Announcement

Collapse
No announcement yet.

Final Fantasy XIII

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Giati to hksera kai den diafwnw, parola afta o Snow synexizei kai einai o defteros kalyteros all around xarakthras.
    Σε αυτό ακριβώς διαφωνώ, ο Snow είναι ο χειρότερος all-around χαρακτήρας.
    Epishs Synergist kai Saboteur einai sxedon axrhstoi sto game, oi Saboteur xrhsimevoun poly epilektika se maxes kai oi synergist pouthena sxedon logw twn Auto effect apo eksoplismous.
    Πλάκα κάνεις έτσι; Επειδή το πάρτυ μου είναι πολύ Syn-Sab based μπορώ να σου πω πως απλά είσαι τελείως λάθος σε αυτό. Πρώτον, ένα σωρό εχθροί σου κάνουν dispel τα buffs και ακόμα και όταν δεν το κάνουν τα buffs δεν κρατάνε για πάντα, κάποια στιγμή θα πρέπει να τα ξανακάνεις. Τα debuffs από την άλλη είναι επίσης απίστευτα χρήσιμα. Πρώτον, σε pre-stagger κατάσταση o Saboteur είναι μια μίξη commando και ravager, δηλαδή και κρατάει το μετρητή να μην πέσει και δίνει και κάποιο αξιοπρεπές ποσοστό. Δεύτερον, ακόμα και μόνο ένα status weakness να έχει ο εχθρός βοηθάει αρκετά τη μάχη (με εξαίρεση το μάλλον αδιάφορο poison) και οι περισσότεροι εχθροί έχουν πάνω από ένα. Ειδικά τα Deprotect-Deshell-Imperil-Slow είναι φοβερά χρήσιμα και αυξάνουν πάρα πολύ το damage.
    H lightning Imo einai o xeiroteros xarakthras, den kanei tipote kalytera apo allous.
    Επιμένω ότι με τα στατιστικά της Light δε μπορεί να είναι ο χειρότερος χαρακτήρας. Κατά πρώτον είναι ο καλύτερος Ravager (η απόλυτη ποικιλία σε επιθέσεις=καλύτερο chain bonus) και καλύτερη Commando από τον Snow (λόγω Siphon abilities). Σε max stats και με τους δύο να έχουν τα strength-specific όπλα τους χωρίς penalty (Power Circle και Gladius), ο Snow έχει +2 Physical Attack και -508 Magical Attack σε σχέση με την Light. Μπορείς να του δώσεις βέβαια το Sacrificial Circle αλλά ποιο το νόημα αν τα ΗΡ του γίνονται λιγότερα και από του Hope;
    Originally posted by Squall Leonhart
    I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
    Originally posted by 丹野
    Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
    Originally posted by Ryu_gr
    υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

    Comment


    • Αν κερδισεις την mission 64 χωρις καθολου syn/sab GZ εχεις cookies απο εμενα..

      PS: Tanno ο Hope παιρνει haste μαλλον δεν τον εχεις αναπτυξει καθολου ακομα. Επισης ειχε sprint shoes(πριν βαλω genji glove) σε ολους οποτε δε με ενδιεφερε και τοσο το haste.

      Originally posted by straier View Post
      (με εξαίρεση το μάλλον αδιάφορο poison)
      Διαφωνω εξαιρετικα χρησιμο στην τελευταια αποστολη..

      Comment


      • Originally posted by i Have no Equal View Post
        PS: Tanno ο Hope παιρνει haste μαλλον δεν τον εχεις αναπτυξει καθολου ακομα. Επισης ειχε sprint shoes(πριν βαλω genji glove) σε ολους οποτε δε με ενδιεφερε και τοσο το haste.
        Αυτό ομολογώ ότι δεν το ήξερα... Σιγά σιγά θα τους έχω στο τέρμα αναπτυγμένους. Είμαι ακόμα LVL 8 το Crystarium. Έχω ως 4 ρόλους στο lvl4. Τώρα τους αναπτύσσω σιγά σιγά, γιατί θέλω να μπορέσω να νικήσω κάποιες υπό-αποστολές.

        Παιδιά, επίσης μπορεί κάποιος να μου δώσει ένα hint για το πως διάολο θα νικήσω το βλαμμένο το Tonberry ? Μου διέλυσε με την μία τους χαρακτήρες και έκανε και renew τρώγοντας την ενέργεια των παικτών μου.
        sigpic

        Comment


        • Ola afta pou lete, opws eipa kai prin einai teleiws situational, opws to mission 64 p.x.
          Den alakse h gnwmh mou, gia Saboteur kai Synergist, exw kanei ta panta sto paixnidi me elaxisth ews katholou xrhsh aftwn...

