Announcement

Collapse
No announcement yet.

Πρόταση αγοράς PC

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Τελικά μάλλον καταλήγω στην r9 280 που την βρίσκω τώρα στα 200 ευρώ. Με έχει βάλει σε σκέψεις και αυτή https://gamer-land.net/index.php?rou...roduct_id=3467 αλλά μάλλον θα κρατηθώ μιάς και φοβάμαι και το τροφοδοτικό καθώς ζητάει 750αρι και εγώ έχω το 600αρι coolermaster silent pro.
    Ίσως το κοιτάξω και να κλοκάρω λίγο τον i5 750 και θέλω να πιστεύω θα είμαι οκ για καμιά διετία ακόμα

    Comment


    • κοιτα για 285 καλυτερα, εχει ακομα χαμηλοτερη καταναλωση http://www.ebw.gr/el/product/1330359...pation-Edition

      Comment


      • Αν το λες επειδή ανέφερα το τροφοδοτικό η 280 600αρι ζητάει έτσι κι αλλιώς. Φοβάμαι και την μνήμη εντωμεταξύ γιατί τα κονσολοπορτ έχουν μπόλικη από αυτή στη κανονική τους version και ίσως φανεί χρήσιμη στην πορεία.

        Comment


        • για να μαξαρεις ενα κονσολοπορτ στα 1080p60fps δεν παιζει ρολο μονο η μνημη, ειδικα αμα θελεις ambient occlusion super sampling και λοιπα καλουδια, εκει χρειαζεσαι την ωμη δυναμη μιας 290 που δεν ειναι πλεον και τοσο ανταγωνιστικη, (τους πηρε η nvidia με τον maxwell και τους σηκωσε), ειδικα στην αμερικη οι τιμες εχουνε κατρακυλησει στις 290 και 290X, κανε μια βολτα απο newegg.

          Με 1.5gb vram ειμαι προσωπικα και δεν εχω παρατηρησει κανενα προβλημα σε οτι εχω παιξει ως τωρα, οκ το titanfall θελει 3gb+ για το "insane" texture detail αλλα μεσα στον χαμο της μαχης ποιος χαζευει τους τοιχους ?

          ο tonga στην 285 ειναι αρκετα πιο προσφατος και αποδοτικοτερος απο τον tahiti στις 7950 / 280, δεν αξιζει να δινεις λεφτα σε αρχαιολογιες.

          Comment


          • Originally posted by crpl_shepherd View Post
            για να μαξαρεις ενα κονσολοπορτ στα 1080p60fps δεν παιζει ρολο μονο η μνημη, ειδικα αμα θελεις ambient occlusion super sampling και λοιπα καλουδια, εκει χρειαζεσαι την ωμη δυναμη μιας 290 που δεν ειναι πλεον και τοσο ανταγωνιστικη, (τους πηρε η nvidia με τον maxwell και τους σηκωσε), ειδικα στην αμερικη οι τιμες εχουνε κατρακυλησει στις 290 και 290X, κανε μια βολτα απο newegg.

            Με 1.5gb vram ειμαι προσωπικα και δεν εχω παρατηρησει κανενα προβλημα σε οτι εχω παιξει ως τωρα, οκ το titanfall θελει 3gb+ για το "insane" texture detail αλλα μεσα στον χαμο της μαχης ποιος χαζευει τους τοιχους ?

            ο tonga στην 285 ειναι αρκετα πιο προσφατος και αποδοτικοτερος απο τον tahiti στις 7950 / 280, δεν αξιζει να δινεις λεφτα σε αρχαιολογιες.
            Δεν καίγομαι να μαξάρω κάτι, απλά να τρέχουν τα πάντα παραπάνω από αξιοπρεπώς. Δεν ξέρω αν η 970 είναι τόσο πάνω από από την 290 αλλά η 970 αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα παίζει σε εξωφρενικές τιμές.
            Σαφώς και με "προβληματίζει" ότι είναι παλιά κάρτα αλλά έχω την εντύπωση ότι τα λεφτά της θα τα βγάλει.

