Announcement

Collapse
No announcement yet.

Linux: Everything we need to know

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Εγώ βέβαια δεν συμφωνώ ιδιαίτερα με το "plug and play" των linux καθώς ούτε ο εκτυπωτής μου δουλεύει ούτε το TV-Turner μου αλλά ούτε η κάρτα γραφικών σε ένα PC.

    Αυτός είναι και ένας βασικός λόγος που δεν χρησιμοποιώ linux πλέον. Γενικά μπορεί να υπάρχουν πολλά ισοδύναμα προγράμματα σε linux αλλά ορισμένα δεν είναι και τόσο καλά. Επίσης τα αντίστοιχα προγράμματα που χρησιμοποιώ για τις δουλιές μου, αν και υπάρχουν και σε linux, είναι εξαιρετικά δύσχρηστα.

    Βέβαια το ότι δεν υπάρχουν virus κτλ σε αυτά ίσως είναι λίγο απάτη καθώς στην κοινότητα του ubuntu υπάρχουν firewall προγράμματα.

    Γενικά θα πρότεινα μόνο ubuntu και μόνο αν είστε σίγουροι οτι δουλεύουν οι συσκεύες σας και δεν χρειάζεστε κάποια συγκεκριμένα προγράμματα που υπάρχουν μόνο σε windows.
    https://www.emulator-zone.com
    I am an iteration closer to my desired solution!
    The World Ends With You

    I will wipe out the Belmonts from the face of earth!
    Castlevania Lords of Shadow

    I am Wowser, King of the Woopa Twoopa and ruler of the Shroom Kingdom
    Hyperdimension Neptunia

    Comment


    • #32
      Originally posted by straier View Post
      Αυτό ξαναπέστο. Νομίζω μερικά άτομα που βάζουν λίνουξ το κάνουν για να μπορούν να πειράζουν τις ρυθμίσεις σε κάτι που δουλεύει άψογα, χωρίς ιδιαίτερο λόγο...
      Και αυτά τα άτομα είναι που στην τελική χαλάνε το σύστημά τους και μετά παραπονιούνται πως δεν λειτουργεί άλλο...
      Σίγουρα έχουν drivers απλά δεν τους βλέπεις.
      Ναι σωστά. Έπρεπε να πω καλύτερα πως δεν χρειάζεται να μπεις στην διαδικασία εγκατάστασης / επανεκκίνησης κτλ που ίσχυε στα Windows. (τουλάχιστον μέχρι την ΧΡ έκδοση που ασχολήθηκα)

      Ο φορητός μου φοράει openSuSE 11.3 με KDE 4.4.4

      Εγώ βέβαια δεν συμφωνώ ιδιαίτερα με το "plug and play" των linux καθώς ούτε ο εκτυπωτής μου δουλεύει ούτε το TV-Turner μου αλλά ούτε η κάρτα γραφικών σε ένα PC.
      Τι να σου πω, ίσως έπεσες σε περίπτωση. Εγώ προσωπικά γενικά ως τώρα δεν είχα κάποιο πρόβλημα να συνδέσω κάτι και να μην λειτουργήσει. Όπως είπα και πριν ακόμη και σε απίθανα πράγματα όπως το κινητό μου που για XP χρειαζόμουν όχι μόνο drivers αλλά και ειδικό πρόγραμμα στο Linux λειτούργησε απευθείας.