          Kai an h Lightning einai h kalyterh ravager, ti na poun o Hope kai h Vanille...
          "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
          But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
          Kindred, this blade and I.
          "

          "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
          Greek Gaming Videos
          Greek Final Fantasy Forum

          Comment


          • Ola afta pou lete, opws eipa kai prin einai teleiws situational, opws to mission 64 p.x.
            Den alakse h gnwmh mou, gia Saboteur kai Synergist, exw kanei ta panta sto paixnidi me elaxisth ews katholou xrhsh aftwn...
            Το να μη χρησιμοποιήσεις Sab-syn είναι situational. Μόνο αν είσαι overpowered μπορείς να βγάλεις κάποιες μάχες, αλλιώς είναι πρακτικά υποχρεωτικό να χρησιμοποιήσεις Sab-syn (πέρα από το γεγονός ότι γίνονται ευκολότερες και γρηγορότερες).
            Kai an h Lightning einai h kalyterh ravager, ti na poun o Hope kai h Vanille...
            Η Lightning είναι καλύτερη απλά και μόνο λόγω ποικιλίας στις κινήσεις. Ο Hope και η Vanille είναι όντως πολύ καλοί αλλά δεν έχουν καθόλου physical attacks. To chain bonus calculation παίρνει υπόψιν του και την ποικιλία των επιθέσεων που χρησιμοποιείς και σε αυτό η Light υπερτερεί.
            Διαφωνω εξαιρετικα χρησιμο στην τελευταια αποστολη..
            Δεν την έχω κάνει ακόμα, αλλά το είπα αυτό για το poison γιατί στις περισσότερες περιπτώσεις δεν κάνει σοβαρή ζημιά και αρκετοί εχθροί είναι immune στο poison.

            Αλήθεια υπάρχει κανείς που δε χρησιμοποιεί τη Fang; Σε αυτήν φαίνεται πως συμφωνούμε όλοι.
            Originally posted by Squall Leonhart
            I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
            Originally posted by 丹野
            Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
            Originally posted by Ryu_gr
            υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

            Comment


            • Λοιπον, πηρα το growth egg με κωμικοτραγικο τροπο, επιασε το death με την πρωτη αλλα ειχα ξεχασει να βαλω επιθετικο paradigm...ευτυχως μιλαγαμε με τον evans εκεινη την ωρα και μου ειπε να σπαμαρω το death στα μικρα που ειχαν μεινει... δεν ειχα προσεξει οτι περα απο τον αμεσο θανατο εκανε και ζημεια . Εν τελει συνεχισα τις αποστολες και εφτασα μεχρι την mission 51. Εως ενα σημειο την ειχα αλλα μετα το mark μου εσκασε doom (μαλλον ειχα αργησει πολυ) και τα τιναξα. Επιπλεον σκοτωσα γυρω στα 10 adamantoise (απ'οτι ειδα, με 2 sab και το malboro wand πεθαινουν σχεδον παντα...μονο αρνητικο η καταναλωση των TP) και πηρα 4 ingots.

              Εχω maxαρει τους βασικους ρολους στο crystarium και λεω να πιασω τα upgrades που τα ειχα αφησει για μεγαλο χρονικο διαστημα...

              Βασικα το παιχνιδι ειναι τελειο μεχρι τωρα αλλα εχει αρχισει να με πιανει μια ανησυχια για τα χρηματα. Tα platinum ingots δεν δινουν και παρα πολλα αν τα πουλησεις και φανταζομαι θα θελει απειρο farming μεχρι να φτασεις τα παντα στο τερμα. Επιπλεον ανοιξε το gilgamesh inc μετα το mission 46 και ειδα οτι μου λειπει ενα ολπο απο καθε χαρακτηρα (δεν ξερω αν τα εχασα κατα τη διαρκεια του παιχνιδιου ή υπαρχουν μονο εκει). Το τρελο ειναι οτι κοστιζουν γυρω στα 300Κ το καθενα και στη διαθεση μου εχω μονο 1 million gill το οποιο το θελω για τα upgrades.