            Comment


            • Απλά με την 970 έχεις περισσότερο value for money και σιγουριά για το μέλλον, για να μη μιλήσω για το efficiency, το GeForce Experience και τη γενικότερη ποιότητα που εγγυάται η Nvidia. Εγώ θα έλεγα να περιμένεις κανά μήνα ακόμα, ή και να παραγγείλεις από εξωτερικό (ή αν βολέψει, να σου κατεβάσει μία κάρτα κάποιος). Από την άλλη, αν δεν τη χαρείς τώρα την κάρτα, αλλά σε κανά χρόνο, πάρε κάτι φτηνό για αρχή και μετά επενδύεις στην κάρτα που θα σου βγάλει την επόμενη τετραετία.

              Comment


              • Από το εξωτερικό δεν μπορώ και δεν με συμφέρει να αγοράσω για άλλους λόγους. Η 970 αυτή τη στιγμή έχει διπλάσια τιμή από αυτή που συζητάω ενώ είναι αρκετά υψηλότερη και από την 290.
                Η διαφορά με την ti που είναι η φτηνή λύση είναι ούτε 50 ευρώ και η διαφορά τους φαίνεται χαοτική. Είναι και τέτοια η φάση που βρίσκομαι κιόλας που σε 2-3 χρόνια δεν ξέρω καν που θα βρίσκομαι και τι θα κάνω οπότε πιο πολύ το βλέπω όσο την ευχαριστηθώ τώρα την κάρτα. Όχι ότι θα με χαλούσε να έχω κάτι που να ξέρω ότι θα αντέξει και παραπάνω αλλά οκ ποιος ζει και ποιος πειθαίνει μέχρι τότε, μπορεί να έχει έρθει και η ανάπτυξη και το χρήμα να ρέει πιο εύκολα από ότι τώρα
                Όπως το κόβω εγώ χωρίς όμως να είμαι και ο πλέον ειδικός η 280 αυτή τη στιγμή είναι η πιο φτηνή "τούμπανη" κάρτα και έχει μπροστά της καμιά διετία που να κινείται τουλάχιστον στα όρια του high. Αν κάποιος έχει "διαφωνία" σε αυτό τότε θα αρχίσω να μπαίνω σε σκέψεις

                Comment


                • Και εγω πιστευω οτι πρεπει να πας σε 970 αν αγοραζεις τωρα.

                  Comment


                  • Με τιμές Αμερικής και γω το ίδιο θα του πρότεινα, αλλά στην Ελλάδα είναι ανεξήγητα ακριβή.

                    Comment


                    • το evil within θελει 4gb vram, καταλαβαινεις οτι ΔΕΝ εχει νοημα να κολλας στην μνημη ! παιχνιδια σαν το get even που προκειται να βγουνε μεσα στα επομενα 2 χρονια θα τα παιζεις high 720p 30fps και αν, ειτε εχεις 285 ειτε 280 ειτε 290X, αυτο σου το υπογραφω



                      παρε καρτα να ευχαριστηθεις το ΣΗΜΕΡΑ, η 285 εχει καλυτερες επιδοσεις καιει λιγοτερο και ειναι πιο κρυα απο την 280, τι δεν καταλαβαινεις ?

                      Comment


                      • Δεν είπα ότι κολλάω στη μνήμη, απλά το έθεσα σαν παράμετρο αν και δεν καταλαβαίνω πως αυτό που λες για το evil within αναιρεί τους όποιους "προβληματισμούς" μου (τα εισαγωγικά δεν είναι τυχαία). Κατά τα άλλα αν έβρισκα κάποιον άλλο ουσιαστικό λόγο να έδινα κάτι παραπάνω για να πάω σε 285 τότε δεν θα με απασχολούσε ιδιαίτερα η μνήμη.
                        Γενικά νομίζω ότι συμφωνούμε έστω και από σπόντα απλά εγώ δίνω λίγο παραπάνω βάση στην οικονομία και για αυτό κλίνω προς 280, δεν ισχυρίζομαι ότι είναι καλύτερη από την 285 απλά από τη στιγμή που για το σήμερα με καλύπτει και η 280 δεν βλέπω το λόγο να δώσω τα 50 ευρώ παραπάνω.