      Επίσης τα αντίστοιχα προγράμματα που χρησιμοποιώ για τις δουλιές μου, αν και υπάρχουν και σε linux, είναι εξαιρετικά δύσχρηστα.
      Εντάξει, όπως και με τις κονσόλες ο καθένας επιλέγει ανάλογα με το software του γούστου του, έτσι και εδώ θα έλεγα. Απλώς πιστεύω πως για τις καθημερινές ανάγκες και χρήση για internet, επεξεργασία κειμένου, αναπαραγωγή μουσικής και βίντεου υπάρχουν προγράμματα τα οποία καλύπτουν τις ανάγκες με το παραπάνω.
      Από περιέργεια, σε τι ακριβώς προγράμματα αναφέρεσαι;

      Βέβαια το ότι δεν υπάρχουν virus κτλ σε αυτά ίσως είναι λίγο απάτη καθώς στην κοινότητα του ubuntu υπάρχουν firewall προγράμματα.
      Ιοί υπάρχουν και για unix. Απλώς μετριούνται στο ένα χέρι (άντε το πολύ στα δύο) και δεν υπάρχει διακίνηση στο δίκτυο όπως για τα windows συστήματα. Επίσης η όλη φιλοσοφία της διαφοροποίησης του λογαριασμού του χρήση με αυτής του root δίνει ελάχιστη πρόσβαση στο σύστημα σε κάποιον θεωρητικό ιό. Firewall φυσικά και υπάρχει αλλά λειτουργεί ανεπαίσθητα στο background. Δεν πετάγεται τρεις και λίγο μια ερώτηση για το τι πρέπει να κάνει. Η ουσία όμως δεν είναι αν υπάρχουν ιοί ή όχι ή αν γίνεται χρήση firewall αλλά το λαμβάνει ο χρήστης. Για windows πρέπει πάντα να έχεις ενημερωμένο antivirus, να ελέγχεις αρχεία, να προσέχεις. Είσαι γενικά πάντα στο στόχαστρο και σε μια συνεχή άμυνα. Σε ένα linux σύστημα έχεις λιγότερες τέτοιες έννοιες. Ακόμη και να κατεβεί κάποιος ιός στο σύστημα σου, μια και είναι σχεδιασμένος να τρέχει σε windows δεν πρόκειται να σου κάνει κάτι.


      Ubuntu είχα δοκιμάσει ένα διάστημα. Είναι ένα αρκετά καλό distro και έχει καλή και συνεχή υποστήριξη. Απλώς το gnome το βρίσκω αρκετά απλό χωρίς κάποιες δυνατότητες και επιλογές που έχω συνηθίσει στο KDE. Οπότε ως φαν αυτού, ήταν σχεδόν μονόδρομος το openSuSE
      Sundays are made for sleeping in. Sundays are made for walking around in baggy clothes, watching movies, nursing headaches and hanging out with your friends at the café. Sundays are NOT made for going to the worst neighborhood in town to find a kid who might be able to give you the information necessary to infiltrate a powerful cult that plans to take over the known universe. That's what Mondays are for.
      ---------------------
      animEΛ_ΛΑΣ

      Comment


      • #33
        Τι να σου πω, ίσως έπεσες σε περίπτωση. Εγώ προσωπικά γενικά ως τώρα δεν είχα κάποιο πρόβλημα να συνδέσω κάτι και να μην λειτουργήσει. Όπως είπα και πριν ακόμη και σε απίθανα πράγματα όπως το κινητό μου που για XP χρειαζόμουν όχι μόνο drivers αλλά και ειδικό πρόγραμμα στο Linux λειτούργησε απευθείας.
        Εννοείται ότι έχω έπεσα σε περίπτωση καθώς και ο εκτυπωτής μου και η κάρτα γραφικών (αυτή του eee 1101ha) είναι από τις ελάχιστες που δεν υποστηρίζονται από τα linux. Ένα άλλο κακό είναι ότι στο ένα laptop μου τα hotkeys δουλεύουν ενώ στο eee όχι, με αποτέλεσμα στα linux να μην μπορώ να αλλάξω τη φωτεινότητα της οθόνης πράγμα απαρέδεκτο σε netbook.