              Anyway θα δουμε, τα παντα ειναι τοσο τελεια μεχρι στιγμης που δεν θελω να σκεπτομαι οτι πιο μετα θα πεσει λιωσιμο στο grinding .

              Edit: Tanno εγω θα προτεινα αν δεν εχεις ανοιξει ακομα το stage 9, να πας μεχρι την oerba, να πολεμησεις το boss και μετα να γυρισεις (σου δινεται η επιλογη ειτε να προχωρησεις το παιχνιδι ειτε να κατσεις στην pulse) και να ξαναπροσπαθησεις οντας πιο δυνατος. Το κλειδι σε αυτη τη μαχη ειναι να την τελειωσεις οσο πιο γρηγορα γινεται. Αν εισαι με crystarium 9 δεν θα εχεις προβλημα...

              Comment


              • Originally posted by nooto View Post
                Edit: Tanno εγω θα προτεινα αν δεν εχεις ανοιξει ακομα το stage 9, να πας μεχρι την oerba, να πολεμησεις το boss και μετα να γυρισεις (σου δινεται η επιλογη ειτε να προχωρησεις το παιχνιδι ειτε να κατσεις στην pulse) και να ξαναπροσπαθησεις οντας πιο δυνατος. Το κλειδι σε αυτη τη μαχη ειναι να την τελειωσεις οσο πιο γρηγορα γινεται. Αν εισαι με crystarium 9 δεν θα εχεις προβλημα...
                Πήγα μέχρις το Boss στην Oerba και τώρα ήδη έγινα Crystarium lvl9... Τώρα γίνονται ακόμα πιο δυνατοί οι χαρακτήρες.

                Εδώ λοιπόν έχω ένα άλλο πρόβλημα. Ή είναι bug και δεν μπορώ να πλησιάσω την αποστολή 27 ή κάνω κάτι λάθος ? Έχω έναν "μουσικό" γρίφο να λύσω για να εμφανιστεί η μάρκα... Τι κάνω λοιπόν ? Ο καταραμένος L'Cie φανέρωσε ένα hint "He loved music. The Elevators were created by him as a musical instrument. If you go from Apex to the Ground tier, you might make him reveal himself.", έτσι είδα και παρατήρησα στο Apex 2 ασανσέρς, από τα οποία το 1 δεν λειτουργεί. Θέλω λίγο help...
                sigpic

                Comment


                • Oxi den yparxei kamia amfivolia gia thn Fang apo merous mou, h Fang kai o Hope einai oi 2 kalyteroi xarakthres gia na kalypseis sxedon kathe katastash, oi ypoloipoi erxontai kai fevgoun.

                  O Snow, o Sazh kai h Lightning mou fenontai to idio panw katw (alla me thn seira pou tous evala edw ws xrhsimothta) kai telos h Vanille pou mou xrhsimefse mono gia heal kai death apo ena shmeio kai meta.

                  Μόνο αν είσαι overpowered μπορείς να βγάλεις κάποιες μάχες
                  Panta etsi epaiza ta FF egw proswpika.
                  "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                  But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                  Kindred, this blade and I.
                  "

                  "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                  Greek Gaming Videos
                  Greek Final Fantasy Forum

                  Comment


                  • Tanno τσεκαρε εδω



                    Δεν ξερω αν ρωτας αυτο γιατι δεν θυμαμαι καποιο προβλημα στο συγκεκριμενο σημειο αλλα απ'οτι βλεπω σαν ερωτημα ταιριαζει.

                    Comment


                    • nooto το καλύτερο σημείο για farming είναι η mission 24, έχεις σταθερό drop από moonblossom seed (6k gil each) και 13k CP. Το θέμα είναι ότι τα adamantoises σε καλύπτουν από CP, Gil και Catalyst, οπότε μέχρι να πάρεις τα 6 trape δεν κάνεις τίποτε άλλο.

                      Χαίρομαι που βλέπω άτομα να το συνεχίζουν, εμένα μου μένει μόνο το farming για τα gil και βαριέμαι. Κάποια στιγμή θα ασχοληθώ, προς το παρόν απέχω .

                      Comment


                      • Επιτέλους νίκησα το Tonberry. Πως ?

                        Άρχισα με τέτοια ομάδα

                        Lightning - Fang - Sazh
                        Commando - Saboteur - Synergist

                        Επειδή η Fang είχε κι αυτό το Deprotect και το Slow Time.