                        Comment


                        • Originally posted by crpl_shepherd View Post
                          το evil within θελει 4gb vram
                          παπαρια 4gb vram, αυτό ειναι μύθος
                          Star Citizen videos Star Citizen gallery

                          Comment


                          • Originally posted by crpl_shepherd View Post
                            το evil within θελει 4gb vram, καταλαβαινεις οτι ΔΕΝ εχει νοημα να κολλας στην μνημη ! παιχνιδια σαν το get even που προκειται να βγουνε μεσα στα επομενα 2 χρονια θα τα παιζεις high 720p 30fps και αν, ειτε εχεις 285 ειτε 280 ειτε 290X, αυτο σου το υπογραφω



                            παρε καρτα να ευχαριστηθεις το ΣΗΜΕΡΑ, η 285 εχει καλυτερες επιδοσεις καιει λιγοτερο και ειναι πιο κρυα απο την 280, τι δεν καταλαβαινεις ?
                            Τι εννοείς με αυτό; Με την 970 δηλαδή που έχω, θα έχω πρόβλημα θεωρείς στο μέλλον, λόγω μνήμης;

                            Comment


                            • Originally posted by Evans View Post
                              Τι εννοείς με αυτό; Με την 970 δηλαδή που έχω, θα έχω πρόβλημα θεωρείς στο μέλλον, λόγω μνήμης;
                              οχι γιατι το το λες αυτο;
                              Star Citizen videos Star Citizen gallery