        Απλώς πιστεύω πως για τις καθημερινές ανάγκες και χρήση για internet, επεξεργασία κειμένου, αναπαραγωγή μουσικής και βίντεου υπάρχουν προγράμματα τα οποία καλύπτουν τις ανάγκες με το παραπάνω.
        Από περιέργεια, σε τι ακριβώς προγράμματα αναφέρεσαι;
        Βασικά μιλάω για compilers και editors για προγραμματισμό software. Για windows υπάρχουν ακόμη και freeware προγράμματα που μπορείς να κάνεις compile και να τρέξεις το πρόγραμμα με δύο κλικ. Τα αντίστοιχα για linux δουλεύουν μόνο με γραμμή εντολών !!! (Έλεος γραμμή εντολών στο 2010 ενώ στα windows τα κάνεις με δύο κλικ.) Επίσης, ακριβώς λόγο του ότι τα errors/warnings βγαίνουν σε γραμμή εντολών δεν έχεις καλο έλεγχο, δεν προλαβαίνεις καν να τα διαβάσεις!

        Επίσης έχω πρόβλημα με τη συγγραφή κειμένου. Επειδή γράφω κείμενα μόνο με μαθηματικούς τύπους και κυρίως σε latex (προηγμένο πρόγραμμα συγγραφής επιστημονικών κειμένων που είναι σαν γλώσσα προγραμματισμού με πολλές δυνατότητες). Στα windows έχω το mathtype που με δύο κλικ γράφω ότι θέλω και το κάνω export αμέσως είτε σε office είτε σε latex. Ατυχώς δεν υπάρχει κανένα πρόγραμμα σε linux που να κάνει κάτι τέτοιο (το έχω ψάξει πολύ καλά).

        Τέλος το latex στα linux έχει πρόβλημα με το Ελληνικό encoding και είναι πρακτικά δύσκολο να λυθεί καθώς θέλει επέμβαση σε αρχεία, πράγματα δύσκολα και ίσως και να μη γίνονται σε όλες τις διανομές. Κοινώς δεν μπορούσα να γράψω κείμενο στα ελληνικά.

        Όλα τα παραπάνω προγράμματα δουλεύουν σε wine αλλά δεν συνεργάζονται καλά (αργούν να ανοίξουν, δεν υποστηρίζουν Ελληνικά κτλ).

        Δεν πετάγεται τρεις και λίγο μια ερώτηση για το τι πρέπει να κάνει. Η ουσία όμως δεν είναι αν υπάρχουν ιοί ή όχι ή αν γίνεται χρήση firewall αλλά το λαμβάνει ο χρήστης. Για windows πρέπει πάντα να έχεις ενημερωμένο antivirus, να ελέγχεις αρχεία, να προσέχεις. Είσαι γενικά πάντα στο στόχαστρο και σε μια συνεχή άμυνα. Σε ένα linux σύστημα έχεις λιγότερες τέτοιες έννοιες. Ακόμη και να κατεβεί κάποιος ιός στο σύστημα σου, μια και είναι σχεδιασμένος να τρέχει σε windows δεν πρόκειται να σου κάνει κάτι.
        Τα virus/spyware κτλ είναι τεράστιο πρόβλημα (όση ώρα γράφω αυτό το κείμενο το antivirus έχει μετρήσει δύο επιθέσεις από spyware). Βέβαια αν έχει ένα καλό firewall και προσέχεις τι κατεβάζεις και από που λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα.

        Αλλά και virus για windows να κατεβάσεις στα linux είναι σίγουρο ότι, λόγο wine, δεν μπορεί να κάνει ζημία;

        Ubuntu είχα δοκιμάσει ένα διάστημα. Είναι ένα αρκετά καλό distro και έχει καλή και συνεχή υποστήριξη. Απλώς το gnome το βρίσκω αρκετά απλό χωρίς κάποιες δυνατότητες και επιλογές που έχω συνηθίσει στο KDE. Οπότε ως φαν αυτού, ήταν σχεδόν μονόδρομος το openSuSE
        Ακριβώς λόγο της συνεχούς υποστήριζης τα προτείνω. Μάλιστα στις 10 του μήνα θα βγει καινούργια έκδοση την οποία σίγουρα θα δοκιμάσω. Από τη στιγμή που σου αρέσει το KDE ίσως θα μπορούσες να δοκιμάσεις τα Kubuntu. Tα openSUSE το είχα δοκιμάσει στο PS3. Ήταν η μοναδική διανομή που δούλευε 100% σε αυτό.Κρίμα που στα νέα firmware updates αφαίρεσε η Σόνυ τη linux υποστήριξη.
        https://www.emulator-zone.com
        I am an iteration closer to my desired solution!
        The World Ends With You

