τη Wikipedia, ότι η εξήγηση είναι κοινή, δε στέκει, καθώς μόνο ο ορισμός είναι κοινός, κοινώς δηλαδή μόνο δύο σειρές του άρθρου, πολύ λιγότερος όγκος κειμένου από όσο αντέγραψες.

                    Comment


                    • #25
                      Originally posted by Ferryman
                      Ξέχασες να αναφέρεις ότι έχεις αντιγράψει σχεδόν ολόκληρο το κείμενο λέξη προς λέξη, αλλάζοντας τα παραδείγματα που υπάρχουν και προσθέτοντας μικρές διευκρινήσεις. Αυτό δε λέγεται "ψάχνω για πηγές" αυτό λέγεται κλοπή πνευματικής ιδιοκτησίας. Θα μπορούσες τουλάχιστον να γράψεις κάτι του τύπου "όπως αναφέρει ο Κ. Αγοραστός στο άρθρο του..." πριν φυσικά εμφανιστεί ο Scatman για να κάνει γνωστό κάτι τέτοιο. Το επιχείρημα σου για τη Wikipedia, ότι η εξήγηση είναι κοινή, δε στέκει, καθώς μόνο ο ορισμός είναι κοινός, κοινώς δηλαδή μόνο δύο σειρές του άρθρου, πολύ λιγότερος όγκος κειμένου από όσο αντέγραψες.
                      Καλά ότι πεις ferryman από πότε ένα επιστημονικός ορισμός θεωρείτε ότι είναι πνευματική ιδιοκτησία κάποιου. Από πότε θεωρείτε κλοπή η αναφορά στο κάθε τι που έχει καθιερωθεί από τη επιστημονική κοινότητα;

                      Δηλαδή αν έκανα ελεύθερη μετάφραση δεν θα θεωρούνταν κλοπή; Το αστείο είναι πως όταν το ανέφερε ο scatman το κείμενο ήταν στο Α μέρος και οι πηγές είχαν ήδη μπει αφού είχε ήδη τελειώσει το κείμενο στο Γ.

                      Αλλά κλασσικά όταν δεν γουστάρουμε κάτι η μας κάθετε στο λαιμό ψάχνουμε οτιδήποτε για να το μειώσουμε. Έγραψα ένα κείμενο με 3150 λέξεις και προσπαθείς να δημιουργήσεις εντυπώσεις περί κλοπή ιδιοκτησίας από την στιγμή που έχουν μπει και οι πήγες στα οποία αναφέρομαι.

                      Λοιπόν όταν με κατηγορήσεις ξανά για κάτι τέτοιο πήγαινε να μηνύσεις και τις υπόλοιπες εκδόσεις που "αντιγράφουν" επιστημονικούς ορισμούς όπως και τον Κ. Αγοραστό που έχει "αντιγράψει" τον ορισμό από το Wikipedia.

                      Πραγματικά "pathetic" για να μην το γυρίσω σε προσωπικό το θέμα σε δημοσιευμένο έντυπο τι πραγματική κλοπή είχε γίνει πνευματικής ιδιοκτησίας που εργαζόσουν και συμμετείχες σε αυτό.

                      Comment


                      • #26
                        O Ferryman νομίζω εξηγήθηκε καθαρά.Δε μιλάει για αντιγραφή ορισμών,μιλάει για αντιγρα΄φη ολόκληρων παραγράφων που υπόκεινται στην εργασία του κ Αγοραστού,αυτό είναι κλοπή πνευματικής ιδιοκτησίας.

                        Δηλαδή αν εγώ γράψω κάπου ότι "η αντίσταση ενός κυκλώματος είναι το πηλίκο της εφαρμοζόμενης τάσης ως προς την ένταση του ρεύματος που διαρρέει το κύκλωμα" και εσύ το αντιγράψεις,ΠΡΟΦΑΝΩΣ και δεν εχεις κλέψει την πνευματική μου ιδιοκτησία, γιατί μιλάμε για τον ορισμό όπως κατεγράφη από τους επιστήμονες. Αν όμως έχω κάνει μια εργασία στα ηλεκτρικά κυκλώματα και αρχίσεις να αντιγράφεις ΟΛΟΚΛΗΡΕΣ πραγράφους από την εργασία μου,που έχω σκεφτεί εγώ σαν πρωτότυπο κείμενο ε τότε άντε φύγε,είναι δικό μου,mine,my precious.Θες και παράδειγμα πρωτότυπου κειμένου του Αγοραστού που ανήκει στην πνευματική ιδιοκτησία του ανθρώπου και αντέγραψες;Πάρε:

                        Originally posted by TravisGr View Post


                        Τα στερεότυπα παίζουν σημαντικό ρόλο στην ζωή μας και επηρεάζουν σε σημαντικό βαθμό τον τρόπο με τον οποίο αντιλαμβανόμαστε τον κόσμο και τους συνανθρώπους μας. Μέσα από αυτό το άρθρο θα προσπαθήσω να δείξω τα αρνητικά αποτελέσματα που έχει στερεοτυπική συμπεριφορά και ο διαχωρισμός απέναντι τους gamers ,αλλά και να εξηγήσω τον τρόπο με τον οποίο τα στερεότυπα τείνουν να επιβεβαιώνονται από την gaming ομάδα που βρίσκεται υπό «στερεοτυπική απειλή». [...]