                              Comment


                              • log γιατι βαριεμαι να τα γραφω 2 φορες

                                [8:47:53 μ.μ.] SoF{GR}@work: i 970 kanei 350 sto e-shop
                                [8:47:56 μ.μ.] SoF{GR}@work: evga ACX ekdosi
                                [8:48:00 μ.μ.] SoF{GR}@work: exo meres na do times
                                [8:48:04 μ.μ.] SoF{GR}@work: alla toso ekane prin 10 meres
                                [8:48:16 μ.μ.] Dongerino the Grand Disconnector: an breis sta 300
                                [8:48:22 μ.μ.] Dongerino the Grand Disconnector: einai tamam
                                [8:48:23 μ.μ.] SoF{GR}@work: autos theli 200
                                [8:48:29 μ.μ.] SoF{GR}@work: kai exi i5 750
                                [8:48:30 μ.μ.] SoF{GR}@work: aklokaristo
                                [8:48:33 μ.μ.] SoF{GR}@work: console peasant ine
                                [8:48:36 μ.μ.] SoF{GR}@work: pou arxise to pc gaming apo sponta
                                [8:48:43 μ.μ.] SoF{GR}@work: to thema ine
                                [8:48:44 μ.μ.] Dongerino the Grand Disconnector: an einai console peasant
                                [8:48:47 μ.μ.] SoF{GR}@work: oti protimaei 280
                                [8:48:48 μ.μ.] Dongerino the Grand Disconnector: ti ton noiazei
                                [8:48:48 μ.μ.] Dongerino the Grand Disconnector: xD
                                [8:48:49 μ.μ.] SoF{GR}@work: apo 285
                                [8:48:50 μ.μ.] SoF{GR}@work: :S
                                [8:48:55 μ.μ.] SoF{GR}@work: epidi leei den ftanoun 2gb mnimis
                                [8:49:02 μ.μ.] Dongerino the Grand Disconnector: well
                                [8:49:03 μ.μ.] SoF{GR}@work: ti provata iparxoune leos
                                [8:49:11 μ.μ.] Dongerino the Grand Disconnector: texnientws se merika games pes tou
                                [8:49:16 μ.μ.] SoF{GR}@work: theli 20fps sto metro 3
                                [8:49:17 μ.μ.] Dongerino the Grand Disconnector: de ftanoun oute ta 3
                                [8:49:19 μ.μ.] SoF{GR}@work: me high textures
                                [8:49:20 μ.μ.] Dongerino the Grand Disconnector: trololololol
                                [8:49:32 μ.μ.] SoF{GR}@work: ta idia skata tha trexoun
                                [8:49:33 μ.μ.] SoF{GR}@work: kai 285
                                [8:49:34 μ.μ.] SoF{GR}@work: kai 280
                                [8:49:39 μ.μ.] Dongerino the Grand Disconnector: an einai dynaton evil within
                                [8:49:45 μ.μ.] Dongerino the Grand Disconnector: na 8elei 4gb vram
                                [8:49:51 μ.μ.] Dongerino the Grand Disconnector: akoma de mporw na to xwnepsw
                                [8:50:20 μ.μ.] Dongerino the Grand Disconnector: 8ymamai tis palies kales ep[oxes
                                [8:50:28 μ.μ.] Dongerino the Grand Disconnector: pou h S3 tote
                                [8:50:34 μ.μ.] Dongerino the Grand Disconnector: ebgale to S3TC
                                [8:50:48 μ.μ.] Dongerino the Grand Disconnector: to prwto sobaro algori8mo texture compression
                                [8:50:56 μ.μ.] Dongerino the Grand Disconnector: kai oloi ton antegrapsan
                                [8:51:01 μ.μ.] Dongerino the Grand Disconnector: amd nvidia
                                [8:51:11 μ.μ.] Dongerino the Grand Disconnector: kai blepes sobara backgrounds kai models
                                [8:51:22 μ.μ.] Dongerino the Grand Disconnector: se 16 mb kartes leme twra
                                [8:51:30 μ.μ.] Dongerino the Grand Disconnector: kai oi alloi
                                [8:51:41 μ.μ.] Dongerino the Grand Disconnector: lene wow doom 4 engine
                                [8:51:51 μ.μ.] Dongerino the Grand Disconnector: ola asympiesta kouklitses
                                [8:51:54 μ.μ.] Dongerino the Grand Disconnector: gamame
                                [8:51:55 μ.μ.] Dongerino the Grand Disconnector: lol
                                [8:52:08 μ.μ.] Dongerino the Grand Disconnector: me 0 diafora sto optiko apotelesma
                                [8:52:27 μ.μ.] Dongerino the Grand Disconnector: otan phra thn n7950
                                [8:52:41 μ.μ.] Dongerino the Grand Disconnector: lew giati oi malakes tios kanan 3 gb
                                [8:52:47 μ.μ.] Dongerino the Grand Disconnector: axreiasta mexri 1080p
                                [8:52:51 μ.μ.] Dongerino the Grand Disconnector: oh boy
                                [8:52:55 μ.μ.] Dongerino the Grand Disconnector: was i wrong
                                [8:53:04 μ.μ.] Dongerino the Grand Disconnector: h malakia phge synefo meta
                                [8:53:57 μ.μ.] Dongerino the Grand Disconnector: na deis pou 8a kanoun kai alles malakies me asympiesta textures
                                [8:54:09 μ.μ.] Dongerino the Grand Disconnector: kai kala gia na poulhsoun kartes me 8 gb
                                [8:54:34 μ.μ.] Dongerino the Grand Disconnector: exei ginei lh agora les kai th kateu8ynoun oi vram manufacturets kai oxi oi chipset
                                [8:54:36 μ.μ.] Dongerino the Grand Disconnector: wierd
                                [8:55:14 μ.μ.] Dongerino the Grand Disconnector: tespa q1 2015 bgainoun kai oi nees ati
                                [8:55:21 μ.μ.] Dongerino the Grand Disconnector: asxhmh epoxh gia agores
                                [9:00:00 μ.μ.] SoF{GR}@work: gia q1
                                [9:00:02 μ.μ.] SoF{GR}@work: tha perimeno ki ego
                                [9:00:11 μ.μ.] SoF{GR}@work: thelo na paikso kai BF hardline
                                [9:00:17 μ.μ.] SoF{GR}@work: min to pane gia q2 fovamai

                                192 η 280 στο skroutz.gr 223 η 285 στο bestprice, το καλυτερο vfm θα ητανε μια μεταχειρισμενη 290 στα 250 παντως ..... ( εκει αν εχει μονη 12V rail το τροφοδοτικο στα 40A τουλαχιστον τοτε θα εισαι κομπλε )

                                Comment

                                Working...
                                X