        I will wipe out the Belmonts from the face of earth!
        Castlevania Lords of Shadow

        I am Wowser, King of the Woopa Twoopa and ruler of the Shroom Kingdom
        Hyperdimension Neptunia

        Comment


        • #34
          Καταλαβαίνω, οπότε στην περίπτωσή σου είναι καλύτερα οι win εφαρμογές του και το σύστημα.

          Το θέμα δεν είναι να χρησιμοποιείς τα πάντα με wine σε linux, απλώς είναι η τελευταία λύση. Το να κολλήσεις ιό μέσω wine δεν νομίζω να είναι δυνατό. Στην καλύτερη περίπτωση ο ιός θα μολύνει το wine bottle, και πάντα μπορείς να το σβήσεις, δεν έχει καμιά δυνατότητα να προσβάλει το linux σύστημα.

          Kubuntu έχω δοκιμάσει επίσης, αλλά σε θέμα KDE το openSuSE είναι γνωστό για την καλύτερη ενσωμάτωση. Επίσης το YAST και oneclick install με έχουν καλομάθει, οπότε δεν νομίζω να αλλάξω.
          Sundays are made for sleeping in. Sundays are made for walking around in baggy clothes, watching movies, nursing headaches and hanging out with your friends at the café. Sundays are NOT made for going to the worst neighborhood in town to find a kid who might be able to give you the information necessary to infiltrate a powerful cult that plans to take over the known universe. That's what Mondays are for.
          ---------------------
          animEΛ_ΛΑΣ

          Comment


          • #35
            Πήγα να βάλω και γω τα Mint 10 στο Asus 1101HA και τα video δεν έπαιζαν. Πέταξα μέσα τα Windows 7 και ησύχασα.
            Το ωραίο με τα linux είναι ότι μπορείς να τα δοκιμάσεις πριν τα εγκαταστήσεις οπότε ξέρεις τι γίνεται περίπου. Το πρόβλημα με τα video νόμιζα ότι ήταν επειδή έτρεχα το λειτουργικό από USB, γι' αυτό και δεν πτοήθηκα!

            Πάντως γενικά τα συστήνω για χρήστες που θέλουν browsing, movies, music, text editing και τέτοιες απλές δουλειές, ειδικά εάν έχουν παλαιότερα μηχανήματα που δε θα σήκωναν Windows 7.


            Comment


            • #36
              Τις περισσότερες φορές λόγω copyrights και πατεντών δεν περιλαμβάνονται όλα τα codecs για πολυμέσα στις live εκδόσεις των distros και θα πρέπει ο χρήστης να επιλέξει να εγκατασταθούν χειροκίνητα. Δεν είναι όμως κάποια ιδιαίτερη διαδικασία.
              Sundays are made for sleeping in. Sundays are made for walking around in baggy clothes, watching movies, nursing headaches and hanging out with your friends at the café. Sundays are NOT made for going to the worst neighborhood in town to find a kid who might be able to give you the information necessary to infiltrate a powerful cult that plans to take over the known universe. That's what Mondays are for.
              ---------------------
              animEΛ_ΛΑΣ

              Comment


              • #37
                Ισχύει γενικά για άλλες εκδόσεις αλλά όχι τόσο για τα Mint. Αυτά έρχονται έτοιμα με codecs και όλα. Ίσως να λείπει κάτι άλλα δεν το έχω προσέξει καθώς γίνεται update αυτόματα στο τέλος της εγκατάστασης.


                Comment

                Working...
                X