                        Μετά άλλαξα P.S.(Paradigm Shift) σε

                        Commando - Saboteur - Ravager

                        Για να το τρελάνω στην καθυστέρηση, ενώ κάνοντας Haste τους χαρακτήρες μας !

                        Όπως είπα πιο πάνω, χρησιμοποιώ τους εναλλακτικούς χαρακτήρες(Vanille, Fang και Snow) για ειδικές περιπτώσεις...
                        sigpic

                        Comment


                        • Χαίρομαι που βλέπω άτομα να το συνεχίζουν, εμένα μου μένει μόνο το farming για τα gil και βαριέμαι. Κάποια στιγμή θα ασχοληθώ, προς το παρόν απέχω .
                          Αλήθεια όμως χρειάζεσαι τόσο πολλά λεφτά; Νόμιζα πως μόνο 1 όπλο κάθε χαρακτήρα χρειάζεσαι να μαξάρεις για το τρόπαιο, ενώ τα αξεσουάρ είναι πανεύκολα.
                          Panta etsi epaiza ta FF egw proswpika.
                          This is very situational.
                          Originally posted by Squall Leonhart
                          I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                          Originally posted by 丹野
                          Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                          Originally posted by Ryu_gr
                          υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                          Comment


                          • Για να αγοράσω τα όπλα από το gilgamesh inc + να κάνω όλα τα άλλα όπλα tier 2 + dark matters (αν δε θελήσω να τα κάνω farm), ναι χρειάζεσαι τόσα λεφτά.

                            YΓ: Άσχετο αλλά ρε UEG τι να πω, θεός που κάθησες και τα έκανες όλα max αλλά πραγματικά θεωρώ ότι κάτι τέτοιο είναι τελείως άχρηστο στο game. Εγώ με max crystarium και με tier 3 όπλα αναβαθμισμένα ελάχιστα (lvl 40 Kain's Lance, lvl 50 Omega Weapon, lvl 36 του Hope) έβγαλα με τη μία το mission 64 (είχα χάσει πόσες φορές πριν κάνω max το crystarium και πριν πάρω καλά όπλα), όπως και όλα τα άλλα δύσκολα τέρατα (shaolong gui, long gui) και mission 62 (όλα 5 stars προφανώς). Dunno η διαδικασία για να ανεβάζεις όπλα και accessories μου φαίνεται τραγική, είναι πάρα πολύ απλοϊκή και καταντάει κουραστική λόγω των άπειρων ωρών farming. Από την άλλη δεν έχει κανένα απολύτως νόημα να φτιάξεις μία τόσο imba ομάδα, από τη στιγμή που δεν υπάρχει τίποτα που να μπορεί να σου αντισταθεί. Max τα tier 3 δεν πρόκειται να τα κάνω, και τα accessories και τα tier 2 θέλω να τα φτιάξω μόνο και μόνο για το treasure hunter και το platinum trophy, θεωρώ ότι το παιχνίδι το έχω τελειώσει και δεν έχει τίποτε άλλο να μου προσφέρει.

                            Πάντως ένα replay για σενάριο μόνο άνετα θα του έκανα κάποια στιγμή.

                            Comment


                            • Originally posted by Evans View Post
                              Πάντως ένα replay για σενάριο μόνο άνετα θα του έκανα κάποια στιγμή.
                              Όσο αφορά το σενάριο, είναι κάπως ανακατεμένο. Έχει και πολλά κενά... Καιρό με τον καιρό άρχισα να τους καταλαβαίνω και το σενάριο να αρχίζει σιγά σιγά να γίνεται τόσο απλοϊκό, ώστε να καταλάβεις τα κενά που υπήρχαν στην αρχή. Πραγματικά θέλουν μάθημα σεναρίου αυτοί της Square Enix εκεί...

                              Όσο για τα όπλα, που στα διαλά βρήκατε το Gilgamesh Inc ?
                              sigpic

                              Comment


                              • Tα συμπεράσματά σου που τα βασίζεις; :xp: Πρώτον το έχω τερματίσει το παιχνίδι εδώ και πολύ καιρό, για να λέω ότι κάποτε θα ήθελα να το ξαναπαίξω για το σεναρίο σημαίνει ότι το main quest το βρήκα αξιοπρεπέστατο και ότι διαφωνώ με αυτά που λένε διάφοροι ότι δεν έχει replay value. Από εκεί και πέρα η S-E έχει κάνει κάποια πολύ καλά σενάρια. Τέλος πάντων .

                                Comment

                                Working...
                                X