                        Η ύπαρξη στερεοτυπών σημαίνει πως οπωσδήποτε ότι κάνει κάποιος ή οποιαδήποτε από τα χαρακτηριστικά κάποιου φαίνεται πως ταιριάζουν με την στερεότυπη αντίληψη που έχει μια κοινωνία στο σύνολο της για την ομάδα του ατόμου αυτού, κάνει το στερεότυπο πιο αληθοφανή ως χαρακτηριστικό της προσωπικότητας του ατόμου τόσο στα μάτια των άλλων, όσο και στα δικά του μάτια.


                        Originally posted by Αγοραστός View Post


                        Τα στερεότυπα παίζουν σίγουρα έναν μεγάλο ρόλο στην ζωή μας, μιας και επηρεάζουν σε σημαντικό βαθμό τον τρόπο με τον οποίο αντιλαμβανόμαστε τον κόσμο και τους συνανθρώπους μας. Μέσα από αυτό το post θα προσπαθήσω να δείξω τα αρνητικά αποτελέσματα που έχει η στερεοτυπική συμπεριφορά απέναντι στις μειονότητες, αλλά και να εξηγήσω τον τρόπο με τον οποίο τα στερεότυπα τείνουν να επιβεβαιώνονται από την ομάδα που βρίσκεται υπό “στερεοτυπική απειλή”. [...]
                        Η ύπαρξη στερεοτύπων σημαίνει πως οτιδήποτε κάνει κάποιος ή οποιαδήποτε από τα χαρακτηριστικά κάποιου φαίνεται πως ταιριάζουν με τη στερεοτυπική αντίληψη που έχει μία κοινωνία στο σύνολό της για την ομάδα του ατόμου αυτού, κάνει το στερεότυπο πιο αληθοφανή ως χαρακτηριστικό της προσωπικότητας του ατόμου τόσο στα μάτια των άλλων, όσο και στα δικά του μάτια.
                        Originally posted by Raf
                        Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                        Comment


                        • #27
                          Όπως είπα προηγουμένως, ο ορισμός ήταν ΜΟΝΟ δύο προτάσεις... Όλο το υπόλοιπο κείμενο είχε αντιγραφεί στο μεγαλύτερο μέρος του λέξη-προς-λέξη. Δε μιλάμε δηλαδή για έναν επιστημονικό ορισμό αλλά για ένα κείμενο με δικό του ύφος, δομή, σύνταξη, επιχειρηματολογία και λεξιλόγιο που αντέγραψες πλήρως.

                          Ως αποτέλεσμα το υπόλοιπο κείμενο να μην έχει καμμία σχέση με τις πρώτες παραγράφους σε όλους αυτούς τους τομείς, ούτε καν το ίδιο νόημα.

                          Δεν μπορείς να το γυρίσεις σε προσωπικό θέμα όσο και να θες γιατί πολύ απλά ότι γινόταν μέσα στο περιοδικό δεν ήταν δική μου επιλογή αλλά της διέυθυνσης και προσωπικά μιλώντας δεν έχω αντιγράψει ποτέ κείμενο σε τέτοιο βαθμό. Η χρήση "πηγών" δεν είναι κατακριτέα προφανώς όταν φυσικά τις αξιοποιείς για να συντάξεις ένα ΔΙΚΟ σου κείμενο, με τη δική σου αντίληψη και έκφραση, χρησιμοποιώντας κάποιες γνώσεις που σου παρέχουν άλλα κείμενα.

                          Comment


                          • #28
                            Walter Lippmann και το έργο του Public Opinion που διαβάζω αυτή την στιγμή λέει ακριβώς τα ίδια πράγματα στην μετάφραση τώρα αν θεωρείς αυτό κλοπή οκ, πάντως το κείμενο με τα στρεοτυπά αναφέρομαι καθαρά στους ορισμούς δεν αντέγραψα καμια εργασία ή μελέτη του Κ.Αγοραστού

                            Comment


                            • #29
                              Originally posted by Ferryman View Post
                              Δεν μπορείς να το γυρίσεις σε προσωπικό θέμα όσο και να θες γιατί πολύ απλά ότι γινόταν μέσα στο περιοδικό δεν ήταν δική μου επιλογή αλλά της διέυθυνσης και προσωπικά μιλώντας δεν έχω αντιγράψει ποτέ κείμενο σε τέτοιο βαθμό.
                              rest my case. Δηλαδή άμα πάρεις επιστημονικά συμπεράσματα που είναι τεκμηριωμένα και συντάξεις ένα κείμενο όπως το δικό μου είναι αντιγραφή; Τι άλλο θα ακούσω.

                              Πραγματικά για το κείμενο έχεις να πεις τίποτα γιατί μόνο την αναφορά μου στους ορισμούς που έχει "αντιγράψει" ο Κ.Αγοραστος και με την σειρά μου "αντέγραψα" εγώ καλύπτουν μόνο το 1/6 του κειμένου τα άλλα είναι και αυτά αντιγραφή.....

                              Αλλά προφανώς δεν μπήκες στο κόπο να διαβάσεις αλλά στο να δημιουργήσεις εντυπώσεις περί κλοπής πνευματικής ιδιοκτησίας, που παρεμπίπτοντος εγώ έχω παραθέσει και πήγες.


                              Τέλος editorial
                              Happy Gaming
                              ΆγγελοςΖωχιός.
                              Πηγές :
                              www.VGChartz.com
                              www.psychologein.sciblogs.net
                              www.Wikipedia.org
                              www.gamasutra.com

                              Comment


                              • #30
                                Originally posted by Raf
                                Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                                Comment

                                Working...
                                X